Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  ALLAH cc DIYOR KI:IV-MUHAMMED as ONCESI KUREYS’IN IBADETLERI

  SELAM;

  Cahiliye Kureys'i hakkinda arap RIVAYETLERI (-ki; Doneme ait hic yazili evrak yok!] ile Kur’an hakikatleri arasinda HIC BIR BENZERLIK YOKTUR.Bu konuda tek yazili belge Resul zamaninda yazilmis olan Kur’an dir.Oyleyse:

  A- KUREYS’IN BASLANGICI

  Ibrahim as’in,ilk esinden cocugu olmamasi uzerine,ikinci esinden,Ismail- as- isimli bir cocugu olmustur.Daha sonralari ise Allah’in izni ile birinci esinden oglu Ishak –as- dogmustur. Iki esinden olusan sulalesinden,2. esi(-ki geleneksel Islam kabulundeki adi )Hz Hacer’den olanlari,Allah cc’in istegine uyarak yanina alip bugunku Mekke’nin oldugu yere geldi.Yine Allah’in gosterdigi yerde, O’nun istegine ve Ilahi Vahy ogretisine uyarak;dunyada Allah cc’a ibadet icin yapilan ilk mescidi ogluyla birlikte insa etti.
  Insanlara;hac icin tavaf etme emri verilen ;bu gunku Mekke sehrinde adi,”Kabe” olarak bilinen ve tek Allah’a toplu ibadet etme yeri olsun diye dunyada yapilan ilk ev olan iste bu Mescit’tir!

  3/96//Şu bir gerçek ki, âlemlere bir bereket kaynağı ve yol gösterici halinde insanlar için kurulan ilk ev Mekke'deki dir.

  [Kabe; IO 2000’li yillarda,Ibrahim as ve –oglu Ismail as tarafindan
  Mescid-i Aksa; IO 1000’li yillarda,Suleyman as tarafindan yapildi.]

  Ibrahim ve Ismail as Kabeyi yaparken,Allah’a teslimiyetlerini zikretmislerdir.Yani onlar birer,”Musluman”dirlar!

  2/128//"Rab’bimiz! Bizi, Sana teslim olmuş iki müslüman/Allah'a teslim olan kıl. Soyumuzdan da sana teslim olan müslüman bir ümmet oluştur. Bize ibadet yerlerimizi göster, bizim tövbemizi kabul et! Sen, evet Sen, Tevvâb'sın, tövbeleri cömertçe kabul edersin; Rahîm'sin, rahmetini cömertçe yayarsın."

  Ibrahim as;Kabeyi yaparken,Rab’bine dua ederek isteklerini bildirdi.Peygamber buraya biraktigi soyu icindekilerden sadece; onu izleyenlerin/musluman olarak ibadetlerini yapanlarin gercek soyu olacagini Allah’a karsi deklare etti.Duasinda ise;bu yerin PUT’lardan uzak GUVENLI bir yer olmasini,diger insanlarinda, soyuna uymak icin burayi ziyaret etmeleri,boylece hem dini,hem ekonomik hayatin canli olmasini Allah’tan istedi.

  14/35//Bir zaman, İbrahim şöyle demişti:"Rab’bim, bu beldeyi güvenli kıl. Beni ve oğullarımı PUTLARA KULLUKTAN uzak tut!"

  14/37//"Ey Rab’bimiz! Ben, çocuklarımdan bir kısmını senin kutsal evinin yanındaki, ziraata elverişsiz vadiye yerleştirdim ki,namazı/duayı yerine getirsinler, ey Rab’bimiz! Sen de insanlardan bazı gönülleri, onlardan hoşlanır yap. Çeşitli meyvelerle onları rızıklandır ki, şükredebilsinler!"

  Ayrica,soyundan orda kalanlara,onlari dogru yola erdirecek bir Allah seckininin onlarin arasindan gelmesini,Kadir olan Allah (cc)’tan dilediler.

