1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 18

ALLAH cc DIYOR KI: VI- NAMAZ IBADETI

Din ve İnanç Kategorisi Dini Sohbet Forumunda ALLAH cc DIYOR KI: VI- NAMAZ IBADETI Konusununun içerigi kısaca ->> SELAM NAMAZ IBADETI: NAMAZ: Belirli bir hazirlik yapildiktan sonra,ozel hareketlerle belli vakitlerde;yalniz Allah cc nin hadislerinin okundugu ve sonunda beserin ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  ALLAH cc DIYOR KI: VI- NAMAZ IBADETI

  SELAM

  NAMAZ IBADETI:

  NAMAZ: Belirli bir hazirlik yapildiktan sonra,ozel hareketlerle belli vakitlerde;yalniz Allah cc nin hadislerinin okundugu ve sonunda beserin Allah’tan cc isteklerinin yer aldigi dualarin zikir edilmesidir.
  6/162// De ki: "Benim namazım/duam, kulluğum/bağışım, hayatım, ölümüm âlemlerin Rabbi olan Allah içindir."

  Namaz olene kadar devam edilecek bir dini ibadettir.
  70/22// Namazlarını/dualarını yerine getirenler müstesna.
  70/23// Bunlar, namazlarında/dualarında süreklidirler.

  Namaz,Allah’in cc emrini yerine getirip,Allah cc RIZA’sina/ Hosnutluguna ermek icin yapilan zikri-bedeni bir ibadet seklidir.

  48/29//Muhammed, Allah'ın resulüdür. Onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı çok çetin, kendi aralarında çok sevecendirler/çok merhametlidirler. Sen onları rükû eder, secdeye kapanır halde görürsün. Allah'tan bir lütuf ve hoşnutluk ister dururlar.Görünüşlerine gelince, yüzlerinde secde eseri/izi vardır Bu onların Tevrat'taki nitelikleri. İncil'deki nitelikleri de şöyle: Tıpkı bir ekin ki filizini çıkarmış, o filizi kuvvetlendirmiş. Filiz kalınlaştı, gövdesi üzerine dikildi. Ziraatçıları da imrendirir /hayran bırakır bu ekin. Allah böyle yapar ki, onlar sayesinde, inkâr edenleri öfkelendirsin. Allah onlardan iman edip barışa/hayra yönelik işler yapanlara bir bağışlanma ve büyük bir ödül vaat etmiştir.
  96/19//Sakın, sakın! Ona boyun eğme; secde et ve yaklaş!
  2/43//Namazı/duayı yerine getirin, zekâtı verin;rükû edenlerle birlikte rükû edin.
  3/17//Kullar ki, sabredenlerdir, özü-sözü doğru olanlardır, ilahî huzurda duranlardır, nimet ve imkânlardan başkalarını Yararlandıranlar dır; seherlerde, bağışlanmak için yakaranlardır.
  7/29//Şunu da söyle: "Rabbim bana adaleti emretti. Her mescitte yüzlerinizi O'na doğrultun. Dini yalnız O'na özgüleyerek O'na yakarın. Tıpkı sizi ilk yarattığı gibi O'na döneceksiniz."
  3/113//Ama hepsi bir değildir. Ehlikitap içinden Allah için baş kaldıran/Allah huzurunda el bağlayan/hak ve adaleti ayakta tutan/kalkınıp yükselen bir zümre de vardır; gece saatlerinde secdelere kapanmış olarak Allah'ın ayetlerini okurlar.

  A-) NAMAZ IBADETI uc bolumden olusur.

  I- Abdest/temizlik;namaz kilma oncesi yapilan ameldir.

  a- Yuz,dirseklere kadar kollar ve topuklara kadar ayaklar yikanir.
  b- Bas,islak elle mesh edilir/sivazlanir.
  c- Cinsi temasta bulunan komple temizlenir.

  II- Namaz kilma;Melaike guruplarinin Allah cc icin,ayri ayri yaptigi amelleri, insanlarin toplu olarak yerine getirmesidir.

  37/165//O saf saf dizilenler elbette biziz.
  37/166//O durmadan tespih edenler elbette biziz.
  16/49//Göklerdeki ve yerdeki canlı şeyler de melekler de yalnız Allah'a secde ederler ve hiç de büyüklük taslamazlar.
  7/206//Rabbinin katında olanlar, büyüklük taslayıp O'na ibadetten yüz çevirmezler; O'nu tespih ederler ve yalnız O'na secde ederler.

  a- Divan durulup,Allah hadisleriyle,Allah yuceltilir.
  b- Ruku edilip,Allah tespih edilir.
  c- Secdeler edilip,Allah tespih edilir.

  22/77//Ey iman edenler! Rükû edin, secde edin; Rab’binize ibadet edin, hayır işleyin ki kurtulabilesiniz.
  25/64// Geceleri, Rableri huzurunda secde ederek, ayakta durarak geçirirler.
  2.238.Namazları/duaları ve orta namazı/orta duayı koruyun. Tam bir saygıyla Allah'ın huzurunda kıyam edin.
  3/17//Kullar ki, sabredenlerdir, özü-sözü doğru olanlardır, ilahî huzurda duranlardır,nimet ve imkânlardan başkalarını yararlandıranlar dır; seherlerde, bağışlanmak için yakaranlardır.

  III- Zikretme/dua etme;oturularak yalniz Allah cc anilir.
  37/166//O durmadan tespih edenler elbette biziz.

  Meleklerin yaptigi bu ameli; insan dua/salat bolumunden sonra namaz ibadeti icinde yapar.
  4/103// Salatı bitirdiğiniz zaman ayakta, oturarak ve yan yatarak ALLAH'ı anın. Güvene kavuştuğunuzda salatı gözetiniz. salat inananlar üzerine belirli vakitlerde farz kılınmıştır.

  Bunu yapmak icin basamaklar;

  a- Allahi cc tespih ve takdis etmek
  b- Allah’tan cc af dileyip,tevbe etmek.
  c- Allah’tan cc dileklerimizi mesru sinirlar icinde zikretmek.

  Kur’an’in ibadet emirleri onceki resullerin kavimlerinede farz idi.
  87/18//Hiç kuşkusuz, bu Kur'an, ilk sayfalarda da elbette vardır.
  87/19//İbrahim'in ve Mûsa'nın sayfalarında.

  3/43// "Ey Meryem, Rabbinin huzurunda saygıyla el bağla. Secdeye kapan ve rükû edenlerle birlikte rükû et!"
  21/72// Ona İshak'ı bağışladık, ayrıca Yakub'u da hediye ettik. Hepsini hak ve barış için çalışan insanlar yaptık.
  21/73// Onları, bizim buyruğumuzla yol alan önderler yaptık. Onlara iyilikler yapmayı, duayı/namazı yerine getirmeyi, zekât vermeyi vahyettik. Onlar, yalnız bize kulluk ediyorlardı.

  Not: Bir hiristiyan kolu olan Süryaniler namaz kılarlar. Divan, ruku ve secde ederler.
  Balkanlardaki Ortadox manastirlarinda gunde bes vakit dua zamani vardir ve uygulanir.
  Zerdust dininde de gunde bes vakit namaz ritueli vardir.

