+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

İNSANCA YAŞAMAK / Müslümanlar niçin geri kalmıştır ?

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan İNSANCA YAŞAMAK / Müslümanlar niçin geri kalmıştır ? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Yazılarıma gelen yorumlarda üzülerek görüyorum ki, çoğumuzun aklına din deyince; kendini din adamı olarak gösteren "esasında yüce dinimizle hiç ilgisi

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye collection - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Alem-i Hakîkât
  Mesaj
  308
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  20
  Rep Gücü
  1458

  Unknown İNSANCA YAŞAMAK / Müslümanlar niçin geri kalmıştır ?

  Yazılarıma gelen yorumlarda üzülerek görüyorum ki, çoğumuzun aklına din deyince; kendini din adamı olarak gösteren "esasında yüce dinimizle hiç ilgisi olmayan" din üzerinden menfaat kazanmak isteyen veya kasıtlı olarak dini bozmaya çalışan bir takım kişiler ve yaptıkları işler geliyor.... Bu kişiler ve yaptıkları fiiller insanımızı islamiyetten ve islami bilgilerden soğutuyor... Kafalarında oluşan "dinci-gerici-yobaz" kavramlarıyla islamiyete uygun yaşayan dürüst, temiz, çalışkan kişileri de yanlış etiketlendiriyorlar....

  Şimdi bunu okuyanlar da şöyle düşünebilir, islamiyet geri gitmeye sebep olmuyorsa, o zaman şimdi dünya genelinde niçin müslümanlar geri kalmıştır? Gelin bu sorunun cevabını birlikte bulmaya çalışalım:

  Kur’an-ı kerim iki yol gösterir:
  1- Ahiret yolu: İnanarak, severek tatbik eder. Dünyayı da, ahireti de kazanır.
  2- Dünya yolu: İnanmasa da gösterdiği yolda giderse dünyada kazanır, başarılı olur. Aspirin gibidir. Müslümanlar da içse faydasını görür, kâfirler de içse faydasını görür. Kur’ân-ı kerimin gösterdiği yolda giden, kâfir de olsa faydasını görür. Allahü teâlâ, (Sadece Müslümana veririm) demiyor, (Çalışana veririm) buyuruyor. Dünyayı kim isterse, ona veririm buyuruyor. Ahireti isteyeneyse, hem dünyayı hem ahireti veririm buyuruyor.

  Kur’an-ı kerimin bildirdiği güzel ahlaka, çalışma prensiplerine uymayan bir millet başarılı olamaz. Başarılı olan gayrimüslimlerde, dürüstlük, çalışkanlık, temizlik var; yalan yok. İnsanların haklarını veriyorlar. Bunlar, Kur’an-ı kerimin emrettiği şeylerdir. Kim uyarsa, o kazanır. Eczaneden bir kutu ilaç alsak, tarifesini okuruz. Tarifeye uygun kullanılırsa faydalı olur, tarifeye uyulmazsa ölüme kadar götürür. Bunun gibi, dünya işlerinin de tarifesi vardır. Dünyadaki bütün işlerin tarifesi Kur’an-ı kerimde bildirilmiştir. Herkes, ona uyduğu kadar başarılı olur. Gayrimüslimlerin başarıları bu yüzdendir. Onların dünya için yaptığı faydalı işlerin hiç birinin Kur’an-ı kerime aykırı olduğu gösterilemez.

  İslamiyet, faydalı her yeniliği emreden bir dindir. Bundan dolayı, ilim adamlarına çok önem verilmiş, ilmi, fenni ve teknik tecrübeler yapılmış, müslümanlar, tıpta, kimyada, astronomide, coğrafyada, tarihte, edebiyatta, matematikte, mühendislikte, mimarlıkta ve bunların hepsinin temeli olan, güzel ahlak ve sosyal bilgilerde, en mükemmel dereceye vasıl olmuşlar, bugün de tazim ile yâd edilen kıymetli âlimler, hakimler, mütehassıslar, üstadlar yetiştirmişler, dünyanın hocası, medeniyetin rehberleri olmuşlardır.

