Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Diyanet'ten hac için sınırlama sinyali

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan Diyanet'ten hac için sınırlama sinyali Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> MERHABA! Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, domuz gribi önlemleri ile ilgili olarak, "Hac ziyaretinde çocuklara ve gençlere sınırlama gelebilir." dedi. ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Diyanet'ten hac için sınırlama sinyali

  MERHABA!


  Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, domuz gribi önlemleri ile ilgili olarak, "Hac ziyaretinde çocuklara ve gençlere sınırlama gelebilir." dedi.

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, ''Gündemimizde Türkçe vaaz, Türkçe hutbe var başka bir dil yok'' dedi.

  Bardakoğlu, basın mensupları için Başkanlık'ta düzenlediği iftar yemeğinde yaptığı açıklamada, kurum olarak açık ve şeffaf olmayı ilke edindiklerini ve son birkaç yıldır basınla güvene dayalı bir ilişki içinde olduklarını belirtti.

  Bu ramazanda basın yayın organlarında dini konularda zihin bulandırıcı, magazinel yayınlara yer verilmemesini takdirle karşıladığını ifade eden Bardakoğlu, dinin herkes için önemli olduğunu, sükuneti, dinginliği ve iç huzuru sağladığını, sosyal sorunların çözümüne önemli katkılarda bulunduğunu söyledi.

  Başkanlığın, 103 bin kişinin çalıştığı bir kurum olduğunu hatırlatan Bardakoğlu, bazı istenmeyen olaylarla karşılaşılabildiğini ancak eksiklikleri, kusurları en aza indirmeye gayret ettiklerini dile getirdi.

  Bu ramazanda ''Paylaşmak Güzeldir'' sloganını benimsediklerini, 81 ilde, 80 bin camide bu temanın işlendiğini anımsatan Bardakoğlu, toplumda da böyle bir konunun işlenmesine ihtiyaç olduğunun anlaşıldığını belirtti.

  Son yılların en önemli sorunlarından birinin de sorumsuz ve sınırsız dünyevileşme olduğuna dikkati çeken Bardakoğlu, bunun toplumları felakete sürükleyeceğini vurguladı.

  Bardakoğlu, dünyevileşme karşısında denge çağrısı yaparak, ilimle irfanın, bilgiyle hikmetin birleştirilmesini istedi.

  ''İslam Dini'ni kavgadan, gerilimden, ayrılıktan uzak anlamak ve toplumsal birliğin temel harçlarından biri yapmak zorundayız'' diyen Bardakoğlu, Orta Doğu'daki pek çok ülkede gerilim yaşandığını, geçmişte bir arada yaşayanların bugün ayrı gruplar halinde birbirini yok etmeye çalıştığına işaret etti.

  Bardakoğlu, ''Din iyi anlaşılmazsa ve iyi anlatılmazsa, din eğitimi iyi verilmezse ayrılık, gayrılığın da kavganın, gerilimin de adeta besleyicisi olabiliyor. Türkiye'de bu yanlışları hiç yapmadık ve yapmayız inşallah'' dedi.

  Diyanet İşleri Başkanlığının kurulmasını ''çok hayırlı ve önemli bir iş olarak'' nitelendiren Bardakoğlu, ''Cumhuriyet'in bir ayağını da böyle bir kurum üzerine oturttular. Böylece toplumda ayrılık, gayrılık yerine bilgiye, eleştiriye dayalı, bilimsel düşünceyi önemseyen, ama kendini geliştirmeyi de önemseyen bir kurum oluştu'' diye konuştu.

  Diyanet'in toplumun hassasiyetlerini gözönüne alan, toplumla kavga eden değil, toplumun önünde yürüyen bir kurum geleneğine sahip olduğunu vurgulayan Bardakoğlu, bu geleneği ilimle buluşturarak biraz daha ileri götürmeye gayret ettiklerini dile getirdi.

  -KÜRTÇE VAAZ-

  Bardakoğlu, bir gazetecinin ''Demokratik Açılım'' çalışmaları çerçevesinden Başkanlığın Kürtçe vaaz ve hutbe verip vermeyeceği yönündeki sorusunu, ''Gündemimizde Türkçe hutbe, Türkçe vaaz var başka da bir dil yok'' şeklinde yanıtladı.

