SELAM!

Tasavvuf alimi diye bir sey yoktur. Mutefekkur vardir. Yani tefekkur eden/dusunen vardir.
Bunlarda dusunurlerdir. Ortaya attiklari bu BESERI/INSAN KAYNAKLI FELSEFI GORUSLERI: Islami kavramlarida kullanarak, Yahudi KABALA ogretisi+ eski yunan dini + hiristiyan manastir kulturu+ Budist,brahmanist akimlarla SENTEZLEDIKLERI bu felsefeyi IBRAHIMI as. kokenli dinlerden Islam dinine yamamalarinin sonucunda, Insanin Allah (cc) lasmasi, Allah in (cc) goruntusunde, golgesinde belirginlesmesi vs. gibi Muhammed as’in yiktigi dini yeniden diriltme cabalarindadirlar.

Bu sadece bizim sorunumuz degildir.Yahudilerde bu hanceri yuzyillardir bunyelerinden atmaya calisiyorlar.Hiristiyanlar hala manastir dusuncesinin islah edilmesi icin kavga halindeler. Kendi ilahiyat ust duzey mensuplari bu yobaz/dinci takimiyla kitaplari, yetistirdikleri yeni rahip, rabinlerle topyekun savas halindedirler.

Kahire, Riyad, Istanbul ilahiyat ucgenindeki profesorlerin 99% yine bu tarikat dusmaninin elinden muslumanlari kurtarmaya calisiyorlar. Bunun icinde kullandiklari KUR’AN ayetleridir. Onun icindirki Kur’an yazilinca bazilari hucuma kalkar. Boylece muslumanlar bozgunculari tanimis olur.

Bunlarla mucadelede bayrak Kur’an’dir. Onun emirlerine teslim olmaktir.
27. 91. "Ben sadece, bu beldenin Rabbine kulluk etmekle emrolundum. Orayı saygıya layık kılmıştır O. Her şey O'nundur. Ben, müslümanlardan/Allah'a teslim olanlardan olmakla emrolundum."
27.92. "Ve Kur'an okumakla emrolundum. Artık kim yola gelirse kendi nefsi için gelir. Sapmışa gelince, böylesine de ki: 'Ben uyarıcılardan biriyim. Hepsi bu!"

Kur’an apacik inmistir.
28. 2. İşte sana, açık-seçik beyanda bulunan Kitap'ın ayetleri.
27.1. 1. Tâ, Sîn. İşte bunlar Kur'an'ın ve açık-seçik beyanda bulunan Kitap'ın ayetleridir.

Kur’an’in tamami bize FARZ kilinmistir.
28. 85. Bu Kur'an'ı sana farz kılan, elbette ki seni vaat edilen yere/belirlenen sona götürecektir. De ki: "Hidayeti getireni de açık bir sapıklık içinde olanı da en iyi Rabbin bilir."

Ve bu farziyetin EN ONEMLI KISMI hemen bu ayetten sonra aciklanir.
28. 87. Allah'ın ayetleri sana indirildikten sonra sakın seni geri çevirmesinler. Rabbine yakar/Rabbine çağır. Sakın şirke bulaşanlardan olma.
28.88. Allah'ın yanında diğer bir tanrıya daha kulluk etme. İlah yok O'ndan başka. O'nun yüzü dışında her şey helâk olacaktır. Hüküm yalnız O'nundur ve O'na döndürüleceksiniz.

Bu ayetlere ragmen Tarikatcilar ne iddaa ederler?..(Allah cc Diyor ki-VII den alinti)

D-) INSAN rabb’LER.

Diger rabb’lere yani diger yonetenlere, diger ogretenlere, diger Vahiyde olmayani soyleyenlere bakalim.

Kutub: Hakk’ın kâmil manâda halifesi, Efendimizin has varisi ve her devirde bulunan insan-ı kâmilin de unvanıdır. Önce Râşid Halifeler’le temsil edilmiştir. Daha sonraki dönemlerde ise, hakikî müçtehid ve manâ âleminin sultanları, zâhir ve bâtının da kahramanları aktâb, evliyâ ve asfiyâ ile… Meşhur Aktab-ı Erba’a (dört kutup) genel kabule göre onlar şunlardır: Abdülkadir Geylânî, Ahmed Rifaî, Ahmed Bedevî, İbrahim Dessükî veya Ebû’l-Hasan Şazelî. Bir de, vefatlarından sonra tasarrufu devam eden dört evliyâ vardır ki, genel kabule göre bunlar da: Abdulkadir Geylanî, Şeyh Hayat b. Kays el-Harranî, Şeyh Harakanî ve Şeyh Menbicî hazerâtıdır.