  O zaman, yarı vahşi olan Avrupalı, fen bilgilerini İslam üniversitelerinde öğrenmiş, hatta Papa Sylvester gibi, Hıristiyan din adamları da Endülüs üniversitelerinde okumuştur. Bugün, hâlâ Avrupa’da kimyaya, Chemie ve cebire, [Arabi El-cebir kelimesinden] Al-gebra ismi verilmektedir. Çünkü bu ilimler, önce müslümanlar tarafından dünyaya öğretilmiştir.

  Avrupalılar, dünyayı tepsi gibi dümdüz ve etrafı duvarla çevrili zannederken, müslümanlar, ilk olarak, dünyanın yuvarlak olduğunu ve döndüğünü buldular. Musul civarında, Sincar sahrasında, meridyenin uzunluğunu ölçtüler ve bugünkü rakamları elde ettiler.

  Bugün insaflı Hıristiyanların kabul ettiği gibi, hakiki Rönesans, İtalya’da değil, Abbasiler zamanında, Arabistan’da başlamıştır ki, Avrupa’daki Rönesans’tan çok çok öncedir.

  Müslümanların son zamanlarda, ilim sahasında en büyük rehberi, Osmanlılar idi. Bütün Hıristiyan âlemi bu İslam devletinin, dünyadaki terakkilere ve keşiflere kayıtsız kalması için siyasi ve askeri hücuma geçtiler. Bir taraftan, haçlı saldırıları, bir taraftan da, bunların ihdas ettikleri, bid'at sahibi müslümanların yıkıcı ve bölücü çabaları, Osmanlıların fen ve teknikte rehberlik yapmalarına mani oldu. Türkler, dışardan ve içerden yapılan saldırılardan dolayı, çok zarara uğradılar. Tesirleri fazla olan yeni silahlar yapamadılar. Ülkelerinin büyük kaynaklarından layığı ile faydalanamadılar. Kendi vatanlarında sanayii ve ticareti yabancılara kaptırdılar. Fakir düştüler.

  Dinimiz, İslam ahlakında ve ibadetlerde en ufak bir değişiklik yapmayı şiddetle men etmiştir. Dünya işlerinde, fen bilgilerinde ise, her değişikliği yapmayı, bütün yeni keşifleri öğrenmemizi ve yapmamızı emretmiştir. Osmanlı Devletini ele geçiren sözde aydınlar, dinimizin bu emrinin tam tersini yaptılar. Masonlara aldanarak din bilgilerini değiştirmeye, dinin esaslarını yıkmaya çalıştılar. Avrupa’nın fende ilerlemesine, yeni keşiflere gözlerini kapadılar. Hatta fen bilgilerine, modern tekniğe uymak isteyen büyük Türk sultanlarını şehid ettiler. Masonların elinde maşa olarak, ilerlemeyi, teknikte değil de, dinde reform yapmakta, bölücülükte aradılar.

  İngilizler, asırlardır İslam ülkelerini kana boyamakla kalmamış, İskoç masonları, binlerce müslümanı ve din adamlarını aldatarak, mason yapmış, (insanlığa yardım, kardeşlik) gibi laflarla, dinden çıkmalarına, dinsiz olmalarına sebep olmuştur. İslamiyet’i büsbütün yok etmek için, bu masonları maşa olarak kullanmışlardır. Böylece, Reşit Paşa, Ali Paşa, Fuat Paşa ve Mithat Paşa, Talat Paşa gibi masonlar, İslam devletlerini yıkmakta kullanılan paşa unvanlı maşalardır. Efgani ve Abduh gibi masonlar ve yetiştirdikleri çömezler de, İslam bilgilerini bozmaya, içten yıkmaya alet olmuşlardır.

