3. Sayfa, Toplam 3 BirinciBirinci 123
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 26 Toplam: 26

Din sosyalizm icin sorundur!

Din ve İnanç Kategorisi Dini Sohbet Forumunda Din sosyalizm icin sorundur! Konusununun içerigi kısaca ->> bursali68 ´isimli üyeden Alıntı Günaydın, Uzun olduğunun farkındayım,bir sonrakinde daha kısa tutmaya gayret edeceğim,ancak yine de diyorum ya konu kısa ...

 1. #21
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647
  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Günaydın,

  Uzun olduğunun farkındayım,bir sonrakinde daha kısa tutmaya gayret edeceğim,ancak yine de diyorum ya konu kısa değil maalesef ve bana göre de çok önemli.

  Sağlıcakla kalınız.
  Gunaydin!

  Kesinlikle cok onemli!
  Kisa tutulmamali.
  Ne varsa yazilmali.

  Ancak gereksizlerle sisirilmemeli.
  Baglaminda
  Delil ayetlerinin farkli cevirileri
  Konuyu sisiriyor.
  Ilgiyi azaltiyor.

  Lutfen ilgili ayetleri
  Yazalim.Yazalim ki ayni zamanda
  Beseri hukumlerden olusturulan
  Din devleti kavraminin
  Kur'an in emri olmadigi da
  Tam olarak gorulebilsin.

 2. #22
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  1.511
  Rep Gücü
  33423
  Merhaba!

  Öncelikle dünyanın kuruluş sebebini yani imtihan dünyası olduğunu bildiğimizde hemfikiriz.

  Burda sosyalizm uygulamasının Dini yaşayamayanların,gayret etmeyenlerin,istemeyenlerin ve [bilmeyenlerin]sonucu oluşturmak istediği bir uygulama ve rahat yaşama şekli olduğunu biliyorum.

  Dolaısıyla Yeryüzünün hakimi Allah(c.c.)ın haberi olmadan yaprak kıpırdamaz gerçeğiyle, sosyalizmi yaşatabilmek için Din gerçeği görmezden gelinemez.

  Ancak ve ancak Allah'ın izni ve lütfuyla yaşiatabilme,uygulayabilme noktasında Din'i iyi bilimmesi gerekir.

  Ama önceki sayfalarda okuduğum kadarıyla

  ''Din ancak dini kabul edenler ve uygulayanlar tarafından kabul görülür. Dinle ilgilenmeyen Dinin sorunu olmaz''

  yazısını okumuştum. Büyük olasılıkla evet öyle ama Firavun gerçeğinide görmezlikten gelmemek lazım.

  Demek istediğim evet, dediğiniz doğru Ancak ve ancak ahiret yurdunu isteyenler ve inanalarar tarafından kitap ehli sünnetulah yolunda gidilecek yapılabilmeli.

  Birde insanlığa bakarsak bir tutam, sosyalizm, kapitalizm, komüzim, şeriat ve diğer şeyler hep iç içe yaşadığımızı ,olduğunu görürüz.

  Önceki sayflarda gördüğüm kadarıyla Allah'ın(c.c) ın bu dünya umrunda değil. Sadece dua eden dileyen isteyen mümin kullarına yol açıyor.

  Buda gazabının çetin olduğunu beni düşündürüyor.(başka sayfada tartışma konusu)

 3. #23
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  912
  Rep Gücü
  19319
  ŞURA (MECLİS)
  Yönetim konusunda ilgili tarafların fikirlerinin alınması ve yürürlükteki yönetimin danışma mekanizmasını kullanması*
  "şûra" ile emredilir.

  Elmalılı Hamdi Yazır Meali
  38. Onlar, Rablerinin davetin! kabul etmekte ve namazı kılmaktalar; buyrukları aralarında danışıklıdır (işlerim de aralarında danışarak çözerler) kendilerine verdiğimiz rızıklardan başkalarına dağıtırlar;
  Nisa 59. Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygambere de itaat edin ve sizden olan emir sahibine de itaat edin. Eğer herhangi bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz; Allah'a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu Allah ve Resulüne arz edin. Bu, daha iyidir ve sonuç bakımından da daha güzeldir.

