+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

ALLAH’A cc DINI OGRETMEK

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan ALLAH’A cc DINI OGRETMEK Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Selam! Allah cc yarattigi insanlara Islam dinini ogretmek icin DININ KITABINI melek/ beser elciler araciligiyla ulastirmistir. Ve bu Kitabin onune,

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  ALLAH’A cc DINI OGRETMEK

  Selam!

  Allah cc yarattigi insanlara Islam dinini ogretmek icin DININ KITABINI melek/ beser elciler araciligiyla ulastirmistir. Ve bu Kitabin onune, arkasina, sagina ,soluna, ustune, altina fikirler bilgiler!? Koyup dinin felsefesini kurmayi yasaklamistir.
  2.176.Bu böyledir. Çünkü Allah, Kitap'ı hak olarak indirmiştir. Kitap'ta çekişmeye girenler, bütünden uzaklaştırıcı bir kopuşun tam içindedirler.

  Bu felsefeyi kurmak icin Kitabin kavramlarinin baglaminin disina tasinmasini Yasak etmistir.
  5.13. Sonunda, verdikleri mîsakı bozdukları için onları lanetledik de kalplerini kaskatı yaptık. kelimeleri yerlerinden kaydırıyorlar. Öğütlenmek üzere çağırıldıkları şeyden nasiplenmeyi unuttular. İçlerinden çok azı hariç, sen onlardan hep hainlik görürsün. Bununla birlikte onları affet, ellerini tut. Çünkü Allah güzellik sergileyenleri sever.

  Boyle yapanlarin olusturdugu topluluga uymayana Kitapta MUJDE vardir.
  6.34. Dünya hayatında da âhirette de müjde vardır onlara. Allah'ın kelimelerinde değişme/değiştirme olmaz. İşte budur o büyük kurtuluş.

  Boyle yapanlarin ALIM olmalari onlara uyanlarin yakistirmasidir. Cunku kitabinda Yaratan:
  c) ILIM
  Kur’an’da Ilim Vahiy demektir.
  13/37//İşte biz o Kur'an'ı Arapça bir hüküm kaynağı olarak indirdik. Eğer sana gelen ilimden sonra onların keyiflerine uyarsan, Allah'tan sana ne bir dost nasip olur ne de bir koruyucu.
  17/85//Ve sana ruhtan sorarlar. De ki: "Ruh, Rabbimin emrindendir. Ve size, ilimden sadece az bir şey verilmiştir."

  Zaten Alim:Vahiye/ilime sahip olan, Kur’an’a/ilime uyan takva sahibi muminlere Kur’an’in verdigi isimdir.
  Fatir 28. Ayni sekilde, insanlardan, hayvanlardan, davarlardan da çesitli renklerde olanlar var. Kullari içinde Allah'tan ancak alimler/bilginler ürperir. Allah Azîz'dir, Gafûr'dur.

  ALLAH’IM KIM BU BILGINLER?

  29. Allah'in Kitabi'ni okuyanlar, namazi kilanlar, kendilerine verdigimiz riziklardan gizli ve açik infak edenler, asla batmayacak bir ticaret umabilirler.
  30. Çünkü Allah onlara ücretlerini tam ödeyecek, lütfundan onlara artirma da yapacaktir. Gafûr'dur O, çok affeder; Sekûr'dur, sükredenlere mutlaka karsilik verir.

  Gordugunuz gib:Kur'an'a gore beseri bilgin/alim;ILIM/KUR’AN OKUYUP ONA UYAN (namaz kilan-zekat veren...) insanlardir. YANI MUMINLERDIR.
  Yani ehl-i Kur'an
  yani Vahy ehli
  yani ilim ehli
  yani zikr ehli.

  Boyle yapanlara soyle bir uyariyi da Kitaba koymayi ihmal etmemistir.
  49.16. De ki: "Siz Allah'a dininizi mi öğretiyorsunuz? Oysaki Allah, gökte ne var, yerde ne var hepsini bilir. Allah her şeyi çok iyi bilmektedir."
  16. 74. Artık Allah'a örnekler verip durmayın. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

  Allah cc nun ayetlerine RAGMEN israrci olanlar,dusunurlerin kitaplarini Kur’an’a es tutanlar yani Dinin Kitabi muamelesi yapanlar, bu dusunurleri Allah cc na ortak kabul etmislerdir.
  13.33.Allah'a ortaklar tanıdılar. Peki, her benliğin yaptığı işin başında duranla bunlar bir mi? De ki: "Onları isimlendirin. Yoksa siz Allah'a, yeryüzünde bilmediği birşey mi haber veriyorsunuz? Yoksa, anlamsız bir laf mı ediyorsunuz?" Hayır, küfre sapanlara, tuzakları süslü gösterildi de yoldan döndürüldüler. Allah'ın şaşırttığına kılavuzluk edecek yok.