  YANI MUHAMMED as ONCESI BASLAYAN KUREYSINDE YAPTIGI NAMAZI ALLAH cc KUR’AN’DA YENIDEN TARIF ETMEMISTIR. CUNKU ZATEN DEVAM EDILEN BILINEN BIR IBADETTI. KUR’ANDA NAMAZ IBADETININ OLMAZSSA OLMAZLARINI BELIRTIP YANLIS YAPTIKLARI KISIMLARIDA UYARMISTIR. BIZ BU GECMISTEN BERI GELEN NAMAZ IBADETINI KUR’AN’IN UYARILARI DOGRULTUSUNDA DEVAM ETTIRIYORUZ!

  Not: Peygamberimizden as. rivayet edilen HICBIR HADIS BUGUN KILDIGIMIZ NAMAZI BIREBIR ANLATMAZ. Yine burda Kur’an’dan yaptigimiz gibi hadisler uzerinde calisarak rituelleri cikarma islemi yapilmalidir. Yinede hadislerde de birebir bu fotograf YOKTUR!

  B-) NAMAZ IBADETININ OLMAZSA OLMAZLARI !

  Namaz ibadetinde kisi Kur’an’dan bildigini yani kolayina geleni okur ! Bilgisini arttirmasi kisinin TAKVA sinin derecesini gosterir.
  73/20// Hiç kuşkun olmasın, Rabbin senin durumunu biliyor. Gecenin üçte ikisinden daha azını, yarısını, üçte birini ayakta geçiriyorsun. Seninle beraber olanlardan bir grup da öyle. Allah, geceyi de gündüzü de ölçüye bağlamıştır. Sizin onu kuşatamayacağınızı bildi de size tövbe nasip etti. O halde Kur'an'dan, kolay geleni okuyun. Sizden hastalar olacağını bildi. Bir kısmının yeryüzünde dolaşıp Allah'ın lütfundan bir şeyler isteyeceklerini, diğer bir kısmının da Allah yolunda çarpışacaklarını bildi. O halde Kur'an'dan, kolay geleni okuyun! Namazı/duayı yerine getirin! Zekâtı verin. Güzel bir ödünçle Allah'a ödünç verin! Öz benlikleriniz için önden gönderdiğiniz iyiliğin, Allah katında hayrını daha çok, ödülünü daha büyük olarak bulacaksınız. Allah'tan af dileyin. Hiç kuşkusuz, Allah çok affedici, çok esirgeyicidir.

  Namaz ibadetinde sadece,Allah cc RIZASI GOZETILIR.Cunku sonunda,namazi kilan tarafindan, O’nun selamet hukmu umulur.
  7/29//Şunu da söyle: "Rabbim bana adaleti emretti. Her mescitte yüzlerinizi O'na doğrultun. Dini yalnız O'na özgüleyerek O'na yakarın. Tıpkı sizi ilk yarattığı gibi O'na döneceksiniz."

  Namaz ibadetine cagriya cevap verilmelidir. Sadece AKILSIZLAR cevap vermezler.
  5/58//Namaza/duaya çağırdığınızda onu oyun ve eğlence edindiler. Böyle yaptılar; çünkü onlar akıllarını işletmeyen bir topluluktur.

  Allah’i cc Namazla anmak ve namazda da Allah’i cc Kur’an’la anmak en faziletli ibadettir.
  20/14//"Hiç kuşkulanma ki ben Allah'ım! İlah yoktur benden başka! O halde Bana ibadet et ve namazını/duanı, beni hatırlayıp anmak için yerine getir."
  72/18//Hiç kuşkusuz, mescitler/secdeler Allah içindir. O halde, Allah ile birlikte bir başkasına yakarmayın/Allah'ın yanında bir başkası için çağrıda bulunmayın.

  Sadece Allah cc yolunda sefere/yola cikildigi zaman eger bir korku durumu hasil olursa namaz ibadeti kisa tutulur.
  4/101//Yeryüzünde dolaştığınız zaman, küfre sapanların size tedirginlik vermesinden korkarsanız, namazı/duayı kısaltmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Şu bir gerçek ki,inkârcı nankörler sizin için açık bir düşmandırlar.
  2/239//Bir korku ve endişe duyarsanız yürüyerek veya binit üzerinde kılın. Güvene kavuştuğunuzda bilmediğiniz şeyleri size öğrettiği şekilde Allah'ı zikredin.

  Namaz ibadetinde GAFLETE dusenlerin genel profili soyledir;
  4/142//Şu bir gerçek ki, ikiyüzlüler hileler düzerek Allah'ı aldatmaya uğraşıyorlar. Ama Allah da onları aldatıyor. Onlar namaza/duaya kalktıklarında tembel-miskin bir halde kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar.Onlar Allah'ı çok az hatırlarlar.

  Allah’tan cc yardimi NAMAZ ibadeti ile istememiz lazimdir. Yani Allah’tan yardim dilemek icin NAMAZ VESILE kilinir.Turbe, yatir,vb.olmus salih kabul edilen kisileri araci kilmak, SIRK dir. Cunku emredilen;

  2/45//Sabra ve namaza/duaya sarılarak yardım dileyin. Hiç kuşkusuz bu, kalbi ürperti duyanlardan başkasına çok ağır gelir.
  2/153//Ey iman sahipleri! Sabra ve namaza/ duaya sarılarak yardım dileyin. Hiç kuşkunuz olmasın ki, Allah sabredenler’ le beraberdir.

  Namaz ibadeti cennetin/selametin anahtarlarindan dir.Benligini arindirma vesilesidir. Namazda yalniz Allah’in adi anilir.
  87/15//Rab’binin adını anmış, namaz kılmıştır/ dua etmiştir o.

  Namaz ibadeti gayesi,insanlari mesru olmayan islerden uzak tutmaktir Allah’i cc anmanin/dua etmenin en onemli yollarindan biridir.Namazda Allah’i cc anarken,dualari yaparken beseri dua ve anislar degil,YALNIZ Allah’in cc Vahy kitap’i kullanilir.Yani namazda Kur’an okunur.
  29/45//Kitap'tan sana vahyedileni oku! Namazı/duayı yerine getir! Çünkü namaz/dua, çirkinliklerden ve kötülüklerden alıkoyar. Elbette ki, Allah'ın zikri/Kur'an'ı daha büyüktür! Allah, neler yaptığınızı biliyor.

  Bu yuzden, seytan insani namazdan uzak tutmaya calisir.
  5/91//Şeytan; uyuşturucu ve kumara sokularak aranıza düşmanlık ve şiddetli nefret yerleştirip sizi Allah'ı anmaktan, namazdan/duadan geri çevirmek ister. Artık son veriyorsunuz değil mi?
  19/59// Ama arkalarından öyle bir nesil geldi ki; namazı/duayı yitirdiler, şehvetlere uydular. Bunlar, azgınlıklarının cezasını bulacaklardır.

  Bu yuzden Allah cc cozum olarak soyle bir yol gostermistir.
  20/132// Aileni namaza/duaya özendir kendin de ona sabırla devam et! Biz senden rızık istemiyoruz. Seni biz rızıklandırıyoruz. Sonuç takvanındır!