  BEY'AT ( VEKALET )
  Önemli ilkelerden olan ve yönetilecek kitleden vekâlet alınmasını gerekli kılan hüküm ise Kur'an'da "bey'at" olarak geçer.

  Elmalılı Hamdi Yazır Meali
  12. Ey peygamber, inanan kadınlar Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmamaları, hırsızlık yapmamaları, zina etmemeleri çocuklarını öldürmemeleri, elleriyle ayakları arasında bir iftira uydurup getirmemeleri ve sana hiçbir iyi işte karşı gelmemeleri şartıyla sana biat etmeye geldikleri zaman biatlarını kabul et ve Allah'tan onların bağışlanmalarını dile! Çünkü Allah çok bağışlayandır. merhamet edendir.
  Muhammed hazretleri kurduğu egemenliğin tanınmasını isteyecek elbet. Yani siyasi durum bunu gerektiriyor, bana göre etik değerler ise, bütün bahsi geçen kötülükleri etmiş -ki, kötülük saysak bile bazısını-kişileri kabul edip, Allah'tan haklarında bağışlanmalarını dilemesi gerekmez mi? Zira bunları etmiş kadınların zaten günahları pek yok İslama göre.

  Durumun bence yönetimle alakası yok gibi.

  ADALET
  Kur'an’ın birçok ayetinden adalet ilkesinin ne kadar önemli olduğu anlaşılır.Bu ikili ilişkilerden yönetime kadar gözetilmesi gereken çok*temel Kuranî bir ilkedir.

  Elmalılı Hamdi Yazır Meali
  8. Ey iman edenler, Allah için duran (gerekeni yapan) hakimler, adalet örneği şahitler olun! Sakın bir kavme olan kininiz sizi adaletsizliğe itmesin! Adaletli davranın! Takvaya en yakın olan odur. Allah'tan korkun! Çünkü Allah, bütün yaptıklarınızdan haberdardır.
  Esasen adalet hakkında bir kaç satır yazmak doğru olmayacak ama; bu hususta müslümanların en çok başını ağrıtan konu kadın-erkek eşitsizliği üzerine hükümleri -ki, sanırım siz tercüme konusunda bunları ret etmektesiniz sanıyorum-, yine hırsızların ellerini yitirmesi gibi...

  Fakat sizin gibi ben de sunduğunuz din adamlarının tercümeleri ile bir iki ayet sunayım :

  Maide 38 ayeti okuduktan sonra, fakirler yaptıkları hırsızlıkta ellerinden olurken, faizcilikle uğraşan zenginlerin hesabını dünya ötesinde varolup-olmadığı muamma bir mahkemeye taşımakta Bknz : Bakara 278 - 279

  Daha aksine sayacak pek çok ayette varolduğunu söylemek isterim...

  GÖREVE UYGUN KİŞİLERİN SEÇİLMESİ
  Kur'an emanetlerin ehline verilmesini emreder.En önemli emanetlerden biri de toplumun yönetim kademelerinde yer almaktır.Demek ki bu kademelere becerikli,dürüst,işini iyi bilen kimselerin getirilmesi,Kur'an’ın izahları açısından da,üzerinde durulması gereken önemli bir sorumluluktur.

  Müslümanların itaat etmesi gereken yöneticilerin kendi aralarından olması gerektiği bildirilmiştir.Bunlara "ulul emr" denmiştir ki bunlar toplumun yönetiminde emir yetkisini elinde bulunduran kişilerdir.Bunlar Allah’a inanan,Allah sevgi ve korkusunu içinde taşıyan kişiler olursa tüm toplum bunun hayrını görür.Toplumsal yaşamın kaçınılmaz olarak bir hiyerarşiyi gerektirdiğini tüm sosyal bilimciler bilir.Toplumsal yaşamın kaostan çıkması,toplumsal yönetimin getirdiği bu hiyerarşinin*danışma,bey'at,adalet gibi ilkeleri uygulamasına ve hiyerarşide yönetme pozisyonunda olanların bu*göreve uygun kişilerden seçilmelerine bağlıdır.
  Evet islam öğretisi itaat etmesi gerek yöneticileri aralarından seçmeli.

