Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6

Okul açmak islamın şartı mıdır?

Din ve İnanç Kategorisi Dini Sohbet Forumunda Okul açmak islamın şartı mıdır? Konusununun içerigi kısaca ->> Nihal Bengisu Karaca'nın içi Zaman'dan yana rahat. Nasıl olsa polemiğe girmezler diyor ve başlıyor yazmaya... Hüseyin Gülerce'ye soruyor; "Dünyanın dört ...

 1. #1
  - Çevrimiçi
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Okul açmak islamın şartı mıdır?

  Nihal Bengisu Karaca'nın içi Zaman'dan yana rahat. Nasıl olsa polemiğe girmezler diyor ve başlıyor yazmaya... Hüseyin Gülerce'ye soruyor; "Dünyanın dört bir yanında okul açmak da İslam'ın, ya da imanın şartlarından biri değil, o zaman niye yapıyoruz ki bunları?" diye...
  (...)

  Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Hüseyin Gülerce, Star gazetesinden Fadime Özkan'a Gülen hareketi ile ilgili bir beyanat vermiş. Oldukça tatmin edici bir beyanat. Gülerce, AB-D'de ikamet eden Gülen Hoca'nın nasıl yaşadığı, ne zaman döneceği, Ergenekon davası, Türkiye'deki demokratikleşme zemini ve Gülen'in bu zemine kattığı artılar, Gülen'in eğitim hayatına ve Türkçe'yi bir dünya dili yapma çabasına ilişkin hasbi çabaları konusunda bir hayli bilgi veriyor. Gülen'e duyduğu sevgiyi gayetsamimi ifadelerle anlattığı bölüm, özellikle çarpıcı.

  Gülen'i yakından tanımayanlara vesempati duymayanlara, "Ne buluyorlar bu adamda hiç anlamıyorum" diyenlere, "Hayatta her şeyi anlamak zorunda değilsiniz" gibi bir cevap oluyor o sevgi. Aynı zamanda bir tabuyu yıkıyor. Gülen'i sevmenin neredeyse suç olduğu, Gülen'e sempati beslemenin ayıplanır bir şeyhalinegeldiği bir ülkede, çok az kimse sevgisini bu kadar samimi ve bu kadar gerçekçi bir tonlama ile aktarmayı başarabilmiştir.

  Sistem içi bültenden değil, geniş bir kitlenin okuduğu Star gazetesinden bahsediyoruz çünkü. "Herkes görecek, hiiii" endişesi taşımadan, eteğinde taş saklamadan konuştuğu için takdir ediyoruz. Ama bu takdirin bir sınırı var. O sınır, başörtülü kadınların "kendilerini aldatılmış hissettiği" yerde başlıyor. Bu satırları okuduğunda, okursa tabii, hiç alınmasın, bilsin ki, bu kendimi tutmuş halimdir. Kendimi "aman ters bir cevap alırım" endişesiyle de tutuyor değilim. Zira bilirim ki Zaman gazetesi geleneğinde lâf dalaşına girme, polemiğe heves etme türü şeyler hoş karşılanmaz. Edeptendir. Bir kadınla polemiğe girmek ise hiç ama hiç hoş karşılanmaz! Hem edeptendir, hem kibirden...

  (...) Gülerce, FadimeÖzkan'ın F. Gülen'in 28 şubat döneminde başörtüsüyle ilgili yaptığı "füruattır" açıklaması üzerine sorduğu soruya şöyle bir cevap veriyor:

  "Füruat demek, öncelikli değil demektir. İslamın şartı 5, imanın şartı 6. Burada başörtüsü var mı, yok... Sayın Gülen, bu minval üzere konuşunca toplumdaki tansiyon düşüverdi. Hiç unutmuyorum, Nazlı Ilıcak, gazetesinde 'Sayın Gülen'i tanımıyorum, bu sözü ilk defa duydum ve ilk defa kendimi İslam dairesinde hissettim' diye yazdı"...

  Şimdi ben günlerdir, birdin, hem de halis bir dindar tarafından, nasıl bu kadar "indirgenebilir" hale getirilir, ve Gülen'in 28 Şubat döneminde belki birtakım toplumsal endişelerle yaptığı bir açıklama, nasıl bu kadar hoptirilaylaylom bir tefsire maruz kalır, onu düşünüyorum ve anlamakta zorlanıyorum. Sormazlar mı, "Sayın Gülerce, 'emri bil ma'ruf nehyi anil münker' yahut 'dini tebliğ' iyiliği yayma, kötülükten caydırma da İslam'ın 5 şartı arasında değil, ama Kur'anda çok anlam yüklenilen bir meseledir, nasıl yani?" diye.