  Halbuki bu dusunurler onlari yalancilikla suclayacaklardir.
  16.86. Şirke sapanlar, ortak tuttuklarını gördüklerinde şöyle derler: "Rabbimiz, işte bunlar seni bırakıp da yalvarıp yakardığımız ortaklarımız." Bunun üzerine ortakları onlara şöyle söz dokundururlar: "Siz, yalancılarsınız, yalancılar!"

  Her donemde dusunurlerin Kitaplarini DININ Kitabinin tamamlayicisi oldugunu iddaa edenler cikip insanlari saptirmislardir. Buna dinin Kitabindaki su ayet iyi bir ornektir.
  2.140.Yoksa siz, "İbrahim, İsmail, İshak, Yakub ve torunları Yahudi yahut Hıristiyanlardı" mı diyorsunuz? Söyle onlara: "Siz mi daha bilgilisiniz yoksa Allah mı?" Allah'tan kendine ulaşmış bir tanıklığı gizleyenden daha zalim kim vardır! Allah, yapmakta olduklarınızdan habersiz değildir.

  Zaten bu gizlemeye uymamasi adina Resule su uyari yapilmistir
  16.44. Açık delillerle, kitaplarla gönderdik. Sana da bu zikiri/Kur'an'ı vahyettik ki, kendilerine indirileni insanlara açık-seçik bildiresin de derin derin düşünebilsinler.

  Insanlarada aciklanmis olanin iletildigi yine AYNI SUREDE belirtilmistir.
  16.89. Gün olur, her ümmet için kendi aleyhlerine kendi içlerinden bir tanık çıkarırız. Seni de şu insanlar hakkında tanık olarak getireceğiz. Sana bu Kitap'ı indirdik ki herşey için ayrıntılı bir açıklayıcı, bir kılavuz, bir rahmet, Müslümanlara da bir müjde olsun.

  Allah indirdigi Kitap’in hukumleri disina sapanlari,Kitap’in ayetlerini (atalarindan kalan cesitli beseri yorumlarla,) beseri kanitlarla gizleyenleri uyarir.
  2/159//İndirdiğimiz açık-seçik delillerle, kılavuz mesajı; biz onu Kitap'ta insanlara ayan-beyan gösterdikten sonra gizleyenlere, işte onlara, hem Allah lanet eder hem de diğer lanet okuyanlar lanet eder.
  2/170//Onlara, "Allah'ın indirdiğine uyun!" dendiğinde: "Hayır! Biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye uyarız." derler. Peki, ataları bir şeye akıl erdiremiyor, doğruya ve güzele ulaşamıyor idiyseler!...

  Ornegin,beseri kelamcilar;”Kur’an’da olenin vasiyet birakmasi vardir ama gayr-i muslum akrabanin vasiyetten pay alamaz maddesi yoktur.”
  ......derler.
  Ayrica;”Zina yapanlarin RECM yani taslanarak oldurulmeleri de Ilahi Vahy Kitap’inda yoktur.”
  ......diyen
  Beseri kelamcilar;”Bunlari bize Peygamber hadisi ogretir bu yuzden “Allah’in hadis Kitap’inda bu hukumler yoksa bile bunlar haktir.”
  ......derler.
  DERLER..................

  Halbuki Kur’an’da olmayan hukum,dini hukum degildir, Cunku Allah cc onlardan vazgecmistir.
  5/101//Ey iman sahipleri! Size açıklandığında canınızı sıkacak şeylerle ilgili soru sormayın. Kur'an indirilmekte iken onları sorarsanız size açıklanır. Allah onlardan vazgeçmiştir. Allah Gafûr'dur,Halîm'dir.
  ........ Allah onlardan vazgeçmiştir...........

  Vahy’in muhtevasinin disinda kalan konu ve hukumler mumini ahirette sorumlu kilmaz. Unutulmamalidir ki, ahirette mumini sorumlu tutmayan hukumler, ameller, inanislar, zanlar; ahiretteki sorgu icin yaratilan dunya hayatindaki yasaminda mumini dini sorumluluk adina hic baglamaz.
  43/44//Gerçek şu: Bu Kur'an sana ve toplumuna elbette ki bir hatırlatıcı/bir düşündürücü/bir şeref/bir öğüttür. Bundan sorumlu tutulacaksınız.
  ......KUR’AN’ dan sorumlu tutulacaksınız.......

  Ama dinin felsefesini olusturan dusunurlerin kitaplarini DINI REHBER edinenler, yani Kitap’ta olmiyani beseri kitaptaki anlatimla itikad haline getirenlere Yaratanin uyarisi NET’ tir.
  42.21.Yoksa onların, dinden, Allah'ın izin vermediği şeyi kendileri için yasalaştıran ortakları mı var? Kesin ayrıma ilişkin söz olmasaydı, aralarında hüküm mutlaka verilirdi. O zalimler var ya, onlar için acıklı bir azap öngörülmüştür.