  1846’da sadrazam olan mason Reşit Paşa, iş başına gelir gelmez, hariciye nazırı iken, Lord Rading ile el ele verip, hazırlamış olduğu ve ilan ettiği Tanzimat kanununa istinat ederek, mason locaları açtı. Çeşitli hıyanet ocakları çalışmaya başladı. Gençler, din cahili olarak yetiştirildi. Londra’dan alınan planlarla, bir yandan idari, zirai, askeri değişiklikler yaptılar. Bunlarla gözleri boyadılar. Öte yandan da, İslam ahlakını, ecdat sevgisini, milli birliği parçalamaya başladılar. Yetiştirdikleri kimseleri işbaşına getirdiler. Bu yıllarda Avrupa’da, yeni buluşlar, ilerlemeler oluyor; büyük fabrikalar, teknik üniversiteler, modern harp vasıtaları kuruluyordu. Osmanlılarda bunların hiçbiri yapılmadı. Hatta, Fatih devrinden beri medreselerde okutulmakta olan fen, hesap, hendese, astronomi derslerini büsbütün kaldırdılar. Din adamlarına fen bilgisi gerekmez diyerek, bilgili âlimlerin yetişmelerine mani oldular. Sonradan gelen İslam düşmanları da, din adamları fen bilmez, din adamları cahildir, gericidir diyerek müslüman yavrularını İslamiyet’ten uzaklaştırmaya çalıştılar. İslamiyet’e ve müslümanlara zararlı olan, İslamiyet’in öğrenilmesine mani olan şeylere uygarlık, ilericilik dediler. Çıkardıkları her kanun müslümanların, devletin aleyhine idi. Vatanın asıl sahibi olan müslüman Türkler, ikinci sınıf vatandaş haline getirildi.

  Osmanlıların her sahada ilerlemelerine ve bu kadar başarılı olmalarına rağmen yıkılmalarının sebebini, yirminci asrın tanınmış psikologlarından Amerikalı Terman şöyle anlatıyor:
  Osmanlı orduları Avrupa’da ilerliyor, Viyana elden gidiyordu. Viyana gidince, bütün Avrupa’nın Müslümanların eline geçmesi çok kolay olacaktı. Osmanlılar, Avrupa’ya İslam medeniyetini getiriyor; ilim, fen, ahlak nurları, Hıristiyanlığın kararttığı, uyuşturduğu yerlere, zindelik, insanlık, huzur, saadet saçıyordu. Asırlarca, diktatörlerin, kapitalistlerin, papazların zulümleri altında inleyen kimseler, İslam ahlakı ile, insan haklarına kavuşuyordu. Avrupa diktatörleri ve öncelikle Hıristiyan kiliseleri, Osmanlı ordularına karşı son gayretlerini harcıyorlardı. Bir gece, İstanbul’daki, İngiliz sefiri, Londra’ya tarihi mektubunu yolladı. Buldum... Buldum!.. Osmanlı ordularının ilerleme sebebini buldum. Onları durdurmanın yolunu buldum diyerek şöyle yazıyordu:

  (Osmanlılar ele geçirdikleri her yerde din, ırk farkı gözetmeksizin, seçtikleri çocukların zekalarını ölçüyor, ileri zekalıları ayırarak, medreselerde okutup, İslam terbiyesi ile yetiştiriyorlar. Bunlar arasından da seçtiklerine, saraydaki Enderun denilen yüksek okulda, o zamanın en ileri bilgilerini veriyorlar. İşte, Osmanlı siyaset adamları, başkumandanları; böyle seçilen, yetiştirilen keskin zekalı şahsiyetlerdir. Sokullular, Köprülüler böyle yetişmiştir. Osmanlı akınlarını durdurmak, Hıristiyanlığı kurtarmak için biricik çare, Enderun mekteplerini ve medreseleri dağıtmak, onları içerden yıkmaktır.)

