+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6
 1. #1
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555

  Gıybet ( dedikodu )

  Gıybet ( dedikodu) hariç bütün temel günahları tek tek anlatırlar.Şarap içeni yerden yere
  vurup zina edeni taşlamayı bilirler. Dolandırıcılık yapmanın,yetim hakkı yemenin,hırsızlık etmenin...
  Her kusur ve kabahatin cezası toplum tarafından kabul görürde, başkaları hakkında uluorta konuşmanın bedeli nedense hiç önemsenmez.Oysa gıybet etmek
  Yüce Allah'ın sözüyle gıybet yani bir başkasının dedikodusunu yapmak ölü kardeşin
  etini yemekle eşdeğerdir.Bundan daha dehşet bir tarif olabilir mi? Gıybet etmek,yani
  o anda orada bulunmayan bir insanı çekiştirmek,bilip bilmeden onun hakkında ileri
  geri laf sarfederek yakıştırma ve suçlamalarda bulunmak, bedeli ağır bir günahtır.
  Gıybet hakkında ayet bile inmişken insanlar yanlışta olduklarını görmüyorlar mı?

  Hucurat Suresi- 12
  Ey iman edenler! Zandan çok sakının! Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Sinsi casuslar gibi ayıp aramayın! gıybet ederek biriniz ötekini arkasından çekiştirmesin!
  Sizden biri, ölmüş kardeşinin etini yemek ister mi? Bakın bundan iğrendiniz. Allah'tan sakının! Hiç kuşkusuz, Allah tövbeleri çok kabul eden, rahmeti sonsuz olandır.

 2. #2
  Tecrübeli Üye diojen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesaj
  437
  Rep Gücü
  19530
  Biraz dedikodu yapalım mı?  "Ey iman etmiş olanlar! Eğer size bir fasık bir haber ile gelirse onu araştırın (doğruluğunu anlayıncaya kadar tahkik edin). Değilse bilmeksizin birilerine saldırmış olursunuz da sonra yaptığınızdan pişmanlık duyarsınız." (Hucurat, 6)
  Düşünün!.. Yapayalnız bir odaya çekilip düşünün!... Ola ki günlerden bir gün, birisi veya birileri hakkında suç, günah, kusur sayılabilecek asılsız bir söz duymuş da inanmışsınızdır. Ola ki vakt ü zamanında sıradan bir sohbete katılmış, belki de yakından tanımadığınız birisine, kendisinde bulunmayan bir suç veya kötülük isnat etmiş veya yaymışsınızdır. Ola ki daha geçen ayda, önceki haftada veya dünkü günde sükutunuz veya sözleriniz ile masum birine bir suç yakıştırıvermişsinizdir de farkında değilsinizdir. Ola ki şu anda bir yerlerde, sizin elinizden veya dilinizden zarar görmüş, maddi ve manevi töhmet altına düşmüş bir kardeşiniz, dostunuz yaşamaktadır. Belki o sizden incinmiştir de size bunu söyleme imkanı yoktur. Veya incinmişlik içinde kalmıştır da kendisini kimin incittiğinden habersizdir. Olabilir ki siz konuştuğunuz cümlelerde sırf dikkatsiz davrandınız, söyleyeceklerinizin ağırlığını önemsemediniz veya malayani kabilinden laflar ettiniz diye "inciten" konumuna düşmüşsünüzdür. İşte bu yüzden şimdi varın, yapayalnız bir odaya çekilip düşünün!... Sözlerinizden zarar görmüş insanlar, bilerek veya bilmeyerek gadrettiğiniz kimseler var mı, hesap edin. Ola ki sırf dedikodu olsun diye yaptığınız bir konuşma, başkalarıyla aranızda kul hakkı oluşturmuştur da siz farkında değilsinizdir.

  İslam dini iftirayı haram kılmıştır. Diyelim, şaka cinsinden masum zannettiğiniz dedikodularınız bir iftiranın eseridir; ne yaparsınız? Bir iftira?.. Siz bile bile başkasına iftira atanlardan olamazsınız, değil mi?

  İslam dini, asılsız olması muhtemel haberlere doğruymuş gibi ilgi göstermeyi ve bunlara hemen inanmayı da yasaklamıştır. Diyelim, Hz. Aişe'ye yapılan isnad (ifk hadisesi) karşısındasınız da araştırmadan hemen dedikodulara inanıverdiniz; münafıkların reislerinden olma ihtimaliniz karşısında ne yaparsınız? Münafıklık? Yok, yok, siz bile bile münafıklığı kabul edenlerden olamazsınız.

  İslam dini, insan onurunu koruma adına kişiler hakkında her türlü incitici konuşma ve dedikoduyu da yasaklar. Diyelim ki siz bu yasağa uymadınız da hafazanallah "Müminler içinde kötü sözlerin yayılmasını arzu edenler için, muhakkak, dünya ve ahirette acıklı bir azap vardır." (Nur, 19) ayeti sizin hakkınızda indi; ne yaparsınız? Acıklı bir azap?.. Oysa ben biliyorum ki siz o azabı istemeyenlerdensiniz.

