2. Sayfa, Toplam 3 BirinciBirinci 123 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 20 Toplam: 23
 1. #11
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992
  Kuran ve İncilde yoktur. Tevratta hatırladığım kadarıyla Şimşon ve Delila vardır.Ama onunda anlatmak istediği çok farklıdır.Selamlar.

 2. #12
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Dindar’, Arapça ‘din’ ve Farsça ‘dár’ kelimelerinden oluşan Türkçe bir kelimedir ve din sahibi olan, dini yaşayan insan demektir.
  Merhaba!

  Din sahibi olmak baska bir sey
  Dini yasamak baska birsey!

  Din, akıl sahibi insanların kendi tercihleriyle bizzat hayırlı olan şeylere götüren ilahi bir kanundur.” Zebîdî'nin tanimida budur!

  Allah cc nun tek yaratici,hukmedici ilah oldugunu.
  Kur'an'in Allah cc sozu/hadisi oldugunu.
  Yani Muhammed as'in hadisi olmadigini (Resulu kabul)
  Ahirette diriltilip hesap verecegimize inanan
  Akli basinda olan insan DIN SAHIBIDIR.

  Kur'an'in emirlerinin ne kadarini yapip yapmadiginiz
  Gunah/sevap oraninizi etkiler.
  Din sahibi olup olmadiginizi degil!
  Imtahan denen olgu budur!

  Bizim toplumumuzda dindarlık genellikle sembollerle tanınır. Belli giyim biçimleri, mesela erkekler için sakal, hatta bazen cüppe ve sarık ya da her fırsatta gösterilen 99’luk tespih, evlerde ve toplanma mekánlarında kadın-erkek ayrı oturulması, kadınlar için türban, pardösü, hatta çarşaf gibi görünümler dindarlığın dışa vurmuş háli olarak görülür.
  Tam dediginiz gibi,insani bakis degerlendirmesidir bu!/GELENEKSELLIGIDIR!

  ...sakal, hatta bazen cüppe ve sarık ya da her fırsatta gösterilen 99’luk tespih,....
  Kur'an fetis dinini yikan ilahi Kitaptir! Bunu dine degil DINCILIGE YUKLEYIN!

  ...evlerde ve toplanma mekánlarında kadın-erkek ayrı oturulması...
  24.61.....Sizin için de gerek kendi evlerinizden gerekse şu kişilerin evlerinden yemek yemenizde bir sakınca yoktur: Babalarınızın evleri yahut ....anahtarı size teslim edilmiş olan evler yahut arkadaşlarınızın evleri. Hep birlikte yahut ayrı ayrı yemenizde sizin için hiçbir sakınca yoktur.....Allah size ayetleri işte böyle ayan-beyan bildiriyor ki, aklınızı çalıştırabilesiniz.

  .....Mesela namazı bulunmayan bir insanın dini tartışılır....
  4.94.Ey iman edenler! Allah yolunda gaza için dolaştığınızda, iyice anlayıp dinleyin de size selam verene/barış teklifi sunana "Sen mümin değilsin!" demeyin. İğreti hayatın menfaatine göz dikiyorsunuz ama Allah katında çok ganimetler vardır. Önceden siz de öyle idiniz ama Allah size lütufta bulundu. O halde, iyice araştırın, anlayın dinleyin. Çünkü Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdardır.

  Senle ben Dindar değil ortalarda biryerdeyiz Derya, Sen sus bencede:)
  HAYIR SIZ MUSLUMANSINIZ. DOLAYISIYLA DINDARSINIZ.
  Imtahani kazanacak herseyi yaptiniz mi?
  Iste bu ahiretteki imtahan sonucu belli olur.
  Nice hocalar seyhler atese arz edilirken, kimbilebilir ki?....

  Bir erkeğin bir kıza duyduğu (tersi de olabilir) hoşlanma (aşk ) olarak tabir edilen duygularla ilgili bir ayet varmıdır?
  30.21. Onun ayetlerinden biri de sizin için, kendilerine ısınasınız ve aranızda sevgi ve rahmet koysun diye nefislerinizden eşler yaratmasıdır. Bunda, iyice düşünen bir toplum için elbette ayetler vardır.

 3. #13
  bursali68
  Misafir..
  Allah makina yaratmamış ki,İNSAN yaratmış.Yani Aklı olan,Duyguları olan,Ağlayan-Gülen,Acıları yaşayan,Sevinen-Üzülen,Aşık olan-İhanet eden...yani İnsan.Makinaysak da acaip ve o biçim bir makinayız:)) Demekki aşık olmada bir sakınca yok.Hatta kuru kuruya aşk da olmaz değil mi,aşkın da göstergelerinin kendini göstermesi gerek,Elektrik yani Elektrik....