  Cunku namaz ibadeti guzelliktir ve KOTULUKLERI TEMIZLER!
  11/114// Gündüzün iki tarafında ve geceye yakın saatlerde namazı/duayı yerine getir. Güzellikler kötülükleri silip süpürür. İşte bu, Allah'ı ananlara bir öğüttür.
  29/45// Kitap'tan sana vahyedileni oku! Namazı/duayı yerine getir! Çünkü namaz/dua, çirkinliklerden ve kötülüklerden alıkoyar. Elbette ki, Allah'ın zikri/Kur'an'ı daha büyüktür! Allah, neler yaptığınızı biliyor.
  33/33// Evlerinizde de vakarlı oturun. İlk cahiliye teşhirciliği gibi kendinizi teşhir etmeyin. Namazı/duayı yerine getirin, zekâtı verin, Allah'a ve resulüne itaat edin. Allah sizden kiri/lekeyi gidermek istiyor ey Ehlibeyt, sizi tam bir biçimde temizlemek istiyor.

  C-) KUR’AN’DA NAMAZ VAKITLERI

  Namazin farziyet kazanmasinin sarti VAKTI belirlenmis olmasidir.
  4/103// Namazı/duayı tamamlayınca, artık Allah'ı ayakta, oturarak, yan yatmışken anın. Sükûnet bulduğunuzda, namazı/duayı tam bir biçimde yerine getirin. Namaz/dua, müminler üzerine vakti belirlenmiş bir farz olmuştur.

  Kur’an’da SALAT, dua demektir.Eger salat kelimesi vakit bildiren bir sifatla nitelendirilirse o zaman,o vakitte yapilan ozel bir dua olan vakit namazini belirtir.Kur’an’da namaz UC VAKIT olarak gecmektedir. (Bes vakit namaz MIRAC hadisesinin sonuclarindan biridir.! Ayri baslik altinda incelenmelidir.Sia miraci kabul etmediginden uc vakit kilmaktadir.) Bunlarin isimleri sunlardir:

  Sabah vakit namazi
  Orta/ogle vakit namazi
  Aksam vakit namazi

  SABAH,AKSAM NAMAZI

  24/58//Ey iman edenler! Ellerinizin altında bulunanlarla, ergenlik yaşına gelmemiş olanlarınız sizden üç vakitte izin istesin: Sabah namazından/duasından önce, öğlen vaktinde elbiselerinizi çıkardığınız da, gün battıktan sonra yerine getirilen namazdan/ duadan sonra. Kaygılanacağınız üç vakittir bunlar. Bunlar dışında size de onlara da bir günah yoktur. Aranızda dolaşırlar, birbirinize bakabilirsiniz. Allah, ayetleri size işte böyle açıklıyor.Allah Alîm'dir, Hakîm'dir.
  11/114//Gündüzün iki tarafında ve geceye yakın saatlerde namazı/duayı yerine getir. Güzellikler kötülükleri silip süpürür. İşte bu, Allah'ı ananlara bir öğüttür.
  17/78//Güneşin kaymasından/aşağı sarkmasından, gecenin kararmasına kadar namazı/duayı yerine getir. Sabah Kur'an'ını da gözet. Çünkü sabah Kur'an'ı tanıklarca izlenmektedir.

  OGLE, ORTA NAMAZI

  2/238//Namazları/duaları ve orta namazı /orta duayı koruyun. Tam bir saygıyla Allah'ın huzurunda kıyam edin.

  Cuma gunu ogle/orta namazi toplu olarak kilinir.

  62/9//Ey inananlar! Cuma günü, namaz/dua için çağrı yapıldığında, Allah'ı anmaya/ Allah'ın Zikri'ne koşun! Alış-verişi bırakın! Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.

  ... Ey inananlar! Cuma günü, namaz.............................

  Ey inanmiyanlar...mi?................................ ....................HAYIR!
  Ey inananlardan erkekler...mi?.................................... ....HAYIR!
  Ey inananlardan kadinlar...mi?.................................... ....HAYIR!.
  Ey inananlardan gencler...mi?..................................... ....HAYIR!
  Ey inananlardan ihtiyarlar...mi?.................................. .....HAYIR!

  Ey inananlardan genc,ihtiyar,erkek,kadin.........................E VET/EVET/EVET!
  Kadinlar Cuma namazi yolunu Allah cc sizlere acmistir.
  Eger muminlerdenseniz Cuma gunleri ogle namazini toplu kilma emrine uyunuz.

  62/10//Namaz/dua yerine getirilince hemen yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan nasibinizi arayın! Allah'ı çok anın ki, kurtuluşa erebilesiniz.

  ....ticareti birak..........namazdan sonra nasip aramaya devam.....
  Sabah namazi oncesi degil sonrasi ticaret hayati basliyor.
  Aksam namazi sonrasi degil,oncesi ticaret devam ediyor.
  Ogle namazi oncesi ve sonrasi ticaret devam ediyor.
  Cuma gununde kilinan ogle namazidir.


  D-) NAMAZDA GAFLET

  Namazdaki gafletin sebebi maun/yardimlasma dolayisiyla ZEKATA baglanmistir.
  107/1//Gördün mü o, dini yalan sayanı?
  107/2//İşte odur yetimi itip kakan;
  107/3//Yoksulu doyurmayı özendirmez o.
  107/4//Vay haline o namaz kılanların/dua edenlerin ki,
  107/5//Namazlarından/dualarından gaflet içindedir onlar!
  107/6//Riyaya sapandır onlar/gösteriş yaparlar.
  107/7//Ve onlar, kamu hakkına/yardıma/ zekâta/iyiliğe engel olurlar.

  Yetime yardim etmekten kacinip-Yoksulu doyurmaktan kacinip
  Namaz kilanlarin VAY HALINE!

  Iste Allah cc zekat bilincine sahip olmiyanlarin namazlarini GAFLET ICINDE NAMAZ olarak niteliyor.

  Allah cc; Kendi indirdigine/Vahy’e/Kitap’ina imani esas alinmasini on sart olarak buyuruyor. Ancak, Kitap’in emirlerine uyarak yapilan ibadetlerin dogru olacagini,dosdogru namaz kilinabilecegini bildiriyor

  2/41//Beraberinizdekini doğrulayıcı olarak indirmiş bulunduğuma inanın. Onu ilk inkâr eden siz olmayın. Benim ayetlerimi az bir bedel karşılığı satmayın. Ve yalnız benden sakının.
  2/42//Hakkı bâtılla/saçmalık ve tutarsızlıkla kirletmeyin. Bilip durduğunuz halde gerçeği gizliyorsunuz.
  2/43//Namazı/duayı yerine getirin, zekâtı verin; rükû edenlerle birlikte rükû edin.
  2/44//İnsanlara hayırda erginliği/dürüstlüğü emredip de öz benliklerinizi unutuyor musunuz? Üstelik de Kitap'ı okuyup durmaktasınız. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız?
  2/45//Sabra ve namaza/duaya sarılarak yardım dileyin. Hiç kuşkusuz bu, kalbi ürperti duyanlardan başkasına çok ağır gelir.

