+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 14

Kılamadığım namaz borçlarımı nasıl ödeyeceğim?

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan Kılamadığım namaz borçlarımı nasıl ödeyeceğim? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Soru: Hocam, aklımız ancak başımıza geldi, namazlarımızı kılmaya yeni başladık. Geride kılamadığımız namaz borçlarımızın olduğunun da yeni farkına vardık. Kaç

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Üye Numarası
  110270
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572

  Kılamadığım namaz borçlarımı nasıl ödeyeceğim?

  Soru: Hocam, aklımız ancak başımıza geldi, namazlarımızı kılmaya yeni başladık. Geride kılamadığımız namaz borçlarımızın olduğunun da yeni farkına vardık. Kaç yaşından itibaren namaz borcu başlar, bu borçlarımızı hangi vakitte nasıl bir niyetle kılmamız gerekir?
  Bizi bu konularda aydınlatmanızı bekliyoruz. Rabb'imizin huzuruna namaz borcuyla çıkmak istemiyoruz. Yazılarınızdan öğrendiğimize göre namaz borcundan kurtulmak ancak kılmakla mümkün olurmuş. Yapılan herhangi bir iyilik ve sevaplarla namaz borcu ödenmezmiş. Ne zaman, nasıl ödeyeceğiz geçmişten borç olarak kalan namazlarımızı diye düşünüyoruz? Bu konuda temel bilgiye ihtiyacımız var.

  ***

  Bence bir insanın hayatında alacağı en hayırlı karar, kılamadığı namazlarını kılma kararıdır. Çünkü ifade ettiğiniz gibi, 15 yaşından (baliğ olduktan) itibaren farz olan namazların borcundan, kılmanın dışında kurtulma yolu yoktur. Namaz borcu, kılınırsa ödenmiş olunur, kılınmazsa zimmette borç olarak baki kalır. Bu itibarla, namazlarınızı kılma ve ayrıca kalanlarını da kaza etme kararı alışınızı tebriğe layık en hayırlı karar olarak görmekteyim. Böyle bir kararı ömür boyu hep mutlulukla hatırlayacaksınız.

  Hadislerde, mahşerde sorulacak ilk sorunun namazdan olacağı hatırlatılmakta, namazdan kaybedeni, ötekilerden kazanmasının pek kurtarmayacağına da işaret edilmektedir. Öyle ise ilk işimiz, mahşerde ilk sorulacak sorunun cevabını kolay verebilmemiz için namazlarımızı mutlaka vaktinde kılmamız, kılamadıklarımızı da bulduğumuz fırsatlarda mutlaka kaza ederek Rabb'imizin huzuruna namaz borcunu ödemiş olarak çıkmaya gayret etmemiz olmalıdır.

  Bunun için günün her saati kaza namazı kılma saatidir. Ancak üç kerahet vakti var ki; o vakitlerde kaza namazı kılınmaz. Bu 3 kerahet vaktini şöyle sıralayabiliriz.

  1- Sabah namazından sonra, güneşin çıkış dakikasından itibaren başlayan 45 dakikalık kerahet vaktinde namaz kılınmaz. Öğleye 20 dakika kalınca da öğlenin kerahet vakti girmiş olur, öğle namazına kadar namaz kılınmaz. Akşamın kerahet vakti ise akşam namazına 45 dakika kalınca başlar, akşam namazına kadar devam eder.

  Demek oluyor ki; bu üç kerahet vakti dışındaki tüm gün ve geceler kaza namazlarını kılma zamanıdır. Bu geniş vaktin içinde bulunan her fırsatta kaza namazı kılınmalı, bir an önce namaz borcunu ödemenin mutluluk ve huzuru yaşanmalıdır.

  2- Kaza namazı kılacak olan erkekler, her farzın başında önce bir kamet getirerek namaza başlarlar. Ancak hanımlar için farzın başında böyle bir kamet getirme sünneti yoktur.

  3- Erkekler, baliğ olduktan sonraki tüm ay ve günlerinin namazlarını kaza etmekle yükümlüdürler. Ancak hanımlar özel günlerinde kılamadıkları namazlarını kaza etmekle yükümlü değiller. Rabb'imiz onlardan her ay özel günlerinde kılamadıkları namazlarını bağışlamıştır.