  Yani AŞK dinle değil Yaradılışla direk ilgilidir." Gönül Ferman Dinlemez " diyelim ne diyelim.

  Sağlıcakla kalınız.

 4. #14
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  kuran bir aşk mektubu zaten bize.he yok mecazisini sorduk derseniz;
  yusuf ile züleyha kıssası vardır ve bu kıssa kıssaların en güzeli olarak takdim edilmiştir.
  hz. yusuf ,zelihaya karşı boş olmadığını şu sözleriyle ifade eder;" nefsimi temize çıkaramam ,çünkü nefis olanca şiddetiyle kötülüğü emreder."
  ve yusuf iffeti seçmiş,bu konudada rabbinden yardım almıştır
  yani din,aşkı yasaklamaz. aşıksan evlenirsin. bu imkansız sa içine gömer,nefsinle cihad edersin,kara sevdadan ölürsen şehid olursun.ölmeyip delirirsen zaten meczuplar dinin emirlerinden muaf.. yok bu ikiside olmamışsa demekki aşık olmamışın.başka biriyle evlenip mutlu olmaya çalışırsın efem.
  yani kısaca aşık olmak haram değil.emir ve yasakların haricine çıkmak haram.

  tasavvufta,mecazi aşka da bir değer atfedilir ve el mecazü kantaratül hakika (mecaz hakikatin köprüsüdür )denilir.ve leyladan mevlaya geçenlerde azımsanmayacak kadar çoktur.
  hatta muzaffer ozak tı sanırım yakın tarihteki şeyhlerden biri; kendisinden tasavvuf dersi almak isteyenlere ilk sorusu bu olurmuş; "hayatında hiç aşık oldun mu evladım?" hayır derse,ders falan vermez miş. sevme istidadı yok die.

 5. #15
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820
  sevgi ve ask bambaska bir duygudur bunu ifade etmekte zor her insanda
  bunlar mevcuttur iyiye veya kötüye kullanir.

 6. #16
  E-mail Aktivasyonu yapılmamıs
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesaj
  31
  Rep Gücü
  0
  Aşk da bir insan bağıdır, arkadaşlık gibi, öğretmenlik ya da ustalık gibi. Bunu seçersin ve birşeyler paylaşırsın.

  Dinde yeri olması mühim değil, dini açıdan bakar ve hayatında doğru yere koyarsın.

  Dinde arkadaşlık lafı da geçmez ama hayatta vardır. Kuralları vardır, dinin kurallarını arkadaşlığa uygularsın olur biter.

  Ha evlilik öncesinde aşk yaşamak zor evet. Şehir yaşamının bizlere sunduğu ağırlık maalesef. Köyde insanlar 17sinde beğenir 18inde evlenir. Şehirde çok engeller var. Kabul.

  Bunu aşmak için biraz vicdanla, biraz anlaşarak, biraz ne bileyim sözdür nişandır birşeyler yaparsınız. Allah küçük kusurları görmez, mühim olan niyet.

  Ki dinin kurallarının önemli bölümü kadın zarar görmesin diyedir. Kadınların bir rahmi var, hamilelik, kürtaj falan bunlar zor şeyler, evlilik sorumluluğu önemli bir kriter. Yoksa bölünerek çoğalsaydık, cinsellik tokalaşmak gibi birşey olsaydı, Allah bunu yasaklar mıydı, bakın emin değilim.

  Korunma yöntemlerini önerenleri duyar gibiyim. Valla hepsinin %1 tehlikesi var. Diyeceksiniz ki çok küçük, ama bir çift sevişiyorsa yılda 100 kez zaten rahat sevişir. Bu sebeple uzun yıllar sevişen bir çiftin böyle bir tehlikesi zaten vardır.

  neyse konu dağıldı.

  özetle: Şehir yaşantısı biraz zor, yıllar geçtikçe kafandakini bulmak da zorlaşıyor çünkü gelişiyorsun, büyüyorsun, düşüncelerin özelleşiyor.

 7. #17
  Tecrübeli Üye Ribat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  350
  Rep Gücü
  6784
  Soru biraz garip olmuş;"dinde aşk var mıdır?"
  Dinde aşk tabiiki vardır.Tasavvufî aşk vardır ama.Ha bir de milletin anladığı manada aşk da vardır.Hatta hadisi şeriflerde de vardır.
  "Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek ölen şehiddir." (Kenzu’l-ummal)
  "Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek, sabredenin günahlarını, Allahü teâlâ affedip Cennetine koyar." (İbni Asakir)
  "Ümmetimin üstün olan kimseleri, aşk belasına maruz kalınca iffetini muhafaza edenlerdir." (Deylemi)
  Bilindiği üzere, aşk denilen aşırı sevgi duygusu, duygusal şehevî arzulardan çok farklı bir gerçektir. Genellikle aşk, kişinin iradesi dışında, insanın kalbine davetsiz misafir olarak- gelip yerleşen bir olgudur. Bu işte, muhatabın gerçek güzelliğinden ziyade, gönlün kabulüne göre izafî bir güzellik söz konusudur. Gözü kör olan aşkın cazibesine kapılan kişinin gözünde, sırf sevgilisinin güzelliği vardır. Bazen cinnete varan bir durum söz konusu olabilir ve akıl tamamen safdışı olabilir.
  İnsanın iradesi dışında gelip kalbini kemiren aşk olgusu aynı zamanda imtihanın bir versiyonu olarak- bir nevi kalbî/ruhî bir hastalık olarak da kabul edilebilir.