  2/129//"Rab’bimiz! İçlerinden onlara, senin ayetlerini okuyacak, kendilerine Kitap'ı ve hikmeti öğretecek, onları temizleyip arındıracak bir resul gönder.Sen, evet Sen,Azîz'sin, tüm ululuk ve onurun sahibisin; Hakîm'sin, tüm hikmetlerin kaynağısın."

  Ibrahim as Allah (cc)’in istegine uyarak;, Ismail as ve ondan devam eden asiretini yeni kurdugu bu kentte birakmistir.Iste Kureys’lilerin atalari bu insanlardir.Ve Allah cc de:Bu soy icinden gelen Muhammes as’ida Allah (cc)’in son seckini olarak gorevlendirmistir.
  Allah cc,Ibrahim as ve oglu Ismail as’in dualarini kabul ederek, onlari Kendisine ibadet eden kullardan yapti.

  21/73//Onları, bizim buyruğumuzla yol alan önderler yaptık. Onlara iyilikler yapmayı, duayı/ namazı yerine getirmeyi, zekât vermeyi vahyettik. Onlar, yalnız Bize kulluk ediyorlardı.

  Ismail as Mekkede kendi soyundan gelen,babasi Ibrahim as’dan miras kalan TOTEMLERI YOK SAYAN VE TEVHIDE bagli olan halkina namaz kilmalarini ve zekati vermelerini emretmistir. Kuruyes’te:Hem asiretlerinin reisi ve dedeleri olan,hem de bir Allah cc seckini olan peygamberin emirlerine uygun yasamaya baslamistir.

  19/54//Kitap'ta İsmail'i de an.Çünkü o,vaadinde sadıktı; bir resuldü, bir peygamberdi.

  19/55//Ailesine namazı/duayı, zekâtı emrederdi.Rab’bi katında hoşnutluk kazanmış bir kişiydi.

  B- UMMI VE EHL-I KITAP

  Ibrahim as ve oglu Ismail as’nin olumuyle gecen ve Muhammed as’a kadar olan surecte Kuruyese baktigimiz zaman bu halkin iki ana guruptan olusmus olduklarini goruruz.
  Kuruyesin azinlikta kalan ve Ibrahim as’in birinci esinden dogma oglu olan,Ishak as’in soyundan gelen ve Tevrat’a sahip olduklari icin,”Ehl-i Kitap” adi verilen Museviler ile;
  Kureysin buyuk kismini teskil eden ve Ibrahim as’in,2. esinden dogma buyuk oglu Ismail as’in soyundan gelen ve Ilahi Vahy kitap’ina sahip olmadiklari icin,”Ummi” adi verilen gurup, Ortak dedeleri olan Ibrahim as’in ogrettigi,”Tevhid” esasli HANIF dine uygun olarak,bu Mekke kentinde birlikte yasiyorlardi.

  3.67.İbrahim ne bir Yahudi idi ne de bir Hıristiyan. O, sadece Hanîf bir müslümandı/Allah'a teslim olandı. O müşriklerden değildi.

  Bu Kureysin buyuk kismini olusturan insanlarin olusturdugu guruba,diger kucuk gurup olan ve “Ehl-i Kitap” diye anilan Musevi’ ler tarafindan,ellerinde Tevrat gibi bir ILAHI kitap olmadan tevhid dinini devam ettirmeye calistiklari icin;”KITAPSIZ” anl***** gelen, ”UMMI” adi verilmistir.Son hak Peygamberi Muhammed as da iste bu ummi/kitapsiz olan gurubun,Kureysin en buyuk sulalesinin mensubuydu.

  42/52//İşte böylece sana da emrimizden bir ruh vahyettik. Sen, kitap nedir, iman nedir bilmezdin. Fakat biz onu, kullarımızdan dilediğimizi kendisiyle kılavuzladığı mız bir nur yaptık. Hiç kuşkusuz, sen, dosdoğru bir yola kılavuzluk etmektesin.

  62/3//O resulü, ümmîlerden olup da henüz onlara katılmamış bulunan başka kimselere de gönderdi. O'dur Azîz, O'dur Hakîm.