  E-) KAZA NAMAZI

  Namazi vaktinde kilmayanin vakti disinda geriye donuk olarak,gercek vaktinin yerine gececek bir vakit/ farz namazini kilmasina: o vaktin kaza namazi denir.
  Kur’an da KAZA NAMAZI bilgisi ima yollu olarak bile YOKTUR!Tevbe edip,Kur’an’i yasamaya basliyan muminin gecmis gunahlarini Allah cc affedecektir. Yani tevbe oncesi tutmadigi oruc,vermedigi zekat,kilmadigi namazdan vb. Sorumlu tutmayacaktir.Dolayisiyla Kaza namazi kilmasina gerek yoktur.Zatende Kur’an boyle bir yukumlulukten bahsetmez.
  Burda mumine dusen,”Vahy’e tam itaat ve imandir.Cunku Allah;son peygamberi Muhammed as. araciligiyla alemlere yeniden hatirlattigi Ilahi Vahy’in/Ilahi din’in esaslarina tam iman edip,ona uygun hayirli ameller isleyenlere,gecmis gunahlarina bagislanma VAAD etmistir.
  47/2//İman edip barışa/hayra yönelik işler yapanlar ve Muhammed'e indirilene –ki o onların Rablerinden bir haktır- inanmış olanlara gelince, Allah onların çirkin davranışlarını örtmüş ve gönüllerini barışa yöneltmiştir.

  Iste bu durumda olan kisiler; ”Isim vardi, kilamadim!” diyemezler.
  24/37// Öyle erler vardır ki, bir ticaret de bir alış-veriş de onları Allah'ın zikrinden/Kur'an'ın dan, namazı/duayı yerine getirmekten, zekât vermekten alıkoyamaz. Onlar, kalplerle gözlerin döneceği/yer değiştireceği günden korkarlar.

  Seyahat esnasinda binitlerin uzerinde oturduklari yerden (Kible-abdest sartina tabi olmadan) namazlarini eylemsiz kilarlar.Guvene eristikleri yerde Allah’in cc buyurdugu gibi kilarlar.
  2.238.Namazları/duaları ve orta namazı/orta duayı koruyun. Tam bir saygıyla Allah'ın huzurunda kıyam edin.
  2/239//Bir korku ve endişe duyarsanız yürüyerek veya binit üzerinde kılın. Güvene kavuştuğunuzda bilmediğiniz şeyleri size öğrettiği şekilde Allah'ı zikredin.

  Savasta olsalar yine namazi terkedemezler.CUNKU NAMAZIN KAZASI YOKTUR.
  [Not:Halbuki tevbe sonrasi muminlere oruc,hac ibadetinde bazi ruhsatlar vardir.]

  4.102. Sen içlerinde olup da onlara namaz kıldırdığın vakit, içlerinden bir grup seninle namaza dursun; silahlarını da alsınlar. Bunlar secdeye varınca, diğerleri arkalarında beklesinler. Sonra namaz kılmamış/dua etmemiş olan diğer grup gelip seninle birlikte namaz kılsınlar/dua etsinler. Dikkatli olsunlar, silahlarını yanlarına alsınlar. Kâfirler isterler ki, silahlarınızdan ve teçhizatınızdan habersiz olasınız da üstünüze bir çullanışla çullanıversinler. Eğer yağmurdan gelen bir sıkıntı varsa yahut hasta-yaralı iseniz silahlarınızı bırakmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Ama tedbirinizi alın, dikkatli olun. Allah, kâfirler için rezil edici bir azap hazırlamıştır.

  HASTA YARALI OLSAK BILE NAMAZI BIRAKAMAYIZ
  4.102..... hasta-yaralı iseniz silahlarınızı bırakmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Ama tedbirinizi alın, dikkatli olun........................

  Namaz kilarken harp halinde bile olsaniz NAMAZ KILARKEN silahlari birakamazsinin ama silah tutamiyacak halde iseniz SILAHSIZ NAMAZI KILABILIRSINIZ. Yattiginiz oturdugunuz yerden,zihninizle..........

  NAMAZI TERKEDEMEZSINIZ!
  KAZAYA BIRAKAMZSINIZ.
  NEDEN MI?
  NAMAZIN KAZASI YOK/YOK/YOK!

  a) ORUCTA kazaya ruhsat varsa, namazdada kaza vardir .....mi?

  Oruc ornegi kaza namazinin yokluguna delildir
  Kaza namazinin varligina degil!
  Cunku;
  2.184. Sayılı günlerdir. Sizden kim hasta olur veya yolculuk halinde bulunursa tutamadığı gün sayısınca başka günlerde tutar. Oruca zorlukla dayananlar üzerine düşen, fidye olarak bir yoksulu doyurmaktır. Kim bir mecburiyeti olmaksızın içinden gelerek iyilik yaparsa bu onun için daha hayırlı olur. Ve oruç tutmanız, eğer bilirseniz, sizin için daha hayırlıdır.

  Orucun kaza edilmesi gerek ve yeter sartina DIKKAT edelim!

  .... hasta olur veya yolculuk halinde bulunursa tutamadığı gün sayısınca başka günlerde tutar...

  1-Hasta
  2-Seyahat

  ”Oructa kaza varsa NAMAZ da da vardir!” derler!....................AMA.....

  Hasta ve yolcuyken;
  4/43//Ey iman edenler! Sarhoşken, ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüpken de -yolculuk halinde olmanız müstesna- boy abdesti alıncaya kadar namaza/duaya yaklaşmayın. Eğer hastalanırsanız yahut yolculuk halinde bulunursanız yahut biriniz tuvaletten gelmişse yahut kadınlara dokunmuş sanız , bütün bu durumlarda su da bulamamışsanız, temiz bir toprakla teyemmüm edin. Yani yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Allah Afüvv'dür, günahları affeder, Gafûr'dur, hataları bağışlar.

  ....... Eğer hastalanırsanız yahut yolculuk halinde bulunursanız........abdest alirlarsa,

  2-Seyahat esnasinda binitlerin uzerinde oturduklari yerden namazlarini eylemsiz kilarlarsa, Guvene eristikleri yerde Allah’in cc buyurdugu gibi kilarlarsa,

  2.238.Namazları/duaları ve orta namazı/orta duayı koruyun. Tam bir saygıyla Allah'ın huzurunda kıyam edin.
  2/239//Bir korku ve endişe duyarsanız yürüyerek veya binit üzerinde kılın. Güvene kavuştuğunuzda bilmediğiniz şeyleri size öğrettiği şekilde Allah'ı zikredin.

  Orucun ruhsat delillerinin tam tersi bir durum ortaya cikar.
  Peki oructa verdigi kolayligi neden namazda vermiyor?
  Bu sorunun cevabi namazin farz tarifinde ACIK sekilde duruyor.
  4.103. 4/103//Namazı/duayı tamamlayınca, artık Allah'ı ayakta, oturarak, yan yatmışken anın. Sükûnet bulduğunuzda, namazı/ duayı tam bir biçimde yerine getirin. Namaz /dua, müminler üzerine vakti belirlenmiş bir farz olmuştur.

  .....namaz vakti belirli ibadettir!..........

  Tekrar yazmakta fayda var!
  24/37// Öyle erler vardır ki, bir ticaret de bir alış-veriş de onları Allah'ın zikrinden/ Kur'an'ından, namazı/ duayı yerine getirmekten, zekât vermekten alıkoyamaz. Onlar, kalplerle gözlerin döneceği/yer değiştireceği günden korkarlar.