  4- Kaza namazına niyet hiç de zor ve karışık değildir. Sadece hangi vaktin kılamadığı namazını kılacağını kalbinde bilmesi, farz olan niyetin ta kendisidir. Kalbinden geçirdiği namazı diliyle söylemesi de niyetini daha da netleştirmesi demektir. Mesela kaza namazı kılacakken:

  - Niyet ettim kılamadığım en son sabah namazının farzını kaza etmeye.. yahut da, en son öğlenin, en son ikindinin, en son akşamın, en son yatsının farzını kılmaya, demekle niyet yapılmış olunur. En son değil de en önce kılamadığıma diye de niyet edebilir. Bir karışıklık söz konusu olmaz. Yeter ki namaza başlarken kalbiyle hangi vaktin namazını kılacağını şuurlu şekilde bilsin ve kesin şekilde farkında olsun. Hatta kalbiyle hangi namazı kılacağını bildiği halde diliyle yanlış namazı söylese, dilindeki yanlış değil kalbindeki doğru bilgi geçerli olur.

  Demek ki kaza namazına niyette de zorluk söz konusu değildir. Yeter ki gereken azim ve aşkı nasip eylesin Rabb'imiz, bu iyi niyetli bahtiyar insanlara.


  AHMED ŞAHİN
  ZAMAN
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Üye Numarası
  123219
  Mesaj
  2.148
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4904

  Cevap: Kılamadığım namaz borçlarımı nasıl ödeyeceğim?

  İşte bu..Dinimizde zor olan bi durum yoktur.Telafisi mümkündür.Yeterki kalpten gerçekten yapmak isteyelim,niyet edelim,ya da tövbe edelim.

 3. #3
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: Kılamadığım namaz borçlarımı nasıl ödeyeceğim?

  1 - ZEKAT ın Kazası var mı?
  2 - ORUÇ un kazsı var mı?
  3 - NAMAZIN kazası var mı?

  Bunlara ait Kur'an ne diyor?Kılmayıp kılmayıp toptan kılmak nedir ki?Sanırım biraz düşünmek gerek.

  Sağlıcakla kalınız.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Cevap: Kılamadığım namaz borçlarımı nasıl ödeyeceğim?

  SELAM

  Ahmet hoca elektrigi son derece pozitif bir insan.Yurt disindan Tv kanalinda yapilan bir dini program dizisinde onunda sorulari cevapladigi acik hava cekimlerini kesintisiz izledim.Ona karsi icimde gercekten bir sevgi besliyorum.
  Kur'an'a ve Sunnete bagli bir insan.Ama bazen temel konulari okuyup ogrendigi degil,ona ogretildigi gibi aliyor. Hemde son derece iyi Kur'an bilgisi olmasina ragmen....................?

  Temel kalkis noktasi en basit anlayisla:Kur'an'a bakilir.Cevap yoksa hadisler,yoksa..... seklinde gider.

  Namaz dinin konusudur.Ibadettir.Ibadetler cesitli durumlara gore genel ayetlerle sinirlari Kur'an da kesin belirtilmistir.
  Bu konuyu Allah cc diyor ki serisi icinde yazmayi planlamistim.Ama dar anlamda Ahmet hocaya degil Bursali68 arkadasima cevap verecegim.

  1-Bunlara ait Kur'an ne diyor?...............................ALLAH (cc) diyor!
  2-Kılmayıp kılmayıp toptan kılmak nedir ki?.............ALLAH (cc) bilir!
  3-Sanırım biraz düşünmek gerek............................Kur'an detaylariyla acikliyor.

  Aciklamalarini gercekten dusunup,haddimizi asmamamiz gerek. Ibadetin temeli namazi bari beseri hukumlere terk etmiyelim.
  Ahmet hocam kusura bakmasin ama.............

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Üyecik aişe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Üye Numarası
  114498
  Nerden
  bursa
  Mesaj
  13
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  87

  Cevap: Kılamadığım namaz borçlarımı nasıl ödeyeceğim?

  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  1 - ZEKAT ın Kazası var mı?
  2 - ORUÇ un kazsı var mı?
  3 - NAMAZIN kazası var mı?

  Bunlara ait Kur'an ne diyor?Kılmayıp kılmayıp toptan kılmak nedir ki?Sanırım biraz düşünmek gerek.