  Tüm sosyal bilimcilerin, sosyalizmden bihaber olduklarını sanmıyorum. Pek çok sosyalist filozof -Marx da dahil- sınıfsız-sınırsız, tahakküm ve otoritenin bertaraf edildiği düzenin sistematik felsefi ve bilimsel alt yapısını kurduğundan bihaber olduklarınıda zira.

  Bu alıntıyı nereden yaptıysanız, sosyalizmde savunulan değil, karşıt söylemde olan bir tespit etmiş kendince.

  DİNİ ÖZGÜRLÜK ( İNANÇ HÜRRİYETİ )
  Müslüman toplumlar için en önemli unsurlardan biri olan dinî özgürlüğe de dikkat çekilmektedir.Dinî hükümlerin,baskı*ve şiddet kullanılarak uygulatılmamasını sağlamak,Kur'an'ın bir emridir.

  Elmalılı Hamdi Yazır Meali
  256. Dinde zorlama yoktur. Doğruluk sapıklıktan kesin olarak ayrılmıştır. Artık her kim Tağut'a küfredip Allah'a iman ederse, işte o, en sağlam kulpa yapışmıştır. Allah, işitir, bilir.
  Dediği gibi Sevgili Bursalı; Doğruluk ve sapıklık birbirinden ayrılmıştır... Sosyalizm enternasyonaldir, lokal değil. Tüm toplumların inançlarına mesafeli durur, anarşizm gibi görüşler ise tamamen reddeder.

  Gerçektende beni sapık olarak gören, kuranda daha da aşırı küfürlerle devam eden inançsızlara olan kin ve nefretin gerek tarih gerek mantık barış-kardeşlik doğuramayacağını söyler.

  Bu dogmalarla yönetim bırakın bizlere, müslümanlara bile hayır getiremez, ki getirememektedir zaten. Peygamberin vefatından çok kısa zaman içinde birbirlerine düşüp iktidar kavgasına girişen insanların, daha en başından bu halleri dediğiniz gibi günümüzde dini duvara toslatan insanlın basiretsizliğinden değil sadece.

  Sevgiler.

 4. #24
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı spartaküs´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Nisa 59. Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygambere de itaat edin ve sizden olan emir sahibine de itaat edin. Eğer herhangi bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz; Allah'a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu Allah ve Resulüne arz edin. Bu, daha iyidir ve sonuç bakımından da daha güzeldir.  Muhammed hazretleri kurduğu egemenliğin tanınmasını isteyecek elbet. Yani siyasi durum bunu gerektiriyor, bana göre etik değerler ise, bütün bahsi geçen kötülükleri etmiş -ki, kötülük saysak bile bazısını-kişileri kabul edip, Allah'tan haklarında bağışlanmalarını dilemesi gerekmez mi? Zira bunları etmiş kadınların zaten günahları pek yok İslama göre.

  Durumun bence yönetimle alakası yok gibi.  Esasen adalet hakkında bir kaç satır yazmak doğru olmayacak ama; bu hususta müslümanların en çok başını ağrıtan konu kadın-erkek eşitsizliği üzerine hükümleri -ki, sanırım siz tercüme konusunda bunları ret etmektesiniz sanıyorum-, yine hırsızların ellerini yitirmesi gibi...