  Öyle erler vardır ki,bir ticaret de..... onları , namazı yerine getirmekten.... alıkoyamaz...

  [Elde olmiyan sebeblerde ki;( uyku, bayilma, unutkanlik vb. ) emir ise bilinc karisikligi gecer gecmez TEVBE ile emirlere yeniden uymaktir.]
  9/112// Tövbe edenler, ibadet edenler, hamd edenler, seyahet ederken oruç tutanlar, rükû edenler, secdeye kapananlar, iyiliğe özendirip kötülükten sakındıranlar, Allah'ın sınırlarını koruyanlar... Müjdele o müminleri!

  b) NAMAZ KILARKEN olaganustu durumlarda namazi bozup mudahale etmeliyiz.
  4.102. Sen içlerinde olup da onlara namaz kıldırdığın vakit, içlerinden bir grup seninle namaza dursun; silahlarını da alsınlar. Bunlar secdeye varınca,..........

  ... namaza dursun; silahlarını da alsınlar............
  Neden namaz kilarken silahlarini alsinlar?
  Baskin yedigi anda namazi birakip savunsunlar diye!
  Kendi ve akadaslarinin canini KURTARSINLAR diye!

  Camide saf haldeyken kalp kirizi geciren arkadaslarina namazi bozup mudahale etmiyen Kur’an’dan bir haber insanlar olmasin diye muminlere Allah’in (cc) bir uyarisidir!

  F-) CENAZE NAMAZI

  Yalniz mumin olanlarin cenaze duasi yapilir/namazi kilinir.
  9/84// Onlardan ölen biri üzerine asla dua etme; böyle birinin mezarı başında da durma. Bunlar Allah'a ve resulüne nankörlük ettiler ve yoldan sapmış olarak ölüp gittiler.

  BU DUAYI BIR NAMAZ TIPI KABUL EDENLER PEKTE HAKSIZ DEGILLERDIR. CUNKU:
  ” Allahu Ekber diye baslayan ve esselamu.......”diye biten bir dua bilinmemektedir.

  G-) KUR’AN DA REKAT SAYISI
  KUR’AN’IN BELIRTTIGI REKAT SAYISI 2’DIR: Temel namaz rekat birimi yani kiyam-ruku-secde uclusunun tekrar adedi Kur’an’da iki olarak verilmistir.

  Nisa suresinin 101-102. ayetlerinde bu soru’nun cevabi verilmektedir!
  Bu ayette belirtilen durumlarda namaz kisaltilacaktir.
  Savas durumunda yani CAN GUVENLIGI TEHLIKEDEYKEN bile namaz kazaya birakilamaz. Bu durumda alinacak tedbir namazin kisa tutulmasidir.
  Peki Peygamber kisaltabilir mi?Hayir,o tam kilmalidir.Bu ruhsat onu kapsamaz.
  Onu takip edenler ikiye ayrilirlar.birinci gurup resulla namazin birinci rekatini kilarlar.Ikinci gurup birinci gurupun secdesine[birinci rekatin sonuna]kadar ellerinde silahla beklerler.
  Resul ikinci rekata kalktiginda[secdeden sonra]bu sefer ikinci gurup ayni sekilde secde sonuna kadar,resulla birlikte kilarlar.

  4.100. Kim Allah yolunda hicret ederse yeryüzünde, varıp sığınarak karşı harekete girişecek çok yer bulur; geniş bir imkân da bulur. Ve her kim, evinden Allan'a ve resulüne hicret niyetiyle çıkar da kendisine ölüm yetişirse onun ödülünü vermek Allah'a düşer. Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.
  4.101. Yeryüzünde dolaştığınız zaman, küfre sapanların size tedirginlik vermesinden korkarsanız, namazı?duayı kısaltmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Şu bir gerçek ki,inkârcı nanakörler sizin için açık bir düşmandırlar.
  4.102. Sen içlerinde olup da onlara namaz kıldırdığın vakit, içlerinden bir grup seninle namaza dursun; silahlarını da alsınlar. Bunlar secdeye varınca, diğerleri arkalarında beklesinler. Sonra namaz kılmamış/dua etmemiş olan diğer grup gelip seninle birlikte namaz kılsınlar /dua etsinler. Dikkatli olsunlar, silahlarını yanlarına alsınlar. Kâfirler isterler ki, silahlarınızdan ve teçhizatınızdan habersiz olasınız da üstünüze bir çullanışla çullanıversinler. Eğer yağmurdan gelen bir sıkıntı varsa yahut hasta-yaralı iseniz silahlarınızı bırakmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Ama tedbirinizi alın, dikkatli olun. Allah, kâfirler için rezil edici bir azap hazırlamıştır.
  4.103. Namazı/duayı tamamlayınca, artık Allah'ı ayakta, oturarak, yan yatmışken anın. Sükûnet bulduğunuzda, namazı/duayı tam bir biçimde yerine getirin. Namaz/dua, müminler üzerine vakti belirlenmiş bir farz olmuştur.
  4.104. Düşman topluluğu izlemekte gevşeklik göstermeyin. Siz sıkıntıya düşüyorsanız, hiç kuşkusuz tıpkı sizin gibi onlar da sıkıntıya düşüyorlar; ama siz, Allah'tan onların umamayacağı şeyleri umuyorsunuz. Allah Alîm'dir, Hakîm'dir.
  4.105. Kuşku yok ki, biz bu Kitap'ı sana, insanlar arasında Allah'ın sana gösterdiği ile hükmedesin diye hak olarak indirdik. Sakın hainlere yardakçı olma!

  RAVILERE GORE MUHAMMED as.’in BEDIR SAVASININ IKINDI VAKTINDE KILDIRMISTIR.
  BU 2 REKATLIK NAMAZ ISLAM DININ TEMEL NAMAZIDIR.
  CUMADA TOPLU OLARAK BU TEMEL UZERINE KILINIR.

  BU KONUDA HUKUM VERMEK KUR’AN’IN GOSTERDIGINI UYGULAYAN/ KUR’AN’IN HUKMUNE UYAN RESULUN HAKKIDIR!!![4/105]

  Sonucta:
  Resul iki rekat kiliyor. Demekki ona namaz kisaltmak her sartta yasak.
  Birinci rekatta birinci gurup namaza duruyor.
  Birinci gurup secdedeyken yani rekatin sonundayken
  Ikinci gurup namaza duruyor.
  Onlarda rekati tamamlayinca namaz iki rekat olarak son buluyor.

  H-) NAMAZIN KISALTILMASI:
  Kur’an’a gore bu mumkun degildir.Sadece Allah yolunda sefere cikildigi zaman eger bir korku durumu hasil olursa namaz kisa kilinabilir.
  4/101//Yeryüzünde dolaştığınız zaman, küfre sapanların size tedirginlik vermesinden korkarsanız, namazı?duayı kısaltmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Şu bir gerçek ki,inkârcı nankörler sizin için açık bir düşmandırlar.

  küfre sapanlar yuzunden....yolculukta korkarsaniz namazi kisaltin............................

  Bunun icinde Kibleye donup divan durma sarti yoktur.
  2/239//Bir korku ve endişe duyarsanız yürüyerek veya binit üzerinde kılın. Güvene kavuştuğunuzda bilmediğiniz şeyleri size öğrettiği şekilde Allah'ı zikredin.