  Gelin Allah cc na dinini ogretmekten vazgecelim!

  Allah cc na emanet olun!

  Not: Alintilar Allah cc diyor ki-Kur’an dan adli basliktandir!

 2. #2
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Üye Numarası
  129315
  Mesaj
  844
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2991
  Sayın mopsy yazılarınızı takip ediyorum.Haddizatında ben fakirin kanaat ve İmanı burada yazan hiç bir arkadaşımınkiyle uyuşmuyor.Yazmamdaki gayede Gelin ben fakir gibi düşünün demek değildir. Sadece "Bu şekilde düşünenlerde olabilirdir." Öyle ya Ben Fakirde sonuçta bir insanım.Ama kafir,Ama mümin,Ama cehennemlik ama Cennetlik hiç birinede bir itirazımız yoktur.
  ALLAHA DİNİNİ ÖĞRETMEKTEN VAZGEÇELİM. Dosdoğrudur .Ancak Anlayışlarımızda bu hususta fark vardır. Şöyleki Kuran ayetleri Resule dahi parça parça indirilmiştir . Bunun nedenini Kuran açıklıyor.
  Furkan 32.İnkar edenler dedilerki:"Kur'an ona toptan,bir kerede indirilseydi ya!"Biz böyle yaptıkki,onunla senin kalbini dayanıklı kılalım.Biz onu parça,parça/ayet okuduk."
  Bakın demekki Resülün kalbi dahi Şayet Kuran Tümden indirilmiş olsaydı dayanamazdı.Derlerki bu Kuran Şayet insana değilde bir deveye inseydi deve hicabından çökerdi! O zaman Allah Resulüne dahi parça parça gelen Kurandan bugünkü insanı bu halinde Birdenbire TAMAMINDAN nasıl sorumlu tutabiliriz?
  Yada dahada açayım bu kadar ağır olan bir şey Mushaf Kuranmıdır? Yoksa Yaşamın binbir müsibetlerimidir?Öyle ya Onların hepsini birden şayet yemiş olsaydık(Hz İsa ile Meryemde güzel yerlerdi der Hz Kuran.Ama ne yerlerdi? MÜSİBET) Bunu Aklı gönlümüzdeki İnsanlığımız ne kadar kaldırabilirdi? Yoksa Mushaf Kuran Okuduğunda Dünde bugünde insanlık tınlamıyor dahi?Ama birde Kuranı hakikiyi okuyalım onlara bakalım? Ne olacaklar?
  Müzemmil 3:Gecenin yarısını ayakta ol yahut bundan biraz eksilt.
  Müzemmil 4:Yahut buna biraz ekle.Ve Kur'anı ağır ağır düşüne düşüne oku.
  Müzemmil 5:Doğrusu,biz senin üzerine ağır bir söz bırakacağız.
  Hangi Gece? Hangi Kitap? NEDEN AĞIR AĞIR? VE AĞIR OLAN SÖZ NEDİR?
  Doğrusu Hiç bir genel anlamdaki söz İNSANA AĞIR GELMEZ.Ama size KENDİ GERÇEĞİNİZLE İLGİLİ BİR SÖZ YİNE KENDİNİZDEN GELİRSE İŞTE O AĞIRDIR.
  Hayatın gerçek imtihanı olan Müsibetlerde Lisanı hal ile size kendinizi anlatır.İşte O ZAMAN ACELE ETME,TELAŞA KAPILMA,KENDİNİ KAYBETME SAKİN OL VE AĞIR AĞIR OLAYLARI VE KENDİNİ DEĞERLENDİRMİ DİYOR YOKSA?
  Sizin FELSEFE YASAĞI OLARAK BELİRTTİĞİNİZ AYETLERDEN ŞUNU ANLIYORUM FAKİR:Yaşamadığın şeyler üzerinde yaşam yorumu yani Felsefe yapma.Onun içindirki Felsefe Kitaptan okuyarak öğrenilmez deriz daima.
  Kitaptaki çekişme ise Müsibetle karşılaşan nefsin içindeki kopukluklardır.Kimisi başka söyler kimisi başka söyler.Kendi gerçeklerini inkar eder dururlar heyhat.Yanarlar onlar.Yandıkçada Kurana tabi olan Sen ben yanarız hep.Sonunda bir RAHATLAMA olurki işte O zaman onlarda Gerçeği kabul etmiş olurlar öğrenirler. Yada Ölüp ölüp dirilirler.Çünkü parça parça gelir ayetler hep. Yavaş yavaş Siga siga.Bir ömür boyu.
  SONUÇ:ALLAH DİNİNİ BİZZAT KENDİSİ ÖĞRETMİŞ OLUR. BİR GÜZEL TAMAMLANIRSINIZ.Ama her insan aynımıdır.Hayır değildir tabiki.Ve Kendilerine Kuran gelmeyen insanlar aslında ne kadar çok mutludurlarda acaba bunu İbretle idrak edebiliyorlarmı? Hayır hiç sanmıyorum. Baki selamlar.
  Konu yavuz34 tarafından (02-07-2009 Saat 12:26 PM ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643
  Sayin Yavuz bey;
  Hosgeldiniz. konuya girmeden once Bu pilot tarihe gecti basliginda Sn Emily'e karsi sizi avukat olarak one surdum. Olayi, yorumlari okuyup bir avukat gorusu sunsaniz.