  Sormazlar mı, "Allah'a şirk koşmak, yani dünyevi mevzuları, dünyevi arzu ve tamah nesnelerini, dünyevi otoriteleri Allah'ın ilahlığı ile yarışacak denli önemli saymak imanı yer bitirir, ama elimize tutuşturulan bu 'imanın 6 şartı'adlı reçetede'şir-k'ten bahsedilmez bile" diye. Sayın Gülerce'ye sormazlar mı, "Dünyanın dört bir yanında okul açmak da İslam'ın, ya da imanın şartlarından biri değil, o zaman niye yapıyoruz ki bunları?" diye.

  gazeteciler

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye forumdayim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  almanya
  Yaş
  59
  Mesaj
  928
  Rep Gücü
  11376

  Cevap: Okul açmak islamın şartı mıdır?

  eger acilan okulklar dine hizmet amaciyla aciliyorsa, dine hizmetde cihat babina girerki o da farzi ayindir... islamin sarti, imanin sarti , bireylerleri ilgilendirir, oysa dini hizmetler ise o bireylerin dinlerini ögrenmelerine sebep olurki cok önemli ve hatta elzemdir...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917

  Cevap: Okul açmak islamın şartı mıdır?

  Başlıktan yola çıkarak şunu diyebilirim , İslamın şartı değildir ama İslamiyet bilime ve ilime değer verir ve ilim Çinde de olsa gidiniz diye buyrulur...
  Bu durumda şartı denmesede öngörülen bir durumdur diye düşünüyorum..

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Cevap: Okul açmak islamın şartı mıdır?

  Selam:

  Furuat: Ayrintilar, detaylar.........Furu kokunden gelir. Ayrinti. (Sozluk anlami)
  Furuat: Hakkında kesin hüküm bulunmayıp içtihada konu olan dinî meseleler.
  Nassi Kur`anla sabit farz kilinmis bir meselede,Furuat (fikih tabiri olarak)
  kullanilamaz...................................... ......( Dini terim olarak.)

  F.Gulen hoca Kur’an merkezli konuya bakmis ve BASORTUSU (Tesettur degil karistiriliyor!) Teferruat demistir. Kur’an’i okuyan fikri sabit olmayan herkes bunu gorur.
  Hoca tavsiyesini degil, sadece Kur’an’in gozunde ki, o olayi dile getirmistir. Yani hocaligini yapmistir. Burdan basortusu gerekli/gereksiz sonucu cikarilmasin.

  Karsi fikir Basortusu Konusunu; sirk ve okul konusunu ornek vererek, furuat olmalari yapilmalarina engel degildir savini desteklemistir.F.Gulen hocanin destekledigi islerden yurtdisi okul programlarini delil gostermistir. Gulen hocanin tasiyla Gulen hocanin kusunu / fetvasini/ bilgilendirmesini... vurmak istemistir ki; mantiken de basarmistir.

  Ama burada yani yazidaki ana konu okullar degil BASORTUSU konusudur. Baslik yanlis oturtulmus diye dusunuyorum!

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Okul açmak islamın şartı mıdır?

  Sayın Hüseyin Gülerce ile yaklaşık 20-25 senedir ailece tanışırız,görüşürüz.Ve annesinden hanımına,ve kızlarına kadar aile efradındaki bayanların hepsi türbanlıdır.

  Bu konu hakkında mopsy arkadaşımızın görüşlerine katılmaktayım.Burada başörtüsü greksizdir hükümü çıkarılamaz.

  Ayrıca, evet başlık da başörtüsü ile ilgili olmalıydı.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Okul açmak islamın şartı mıdır?

  Konunun başlığını görünce
  Öğrenmeye verdiği önemi ve gerçekten takdire / dikkate şayan bir hareketi sunmak istiyorum Zat-ı Risalet-in.
  Malum harbın esirlerini serbest bırakmasıdır 10 kişiye okuma yazma öğretme karşılığında.Hal böyle olunca '' Eğitim ve öğretimin " islamiyetteki yerini görmek mümkün.

  " Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum " demiştir Resul-i zişanın birinci talebelerinden biri. ( Hz.Ali )
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

Benzer Konular

 1. Tasavvuf islamın neresinde
  Ammar Tarafından Tasavvuf Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 04-10-2013, 11:11 PM
 2. İcra Müdür ve Müdür Yardımcılarını Seçme Sınavı soruları
  YukseLL Tarafından Diğer Sınavlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-10-2010, 02:37 PM
 3. MEB müdür ve müdür yardımcılığı sınav soruları
  YukseLL Tarafından Diğer Sınavlar Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-10-2010, 12:58 PM
 4. Hitler islamın kurtarıcısı
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 07-05-2010, 10:42 PM
 5. islamın ikinci mesajı...
  güney Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-09-2008, 03:27 PM
Yukarı Çık