  Sağlıcakla kalınız.

  İçinde bulunduğumuz dönüşsüz yolculukta günahlarımız, ihmallerimiz, unutkanlıklarımız,mazeretlerimiz ve hastalıklarımız dönüşsüz değildir. Bazen gafletimizden, bazenmazeretimizden ibadetlerimizi aksatmış, Allah’a emrettiği şekilde itaat etmekte geç davranmışolabiliriz. Bu bir günah hali olsun veya olmasın, şunu unutmamalıyız ki: Biz Allah’ın kuluyuz.Allah’ın kulu olduğu bilinciyle kim Allah’a yakın durursa, affa uğrar. Kim Allah’a doğru bir adımatarsa, rahmetle ve şefkatle kucaklanır. Kim Allah’ı mağfiret ve merhamet Sahibi bilirse,mağfirete ve merhamete erer. Kim Allah’ı bağışlayıcı bilirse, bağışlanır.Kim de Allah’tan geçerse, kendisinden geçilir.

  Şu an ve şu dakika itibariyle eğer yaşıyorsak, eğer nefes alıp veriyorsak, eğer sağlıklıdüşünebiliyorsak, eğer geleceğimizle ilgiliysek; geç kalmış sayılmayız. Sakın, sakın; kendimizigeç kalmış bilmeyelim. Aksi takdirde sadece şeytanı sevindirmiş oluruz ve–Allahmuhafaza—-kaybedenlerden oluruz.
  Allah’ın rahmeti bizi kuşatmışken, kendimizi kendiellerimizle dışarı atmayalım. Kendimize kötülük yapmayalım.

  Rahatsızlıklar ve kabul edilir özürler sebebiyle oruç tutamamış isek, zaten mesele yok.Rahatsızlığımızın veya özrümüzün bittiği ilk günden itibaren gününe gün kaza etme imkânımızvardır. Bunu ihmal etmeyelim, geri de bırakmayalım.Eğer, iyileşmeyen bir hastalığa sahip isek, yine gam ve keder yok. Derhal fidyesini vermekle inşallah borçtan ve zimmetten kurtulmamız mümkündür. Bu genişlik, Allah’ın biz aciz kullarınasağladığı genişliktir.Yok, eğer; adını veremediğimiz ve sebebi bilemediğimiz bir tür ihmalkârlık ve vurdumduymazlık sebebiyle ramazan orucunu yemişsek, yani hiçbir sebep yokken ramazan orucunu tutmamışsak… Yine de Her şey bitmiş değildir. Tövbe kapısının bizim için de açık olduğunu, Allah’ın rahmetinin ve mağfiretinin bizi de kuşatmakta olduğunu sakın, ama sakın unutmayalım. Tövbe imkânımız vardır ve bu hep var olacaktır ta ki biz ölünceye dek. Ama biz o bilmediğimiz ölüm saatini beklemeyelim.


  ORUCUN KAZASI

  *Ramazan ayında ister özürlü, ister özürsüz bir gün bile oruç tutmayanların, Ramazandan sonra tutmadıkları gün sayısı kadar bire bir oruçlarını kaza etmeleri farzdır.
  *Ramazan orucunun kazası bayram günleri dışında her gün yapılabilir.
  *Ramazan dışındaki adak oruçları, başlanıp bozulmuş olan nafile oruçları ve kefaret oruçlarınında kazası yapılır.
  *Tutulmayan Ramazan orucu, önceden fidyesi verilmiş olsa bile, iyileştikten sonra tekrar gününe gün kaza edilmelidir.
  *Hastalığı sebebeyle oruç borcu olduğu halde; orucunu kaza etmeye güç yetiremeden, fidyesinide vermeden ölen kişilerin fidyelerini vârisleri verebilirler ve eğer ölen kişinin bıraktığı mal buna el veriyorsa, vermelidirler.

  Allah kabul etsin.

 6. #6
  - Çevrimdışı
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Üye Numarası
  105373
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  81912

  Cevap: Kılamadığım namaz borçlarımı nasıl ödeyeceğim?