  Bu mektuptan sonra, İngiltere’de, Sömürgeler Bakanlığı kuruldu. Burada yetiştirilen casuslar ve Hıristiyan misyonerleri ve masonlar, yalan propaganda ve yaldızlı vaatlerle avladıkları cahilleri, Osmanlı devletinin kilit noktalarına yerleştirmeye ve bu kuklaların eli ile; medreselerden fen, ahlak derslerini kaldırmaya, Müslümanları cahil bırakmaya uğraştılar. Nihayet tam başarı sağladılar. İslam devleti yıkıldı. İslamiyet’in dünyaya neşrettiği saadet, huzur nurları söndü.


  İNSANCA YAŞAMAKİ

  İnsan, zeki, şuurlu ve iradeli bir canlı olarak yaratılmıştır. Bu, insanın "yüksek bir anlayışa", "sürekli bir kritik yeteneğine", ve "olayları yönlendirme gücüne" malik olması demektir. Yani insan diğer canlılara göre "üstün bir yaratılışa" sahiptir.

  Bu yaratılışın bir gereği olarak da hayatı boyunca daima, düşünür, araştırır,inceler ve "Yaratan"ını bulmaya çalışır. İnsanın O'na ihtiyacı vardır ve bunun bilincindedir. Bu ihtiyaç ve bilinç, yanlış yerlere yönlendiğinde sahte mabutlar ve tarih boyunca türlü türlü inanışlar meydana gelmiştir. Bugün hiçbir dine mensup olmadığını iddia edenler dahi bir "Yaratıcı"nın var olduğunu kabullenmiş durumdadırlar.

  Peki insan Allah'ı neden arar? Filozoflar, ilim ve fikir adamları bu konuda pek çok "teori" ileri sürmüşlerdir. Bunların hiçbiri bizi tatmin etmiyor. Bizim cevabımız şudur:" İnsan yaratılışı icabı, nasıl ki "iyiyi, güzeli, doğruyu, hakkı" arıyorsa yine o "fıtrat" icabı, Allah'ı aramak zorundadır. İlme, güzel sanatlara, ahlaka, hukuka ihtiyaç duyan insan, aynı şekilde dine de muhtaçtır. Hemde en güzeline, İslam'a ve Allah'a... Bütün varlıklar ve yaratıklar, varlıklarını Yüce Allah'a borçludurlar. Bazıları, "hür bir insanın Tanrı'ya da ihtiyacı yoktur" diyebiliyorlar. Oysa böyleleri, kendilerini, kendi iç dünyalarını kritik ettikleri zaman göreceklerdir ki, bu mümkün değildir. Çünkü "nihilizm" insanı mutlu etmemekte, ya insanı "boşlukta" bırakmakta veya "nefsinin kölesi" yapmaktadır. Bu sebepten Kuran-ı Kerim'de şöyle buyurulur: "Ey insanlar! Siz, hepiniz, Allah'a muhtaçsınız" (El-Fatır/15)

  Bazıları ise, kendini tam bir çıkmazın içinde hissederek "yorgun,argın düşerek" mutluluğu "düşünmemekte", "unutmakta" ve "kendi kendinden kaçmakta" aramakta, zihnini uyuşturmak için her çareye başvurmaktadır. Bazıları da insan yaratılmanın ıstırabını derinden derine hissetmekte, bu statüde yaratılmanın acısına katlanamamakta, kimbilir nasıl bir tepki ile "insan efsanesini" yıkarak "hayvan insan "olmanın yollarını aramaktadır; mutluluğu "içgüdülerine sığınmak" ile ele geçirileceğini sanmaktadır.