  Fakat sizin gibi ben de sunduğunuz din adamlarının tercümeleri ile bir iki ayet sunayım :

  Maide 38 ayeti okuduktan sonra, fakirler yaptıkları hırsızlıkta ellerinden olurken, faizcilikle uğraşan zenginlerin hesabını dünya ötesinde varolup-olmadığı muamma bir mahkemeye taşımakta Bknz : Bakara 278 - 279

  Daha aksine sayacak pek çok ayette varolduğunu söylemek isterim...  Evet islam öğretisi itaat etmesi gerek yöneticileri aralarından seçmeli.

  Tüm sosyal bilimcilerin, sosyalizmden bihaber olduklarını sanmıyorum. Pek çok sosyalist filozof -Marx da dahil- sınıfsız-sınırsız, tahakküm ve otoritenin bertaraf edildiği düzenin sistematik felsefi ve bilimsel alt yapısını kurduğundan bihaber olduklarınıda zira.

  Bu alıntıyı nereden yaptıysanız, sosyalizmde savunulan değil, karşıt söylemde olan bir tespit etmiş kendince.  Dediği gibi Sevgili Bursalı; Doğruluk ve sapıklık birbirinden ayrılmıştır... Sosyalizm enternasyonaldir, lokal değil. Tüm toplumların inançlarına mesafeli durur, anarşizm gibi görüşler ise tamamen reddeder.

  Gerçektende beni sapık olarak gören, kuranda daha da aşırı küfürlerle devam eden inançsızlara olan kin ve nefretin gerek tarih gerek mantık barış-kardeşlik doğuramayacağını söyler.

  Bu dogmalarla yönetim bırakın bizlere, müslümanlara bile hayır getiremez, ki getirememektedir zaten. Peygamberin vefatından çok kısa zaman içinde birbirlerine düşüp iktidar kavgasına girişen insanların, daha en başından bu halleri dediğiniz gibi günümüzde dini duvara toslatan insanlın basiretsizliğinden değil sadece.

  Sevgiler.
  Sn.spartaküs,Günaydın,

  Öncelikle,sosyalizmde nasıl yöneteceksiniz,bu sorunun yanıtı zaten Kur'an'ın " öneri " olarak sunduğu ayetlerde vardır.Önüne gelen temsilci mi olacak yoksa yönetmeyi bilen,bilgili,tecrübeli...biri mi lider olacak?Kur'an'da yüzlerce yıl önce bunu söylüyor zaten.

  Ayrıca yönetenlere yani kendi seçtiğiniz yöneticilerinize itaat etmekten bahseder,Kur'an,farklı birşeyden değil.Siz kendiniz bilerek seçtiğinizin peşinden gitmiyor musunuz?Aynı şey.Ancak bunu yüzlerce yıl önce söylemiş Kur'an...

  Kadın-Erkek eşitliğine gelince bir ara Sn.AMMAR ile olan tartışma esnasında Kur'an'daki KADIN-ERKEK ile Hadislerdeki KADIN-ERKEK farkını açık ve maddeler ve ayetler halinde yazdım buraya.Sanırım bunu atlamışsınız,tekrar okumanızı öneririm.Kur'an Kadın ve Erkeği yaradılış farklılığı dışında " eşit " tutar.O sizin bildiğiniz Kadın ve erkeğin eşit görülmediği kafa yapısı " Arapların " kafa yapısıdır ve çoğu da hadis diye yutturulmaya çalışandır.

  Bir teorik devlet kurun kafanızda Sn.spartaküs,yönetimi nasıl belirlersiniz,lideri nasıl belirlersiniz,kanunları nasıl belirlersiniz,yönetenlerin yönetirken nasıl davranmalarını beklersiniz.Evet bunun yanıtını verdiğinizde zaten Kur'an o yanıtı size yüzyıllar önce " ÖNERİ " olarak sunmuştur.

  Ayrıca Kur'an bir devlet modeli söylemez.Yani " İslam Devleti " kurun demez,böle bir emri yoktur.Sadece toplumsal yaşantının daha iyi olabilmesi için bireylere/insanlara/kullara bir önerilerde bulunur,uygulamak veya uygulamak bize kalmış birşey.