  Simdi gelelim konuya.

  Sayın mopsy yazılarınızı takip ediyorum.Haddizatında ben fakirin kanaat ve İmanı burada yazan hiç bir arkadaşımınkiyle uyuşmuyor.Yazmamdaki gayede Gelin ben fakir gibi düşünün demek değildir. Sadece "Bu şekilde düşünenlerde olabilirdir." Öyle ya Ben Fakirde sonuçta bir insanım.Ama kafir,Ama mümin,Ama cehennemlik ama Cennetlik hiç birinede bir itirazımız yoktur.

  Sayin Yavuz bey; sizin yazmaniz cok onemli.
  Gercek tasavvufu siz yaziyorsunuz.
  Tasvip edilip edilmemesi sizin/benim isimiz degil.
  Siz paylascaksiniz.
  3. kisiler paylarina duseni alirlar.
  Biz ne alacaklarini soylemeyiz.
  Soyleyenlere de muslumanlari rahat birakin deriz.
  Lutfen siz paylasin.
  Bizimde soyliyecek sozumuz olursa, bizde paylasiriz.


  ALLAHA DİNİNİ ÖĞRETMEKTEN VAZGEÇELİM. Dosdoğrudur .Ancak Anlayışlarımızda bu hususta fark vardır. Şöyleki Kuran ayetleri Resule dahi parça parça indirilmiştir . Bunun nedenini Kuran açıklıyor.
  Furkan 32.İnkar edenler dedilerki:"Kur'an ona toptan,bir kerede indirilseydi ya!"Biz böyle yaptıkki,onunla senin kalbini dayanıklı kılalım.Biz onu parça,parça/ayet okuduk."

  .......ALLAHA DİNİNİ ÖĞRETMEKTEN VAZGEÇELİM......
  Evet dosdogrudur.Cunku Allah cc nun istegidir.


  Bakın demekki Resülün kalbi dahi Şayet Kuran Tümden indirilmiş olsaydı dayanamazdı.Derlerki bu Kuran Şayet insana değilde bir deveye inseydi deve hicabından çökerdi! O zaman Allah Resulüne dahi parça parça gelen Kurandan bugünkü insanı bu halinde Birdenbire TAMAMINDAN nasıl sorumlu tutabiliriz?

  Sn.Yavuz bey!
  Sorumlu tutan biz degiliz.
  Zaten baslik bunu anlatiyor.
  Biz birsey yapmiyacagiz.
  Indirilene teslim olacagiz.
  Sorumlu tutup tutmama luxumuz yok!
  Sorumlu tutan Allah cc.
  43/44//Gerçek şu: Bu Kur'an sana ve toplumuna elbette ki bir hatırlatıcı/bir düşündürücü/bir şeref/bir öğüttür. Bundan sorumlu tutulacaksınız.
  ......KUR’AN’ dan sorumlu tutulacaksınız.......

  Yada dahada açayım bu kadar ağır olan bir şey Mushaf Kuranmıdır? Yoksa Yaşamın binbir müsibetlerimidir?Öyle ya Onların hepsini birden şayet yemiş olsaydık(Hz İsa ile Meryemde güzel yerlerdi der Hz Kuran.Ama ne yerlerdi? MÜSİBET) Bunu Aklı gönlümüzdeki İnsanlığımız ne kadar kaldırabilirdi? Yoksa Mushaf Kuran Okuduğunda Dünde bugünde insanlık tınlamıyor dahi?Ama birde Kuranı hakikiyi okuyalım onlara bakalım? Ne olacaklar?
  Müzemmil 3:Gecenin yarısını ayakta ol yahut bundan biraz eksilt.
  Müzemmil 4:Yahut buna biraz ekle.Ve Kur'anı ağır ağır düşüne düşüne oku.
  Müzemmil 5:Doğrusu,biz senin üzerine ağır bir söz bırakacağız.
  Hangi Gece? Hangi Kitap? NEDEN AĞIR AĞIR? VE AĞIR OLAN SÖZ NEDİR?

  .....Hangi Gece? Hangi Kitap? NEDEN AĞIR AĞIR? VE AĞIR OLAN SÖZ NEDİR?.....
  Gece olunca Kur'an okuyun diyor,
  Yavas oku,okudugunu dusun/ogren diyor.

  bunu zorluk,agirlik olarak niye aliyorsunuz.
  Ayet agir demiyor
  agir,agir diyor.
  Sebeb
  Hemen gecme,DUSUN diyor.
  Hatta dusune dusune oku diyor.
  TAM YAZDIGI GIBI
  TAM TESLIM OLDUGUMUZ GIBI.