  Kesin olarak bilmek gerekir ki, insan, ne kadar zor ve kadar ıstırap verici olursa olsun, insanca yaşamak zorundadır. Aksi halde, daha fazla bunalır ve perişan olur. Araştırmalar göstermiştir ki, insanı bitki ve hayvan statüsünde yaşatarak "mutlu kılmak" mümkün değildir. İnsan, belki organizma ve ten olarak diğer canlılardan pek farklı gözükmeyebilir, fakat insanın iç dünyası, bir endişeler kumkumasıdır. Meşhur Şeyh Sadi-i Şirazi insanın bu durumunu şöyle ifade eder:

  "İnsan yek katre hunest, hezar endişe" (İnsan, içinde bin endişe taşıyan bir damla kandır.)

  Gerçekten de insanı insan yapan, işte bu endişesidir. İnsan yorulmak bilmez bir çırpınış içinde, sürekli olarak güzeli, iyiyi, doğruyu, Hak'kı ve hayrı arar, bunların zıtlarını sevmez.
  Görülmektedir ki; insanlar, çirkini güzel, kötüyü iyi, yanlışı doğru, batılı hak, ve şerri hayır sanabilir, fakat hiçbir insan çirkini çirkin, kötüyü kötü, yanlışı yanlış, batılı batıl, ve şerri şer bildiği müddetçe tercih etmez. Bütün tarih boyunca insanın macerası budur.

  "İnsanca yaşamayı" tarif eden binlerce inanç ve felsefe sistemi var. İnsana "çiçekler" gibi, "böcekler" gibi yaşamayı tavsiye eden fikir adamlarının yanında, onun "melekler" gibi olmasını isteyenler de var. Oysa "hayvanca yaşamak" insanı alçaltır ve "melekler gibi yaşamak", hem insan için mümkün değildir, hem de insanı yüceltmez. Bütün mesele, insanın kendi içinde bulunan ve bir hayvandan daha azgın olan "nefs-i emmaresine" hakim olarak melekleri imrendirecek merhaleleri katetmesidir.

  İnsanoğlu, en ulvi değerler ile en süfli değerler arasında dolaşır ve herkes irade ve tıynetine uygun bir yer bulur ve yerleşir.

  Mevlana Celaleddin-i Rumi hazretleri, insanın bu macerasını şöylece özetler:

  " Hayvan hayvanlığı ile, melek melekliği ile kurtuldu,
  insanoğlu ise her ikisi arasında yalpalayıp duruyor."

  İnsanın bu dramı, yüce ve mukaddes kitabımız Kuran-ı Kerim'de şöylece ifadesini bulur:
  " Biz, insanı en güzel biçimde yarattık, sonra onu, aşağıların aşağısına çevirdik ". (Et-Tin/4-5)

  Gerçekten de insan, yüceliklere tırmanabildiği zaman, şanlı Peygamberler silsilesinin de ispat ettikleri gibi "meleklerden daha yüce" ve insan alçaldığı zaman, bazı sefil kimselerin hayatlarında görüldüğü gibi "hayvanlardan daha aşağı" olabilmektedir.

  Bütün mesele insanlığa "Hakkı hak", "Batılı batıl" olarak gösterebilmektedir. Bu ise çok zor bir iştir. Bütün insanları bu konuda bütünlüğe ve birliğe ulaştırmak için pek çok çaba sarfedilmiş, mukaddes kitaplar ve peygamberler gönderilmiştir. Hiç şüphesiz, sanıldığından daha fazla netice alınmakla birlikte, gerçek manada başarılı olmak mümkün olamamamıştır. Oysa İNSANOĞLU; bu konuda da yüce peygamberler silsilesine kulak vermek zorundadır. Yoksa dağılıp gider.