  Bir küçük not daha seçilecek yöneticilerde " ille de inanç " olmasını aramaz.Önemli olan o işi yapabileni seçmektir.

  Buarada daracık bir yerde Maide 38 ayetindeki " el kesmek " olayına benim itirazımı sunmuşsunuz.Kabul etmiyorsanız kesin gitsin elleri Sn.spartaküs,bu benim Kur'an'a bakış açım.Olmayan " el " kelimesi üstüne bir ayet meali yazılamaz.Yazılırsa da bu olur işte...

  Sağlıcakla kalınız.

 5. #25
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  912
  Rep Gücü
  19319
  Öncelikle,sosyalizmde nasıl yöneteceksiniz,bu sorunun yanıtı zaten Kur'an'ın " öneri " olarak sunduğu ayetlerde vardır.Önüne gelen temsilci mi olacak yoksa yönetmeyi bilen,bilgili,tecrübeli...biri mi lider olacak?Kur'an'da yüzlerce yıl önce bunu söylüyor zaten.

  Ayrıca yönetenlere yani kendi seçtiğiniz yöneticilerinize itaat etmekten bahseder,Kur'an,farklı birşeyden değil.Siz kendiniz bilerek seçtiğinizin peşinden gitmiyor musunuz?Aynı şey.Ancak bunu yüzlerce yıl önce söylemiş Kur'an...
  Günaydın sevgili Bursalı; Sosyalizmde, mesela ML disipline göre proletarya diktatörlüğü ile, ki, islamın sınıf savaşımında köle yerine efendinin yanında olduğu ''öneri'' ayetlerle birlikte mutlaka mantıklı olanı, devleti yönetebilecek kapasitede -yani- her aşağılık politikacı gibi en iyi yalan atabilen, en önemli kıstas olarakta müslüman egemenlerden olması gerekmekte.

  Dahası, zenginleri zengin eden Allah'ın kendisidir zaten... Rızıkları o vermiştir, söylediğine göre. Hatta aralarında bir kıyaslama yapar koskoca Allah; Der ki Efendilere, siz kendinizi kölenizle eşit olduğunuzu nasıl düşünürseniz, bana ortak koştuklarınız için benim de öfkelenmem bunun gibi bir misal. bla bla...

  Aslında tek tek ayet seçip bunlara inanan müslümanlardan biri olsam, hiçbir devlet liderine güvenmez, desteklemezdim... Çok ciddiyim. Zira yine aynı kitapta buyurulmaktadır ki, ''bütün liderler -olumsuz anlamda- benim eserimdir'' diyen bir tanrıya inansam.

  Kadın-Erkek eşitliğine gelince bir ara Sn.AMMAR ile olan tartışma esnasında Kur'an'daki KADIN-ERKEK ile Hadislerdeki KADIN-ERKEK farkını açık ve maddeler ve ayetler halinde yazdım buraya.Sanırım bunu atlamışsınız,tekrar okumanızı öneririm.Kur'an Kadın ve Erkeği yaradılış farklılığı dışında " eşit " tutar.O sizin bildiğiniz Kadın ve erkeğin eşit görülmediği kafa yapısı " Arapların " kafa yapısıdır ve çoğu da hadis diye yutturulmaya çalışandır.
  Mutlaka mirastan daha az pay, şahitlik ve boşanma hususunda zorluklar... vs. sadece cinsiyet farkından kaynaklı görmek bana göre de pek sağlıklı değildir...

  Bir teorik devlet kurun kafanızda Sn.spartaküs,yönetimi nasıl belirlersiniz,lideri nasıl belirlersiniz,kanunları nasıl belirlersiniz,yönetenlerin yönetirken nasıl davranmalarını beklersiniz.Evet bunun yanıtını verdiğinizde zaten Kur'an o yanıtı size yüzyıllar önce " ÖNERİ " olarak sunmuştur.
  Kalbimde ve aklımda devlet yoktur sevgili Bursalı, kalbim ve aklımdaki dünyada, liderleri yok etmiş, yönetmek ve yönetilmekten tiksinmiş, kanun yasa diye dayatılan ne varsa yerine tabitından erdemleri, ahlakı ile alaşağı etmiştir...