  Peygamberin AKRABALARI ve Islam’in en buyuk dusmanlari olan gelneklerde adi Ebu LEHEB vb lakapli kisiler,Mekke’nin en zengin,en saygin tuccar ve is adamlariydi.
  Kuruyesliler topraklarinin col olmasi ,yani tarima elverisli olmamasi nedeniyle ticaret yaparlardi. Kervanlarla bilinen dunyayi geziyorlardi.Bu yuzden cesitli kulturlerden, bilgilerden,dillerden etkilenerek zengin bir karma kultur olusturmuslardir.Bu gezginci kervancilik ticaretinden yararlanarak,toplumlarini refaha eristirdiler.Sozlu San’at ve kulturde yayiliminda ileri gittiler.
  Kureys'in toplumunun saygin bir ailesinden gelen,kervanlarla seyahat edip ticaret yapan, Muhammed as’da bu kulture tam anlamiyla sahip,okuma yazma bilen,bir ummi idi.

  62/2//O Allah'tır ki, ümmîlere içlerinden bir resul göndermiştir de o, onlara Allah'ın ayetlerini okur, onları arıtıp temizler, onlara Kitap'ı ve hikmeti öğretir. Onlar bundan önce tam bir sapıklık içine gömülmüşlerdi.

  ............ayetlerini OKUR......

  Ummi toplum,Nebi vasitasiyla kendilerine gelen Vahy parcalarini unutmamak icin hemen yaziya dokuyordu.

  25/5//Dediler ki: "Öncekilerin masallarıdır bu.Birilerine yazdırdı onu. O ona sabah- akşam birileri tarafından yazdırılıyor."

  ....O ona(Muhammed as’e).........YAZDIRILIYOR.

  Dini acidan Ilahi bir Kitap’a sahip olmayan bu toplum; nesil den nesile ravilerin vasitasi ile, ”Rivayet”lerle, dini bilgilerini aktarmislardir. Dolayisi ile dogru olarak intikal edildigini, ”Zan” nettikleri ogretinin kurallarina uygun icra ettikleri bir dine de sahiptiler. Dedelerinden miras kalan ve Tevhide dayali dinlerini devam ettirirken,olen hak resullerine ve kendilerince salih kabul ettikleri kisilere de ibadetlerinde yer veriyorlardi.

  53/19//Gördünüz mü Uzza'yı, Lât'ı.

  53/20//Ve ötekini, üçüncüsü olan Menât'ı.

  53/23//Bunlar, sizin ve atalarınızın taktığı isimlerden başka şeyler değildir. Onlar hakkında Allah bir kanıt indirmemiştir. Onlar, sadece sanıya, bir de nefislerin hoşlandığı şeylere uyuyorlar. Yemin olsun,onlara hidayet Rab’lerinden gelmiştir.

  17/56//De ki: "O'nun berisinden bel bağladıklarınızı çağırın; onlar, başınızdaki zorluk ve sıkıntıyı ne kaldırabilirler ne de değiştirebilirler."

  17/57//O yakarıp durduklarının kendileri, en çok yakınlık kazanmışları da dahil, Rab’lerine varmaya vesîle ararlar; O'nun rahmetini umarlar, O'nun azabından korkarlar.Cunku Rab’binin azabı gerçekten korkulasıdır.

  ............. kendileri, en çok yakınlık kazanmışları da dahil..................Yani totem degiller!

  Ummiler Ilahi kitap sahibi olmamalarina ragmen,din hakkindaki goruslerini,zanlarini yazarlar ve bunlari ilahi dinin kurali/ din kitap’i olarak sunarlardi.Dolayisiyla beseri ogretiyi Allah’a mal ederlerdi.Yani ummiler okuma ve yazmayi bilirlerdi.

  2/78//İçlerinde ümmî olanlar da vardır ki Kitap'ı bilmezler, sadece anlamını bilmeden okuyuşlar/hurafeler/hayal ve kuruntular bilirler. Onlar yalnız sanıya saplanırlar.

  ......... İçlerinde ümmî olanlar........ okuyuşlar...........