  Rabbim bir kudsi hadisinde buyuruyorki . sizlerin sağlığı çok önemli eğer ramazanda oruç tutmayacak kadar hasta iseniz iyileştikten sonra tumanız şartıyla bozabilirsiniz .. daha sonra tutamayacak yani
  iyleşme olasılığı olmayan bir hastalıksa o zaman her akşam bi fakiri doyursun...
  Namaz konusunda çeşitli kolaylıklar bizlere sunulmuş ayakta kılamayan oturarak kılsın .ayakları ağrıyan kşi ayaklarını uzatsın hamile bayanlar kendilerini nasıl rahat hissediyorlarsa öyle kılsınlar diye rabbim kolaylıklar göstermiş .
  ama bunlar namaz kılıpta kılamayacak kadar özürleri olan kişler fakat hayatında hiç kıbleye dönmemeiş olan kişlerde bence. ben artık namaz kılmaya karar verdim dedikleri andan itibaren teşvik edilmeli . sen artık kazalarını bitiremezsin 5 sene veya 10 sene kaza namazı kılman lazım diye bireyi namazdan alıkoymamalı . her namazın arkasından kaza kılınırsa kaza namazlar kılınabilir . ömür yeterse tabiki yetmeyen ve bitmeyen kaza namazları için rabbim namaza başladı diye kalanları af mı eder cezamı verir orası yaradanın kararıyla ilgili .ama bence vakit varken bir an önce kıbleye dönülmeli diyorum ben ...

 7. #7
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: Kılamadığım namaz borçlarımı nasıl ödeyeceğim?

  Yazılanlara bakıyorum genellikle " Oruç " ile ilgili kaza yazılmış,niçin çünkü oruçun kazası var da o yüzden.Ve de toplumsal yönü kuvvetli bir ibadetimiz.

  Peki zekat verecek durumda değilsiniz,ancak bir gün o duruma ulaştınız geriye dönük zekat mı verilecek hayır.Zekat verebilecek andan itibarenki süreçte bizleri bağlar öncesini değil.Çünkü önceki koşullar zekat vermeye uygun değildi.İsteyen verir iyilik amacıyla,ama zekat yerine geçmez.

  Peki ya namaz?Namaz insanlar üzerine vakitleri belli olan farz bir ibadettir.Dikkat ediniz vakitler,gün içerisindeki vakitler ve de bireysel.Kılmak isteyene son derece kolaylıklar var.Ancak namaz bir nevi verilmiş bir kredi gibidir.Kıldınız kıldınız,kılmadınız geçmiş ola.Çünkü diğer ibadetlerin sadece Allah ile kul arasındaki yönleri yok,toplumsal yönleri de var.Fakat namaz müminin MİRACI DEĞİL mi?Peki toptan gecikmiş 20 yıllık,30 yıllık miraç mı olur.

  Tabii ki sonuçta inanç meselesidir.Ancak Kur'an'da KAZA NAMAZI var mı diye sordum ses yok.Bu da benim dediklerimin doğruluğunu ortaya koyuyor.Yerine gelince Kur'an gelmeyince Beşer,böyle düşünürsek daha çok tartışırız.Eksenimiz Kur'an! Neredeyse namaz islamiyetin en önemli şartı ama her nasılsa Kur'an'da kaza etmekten bahsetmez.Bu düşünce insanların psikolojik açıdan dünya değiştirmeden önce kendilerini " kurtarma ", "yırtma " ya çalışma yollarının bir ürünü.Bu gün 07.05.2009,dün ise 06.05.2009 du.Dün kılmadınız,dünkü vakitler de geçti bitti.Ya ben dünkü namazımı bugün kaza edeyim dersek kimi kandırıyoruz,sadece kendimizi,Yüce Yaratanı değil.O bizi MİRAÇ ına yani huzuruna dün bekliyordu bu gün dün değil.Bugün bu gün için bekliyor.

  Sağlıcakla kalınız.

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Üye Numarası
  110270
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572

  Cevap: Kılamadığım namaz borçlarımı nasıl ödeyeceğim?

  Sayın bursali68;
  Kaza; özürünüz olduğu müddetçe geçerlidir.Yani emri yerine getirmekten sizi alıkoyan geçerli bir mazeretiniz varsa,emrin vaktini tehir edebilirsiniz .Zira bu din kolaylaştırıcıdır,zorlaştırıcı değil.Özürsüz kazaya bırakılan emirler kişiyi günahkar yapar.