Gavs: Tasavvufta kâinatın yönetiminden sorumlu olduğuna inanılan velîler örgütünün başı. Kutub ve kutbu'l-aktâb (kutublar kutbu) da denir. Manevî makamı esas alındığında daha çok kutup ya da kutbu'l-aktâb denildiği halde, özellikle kendisinden yardım istenilmesi durumunda "yardım eden" anlamında gavs ya da gavsu'l-âzam (en büyük gavs) olarak anılır. Ancak gavs ve kutub kelimeleri mücerret olarak kullanıldığında gavsu'l-âzam ve kutbu'l-aktâb anlaşılır. Gavslık mak***** ibâdet ve riyâzetin çokluğu ile ulaşılmaz; doğrudan doğruya Allah'ın bağışı neticesinde elde edilir......... Başka bir tasnife göre, ricâlu'l-gayb toplam dörtbin velîden oluşur. Ricâlu'l-gayb, yardımlaşarak kâinatı idare ederler.
... kâinatın yönetiminden sorumlu....
... özellikle kendisinden yardım istenilmesi durumunda "yardım eden".....
...Gavslık mak*****.....doğrudan doğruya Allah'ın bağışı neticesinde elde edilir....

YANI ALLAH cc SIRK KOSMAYIN DIYOR BUNLAR KUTUP VE GAVSI YANI KAINATI YONETEN, KENDISINDEN YARDIM DILENEN, ALLAH cc SECKINI(!) rabb’cikleri Islam dinine hakk tir diye sokmaya calisiyorlar.!......

Simdi konunun aciklandigi bolumden kisaltip; sadece baslik ve bir ayet alinti yaparak yazalim

a-) YANI KAINATI YONETEN GAVS MI?

Tasavvufculara gore evet, Kur’an’a gore herseyi yoneten YALNIZ Allah cc dur.
13. 33. Allah'a ortaklar tanıdılar. Peki, her benliğin yaptığı işin başında duranla bunlar bir mi? De ki: "Onları isimlendirin. Yoksa siz Allah'a, yeryüzünde bilmediği birşey mi haber veriyorsunuz? Yoksa, anlamsız bir laf mı ediyorsunuz?" Hayır, küfre sapanlara, tuzakları süslü gösterildi de yoldan döndürüldüler. Allah'ın şaşırttığına kılavuzluk edecek yok.

b-) KENDISINDEN YARDIM DILENEN

Tasavvufculara gore Allah’in cc yaninda Gavs,kutup....Kur’an’a gore; Allah cc kulun tek yoneldigidir.
1.5. Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.
... yalnız senden yardım dileriz...

Onlar ibadetlerinde rabb ciklerede yer verirler ama;
72.18. Hiç kuşkusuz, mescitler/secdeler Allah içindir. O halde, Allah ile birlikte bir başkasına yakarmayın/Allah'ın yanında bir başkası için çağrıda bulunmayın.

Kitabin disinda din bulunamaz.Kitaptaki din ise:
39.2. Emin ol, bu Kitap'ı biz sana hak olarak indirdik. O halde, dini yalnız ona özgüleyerek Allah'a ibadet et/O'nun için iş yapıp değer üret!
39.3. Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah'ındır! O'nun yanında birilerini daha veliler edinerek, "Biz onlara, bizi Allah'a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz." diyenlere gelince, hiç kuşkusuz, Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.
... dini yalnız O’na özgüleyerek...
... bizi Allah'a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz....

c-) ALLAH cc SECKINI

Gavsin Allah cc seckini oldugunu iddaa eder tasavvufcular.
...Gavslık mak*****.....doğrudan doğruya Allah'ın bağışı neticesinde elde edilir....

AMA:
Kur’an’da ve hicbir HADIS kitabinda Peygamber icin MEVLANA/Rabb efendimiz/sahibimiz veya SEYYIDINA /Efendimiz sozcukleri ASLA kullanilmamistir. Bilindigi gibi Seyidinanin cogul hali olan SADAAT kelimesi ise Kitapta musriklerin takip ettikleri kisiler icin kullanilmaktadir.
25. 20. Senden önce gönderdiğimiz peygamberler de mutlaka yemek yiyorlar, sokaklarda yürüyorlardı. Biz sizi birbiriniz için imtihan aracı yaptık. Sabrediyor musunuz? Rabbin her şeyi görmektedir.
....
....
....
2-) Yani Rabb adina rabb’lik yapilabilir mi?

Resulun Kur'an'daki konumundan yukari cekilme sebebi Resulu sevmeleri degildir. Onlar Resullerden varisler ortaya atarlar. Resulden bosalan yere bunlari monte ederler. Varislerin sozlerininde Allah cc sozleri oldugunu iddaa ederler,hemde Kur’an’a ragmen! Varisler sinifinin/Ruhban sinifinin sozlerini dini rituel olrak farzlastirirlar. Ama Resul agirligini koyar ve der ki:
9.31. Allah'ın yanında hahamlarını ve ruhbanlarını da rabler edindiler. Meryem'in oğlu Mesih'i de öyle. Oysa kendilerine, tek olan Allah'tan başkasına ibadet/kulluk etmemeleri emredilmişti. İlah yok o tek Allah'tan başka. Onların ortak koştuklarından arınmıştır O.
10.49. De ki: "Ben kendime bile Allah'ın istediği dışında bir zarar verme yahut yarar sağlama gücünde değilim. Her ümmetin bir eceli var. Ecelleri geldiğinde bir saat geri de kalamazlar, ileri de gidemezler."
.... Ben kendime bile.... bir zarar verme yahut yarar sağlama gücünde değilim........