  En önemlisi; Bu bütün sosyalistlerin isteği, nihai amacıdır.

  Bir küçük not daha seçilecek yöneticilerde " ille de inanç " olmasını aramaz.Önemli olan o işi yapabileni seçmektir.
  Kuran'da bunun yeri var mıdır? Varsa rica etsek?

 6. #26
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı spartaküs´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Günaydın sevgili Bursalı; Sosyalizmde, mesela ML disipline göre proletarya diktatörlüğü ile, ki, islamın sınıf savaşımında köle yerine efendinin yanında olduğu ''öneri'' ayetlerle birlikte mutlaka mantıklı olanı, devleti yönetebilecek kapasitede -yani- her aşağılık politikacı gibi en iyi yalan atabilen, en önemli kıstas olarakta müslüman egemenlerden olması gerekmekte.

  Dahası, zenginleri zengin eden Allah'ın kendisidir zaten... Rızıkları o vermiştir, söylediğine göre. Hatta aralarında bir kıyaslama yapar koskoca Allah; Der ki Efendilere, siz kendinizi kölenizle eşit olduğunuzu nasıl düşünürseniz, bana ortak koştuklarınız için benim de öfkelenmem bunun gibi bir misal. bla bla...

  Aslında tek tek ayet seçip bunlara inanan müslümanlardan biri olsam, hiçbir devlet liderine güvenmez, desteklemezdim... Çok ciddiyim. Zira yine aynı kitapta buyurulmaktadır ki, ''bütün liderler -olumsuz anlamda- benim eserimdir'' diyen bir tanrıya inansam.  Mutlaka mirastan daha az pay, şahitlik ve boşanma hususunda zorluklar... vs. sadece cinsiyet farkından kaynaklı görmek bana göre de pek sağlıklı değildir...  Kalbimde ve aklımda devlet yoktur sevgili Bursalı, kalbim ve aklımdaki dünyada, liderleri yok etmiş, yönetmek ve yönetilmekten tiksinmiş, kanun yasa diye dayatılan ne varsa yerine tabitından erdemleri, ahlakı ile alaşağı etmiştir...

  En önemlisi; Bu bütün sosyalistlerin isteği, nihai amacıdır.  Kuran'da bunun yeri var mıdır? Varsa rica etsek?

  Merhaba,

  Sn.spartaküs,sondan başlayayım,

  bursali68
  "Bir küçük not daha seçilecek yöneticilerde " ille de inanç " olmasını aramaz.Önemli olan o işi yapabileni seçmektir. "

  diye yazmışım....siz de ;

  spartaküs
  " Kuran'da bunun yeri var mıdır? Varsa rica etsek? "

  diye sormuş ve istekte bulunmuşsunuz.Oysaki ilk mesajımda NİSA 58 bundan bahseder ;

  NİSA
  58. İnnellahe ye'müruküm en tüeddül emanati ila ehliha ve iza hakemtüm beynen nasi en tahkümü bil adlv innellahe niımma yeızuküm bih innellahe kane semıam basıyra
  59. Ya eyyühellezıne amenu etıy'ullahe ve etıy'ur rasule ve ülil emri minküm fe in tenaze'tüm fı şey'in fe rudduhü ilellahi ves rasuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahırv zalike hayruv ve ahsenü te'vıla