  Namaz belirttiğiniz gibi; Allah ile kul arasında olan ve takdiri yalnızca Allah'ın rızasını kalmış bir ibadettir.O yüzden, vakti tehir edilmiş namazların, vaktinden sonra kılınmasını kabul edip etmeyeceği, O'nun takdirindedir.

  Fakat Kur'an'da, sürekli olarak geçen ''Allah tövbeleri kabul edendir'' buyruğu üzerinden hareketle, gecikmiş namazların kazası sağlam bir tövbe ile birlikte kılınmalı ve Allah'tan bağışlanma umulmalıdır.

  Bunlardan sonra şunu özellikle vurgulayalım,namaz önemli ve özel bir ibadettir.Mümkün mertebe gecikmemesine özen gösterilmeli.Çünkü diğer ibadetlere olduğu gibi namaza da vakit tayin edilmiştir.Bir emrin vaktinde yerine getirilmesi ile gecikmiş olarak yapılması arasında fark vardır elbet.
  Kulun Allah'a en yakın olduğu an, secde anıdır.Secdeden uzaklaştıkça kulun Rabb'ine yakınlığı ve muhabbeti azalır.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Üye Numarası
  120720
  Mesaj
  920
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  2
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8264

  Cevap: Kılamadığım namaz borçlarımı nasıl ödeyeceğim?

  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Yazılanlara bakıyorum genellikle " Oruç " ile ilgili kaza yazılmış,niçin çünkü oruçun kazası var da o yüzden.Ve de toplumsal yönü kuvvetli bir ibadetimiz.

  Peki zekat verecek durumda değilsiniz,ancak bir gün o duruma ulaştınız geriye dönük zekat mı verilecek hayır.Zekat verebilecek andan itibarenki süreçte bizleri bağlar öncesini değil.Çünkü önceki koşullar zekat vermeye uygun değildi.İsteyen verir iyilik amacıyla,ama zekat yerine geçmez.

  Peki ya namaz?Namaz insanlar üzerine vakitleri belli olan farz bir ibadettir.Dikkat ediniz vakitler,gün içerisindeki vakitler ve de bireysel.Kılmak isteyene son derece kolaylıklar var.Ancak namaz bir nevi verilmiş bir kredi gibidir.Kıldınız kıldınız,kılmadınız geçmiş ola.Çünkü diğer ibadetlerin sadece Allah ile kul arasındaki yönleri yok,toplumsal yönleri de var.Fakat namaz müminin MİRACI DEĞİL mi?Peki toptan gecikmiş 20 yıllık,30 yıllık miraç mı olur.

  Tabii ki sonuçta inanç meselesidir.Ancak Kur'an'da KAZA NAMAZI var mı diye sordum ses yok.Bu da benim dediklerimin doğruluğunu ortaya koyuyor.Yerine gelince Kur'an gelmeyince Beşer,böyle düşünürsek daha çok tartışırız.Eksenimiz Kur'an! Neredeyse namaz islamiyetin en önemli şartı ama her nasılsa Kur'an'da kaza etmekten bahsetmez.Bu düşünce insanların psikolojik açıdan dünya değiştirmeden önce kendilerini " kurtarma ", "yırtma " ya çalışma yollarının bir ürünü.Bu gün 07.05.2009,dün ise 06.05.2009 du.Dün kılmadınız,dünkü vakitler de geçti bitti.Ya ben dünkü namazımı bugün kaza edeyim dersek kimi kandırıyoruz,sadece kendimizi,Yüce Yaratanı değil.O bizi MİRAÇ ına yani huzuruna dün bekliyordu bu gün dün değil.Bugün bu gün için bekliyor.

  Sağlıcakla kalınız.
  Kur'an'da kaza namazı ile ilgili herhangi bir bilgi ve hüküm yoktur.
  Keza namazların rekat sayıları konusunda da bir bilgi yoktur.
  Bu konudaki uygulamalar Sünnetten gelen bilgiye dayanmaktadır.

  Bir kişinin mazeretsiz olarak geçirdiği namazlarının kazasının farz oluşu konusunda Müctehidlerin genel kabulü vardır.
  Bununla birlikte hiçbir müctehid,kaza asıl namazın yerine geçer iddiasında bulunmamıştır.
  Çünkü Namaz, vakti içinde yapılması gereken çok önemli bir ibadettir. Mazeretsiz namaz geçirmek de günahtır.