  İslam dini gıybeti, yani birini kötü sözlerle anmayı da yasaklar. Diyelim ki sırf zanna dayanarak birini yargıladınız veya gizli kusurlarını araştırdınız. Haşa; siz "ölmüş din kardeşinin etini yemek" isteyenlerden değilsiniz, olamazsınız da!..

  İslam dini "kişiliğin dokunulmazlığına tasallutu (ırz zedelenmesini)" da yasaklar. Diyelim ki bir kardeşinizin maddi, manevi, bedeni, dünyevi, ruhi, ahlaki veya dinî bir kusuru olduğunu duydunuz da araştırmadan gevezeliğe başladınız. Ben biliyorum ki siz -kusur sabit olsa bile- "kusurları örten" olmayı ayıp araştırmaya tercih edenlerdensiniz.

  İslam dini, kâfirler hakkında bile yalan haber yaymayı yasaklarken diyelim ki bir din kardeşiniz hakkında açtınız ağzınızı, yumdunuz gözünüzü de dargınlıklara, düşmanlıklara, kinlere kapılar araladınız. Hayır hayır, siz bu olamazsınız!..

  Varın, bir odaya kapanıp düşünün!.. Bazı alimler gıybeti bile büyük günahlardan sayarken müfteri konumuna düşmenin yükünü düşünün. Şu önemsemediğimiz dedikodularımız yüzünden ihlaslarımızı kaybettiğimizi düşünün. Dedikodu olsun diye konuşurken bilmeden (veya bilerek) iftira atmış olduğumuz, gıybetini yaptığımız, ırzını zedelediğimiz, canına veya malına zarar verdiğimiz, en azından yüreğini incittiğimiz insanları düşünün. Gazete sütunlarını, televizyon programlarını, okul kantinlerini, sokak başlarını, mahalle kahvehanelerini ve hatta evlerimizin içini istila eden dedikodular uğruna neler feda ettiğimizi düşünün. Çünkü ayet şöyle buyurur: "Ve hakkında bilgi sahibi olmadığın bir şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz, kalp, bunların hepsi ondan sorumludur." (İsra, 39)

  Şimdi artık ister tevbe edin, ister dua. Üzerinizde kul hakkı var; unutmayın!..

  BERCESTE:

  Gelmesin semtine erbâb-ı nifâk

  Şahs-ı nemâm-ı rezîlü'l-ahlâk

  Kimseyi fasl u mezemmet etme

  Ehl-i gıybet ile ülfet etme

  Gayrının zemmin eden şahs-ı denî

  Bil ki medh eylemez elbette seni

  Sünbülzade Vehbî

  İki yüzlü, kötü ahlaklı dedikoducuları semtine yaklaştırma. Kimseyi çekiştirip yerme. Gıybet edenler ile sakın dostluk kurma. Başkasını sana çekiştiren alçağın, seni de başkasına gammazlayacağını akıldan çıkarma!
  26 Mayıs 2009, Salı
  iskender pala

 3. #3
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555
  Mevlana ne güzel söylemiş; Ört ki seninde ayıbını örtsünler.

 4. #4
  Kadim
  Misafir..
  Mevlana güzel söylemiş...
  Birde olmayan şeyleri var gibi ima yaratmak istemek.  İslam dini, asılsız olması muhtemel haberlere doğruymuş gibi ilgi göstermeyi ve bunlara hemen inanmayı da yasaklamıştır. Diyelim, Hz. Aişe'ye yapılan isnad (ifk hadisesi) karşısındasınız da araştırmadan hemen dedikodulara inanıverdiniz; münafıkların reislerinden olma ihtimaliniz karşısında ne yaparsınız? Münafıklık? Yok, yok, siz bile bile münafıklığı kabul edenlerden olamazsınız.
  Ne yapmak lazım ???

 5. #5
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Merhaba!

  Ne yapmak lazım ???
  Musluman gibi gorunmek yerine
  MUSLUMAN olmak lazim!

 6. #6
  Kadim
  Misafir..
  Alıntı mopsy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba!  Musluman gibi gorunmek yerine
  MUSLUMAN olmak lazim!

  Gıybet yapmamak lazım diorsun yani sevgili Mopsy

Benzer Konular

 1. Dedikodu Yaparken En Çok Söylenen Deyişler Hangileridir?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 13
  Son mesaj: 28-05-2012, 01:15 PM
 2. Gıybet, Gıybet Etme, Gıybet Nedir?
  muhsin iyi Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 16-10-2011, 08:01 PM
 3. Kadınlar Sadece Dedikodu Dinliyor!
  dogangunes Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 16-09-2010, 04:53 PM
 4. Dedikodu sağlığa iyi geliyor
  simqe Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 23
  Son mesaj: 12-06-2009, 06:17 PM
 5. Iş yerinde dedikodu yapan işten atılır!..
  İnci Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-05-2009, 10:20 PM
Yukarı Çık