  I- ABDEST ALMAK:

  a) Abdest almak: Kur’an’daki Allah’in hadisine gore normal kosullarda her namaza kalkildiginda ABDEST alinmalidir. Yani abdestin hukmu/ gecerliligi namaz kilmayla sona erer. Ermeseydi bu ruhsat Vahy’le gelirdi.Kur’an’da boyle bir bilgi yoktur.

  5/6//Ey iman sahipleri! Namaza/duaya duracağınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedin ve topuklara kadar ayaklarınızı meshedin/yahut yıkayın. Eğer cünüp iseniz iyice temizlenin! Hasta yahut yolculuk halinde iseniz yahut biriniz tuvaletten gelmişse yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız temiz bir toprakla teyemmüm edin: Yüzlerinizi ve ellerinizi ondan meshedin. Allah size zorluk çıkarmak i istemiyor. Ancak sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor ki, şükredebilesiniz.
  ............ Namaza/duaya duracağınız zaman.......................Abdest AL!

  - Abdest her namaz kilma oncesi alinir.Bir abdestle birden fazla vakit namazi kilinmaz.Namaz kilininca; o namazi kilmak icin niyet edilen o ABDESTIN GECERLILIGI SONA ERER. Peygamber ve dort halife buna uydular. (Ama daha sonralari; Mekkenin fethi sirasinda Nebi’nin, tek abdestle bes vakit namazi kildigi rivayeti yayilmistir.. )

  - Hasta ve yolcu durumunda su bulamazsaniz toprakla abdest alinir. Yani hastayken ve seferiyken namaz kilinir!
  - Cunup olan tamamen yikanir.
  - Alinan abdest namaz oncesi sadece; TUVALETINI YAPMAKLA VEYA CINSI MUNASEBETLE BOZULUR. Yani:
  4/43//Ey iman edenler! Sarhoşken, ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüpken de -yolculuk halinde olmanız müstesna- boy abdesti alıncaya kadar namaza/duaya yaklaşmayın. Eğer hastalanırsanız yahut yolculuk halinde bulunursanız yahut biriniz tuvaletten gelmişse yahut kadınlara dokunmuş sanız , bütün bu durumlarda su da bulamamışsanız, temiz bir toprakla teyemmüm edin. Yani yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Allah Afüvv'dür, günahları affeder, Gafûr'dur, hataları bağışlar.

  Goruldugu gibi ayette namazdan uzak durulacak zamanda belirtiliyor.
  Sarhos/Sukara yani akli karismis halde namaz ibadeti yapilamaz.

  Not: Yani abdest ameli Kur’an’da sadece;NAMAZ IBADET’ ini olusturan uc amelden yani Abdest, namaz kilma,zikr’den biridir.
  Abdestli olmanin baska bir oncelik ve yaptirimi yoktur.
  Kur’an boyle bir bilgiye sahip degildir!


  II- NAMAZ KILMAK/SALAT BOLUMU

  Kur’an’da dua/Sala/salat kelimesi eger bir aksiyon emri ile beraber zikredilirse; yani SALAYI IKAME denirse, bu namaz kil- duayi eylemle yap anlamindadir. SALAYI IKAME ayetleri hep ZEKAT ile birlikte anilirlar.

  2/3// Ki onlar, gayba inananlar, namazı/duayı yerine getirenlerdir. Ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden, başkalarına pay çıkaranlardır.
  2/43// Namazı/duayı yerine getirin, zekâtı verin; rükû edenlerle birlikte rükû edin.
  2/110// Namazı/duayı yerine getirin, zekâtı verin. Öz benlikleriniz için önden gönderdiğiniz her hayrı, Allah katında bulacaksınız. Hiç kuşkusuz, Allah, yapmakta olduklarınızı iyice görmektedir.

  Namazlarda , gercek dua edenlerle digerleri ayrilsin diye Mescid-i Harama donulur.
  2/143//İşte böyle! Biz sizi, insanlar üstüne tanık olasınız, resul de sizin üstünüze tanık olsun diye, orta yolu izleyen bir ümmet yaptık. Biz, eskiden üzerinde olduğunu kıble haline getirdik ki resule uyanı, ökçesi üstüne gerisin geri dönenden ayıralım. Bu, Allah'ın kılavuzluk ettikleri dışındakilere gerçekten zor gelecektir.Ama Allah imanınızı işe yaramaz hale getirmeyecek tir. Şu da bir gerçek ki, Allah öncelikle insanlara karşı çok acıyıcı, çok merhametlidir.
  2/144//Biz senin, yüzünün habire göğe doğru çevrildiğini elbette görüyoruz. Hoşlanacağın bir kıbleye seni elbette döndüreceğiz. Artık yüzünü Mescid-i Haram yönüne çevir. Nerede olsanız yüzünüzü Mescid-i Haram yönüne döndürün. Kendilerine kitap verilenler, onun, Rablerinden bir gerçek olduğunu çok iyi bilirler. Allah onların yapıp ettiklerinden habersiz değildir.
  2/145//Yemin olsun, Ehlikitap'a sen her türlü mucizeyi getirsen de onlar senin kıblene uymazlar; sen de onların kıblesine uymayacaksın. Onlar birbirlerinin kıblesine de uymazlar. Eğer sen, ilimden nasibin sana geldikten sonra onların boş ve iğreti arzularına uyarsan, işte o zaman kesinlikle zalimlerden olursun.

  Namaza baslamadan/O’nun yuceligini duyurmadan temiz elbiselerle baslariz.
  7/31// Ey âdemoğulları! Tüm mescitlerde süslü, güzel giysilerinizi kuşanın. Yiyin, için fakat israf etmeyin. Allah israf edenleri sevmez.

  Namaza Allah’i cc yucelterek baslariz
  74/3// Rabbinin yüceliğini duyur!
  87/15// Rabbinin adını anmış, namaz kılmıştır/dua etmiştir o.

  Namazi kilarken Kur’an okumaliyiz.
  29/45//Kitap'tan sana vahyedileni oku! Namazı/duayı yerine getir! Çünkü namaz/dua, çirkinliklerden ve kötülüklerden alıkoyar. Elbette ki, Allah'ın zikri/Kur'an'ı daha büyüktür! Allah,neler yaptığınızı biliyor.
  3/113//Ama hepsi bir değildir. Ehlikitap içinden Allah için baş kaldıran/Allah huzurunda el bağlayan/hak ve adaleti ayakta tutan/kalkınıp yükselen bir zümre de vardır; gece saatlerinde secdelere kapanmış olarak Allah'ın ayetlerini okurlar.

  Kur’an okumadan euzubillahi... okumaliyiz
  16/9// Kur'an'ı okuduğun zaman, o kovulup taşlanmış şeytandan Allah'a sığın!

  Sonrada bismilla.........okumaliyiz.
  96/1// Yaratan Rabbinin adıyla oku/çağır!

  Namaz kilarken Kur’an’laYALNIZ ALLAH’A cc dua edilmelidir ve dua ederken de alcak sesle edilmelidir.
  17/110//De ki: "İster Allah diye yakarın, ister Rahman diye yakarın. Hangisiyle yakarırsanız yakarın, en güzel isimler/ Esmâül Hüsna O'nundur. Namazında/ duanda sesini yükseltme, kısma da. İkisi ortası bir yol tut."