  Doğrusu Hiç bir genel anlamdaki söz İNSANA AĞIR GELMEZ.Ama size KENDİ GERÇEĞİNİZLE İLGİLİ BİR SÖZ YİNE KENDİNİZDEN GELİRSE İŞTE O AĞIRDIR.
  Hayatın gerçek imtihanı olan Müsibetlerde Lisanı hal ile size kendinizi anlatır.İşte O ZAMAN ACELE ETME,TELAŞA KAPILMA,KENDİNİ KAYBETME SAKİN OL VE AĞIR AĞIR OLAYLARI VE KENDİNİ DEĞERLENDİRMİ DİYOR YOKSA?

  .....OLAYLARI VE KENDİNİ DEĞERLENDİRMİ DİYOR YOKSA?.....
  Sn.Yavuz bey: Ayetleri oku dusun diyor,AYETLERI...
  Ayetlerde bilgiler,ogutler,ibadetler,sebebler,sonuclar...... .var!

  Sizin FELSEFE YASAĞI OLARAK BELİRTTİĞİNİZ AYETLERDEN ŞUNU ANLIYORUM

  Ben bir sey belirtmiyorum.Slm giriniz,musluman olunuz,TESLIM OLUNUZ. Tamam degil mi?
  Simdi teslim olmak oldugu gibi kabullenip teslim olmak,
  Tesilim olmamak ne;ayetin icerigi hakkinda cekismek....
  Herhalde Turkce dili acisindan buraya kadar hemfikiriz.
  simdi ornek olarak yazdigim ayete bakalim.
  2.176.Bu böyledir. Çünkü Allah, Kitap'ı hak olarak indirmiştir. Kitap'ta çekişmeye girenler, bütünden uzaklaştırıcı bir kopuşun tam içindedirler.
  Oldugu gibi kabul eden/teslim olan hukum cumlesinin disinda.
  Icindekinin kaps***** bakalim:
  .....Kitap'ta çekişmeye girenler...
  Yani su seyh,imam....soyle dedi.
  burda boyle yaziyor ama aslinda/batinisinde....

  Boyle diyerek/insani fikir,soz soyliyerek/felsefe yaparak....
  ......bütünden uzaklaştırıcı bir kopuşun tam içindedirler.......

  BEN AYETLERIN ICERIGIYLE ILGILI ASLA YORUM/FELSEFE YAPMAM!
  AMENNA DERIM!

  FAKİR:Yaşamadığın şeyler üzerinde yaşam yorumu yani Felsefe yapma.Onun içindirki Felsefe Kitaptan okuyarak öğrenilmez deriz daima.
  Dogru!

  Kitaptaki çekişme ise Müsibetle karşılaşan nefsin içindeki kopukluklardır.Kimisi başka söyler kimisi başka söyler.Kendi gerçeklerini inkar eder dururlar heyhat.Yanarlar onlar.Yandıkçada Kurana tabi olan Sen ben yanarız hep.Sonunda bir RAHATLAMA olurki işte O zaman onlarda Gerçeği kabul etmiş olurlar öğrenirler.

  Iste ayetin anlattigi bu.Icerigi uzerinde cekisme denilen, iceriginden uzaklaip beseri kabuller uzerinden yorum yapmak/felsefe yapmak. Zaten tasavvuf da bu degil mi?

  Yada Ölüp ölüp dirilirler.Çünkü parça parça gelir ayetler hep. Yavaş yavaş Siga siga.Bir ömür boyu.
  SONUÇ:ALLAH DİNİNİ BİZZAT KENDİSİ ÖĞRETMİŞ OLUR. BİR GÜZEL TAMAMLANIRSINIZ.


  Sn.Yavuz bey! Ayetler bir dinin savaslarla, bir kisiden binlere ulasan bir surecin icinde gelisidir.
  Bu yaratanin takdiridir. Hikmeti zatini baglar. Sebeblerini Kitapta aciklamistir. Allah cc diyor ki serisini bu yuzden Teblige devam ediyorum.

  ....Ama her insan aynımıdır.Hayır değildir tabiki.....
  Sayin Yavuz bey! Vahiyi anlama kapasitesini olcen Allah cc.

  54/17//Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?!
  24/46//Yemin olsun, biz açık-seçik bilgiler veren ayetler indirdik. Allah, dilediğini/dileyeni dosdoğru yola iletiyor.
  6/55//İşte biz, ayetlerimizi bu şekilde ayrıntılı kılıyoruz ki, günaha sapmışların yolu açık-seçik ortaya çıksın/günaha sapmışların yolunu açık-seçik göresin!
  Yuzlerce IDDAALI soz.
  Allah cc sozu.