  Muhammed Esed Meali
  58. ALLAH, size emanet edilen (şey)leri ehil olanlara tevdî etmenizi ve her ne zaman insanlar arasında hüküm verecek olursanız adaletle hükmetmenizi emreder. (75) Allah'ın size yapılmasını tavsiye ettiği [şey], mutlaka en güzel [şey]dir: Allah, kesinlikle her şeyi işitendir, her şeyi görendir.
  59. Siz ey imana ermiş olanlar! Al-lah'a, Peygamber'e ve aranızdan (76) kendilerine otorite emanet edilmiş olanlara itaat edin; ve herhangi bir konuda anlaşmazlığa düşerseniz, onu Allah'a ve Peygamber'e götürün, (77) eğer Allah'a ve Ahiret Günü'ne [gerçekten] inanıyorsanız. Bu [sizin için] en hayırlısıdır ve sonuç olarak da en iyisidir. (78)

  Burada " ille de inanan " demiyor ne diyor , " ehil olanlara " görevi veriniz diyor.Yani özellik nedir bir göreve talip olabilmek için ; O görev yetki,sorumluluk,bilgi ve tecrübesine sahip olabilmektir.Aranacak kıstas budur.Bunu çok fazla yazdığımdan (uzun yazdığımdan ) kaçırdığınızı düşünüyorum.Bu mesajım sizin mesajınızdaki ilk ve son paragrafın aslında yanıtıdır.

  " Dahası, zenginleri zengin eden Allah'ın kendisidir zaten... Rızıkları o vermiştir, söylediğine göre. Hatta aralarında bir kıyaslama yapar koskoca Allah; Der ki Efendilere, siz kendinizi kölenizle eşit olduğunuzu nasıl düşünürseniz, bana ortak koştuklarınız için benim de öfkelenmem bunun gibi bir misal. bla bla..."

  Kur'an " mülkiyet / servet " sahibi olmaya karşı değildir.Sonuçta " sosyalizm " de de eninde sonunda olacak olandır.Yani ne kadar sosyalizm " mülkiyet edinmeye " karşı da dursa kaçınılmaz bir son olarak mülkiyet ve servet sahibi olanlar olacaktır.Bu insanların eşit olmadığı anl***** gelmez ki Sn.spartaküs.Önemli olan o servet ve mülklerini nasıl kullandıklarıdır insanların.

  Sonuçta hangi tür yönetim şekli olursa olsun ki bu sosyalizm için de geçerlidir,zalim/despot yönetimlere karşı direnişin/mücadelenin olması gerekliliğini de anlarız Kur'an'dan.

  ENFAL
  39. Ve katiluhüm hatta la tekune fitnetüv ve yekuned dınü küllühu lillah fe inintehev fe innellahe bi ma ya'melune besıyr

  Muhammed Esed Meali
  39. Ve artık zulüm ve baskı kalmayıncaya, ve [insanların] kulca yönelişleri bütünüyle ve yalnızca Allah'a adanıncaya kadar onlarla savaşın. (39) Ama eğer direnmeyi bırakırlarsa bilin ki, Allah onların edip-eylediği her şeyi görmektedir; (40)
  ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
  ŞURA
  39. Vellezine iza esabehümül bağyü hüm yentesırun
  40. Ve cezaü seyyietin seyyietüm mislüha fe men afa ve asleha fe ecruhu alellah innehu la yühıbbüz zalimın
  41. Ve lemenintesara ba'de zulmihı fe ülaike ma aleyhim min sebıl
  42. İnnemes sebılü alellezıne yazlimunen nase ve yebğune fil erdı bi ğayril hakk ülaike lehüm azabıün elım

  Muhammed Esed Meali
  39. ve bir zorbalık ile karşılaştıkları zaman kendilerini savunanlar
  40. Ama [unutma ki,] kötülüğü cezalandırma [teşebbüsü] de, bizâtihî bir kötülük olabilir;o halde, kim [düşmanını] affeder ve barış yaparsa mükafatı Allah katındadır, çünkü O, zalimleri sevmez.
  41. Zulme uğradıklarında kendilerini savunanlara gelince; onlara hiçbir suç isnad edilemez:
  42. ancak [başka] insanları baskı altına alan ve yeryüzünde gaddarca davranarak her türlü haksızlığı yapanlar suç işlemişlerdir: onları şiddetli bir azap beklemektedir.

  ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

  Yönetim sistemlerinin hangisi olursa olsun hepsinin sonuçta zaafları vardır ki en önemli zaafı " insanlar " tarafından uygulanması ve en önemli sorunu da " tek kişinin " iki dudağı arasındaki yönetim anlayışıdır.Yönetim sistemine istediğiniz ismi koyabilirsiniz.

  " Kalbimde ve aklımda devlet yoktur sevgili Bursalı..."

  Doğrudur dediğiniz,sonuçta Kur'an'da zaten bir " devlet kurgusu " önermez.Sadece bir olguyu kabul ederek yani mutlak surette her çağda " yönetimin " olduğunu kabul ederek bizlere yönetime getireceklerimize karşı nasıl bir yol izlememiz gerektiğini önerir.

  Ancak devletsiz de yaşayabiliyor muyuz?Veya ne kadar mümkün.Söylemlerin teorikte kalmasıdır can sıkıcı olan.Hadi gelin " DEVLETSİZ " yaşayalım.Mümkün değil Sn.spartaküs,mümkün değil...

  " Mutlaka mirastan daha az pay, şahitlik ve boşanma hususunda zorluklar... vs. sadece cinsiyet farkından kaynaklı görmek bana göre de pek sağlıklı değildir..."

  Sn.spartaküs,bu konuda Kur'an bize " ille de böyle yapacaksınız " mı der acaba,yoksa bize yol gösterici midir?Miras konusunda şu an ülkemizde uygulanan sisteme Kur'an kesinlikle hayır mı der,veya boşanmada Kur'an'da da günümüz medeni kanununda da kadın erkek arasında " eşitlik " vardır.Şahitlik hukuku farklı bir sır.Birden fazla kadının şahitliğinin altındaki sebepler tamamen " biyolojiktir ",eşitliğin dışında değildir.Hamile doğurdu doğuracak bir bayanı siz " mahkeme " salonuna alabilir misiniz?Veya hiç şunu araştırdınız mı erkek ve kadının " psikoz farklılıklarını " ?Biraz bu konuyu araştırmanızı öneririm.

  Yine de üstüne basa basa belirtiyorum,bu konu " ille de bunu yapın " anlamında ayetler içermez,yol gösterici ayetlerdir.

  O na bakarsanız sosyalizm de sadece teorikten ileri geçemiyor,niçin geçemiyor " insan faktörü " ve evdeki hesabın çarşıya uymamasından dolayı.Ben de sosyalizme yakın duran biriyim,ancak şunu biliyorum ki hiç bir zaman hiç bir sistem tam anlamıyla uygulanamaz,eninde sonunda değişmeye gelişmeye uğrayacaktır,Kur'an hükümleri dahi her okuyanın farklı kabul edebileceği konular içermektedir.

  Ayrıca tartışma konusu ideoloji mi - din mi ye dönmüş gibi gözüküyor.Oysaki sistemler/ideolojiler hangisine bakarsanız bakın,ihtiyaçlardan,gerekliliklerden hareketle oluşturulmuş teoriklerdir,ve tam olarak hiç bir zaman pratiğe dökülemeyecektir.Çeşitli yasaların içerisinde belki de o ideolojilerin kuralları parça parça yerleşecek sadece,aynen şu anda Kur'an hükümlerinin de bir çoğunun uygulamada olduğu gibi.

  Sağlıcakla kalınız.

Benzer Konular

 1. Neden sosyalizm
  SOSYALİST Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 11
  Son mesaj: 14-11-2014, 12:09 PM
 2. Sosyalizm ve İslam
  atmaca34 Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 30-10-2014, 12:47 AM
 3. Sosyalizm
  SOSYALİST Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-07-2010, 09:45 AM
 4. İslam mı sosyalizm mi?
  ajan Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 17-01-2010, 09:52 AM
 5. Sosyalizm
  Bay X Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-05-2007, 08:59 PM
Yukarı Çık