  Namazda Allah cc ile konusmanin en kisa yolu tamami Resul’in isaret ettigi tamami Allah’a cc dua olan fatiha suresidir.
  1/1// Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...
  1/2// Hamt, âlemlerin Rabbi Allah'adır.
  1/3// Rahman'dır, Rahîm'dir O.
  1/4// Din gününün Mâlik'i/ sultanıdır O...
  1/5// Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.
  1/6// Dosdoğru giden yola ilet bizi...
  1/7// Kendilerine nimet verdiklerinin, üzerlerine gazap dökülmemişlerin, karanlığa/şaşkınlığa saplanmamışların yoluna...

  Namazda soylediklerimizin ne anlama geldigini bilmek zorundayiz
  4/43// Ey iman edenler! Sarhoşken, ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüpken de -yolculuk halinde olmanız müstesna- boy abdesti alıncaya kadar namaza/duaya yaklaşmayın...........
  .......soyledigimizin BILINCINDE olmadigimiz zaman namaz yasak........

  Namaz kilarken,Allah’i sirk’ten uzak olarak anip, sonrada tekbir getirerek yuceltmek lazimdir.
  17/111//Şöyle de: "Hamt, o Allah'a özgüdür ki, çocuk edinmemiştir; mülk ve yönetiminde ortağı yoktur; âcizlik yüzünden dost edinmemiştir." Ve tekbir edip yücelt O'nu!
  ...Allahu Ekber.....

  Rukuda (secde oncesi) Allah cc tespih ederiz. Ve O’na secde etmek icin tespihle dogruluruz
  7/206//Rabbinin katında olanlar, büyüklük taslayıp O'na ibadetten yüz çevirmezler; O'nu tespih ederler ve yalnız O'na secde ederler.

  Secde oncesi Allah’i cc hamd ile tespih ederiz
  15/98// Şimdi sen, Rabbine hamt ile tespih et ve secde edenlerden ol!

  Secdeler yapariz.
  50/40// Gecenin bir kısmında ve secdelerin arkalarından O'nu tespih et!
  32/15// Bizim ayetlerimize o kimseler inanır ki, onlarla kendilerine öğüt verildiğinde, secdelere kapanırlar ve hiç böbürlenmeyerek Rablerine hamt ile tespih ederler.

  Namazin sonunda Allah’a cc olan dualarimizi yardim taleplerimizi yapabiliriz.
  2/45//Sabra ve namaza/duaya sarılarak yardım dileyin. Hiç kuşkusuz bu, kalbi ürperti duyanlardan başkasına çok ağır gelir.
  72/18// Hiç kuşkusuz, mescitler/secdeler Allah içindir. O halde, Allah ile birlikte bir başkasına yakarmayın/Allah'ın yanında bir başkası için çağrıda bulunmayın.

  Namaz kilmanin onemi, NAMAZIN KULU RABB’ISINE YAKLASTIRMASIDIR.
  96/19// Sakın, sakın! Ona boyun eğme; secde et ve yaklaş!

  Namazi imamin arkasinda kiliyorsak onun Kur’an okuyusunu dinleriz.
  7/204// Kur'an okunduğu zaman onu dinleyin ve susun ki, size rahmet edilsin.


  III- Namaz ibadetinin son bolumu ALLAH’in cc ANILMASIDIR. Zikir bolumudur.

  Allah’i cc cok zikredenler,selamete ererler.
  33/35//Allah şu kişiler için bir affediş ve büyük bir ödül hazırlamıştır:Müslüman erkekler, Müslüman kadınlar, mümin erkekler, mümin kadınlar, itaat eden erkekler, itaat eden kadınlar,özü-sözü doğru erkekler, özü-sözü doğru kadınlar,sabreden erkekler, sabreden kadınlar,Allah korkusuyla ürperen erkekler,Allah korkusuyla ürperen kadınlar,sadaka veren erkekler, sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler, oruç tutan kadınlar, ırz ve iffetlerini koruyan erkekler, ırz ve iffetlerini koruyan kadınlar Allah'ı çok anan erkekler, Allah'ı çok anan kadınlar.

  Insan Peygamber bile olsa; eger Allah’i cc cok zikredenlerden degilse yaptigi hatadan dolayi mahsere kadar azap sahibi olur. Ornegin Yunus peygamber icin Ilahi Vahy kitap’inda ALLAH DIYOR KI:
  37/143//Eğer tespih edenlerden olmasaydı.
  37/144//İnsanların diriltilecekleri güne kadar onun karnında kalacaktı.

  Namaz kilindiktan sonra
  2/200//Gerekli ibadetlerinizi bitirdiğinizde yine Allah'ı anın.Tıpkı atalarınızı andığınız gibi, hatta daha kuvvetli bir anışla.İnsanlardan bazısı şöyle der: "Ey Rab’bimiz, bize dünyada ver!" Böylesi için âhirette bir nasip yoktur.
  4/103//Namazı/duayı tamamlayınca, artık Allah'ı ayakta, oturarak, yan yatmışken anın. Sükûnet bulduğunuzda, namazı/ duayı tam bir biçimde yerine getirin. Namaz/dua, müminler üzerine vakti belirlenmiş bir farz olmuştur.
  3/191//Onlar o kişilerdir ki, ayakta, otururken,yan yatarken hep Allah'ı zikrederler; göklerin ve yerin yaratılışı hakkında derin derin düşünürler: "Ey Rab’bimiz! Sen bunu boşuna yaratmadın. Şanın yücedir senin! Ateş azabından koru bizi!"

  Zikir Kur’an’in diger adidir. Kur’an okumak Zikir etmektir!

  3/58//İşte bu sana ayetlerden ve hikmetlerle dolu zikir'den okuduğumuzdur.
  15/9//Hiç kuşkusuz, o zikiri/Kur'an'ı biz indirdik, biz; her hal ve şartta onu muhakkak koruyacak olan da Biziz.
  16/43//Biz senden önce de elçi olarak kendilerine vahyettiğimiz erkeklerden başkasını göndermedik. Eğer bilmiyorsanız, zikir/Kur'an ehline sorun.
  16/44//Açık delillerle, kitaplarla gönderdik. Sana da bu zikiri/Kur'an'ı vahyettik ki, kendilerine indirileni insanlara açık-seçik bildiresin de derin derin düşünebilsinler.
  20/99//İşte böylece, geçip gitmişlerin haberlerinden bir kısmını sana anlatıyoruz. Biz sana katımızdan da bir zikir/Kur'an vermişizdir.
  21/24//Yoksa O'nun dışında bazı ilahlar mı edindiler? De ki: "Susturucu delilinizi getirin! Benimle beraber olanların da benden öncekilerin de zikir'i budur. Ne yazık ki onların çokları hakkı bilmezler; bu yüzden de yüz çevirirler."
  38/1//Sâd. zikir/öğüt/uyarı dolu Kur'an'a yemin olsun ki,
  38/87//Bu, âlemler için bir zikir'den başka şey değildir.
  68/52//Oysaki o zikir/Kur'an âlemler için bir öğütten başka şey değildir.