  Yaratici,yarattiginin min kapasitesini biliyor.
  Ve boyle iddaali ayetler yolluyor!
  Ben teslim olanim!

  Ve Kendilerine Kuran gelmeyen insanlar aslında ne kadar çok mutludurlarda acaba bunu İbretle idrak edebiliyorlarmı? Hayır hiç sanmıyorum. Baki selamlar.

  Sayin Yavuz Bey!
  Kur'an hep vardi.Gelmedigi zaman yok ki?
  Allah cc Diyor ki-VIII-KUR'AN dan bir bolum yazayim.

  a) Kur’an’in inmesinde ki on gorum Allah cc nun sozlerini alemlere yeniden hatirlatmaktir.
  Sayisini bilmedigimiz kadar cok Peygamber vasitasiyla cesitli zaman dilimlerinde tekrar tekrar alemlere defalarca gelerek VAAZ EDILEN/HATIRLATILAN,Allah hadislerine, alemler zaten vakifti. Bu yuzden Kur’an’da;Vahy’in yeniden bu alemlere hatirlatilmasi hususunda araci olmustur.
  11.20. Resullerin haberlerinden, kendisiyle kalbini destekleyip sağlamlaştıracağımız her şeyi sana anlatıyoruz. Bunun içinde sana hak gelmiştir. Bunda, inananlar için bir öğüt ve hatırlatma da vardır.
  12.104. Sen, bu tebliğin için onlardan bir ücret istemiyorsun. O, bütün âlemler için bir hatırlatmadan başka şey değildir.
  20.3. Saygıyla ürperene bir hatırlatma/düşündürme/öğüt verme olsun diye indirdik.
  38/49//Bir hatırlatmadır bu! Korunup sakınanlar için elbette güzel bir gelecek vardır.

  Allah’in cc emirlerini/Zikrini getiren/teblig eden elcilerin tebligine uyup Allah’a cc ibadet edenlerle ,Kur’an’a inanirken beseri ogretilerin etkisiyle tefrikaya/menkibelere dalanlarin durumunu Alim olan Allah cc; yine zikir adini verdigi ayetlerinde acikliyor.
  9/107//Bir de inadına zarar vermek, kafirlik etmek, mü'minlerin arasına tefrika sokmak ve daha önce Allah ve peygamberine karşı savaş açan bir herife pusu, gözcülük yapıvermek için tuttular bir mescit yaptılar. Bununla beraber, "İyi niyetten başka bir maksadımız yoktur!" diye yemin edecekler. Fakat bunların kesinlikle yalancı olduklarına Allah şahittir.
  21/106//Kuşkusuz, bunda, ibadet eden/iş yapıp değer üreten bir topluluk için kesin bir tebliğ vardır.
  25/27//O gün, zalim, ellerini ısırarak diyecek ki:"Ne olurdu, resulle birlikte bir yol tutsaydım!"
  25/29//"Zikir/Kur'an bana geldikten sonra, o saptırdı beni ondan. Şeytan, insan için bir rezil edicidir."

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643
  Selam!

  Bu ayeti bir daha okuyalim

  Bismillahirrahmanirrahim
  25.29."Zikir/Kur'an bana geldikten sonra, o saptırdı beni ondan.
  Şeytan, insan için bir rezil edicidir."
  Sadakallah!]

  Yaziyi daha anlasilir halde duzenleme ve
  guncelleme adina
  Selam!

  Allah cc yarattigi insanlara Islam dinini ogretmek icin DININ KITABINI melek/ beser elciler araciligiyla ulastirmistir.
  Ve bu Kitabin onune, arkasina, sagina ,soluna, ustune, altina fikirler bilgiler!?
  Koyup dinin felsefesini kurmayi yasaklamistir.
  Bismillahirrahmanirrahim
  2.176.Bu böyledir. Çünkü Allah, Kitap'ı hak olarak indirmiştir. Kitap'ta çekişmeye girenler, bütünden uzaklaştırıcı bir kopuşun tam içindedirler.

  Bu felsefeyi kurmak icin Kitabin kavramlarinin
  baglaminin disina tasinmasini Yasak etmistir.
  Bismillahirrahmanirrahim
  5.13. Sonunda, verdikleri mîsakı bozdukları için onları lanetledik de kalplerini kaskatı yaptık. kelimeleri yerlerinden kaydırıyorlar. Öğütlenmek üzere çağırıldıkları şeyden nasiplenmeyi unuttular. İçlerinden çok azı hariç, sen onlardan hep hainlik görürsün. Bununla birlikte onları affet, ellerini tut. Çünkü Allah güzellik sergileyenleri sever.

  Boyle yapanlarin olusturdugu topluluga uymayana Kitapta MUJDE vardir.
  Bismillahirrahmanirrahim
  6.34. Dünya hayatında da âhirette de müjde vardır onlara. Allah'ın kelimelerinde değişme/değiştirme olmaz. İşte budur o büyük kurtuluş.