  Bardakoğlu, talep gelmesi halinde konuyu değerlendireceklerini dile getirdi.

  Bu sene, Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye 74 bin hac kontenjanı verdiğini, bunu artırmak için ek kontenjan talep ettiklerini de bildiren Bardakoğlu, önümüzdeki bir kaç hafta içinde bunun kesinleşeceğini kaydetti.

  Domuz gribinin haccı etkileyip etkilemeyeceği ile ilgili bir soru üzerine Bardakoğlu, Suudi tarafının dünyayı dinlediğini ve gerekli tedbirleri aldığını ifade etti.

  Doktorların domuz gribinin daha çok gençleri etkilediğini, 65 yaş üzerine çok tesiri olmadığı yönündeki açıklamaları olduğunu belirten Bardakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Belki küçük yaştaki çocuklara sınırlama getirilebilir. Biz de Sağlık Bakanlığımızın bu konuda vereceği bilgileri esas alacağız. Şu ana kadar herhangi bir yasak yok. Yasak olacağını da tahmin etmiyorum ama bazı tedbirler alınacak gibi görünüyor. Belki yaş sınırlaması gelebilir ama yaş sınırlaması yaşlılara gelmez. Daha çok çocuklar için gelebilir. Bu da bir ay içinde belli olur. Suudi Arabistan'dan bir açıklama gelirse hemen paylaşırız.''

  -KUR'AN KURSLARINA 1 MİLYON 800 BİN ÖĞRENCİ DEVAM ETTİ-

  Başkanlığın yaz Kur'an kurslarına bu yıl 1 milyon 800 bin öğrencinin katıldığını bildiren Bardakoğlu, kurslarda sadece Kur'an okumayı değil, iyi insan, iyi vatandaş ve iyi birey olmayı öğrettiklerini belirtti.

  Bardakoğlu, ''Kur'an kurslarındaki bilgi biraz da hayat bilgisidir. Bizim gözetim ve denetimimizdeki kurslar hiçbir zaman Milli Eğitim Bakanlığının ve örgün eğitimin alternatifi olmadı, aksine onu bütünleyen, tamamlayan bir fonksiyon icra etti'' diye konuştu.

  -BAŞKANLIK BAHÇESİNDEKİ CAMİ İNŞAATI-

  Başkanlığın yanındaki cami inşaatı ile ilgili de bilgi veren Bardakoğlu, 3 katlı otopark inşaatının bittiğini, buraya yaklaşık 2 bin aracın park edebileceğini ifade etti.

  Caminin temelinin atıldığını, bundan sonra caminin yükselmeye başlayacağını kaydeden Bardakoğlu, yaklaşık 5 bin kişilik caminin geniş bir merasim alanı olacağını belirtti.

  Bardakoğlu, daha sonra da eğitim binasının yükseleceğini bildirerek, öncelikli olarak din görevlilerini eğiteceklerini kaydetti.

  Bardakoğlu, daha sonra da televizyon binasının yapılacağını söyledi.

  . Diyanet'ten hac için sınırlama sinyali GÜNCEL haberler haberleri haberi haber- Haber7 haber7.com - Güncel Haberler, Son dakika haberleri - Bu noktada haber var

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye ayybben - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  Burdur
  Mesaj
  917
  Rep Gücü
  13845
  Parası olan değil nasip olan gider...
  Allah hacca gitmek isteyen tüm müslüman kardeşlerimize nasip etsin.

Benzer Konular

 1. Diyanet Mevlid Mesaji
  mopsy Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-02-2012, 10:11 AM
 2. Wi-fi Sinyali Nasıl Artırılır
  YukseLL Tarafından Üye İpuçları Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-11-2010, 09:00 PM
 3. Diyanet'ten Hadis Açılımı:
  dogangunes Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-08-2010, 05:41 PM
 4. Diyanet ve hadis
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-05-2009, 10:43 AM
 5. Diyanet Hac rehberi
  EMRE Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-10-2006, 10:44 PM
Yukarı Çık