  Namazın kaza edilmesini işlenilen günaha karşılık bir tevbe,pişmanlık olarak görmek gerekir.Bu bakımdan kaza kılmak,tövbenin bir parçası olabilir.
  Ayrıca Allahdan aff u mağfiret dilemek gerekir.

  Allahu A'lem.
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

 10. #10
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Üye Numarası
  113982
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.689
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7720

  Cevap: Kılamadığım namaz borçlarımı nasıl ödeyeceğim?

  Alıntı RABİA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Soru: Hocam, aklımız ancak başımıza geldi, namazlarımızı kılmaya yeni başladık. Geride kılamadığımız namaz borçlarımızın olduğunun da yeni farkına vardık. Kaç yaşından itibaren namaz borcu başlar, bu borçlarımızı hangi vakitte nasıl bir niyetle kılmamız gerekir?
  Bizi bu konularda aydınlatmanızı bekliyoruz. Rabb'imizin huzuruna namaz borcuyla çıkmak istemiyoruz. Yazılarınızdan öğrendiğimize göre namaz borcundan kurtulmak ancak kılmakla mümkün olurmuş. Yapılan herhangi bir iyilik ve sevaplarla namaz borcu ödenmezmiş. Ne zaman, nasıl ödeyeceğiz geçmişten borç olarak kalan namazlarımızı diye düşünüyoruz? Bu konuda temel bilgiye ihtiyacımız var.

  ***

  Bence bir insanın hayatında alacağı en hayırlı karar, kılamadığı namazlarını kılma kararıdır. Çünkü ifade ettiğiniz gibi, 15 yaşından (baliğ olduktan) itibaren farz olan namazların borcundan, kılmanın dışında kurtulma yolu yoktur. Namaz borcu, kılınırsa ödenmiş olunur, kılınmazsa zimmette borç olarak baki kalır. Bu itibarla, namazlarınızı kılma ve ayrıca kalanlarını da kaza etme kararı alışınızı tebriğe layık en hayırlı karar olarak görmekteyim. Böyle bir kararı ömür boyu hep mutlulukla hatırlayacaksınız.

  Hadislerde, mahşerde sorulacak ilk sorunun namazdan olacağı hatırlatılmakta, namazdan kaybedeni, ötekilerden kazanmasının pek kurtarmayacağına da işaret edilmektedir. Öyle ise ilk işimiz, mahşerde ilk sorulacak sorunun cevabını kolay verebilmemiz için namazlarımızı mutlaka vaktinde kılmamız, kılamadıklarımızı da bulduğumuz fırsatlarda mutlaka kaza ederek Rabb'imizin huzuruna namaz borcunu ödemiş olarak çıkmaya gayret etmemiz olmalıdır.

  Bunun için günün her saati kaza namazı kılma saatidir. Ancak üç kerahet vakti var ki; o vakitlerde kaza namazı kılınmaz. Bu 3 kerahet vaktini şöyle sıralayabiliriz.

  1- Sabah namazından sonra, güneşin çıkış dakikasından itibaren başlayan 45 dakikalık kerahet vaktinde namaz kılınmaz. Öğleye 20 dakika kalınca da öğlenin kerahet vakti girmiş olur, öğle namazına kadar namaz kılınmaz. Akşamın kerahet vakti ise akşam namazına 45 dakika kalınca başlar, akşam namazına kadar devam eder.

  Demek oluyor ki; bu üç kerahet vakti dışındaki tüm gün ve geceler kaza namazlarını kılma zamanıdır. Bu geniş vaktin içinde bulunan her fırsatta kaza namazı kılınmalı, bir an önce namaz borcunu ödemenin mutluluk ve huzuru yaşanmalıdır.

  2- Kaza namazı kılacak olan erkekler, her farzın başında önce bir kamet getirerek namaza başlarlar. Ancak hanımlar için farzın başında böyle bir kamet getirme sünneti yoktur.