  Boyle yapanlarin ALIM olmalari onlara uyanlarin yakistirmasidir.
  Cunku kitabinda Yaratan:
  c) ILIM

  Kur’an’da Ilim Vahiy demektir.
  Bismillahirrahmanirrahim
  13/37//İşte biz o Kur'an'ı Arapça bir hüküm kaynağı olarak indirdik. Eğer sana gelen ilimden sonra onların keyiflerine uyarsan, Allah'tan sana ne bir dost nasip olur ne de bir koruyucu.
  17/85//Ve sana ruhtan sorarlar. De ki: "Ruh, Rabbimin emrindendir. Ve size, ilimden sadece az bir şey verilmiştir."

  Zaten Alim:Vahiye/ilime sahip olan, Kur’an’a/ilime uyan takva sahibi muminlere Kur’an’in verdigi isimdir.
  Bismillahirrahmanirrahim
  Fatir 28. Ayni sekilde, insanlardan, hayvanlardan, davarlardan da çesitli renklerde olanlar var. Kullari içinde Allah'tan ancak alimler/bilginler ürperir. Allah Azîz'dir, Gafûr'dur.

  ALLAH’IM KIM BU BILGINLER?
  Bismillahirrahmanirrahim
  29. Allah'in Kitabi'ni okuyanlar, namazi kilanlar, kendilerine verdigimiz riziklardan gizli ve açik infak edenler, asla batmayacak bir ticaret umabilirler.
  30. Çünkü Allah onlara ücretlerini tam ödeyecek, lütfundan onlara artirma da yapacaktir. Gafûr'dur O, çok affeder; Sekûr'dur, sükredenlere mutlaka karsilik verir.

  Gordugunuz gib:Kur'an'a gore beseri bilgin/alim
  ILIM/KUR’AN OKUYUP ONA UYAN
  (namaz kilan-zekat veren...) insanlardir.

  YANI MUMINLERDIR.
  Yani ehl-i Kur'an
  yani Vahy ehli
  yani ilim ehli
  yani zikr ehli.

  Boyle yapanlara soyle bir uyariyi da Kitaba koymayi ihmal etmemistir.
  Bismillahirrahmanirrahim
  49.16. De ki: "Siz Allah'a dininizi mi öğretiyorsunuz? Oysaki Allah, gökte ne var, yerde ne var hepsini bilir. Allah her şeyi çok iyi bilmektedir."
  16. 74. Artık Allah'a örnekler verip durmayın. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

  Allah cc nun ayetlerine RAGMEN israrci olanlar,dusunurlerin kitaplarini Kur’an’a es tutanlar yani Dinin Kitabi muamelesi yapanlar, bu dusunurleri Allah cc na ortak kabul etmislerdir.
  Bismillahirrahmanirrahim
  13.33.Allah'a ortaklar tanıdılar. Peki, her benliğin yaptığı işin başında duranla bunlar bir mi? De ki: "Onları isimlendirin. Yoksa siz Allah'a, yeryüzünde bilmediği birşey mi haber veriyorsunuz? Yoksa, anlamsız bir laf mı ediyorsunuz?" Hayır, küfre sapanlara, tuzakları süslü gösterildi de yoldan döndürüldüler. Allah'ın şaşırttığına kılavuzluk edecek yok.

  Halbuki bu dusunurler onlari yalancilikla suclayacaklardir.
  Bismillahirrahmanirrahim
  16.86. Şirke sapanlar, ortak tuttuklarını gördüklerinde şöyle derler: "Rabbimiz, işte bunlar seni bırakıp da yalvarıp yakardığımız ortaklarımız." Bunun üzerine ortakları onlara şöyle söz dokundururlar: "Siz, yalancılarsınız, yalancılar!"

  Her donemde dusunurlerin Kitaplarini DININ Kitabinin tamamlayicisi oldugunu iddaa edenler cikip insanlari saptirmislardir. Buna dinin Kitabindaki su ayet iyi bir ornektir.
  Bismillahirrahmanirrahim
  2.140.Yoksa siz, "İbrahim, İsmail, İshak, Yakub ve torunları Yahudi yahut Hıristiyanlardı" mı diyorsunuz? Söyle onlara: "Siz mi daha bilgilisiniz yoksa Allah mı?" Allah'tan kendine ulaşmış bir tanıklığı gizleyenden daha zalim kim vardır! Allah, yapmakta olduklarınızdan habersiz değildir.

  Zaten bu gizlemeye uymamasi adina Resule su uyari yapilmistir
  Bismillahirrahmanirrahim
  16.44. Açık delillerle, kitaplarla gönderdik. Sana da bu zikiri/Kur'an'ı vahyettik ki, kendilerine indirileni insanlara açık-seçik bildiresin de derin derin düşünebilsinler.

