SELAM!

Bazilari ayetlere ragmen, dini inanc haline getirdikleri, Ve fiziksel gucun TEK ustunluk referansi oldugu zanniyla ”Erkek kadinin yoneticisidir” BILGISINE Kur’an’da ki delil olarak 4/34 ayetini isaret ederler.

4/34//Erkekler; kadınları gözetip kollayıcı dırlar.Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır. İyi ve temiz kadınlar saygılıdırlar; Allah'ın kendilerini koruduğu gibi, gizliliği gereken şeyi korurlar. Sadakatsizlik ve iffetsizliklerinden korktuğunuz kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet onları evden çıkarın/bulundukları yerden başka yere gönderin! Bunun üzerine size saygılı davranırlarsa artık onlar aleyhine başka bir yol aramayın. Allah çok yücedir, sınırsızca büyüktür.

Kur’an’da bu konudaki ayetteki,”Kavama” kelimesi,yonetici anl***** gelmez. Cunku Kur’an ayetlerinde gecen bu kelime hep ”Koruyucu/ kollayici/ dengeleyici” anlaminda kullanilmisdir. ORNEGIN:

4.135. Ey iman edenler! Öz benliğiniz, anne-babanız, yakınlarınız aleyhine de olsa, zengin veya fakir de olsalar, adaleti dimdik ayakta tutarak Allah için tanıklık edenler olun. Allah, ikisine de sizden daha yakındır. O halde, nefsinizin arzusuna uyarak adaletten sapmayın. Eğer dilinizi eğip büker yahut çekimser kalırsanız, Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdardır.
5.8. Ey iman edenler! Adalet ve dürüstlüğün tanıkları olarak Allah için kollayıp gözetleyenler olun! Bir topluluğun çirkinlik ve kötülüğü sizi adaletsiz davranmaya asla itmesin. Adaletli olun! Bu, takvaya/korunup sakınmaya daha uygundur. Allah'tan sakının. Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdardır.
25.67. Onlar harcama yaptıkları zaman ne savurganlığa saparlar ne de cimrilik ederler. O ikisi arasında bir dengededir bu!..........

Goruldugu gibi Kur’an da 4.34 ayeti disinda kavamanin yonetci anlaminda kullanildigi yok!
Nedense bu ayete gelince Kur’an’i rivayete uydurma adina ayetin anlami degistiren karsilik seciliyor. Bu yuzden bazi meal yazarlarinin yaptigi; ”Kocalari yoneticidir” cevirisi mumini saptiran gercek disi bir ceviridir.

KU’RAN’A GORE ERKEKLER KADININ YONETICILERI DEGILDIR!