  3- Erkekler, baliğ olduktan sonraki tüm ay ve günlerinin namazlarını kaza etmekle yükümlüdürler. Ancak hanımlar özel günlerinde kılamadıkları namazlarını kaza etmekle yükümlü değiller. Rabb'imiz onlardan her ay özel günlerinde kılamadıkları namazlarını bağışlamıştır.

  4- Kaza namazına niyet hiç de zor ve karışık değildir. Sadece hangi vaktin kılamadığı namazını kılacağını kalbinde bilmesi, farz olan niyetin ta kendisidir. Kalbinden geçirdiği namazı diliyle söylemesi de niyetini daha da netleştirmesi demektir. Mesela kaza namazı kılacakken:

  - Niyet ettim kılamadığım en son sabah namazının farzını kaza etmeye.. yahut da, en son öğlenin, en son ikindinin, en son akşamın, en son yatsının farzını kılmaya, demekle niyet yapılmış olunur. En son değil de en önce kılamadığıma diye de niyet edebilir. Bir karışıklık söz konusu olmaz. Yeter ki namaza başlarken kalbiyle hangi vaktin namazını kılacağını şuurlu şekilde bilsin ve kesin şekilde farkında olsun. Hatta kalbiyle hangi namazı kılacağını bildiği halde diliyle yanlış namazı söylese, dilindeki yanlış değil kalbindeki doğru bilgi geçerli olur.

  Demek ki kaza namazına niyette de zorluk söz konusu değildir. Yeter ki gereken azim ve aşkı nasip eylesin Rabb'imiz, bu iyi niyetli bahtiyar insanlara.


  AHMED ŞAHİN
  ZAMAN
  Ahmet Şahin hoca Ehli sünnet ve cemaat anlayışı üzeri olan ve bu gurubun Ahmet beyin söylediklerine itibar etmeleri gerekyiğini düşünüyorum. Yani Kuran-a vukufiyeti hadis ve sünnete ve devamında gelen muteber kaynaklara vakıf olama özellğine haiz bir şahsiyettir.

  Bu yazdıklarımdan amaç değerli Hocamızın şahsini nazara vermek ten maada... Fikirlerinin musbetliliğine isabetliliğine dikkatleri çekmem içindir. Çünhü Ehli Sünnet ve cemaatın '' itikadı '' dışında kalan sair düşünce ve yorumlara bakıp yanılgıya dişmemeleri açısında konuya müdahil olmayı uygun gördüm.

  Aslında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biride '' Namazın tüm ibadetlerin fihristesi " yani tüm ibadetlerin çekirdeklerini yani öz'ünü bünyesinde bulunduruyor olmasıdır. O mümtaz ibadeti ifa ederken '' Namazim kabul oldumu acaba ? '' gibi şeytani vesveselerden ... yada daha değşik şeytani vehimlerden uzak kalmaya gayret edip ifrat ve tefritt vartalarına girmeden ... hattı vasatı yakalayıp o istikamet üzeri olmaya berdevam olma gayretinde olmak lazım gerektiğini belirtmekte faide görüyorum.

  Sonuç :
  4 mezhep anlayışına göre '' Namazın kazası mümkün '' deniliyorsa bu kanaate itibar etmek gerekir. Haa!! Cenab-ı Hakkın kabul etmesi yada etmemesi tamamen onun bileceği bir şey olduğu gibi... Zaman mekan ayırmaksızın Sırf Rabb için yapılan tüm ibadetlerin kabul olduğuna kuvvetli işaret ve beşaretler ( müjdeler ) var.
  '' El Amelü binniyet " ( Ameller niyetlere göredir )
  " Niyet öyle bir iksirdirki sevab-ı günaha... günahı sevaba kalbeder " der R.N.K. Müellifi.

  Emeğine sağlık bu güzel paylaşımın için.
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

Benzer Konular

 1. Namaz
  mertemre Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-03-2012, 01:27 AM
 2. Namaz Sadece Eğilip, Kalkmak Mıdır? Dosdoğru Namaz Nedir?
  Apollonius Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 20-07-2011, 02:25 PM
 3. Yorum: 2
  Son mesaj: 31-08-2009, 12:02 PM
 4. namaz nasıl kılınmaz...
  peniel Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 28-08-2008, 12:04 PM
 5. Namaz Ve Mİr'aÇ
  Nil@y Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-10-2006, 07:26 AM
Yukarı Çık