  Insanlarada aciklanmis olanin iletildigi yine AYNI SUREDE belirtilmistir.
  Bismillahirrahmanirrahim
  16.89. Gün olur, her ümmet için kendi aleyhlerine kendi içlerinden bir tanık çıkarırız. Seni de şu insanlar hakkında tanık olarak getireceğiz. Sana bu Kitap'ı indirdik ki herşey için ayrıntılı bir açıklayıcı, bir kılavuz, bir rahmet, Müslümanlara da bir müjde olsun.

  Allah indirdigi Kitap’in hukumleri disina sapanlari,Kitap’in ayetlerini (atalarindan kalan cesitli beseri yorumlarla,) beseri kanitlarla gizleyenleri uyarir.
  Bismillahirrahmanirrahim
  2/159//İndirdiğimiz açık-seçik delillerle, kılavuz mesajı; biz onu Kitap'ta insanlara ayan-beyan gösterdikten sonra gizleyenlere, işte onlara, hem Allah lanet eder hem de diğer lanet okuyanlar lanet eder.
  2/170//Onlara, "Allah'ın indirdiğine uyun!" dendiğinde: "Hayır! Biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye uyarız." derler. Peki, ataları bir şeye akıl erdiremiyor, doğruya ve güzele ulaşamıyor idiyseler!...

  Ornegin,beseri kelamcilar;”Kur’an’da olenin vasiyet birakmasi vardir ama gayr-i muslum akrabanin vasiyetten pay alamaz maddesi yoktur.”
  ......derler.
  Ayrica;”Zina yapanlarin RECM yani taslanarak oldurulmeleri de Ilahi Vahy Kitap’inda yoktur.”
  ......diyen
  Beseri kelamcilar;”Bunlari bize Peygamber hadisi ogretir bu yuzden “Allah’in hadis Kitap’inda bu hukumler yoksa bile bunlar haktir.”
  ......derler.
  DERLER..................

  Halbuki Kur’an’da olmayan hukum,dini hukum degildir, Cunku Allah cc onlardan vazgecmistir.
  Bismillahirrahmanirrahim
  5/101//Ey iman sahipleri! Size açıklandığında canınızı sıkacak şeylerle ilgili soru sormayın. Kur'an indirilmekte iken onları sorarsanız size açıklanır. Allah onlardan vazgeçmiştir. Allah Gafûr'dur,Halîm'dir.
  ........ Allah onlardan vazgeçmiştir...........

  Vahy’in muhtevasinin disinda kalan konu ve hukumler mumini ahirette sorumlu kilmaz. Unutulmamalidir ki, ahirette mumini sorumlu tutmayan hukumler, ameller, inanislar, zanlar; ahiretteki sorgu icin yaratilan dunya hayatindaki yasaminda mumini dini sorumluluk adina hic baglamaz.
  43/44//Gerçek şu: Bu Kur'an sana ve toplumuna elbette ki bir hatırlatıcı/bir düşündürücü/bir şeref/bir öğüttür. Bundan sorumlu tutulacaksınız.
  ......KUR’AN’ dan sorumlu tutulacaksınız.......

  Ama dinin felsefesini olusturan dusunurlerin kitaplarini DINI REHBER edinenler, yani Kitap’ta olmiyani beseri kitaptaki anlatimla itikad haline getirenlere Yaratanin uyarisi NET’ tir.
  42.21.Yoksa onların, dinden, Allah'ın izin vermediği şeyi kendileri için yasalaştıran ortakları mı var? Kesin ayrıma ilişkin söz olmasaydı, aralarında hüküm mutlaka verilirdi. O zalimler var ya, onlar için acıklı bir azap öngörülmüştür.

  Gelin Allah cc na dinini ogretmekten vazgecelim!

  Allah cc na emanet olun!
  NOT:Alinti
  ALLAH cc DIYOR KI: VIII- KUR'AN
  Basligindan dir!
  Konu mopsy tarafından (24-08-2012 Saat 10:05 AM ) değiştirilmiştir.

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Üye Numarası
  133704
  Mesaj
  1.889
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  33021
  foruma ilk geldiğimde bu yavuz beyle az kavga etmemiştik.Anılarım tazelendi efenim :)

Benzer Konular

 1. Yorum: 1
  Son mesaj: 20-10-2012, 07:36 AM
 2. Yorum: 0
  Son mesaj: 11-11-2011, 03:14 PM
 3. Allah’ın Görmesi ve İşitmesi, Allah’ın Es-Semî’u, El-Basîru İsimleri
  muhsin iyi Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-10-2011, 06:02 PM
 4. Yorum: 0
  Son mesaj: 09-10-2011, 05:59 PM
 5. Dünyada Allah’ı Görmek mi Allah’a İnanmak mı Daha Yararlı?
  muhsin iyi Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 17-08-2011, 12:48 AM
Yukarı Çık