 8. #18
  Acemi Üye şєу∂α - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  147
  Rep Gücü
  2212
  Yorumlarınızı teker teker okuma fırsatım olmadı ama, bende birşeyle söylemek istiyorum..
  Aşk'ın gözü kördür bu yüzden gelirken dindar yada başka konum tanımaz Aşk! insanı her konumda, yaşta, her mekanda bulur..
  Aşk!ın getirisi olan arzuları istekleri dindarlar nasıl yaşar?
  Sabretmesi gereken yerlerde sabretmeye şartlandığı için kolayca aşabilir ..

 9. #19
  Kadim
  Misafir..

  Kuran`da aşk ile ilgili sure var

  Bakan Abdüllatif Şener`in, `Kuran`da aşka dair bir tarif yok` açıklamasına ilahiyat profesörü Beyza Bilgin`den yanıt geldi.


  Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, bir kokteylde Günaydın Gazetesi yazarlarından Seda Kaya Güler`e, `aşka inanmıyorum` dedi. Ve bunun nedeni olarak Kuran`ı adres gösterdi. Şener, daha evvel verdiği bir röportajda aşka inanmadığı için, `Eşinize aşık mısınız?` sorusuna, `Hayır` cevabı verdiğini ve bu yüzden eşinin de sitemkar davranışlarıyla karşılaştığını anlattı. Sonra da eşinin gönlünü almak için, nasıl uykusundan kalkıp Kuran`ı baştan sona tekrar okuduğunu ve eşini, `aşk yok, sevgi var` diyerek ikna ettiğini Güler`le paylaştı. Ancak, Şener`in,


  `Kuran`da aşk yok` iddialarına yanıt ilahiyat profesörü Beyza Bilgin`den geldi. Bilgin, Kuran`da `Yusuf` süresinin aşk üzerine kurulduğunu ifade ederek `Yusuf süresinde, evli bir kadın olan Züleyha`nın, Yusuf`a olan tutkusu anlatılmaktadır` dedi. İLAHİYATÇILAR NE DİYOR? Tayyar Altıkulaç: Bakan Şener haklı. Kuran`nın her sayfasında sevgiden söz edilir. İnsan sevgisi, vatan sevgisi gibi. Ama aşka dair tarif yok. Prof. Zekeriya Beyaz: Bu Bakan Şener`in bileceği bir konu değil. Pekala, aşkın tarifi vardır. Aşk, sevginin yoğunlaşmış halidir. Kuran`da Allah`ın isimlerinden biri de, `Vedud` yani aşırı seven anlamındadır. Eşler arası sevgiyi tarif ederken, `onların aralarına meveddet koydum` diyor. Yani, `eşlerin arasına bambaşka bir sevgi yani aşk koydum` diyor. Prof. Bayraktar Bayraklı: `Bakan haklı. `Aşk` kavramı, bizim anladığımız manada Kur`an da yer almıyor. İslam kültüründe, `ilahi aşk` vardır. Öbür aşklardan bahsedilmez
  kaynak

 10. #20
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  37
  Mesaj
  248
  Rep Gücü
  9146
  Dinde Aşk varmıdır?
  Alıntı SUPERMEYDAN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Senle ben Dindar değil ortalarda biryerdeyiz Derya, Sen sus bencede:)
  Benim anlamadığım bir şey var.
  Dindar olmayan müslümana serbest olupta, dindar olan müslümana yasak olan bir şeyler mi varmış?
  Konu kull tarafından (15-08-2009 Saat 01:05 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Bu Ayetlerde Zinaya Teşvik Varmıdır?
  SOSYALİST Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 23
  Son mesaj: 22-02-2013, 12:41 AM
 2. Herşeyde bir Hayır Varmıdır?
  dogangunes Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-02-2012, 01:22 PM
 3. Aşkın boyu varmıdır?
  Gül@y Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 02-09-2009, 11:27 PM
 4. Eleştirmekle yıpratmak arasında fak varmıdır?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 13-02-2009, 09:28 AM
 5. Dinde mantık varmıdır?
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 21-12-2008, 04:31 PM
Yukarı Çık