Bu rabblerden af beklerler.(Medet ya geylani...vb)
39.43 Yoksa Allah'ın berisinden şefaatçılar mı edindiler? De ki: "Onlar hiçbir şeye sahip olmayan/hiçbir şeye gücü yetmeyen, aklını da işletmeyen varlıklar olsalar da mı?".
39.44. De ki: "Şefaat, tümden ve sadece Allah'ındır. Göklerin ve yerin mülkü/yönetimi O'nundur. Sonunda O'na döndürüleceksiniz."
39.45. Allah yalnız başına anıldığında, âhirete inanmayanların kalpleri nefretle ürperir; O'nun berisindeki, ilahlaştırılmış kişilerle birlikte anıldığında ise hemen müjdelenmiş gibi sevinirler.
......Yoksa Allah'ın berisinden şefaatçılar mı edindiler...
...... Şefaat, tümden ve sadece Allah'ındır...........
..... O'nun berisindeki, ilahlaştırılmış kişilerle......

Zaten muminlerin velisi yalniz Allah cc dur. Ve Allah cc gavs,kutup,evliya tanimaz emrine ortak etmez. Olcu Kitaptir. Orada yazilanlar kesindir. Degismez!
13. 26. De ki: "Onların ne kadar kaldıklarını Allah daha iyi bilir. O'nun elindedir göklerin ve yerin gaybı. Ne güzel görendir O, ne güzel işitendir. Onların, O'ndan başka bir velisi de yoktur. Ve O, hükmüne hiç kimseyi ortak etmez."
13.27. Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku. O'nun kelimelerini değiştirecek hiçbir kudret yoktur. O'nun dışında bir sığınak/bir dayanak asla bulamazsın.
....Onların, O'ndan başka bir velisi de yoktur..
....O, hükmüne hiç kimseyi ortak etmez..
....Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku....
....Allah dışında bir dayanak asla bulamazsın...
....
....
.....
4-) Yani velayet yok mu?

Velyet olmasi icin Vekil olmasi lazimdir. Dindarlarin Vekili Allah cc dur!
17.2. Mûsa'ya Kitap'ı verdik ve onu, "Benden başka bir vekil tutmayın!" buyruğuyla Beniisrail'e bir kılavuz kıldık.

Vekil olacak Evliyada yoktur!
17.97. Allah kime hidayet verirse doğru olan yolu bulan odur. Kimi de şaşırtırsa, böyleleri için O'nun dışında EVLIYA bulamazsın. Kıyamet günü böylelerini kör, dilsiz ve sağır bir halde yüzleri üstüne sürerek haşrederiz. Varacakları yer cehennemdir ki, alevi dindikçe kızgın ateşini körükleyiveririz.

Verilen emir Rabb/Allah cc/ Resulun ve muminlerin VEKILIDIR!
72.8. Rabbinin adını an ve tüm benliğinle O'na yönel!
73.9.Doğunun ve batının Rabbidir O. Tanrı yoktur O'ndan başka. O'nu vekil et!
73.10. Onların söylediklerine sabret! Ve güzelce ayrıl onlardan.
...
...
...
VELAYET YOKTUR!
18. 44. İşte böyle bir durumda, dostluk ve koruma, hak olan Allah'tandır. O, karşılık verme bakımından da hayırlıdır, iş sonuçlandırma bakımından da hayırlıdır.
18.44. Hünalikel velayetü lillahil hakk hüve hayrun sevabev ve hayrun ıkba
... dostluk ve koruma, hak olan Allah'tandır........

Ve yuzlerce ayetle tarikatcilari yalanliyan Allah cc bunlara soruyor!
39.36. Allah, kuluna Kâfi değil mi, yetmiyor mu? Seni, O'ndan başkalarıyla korkutuyorlar. Allah kimi saptırırsa artık ona kılavuzluk edecek yoktur.
.....ALLAH KULUNA YETMIYOR MU?........

Ve Allah cc cevap veriyor!
11.14. Eğer size cevap veremedilerse artık bilin ki o, ancak Allah'ın ilmiyle indirilmiştir. Ve O'ndan başka da ilah yoktur. Artık müslüman oluyor/Allah'a teslim oluyor musunuz?
... O'ndan başka da ilah yoktur.....

Bu konuda belirleyici Allah cc nun sozleri yani Kur’an’dir ve Kur’an’in hukmu de sudur!
39.27. Yemin olsun, biz bu Kur'an'da insanlara her türden örnekler verdik ki düşünüp öğüt alabilsinler.
39.28. Bunu, eğri-büğrüsü olmayan Arapça bir Kur'an olarak indirdik ki, korunup sakınabilsinler.
39.29. Allah; hakkında birbiriyle didişen ortakların bulunduğu bir adamla, bir tek ere teslim olan bir adamı örnek verdi. Örnek olarak bu ikisi eşit olur mu? Hamt, yalnız Allah'adır! Ama onların çokları bilmiyorlar.

[Bu konudaki genis aciklama Islam/Kur’an basligindaki Allah cc diyorki-VII-Rabb’ler 1]

Allah cc emanet olun