  Artık anlaşılmıştır ki; eğitim ve öğretim faaliyetleri, insanı "yüceltmeyi" hedef almalı, insanı, "Hakkı, güzeli, iyiyi, doğruyu" aramaya teşvik etmeli, hayvanca bir yaşama biçimi yerine, İNSAN olmanın ÇİLESİ ve SORUMLULUĞUNU yüklenmeye hazırlamalıdır. Aksi halde insa, kendi statüsünden kaçarsa, hayvandan daha aşağı bir hayat tarzına mahkum olur. Bu sebepten diyoruz ki, ulvi değerleri küçümseyip, süfli değerlere sarılanlar "marazi bir kaçış mekanizması" içindedirler. "Hedonizm" (hayvani zevkçilik) ve benzeri akımlar, insanca yaşamanın zor sorumluluğundan kaçan ve insanca yaşamayı zahmetli bulan kimselerin başvurduğu birer "firar felsefesi"dir.

  Size samimiyetle itiraf edeyim ki, ben, dinin ve hele İslam'ın aleyhine konuşan, İslam'ın yayılmasından korkan, ülke ve insanlık nice tehlikelere maruz kalmışken, çeşitli tahriklere uyarak inanmış vicdan üzerinde baskı kurmaya kalkışan KİŞİ ve KURULUŞLARI dehşetle, ibretle ve hatta iğrenerek seyrederim. Bu gibi "din cahillerini" , İSLAM'ı yeniden öğrenmeye ve tanımaya davet etmekten başka bişey de elimizden gelmemektedir. BİLMEK GEREKİR Kİ DÜNYANIN EN GÜZEL DİNİNİ ANLAMAYAN KİMSELER, ASLA İNSANI TANIYAMAYACAKLARDIR.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  535
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  3468

  Cevap: İNSANCA YAŞAMAK / Müslümanlar niçin geri kalmıştır ?

  Emeğine sağlık çok güzel araştırma ve çok doğru. Tebrik ederim. Zaten hepimiz insanca yaşamamış gerekir.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7863

  Cevap: İNSANCA YAŞAMAK / Müslümanlar niçin geri kalmıştır ?

  Tebrik ederim kıymetli kardeşim , çok önemli noktalara temas etmişsiniz.Çalışmalarınızın devamını özllemle ve sabırla bekliyor, takip ediyorum.Cenab-ı Hak sevdiği , beğendiği yoldan , Ehl-i Sünnet yolundan ayırmasın.AMİN.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye collection - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Alem-i Hakîkât
  Mesaj
  308
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  20
  Rep Gücü
  1458

  Cevap: İNSANCA YAŞAMAK / Müslümanlar niçin geri kalmıştır ?

  Alıntı bziya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Tebrik ederim kıymetli kardeşim , çok önemli noktalara temas etmişsiniz.Çalışmalarınızın devamını özllemle ve sabırla bekliyor, takip ediyorum.Cenab-ı Hak sevdiği , beğendiği yoldan , Ehl-i Sünnet yolundan ayırmasın.AMİN.
  Amin.Katkıların için teşekkür ederim abim.

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye collection - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Alem-i Hakîkât
  Mesaj
  308
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  20
  Rep Gücü
  1458

  Cevap: İNSANCA YAŞAMAK / Müslümanlar niçin geri kalmıştır ?

  Alıntı KİRMİZİELMA.05´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Emeğine sağlık çok güzel araştırma ve çok doğru. Tebrik ederim. Zaten hepimiz insanca yaşamamış gerekir.
  Teşekkür ederim.İslamiyete uyan her birey insanca yaşamış olur.bütün güzelliklerin başı dine uymaktır.Bütün kötülüklerin başı dine uymayan fiillerde bulunmaktır.

Benzer Konular

 1. Kültürel Müslümanlar
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-03-2012, 02:48 PM
 2. Silinen Geri Dönüşüm Kutusunu Geri Getirme
  dogangunes Tarafından Üye İpuçları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-07-2010, 04:15 PM
 3. İnsanca Yaşamak....
  nefisetülilm Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 26-10-2009, 12:04 PM
 4. Müslümanlar neden geri ?
  onuc13 Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 50
  Son mesaj: 17-02-2009, 02:21 PM
 5. Müslümanlar!..
  onuc13 Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 02-06-2008, 10:35 AM
Yukarı Çık