  NAMAZ KILAN INSANLARIN
  ALLAH cc DOSTUDUR!
  RESUL DOSTUDUR!
  MUMINLER DOSTUDUR!

  5.55. Sizin gönül dostunuz Allah'tır, O'nun resulüdür, bir de rükû eder bir halde namazı/duayı yerine getirip, zekâtı vererek iman edenlerdir.

  ALLAH cc yu DOST EDINENLER
  ALLAH cc TARAFTARLARIDIR
  ALLAH cc TARAFTARLARI
  GALIP GELECEKLERDIR!

  5.56.Allah'ı, O'nun resulünü ve iman edenleri dost edinen/Allah'tan, O'nun resulünden ve iman edenlerden yüz çeviren bilsin ki, galip gelecek olanlar Allah'ın taraftarlarıdır.


  AMENNA...................RABB’UL ALEMIN!

 2. #2
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992

  Cevap: ALLAH cc DIYOR KI: VI- NAMAZ IBADETI

  Çok güzel bir çalışma olmuş. Emeğinize sağlık. Evet namaz İslamdan öncede Musevi İsmaili Mezhebine bağlı Araplar tarafından kılınıyordu .(Şiadaki İsmaililikle karıştırmayalım.Yusufu Kuyudan çıkaran İsmaililerdir onlar).Daha sonra Musevilikte bir mezhep olarak doğan Hiristiyanlarcada(İlk hiristiyanlar) kılınmıştır.Zamanla İshaki yön ağır basarak Hiristiyanlıkta görülmemeye başlamış yada şekil değiştirmiştir.Baki selamlar.
  Konu yavuz34 tarafından (12-05-2009 Saat 09:40 AM ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Cevap: ALLAH cc DIYOR KI: VI- NAMAZ IBADETI

  Selam

  Hos geldiniz Yavuz bey!

  Allah'a (cc) emanet olun!

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye oddly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesaj
  176
  Rep Gücü
  1040

  Cevap: ALLAH cc DIYOR KI: VI- NAMAZ IBADETI

  allah razı olsun... namazı huşu içinde kılmak lazım... insana uzun bir süre gibi geliyor başta da sürekli beş vakit kılmak...

  gerçeği farkedince öyle olmuyor... çünkü hangimizin bir sonraki namaz vaktine çıkacağımız garantiki...

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Cevap: ALLAH cc DIYOR KI: VI- NAMAZ IBADETI

  Selam

  ......hangimizin bir sonraki namaz vaktine çıkacağımız garantiki.......

  Iste tefekkur konusu.
  Hemde temel anlamda!

  Allah'a (cc) emanet olun!

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8265

  Cevap: ALLAH cc DIYOR KI: VI- NAMAZ IBADETI

  Bu güzel çalışmanızdan ötürü Allah Razı olsun.
  Yalnız unutmayalım,
  Kur'anı yaşayarak bizlere öğreten Hz.Peygamber a.s dır.
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

 7. #7
  - Çevrimdışı
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Rep Gücü
  81913

  Cevap: ALLAH cc DIYOR KI: VI- NAMAZ IBADETI

  Günün 24 saati ni harcıyoruz hatta bazen biri bize ne yapıyorsun dediğinde verdiğimiz cevap vakit öldürüyorum oluyor aslında ne kadar acı bir cümle o öldürdüğümüz vakit ömür kitabındaki çok değerli yapraklar ve öldürdükçe geri getirilemeyecek anlar ama farkında değiliz . keşke o öldürdüğümüz vakiti namaza harcasak . çünkü 5 vakit namaz için harcanan zaman sadece 1 saat ama bu 1 saat bile bizlere ne kadar zor geliyor ahh nefis ahhh ne dir senden çektiğimiz

 8. #8
  güney
  Misafir..

  Cevap: ALLAH cc DIYOR KI: VI- NAMAZ IBADETI

  Şimdi emek vermiş üye yazmış açıklamış ne güzelde olmuş gelelim probleme;
  % 90 ının müslüman olduğu bir ülkede neden
  "namaz nasıl kılınır"
  "ne günahtır"
  "ne sevaptır" uzatılabilir...Gibi soruların yada açıklamaların yapılması zaten müslüman olan bir ülkede ne kadar doğrudur yada ne kadar gereklidir..
  Tıpkı Atatürk Cumhuriyetinde
  ADD nin kurulmasına ihtiyaç duyulduğu gibi...

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: ALLAH cc DIYOR KI: VI- NAMAZ IBADETI

  Alıntı güney´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Şimdi emek vermiş üye yazmış açıklamış ne güzelde olmuş gelelim probleme;
  % 90 ının müslüman olduğu bir ülkede neden
  "namaz nasıl kılınır"
  "ne günahtır"
  "ne sevaptır" uzatılabilir...Gibi soruların yada açıklamaların yapılması zaten müslüman olan bir ülkede ne kadar doğrudur yada ne kadar gereklidir..
  Tıpkı Atatürk Cumhuriyetinde
  ADD nin kurulmasına ihtiyaç duyulduğu gibi...
  Bunu bende anlamıyorum güneyim ...
  Biz müslümanların niye müslüman gibi görünme sıkıntıları var sanki Hristiyan ülkesinde yaşıyoruzda heran müslümanlığını kanıtlama derdi falan filan.....
  Niye böyle bir imaj peşindeyiz anlamıyorum kıldığım namazı niye yazıyım burada yada dinime göre yapmam gereken,yaptığım şeyleri neden yazıyım,paylaşıyım burada dimi..
  Allah ile benim aramda değilmi bu...
  Gerisi kılıftır bence...

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 10. #10
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: ALLAH cc DIYOR KI: VI- NAMAZ IBADETI

  Alıntı doğangüneş´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bunu bende anlamıyorum güneyim ...
  Biz müslümanların niye müslüman gibi görünme sıkıntıları var sanki Hristiyan ülkesinde yaşıyoruzda heran müslümanlığını kanıtlama derdi falan filan.....
  Niye böyle bir imaj peşindeyiz anlamıyorum kıldığım namazı niye yazıyım burada yada dinime göre yapmam gereken,yaptığım şeyleri neden yazıyım,paylaşıyım burada dimi..
  Allah ile benim aramda değilmi bu...
  Gerisi kılıftır bence...
  Çok yanlış bir düşünce...
  Dini bilgilerin paylaşımının neresi saçma...? Kaldı ki; bildiklerimizi anlatmakla mükellefiz.
  Burada ya da herhangi bir yerde,namazın öneminden, Allah sevgisinden,ya da Peygamber sözlerinden bahsetmek, istişare , sohbet ve bilgilerin taze ve diriliği açısından önemlidir.

  Bu sözleri sarfetmeniz oldukça üzücü...
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. ALLAH cc DIYOR KI:X- ORUC
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 27-05-2017, 10:48 AM
 2. ALLAH cc DIYOR KI:YARADILIS...
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 23-08-2012, 04:54 PM
 3. ALLAH cc DIYOR KI: VIII- KUR'AN
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 17-01-2012, 12:07 PM
 4. ALLAH cc DIYOR KI:IX- ZEKAT
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 12-12-2011, 09:50 AM
 5. Sivrisineğin kanadı Allah diyor
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 18-10-2009, 11:56 PM
Yukarı Çık