  2/79//Yazıklar olsun o kişilere ki, Kitap'ı kendi elleriyle yazarlar da sonra onunla basit bir karşılık satın alsınlar diye, "İşte bu, Allah katındandır!" derler. Vay haline onların, ellerinin yazdıkları yüzünden! Vay haline onların, kazanıp durdukları yüzünden!

  ..... o kişilere ki(İçlerinde ümmî olanlar)....... Kitap'ı kendi elleriyle yazarlar..............

  Heykelden yapilma totemleri olmadigi icin putperest olmadiklarini,Bu yuzden de: ”Sirk”in disinda kalip hak yolunda olduklarini sanan ummiler;beseri ogretinin Ilahi ogretiyle butunlestirildigi bu karma inanc sisteminin takipcisi olduklarini iddaa ettikleri,”Tevhide” ters oldugunu yani,”Sirk”e bulastiklarinin farkinda bile degillerdi. Onlara gore olmus,”Evliya”ya veya onun yuzu hurmetine Allah’a dua etmekle putperestlik olunmazdi! Ancak bir toteme bu ameller yapilirsa,”Sirke” dusulmus olunurdu.Halbuki onlarin yaptigi sadece atalarindan olan,Allah’a yakinlasmayi basarmis salihlerin dedikleri idi.

  39/3//Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah'ındır! O'nun yanında birilerini daha veliler edinerek,"Biz onlara, bizi Allah'a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz." diyenlere gelince, hiç kuşkusuz, Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.

  16/35//Ortak koşanlar dediler ki: "Eğer Allah isteseydi biz de atalarımız da Allah dışında bir şeye kulluk/ibadet etmez, O'na rağmen hiçbir şeyi haram kılmazdık " Onlardan öncekiler de aynen böyle yaptılar.Resullere düşen, açık bir tebliğden başkası değildir.

  Dolayisiyla Tevhidi devam ettiren bir soy olduklarindan musrikligi kabul etmediler,ahiret sorgusunda da etmeyecekler.

  6/23//Sonunda şunu söylemekten başka bahaneleri kalmaz: "Rab’bimiz Allah'a yemin olsun ki, biz, ortak koşanlar değildik."

  Evliyalar ve Salih kabul ettikleri ise;Allah’in sevgisini kazanmis kisiler olduklarina gore, onlarin yolundan gidenlerin, onlari kendilerine VELI/ VEKIL/ MEVLA/ MEVLANA/ EFENDI/ SEYH/ HOCA tayin edenlerin de, ayni sekilde selamete ereceklerine dair imanlari tamdi.

  7/190//Allah onlara iyi huylu, barışçıl bir çocuk verince, kendilerine verdiği nimette ikisi birden Allah'a ortak koşmaya başladılar. Allah onların ortak koştuğu şeylerden arınmıştır.

  7/191//Hiçbir şey yaratmayan, bizzat kendileri yaratılmış olan şeyleri/ kişileri mi ortak koşuyorlar?

  53/23//Bunlar, sizin ve atalarınızın taktığı isimlerden başka şeyler değildir. Onlar hakkında Allah bir kanıt indirmemiştir. Onlar, sadece sanıya, bir de nefislerin hoşlandığı şeylere uyuyorlar. Yemin olsun, onlara hidayet Rab’lerinden gelmiştir.

  C- GELENEKSEL DIN

  DIN:Tamami Allah cc katindan gelen, dolayisiyla Allah cc’in kurallarini koydugu /Allah cc’in yarattigi ve dunya imtahanini gecip, ahiret selametinin kazanilmasi icin yapilmasi gerekenleri/”Allah cc’in insandan istediklerini” insana ogreten bilgi toplulugudur!

  Ilahi Vahy’in disinda ki ahireti kazanmaya yonelik,”Allah cc’in istekleri sunlardir!” diye bilgi sunacak hicbir beser yeryuzune gelmedi gelemez de.Varsa bu gayb bilgisine sahip olan yine Allah cc’in Kendisi’dir!

  27/65//De ki: "Göklerde ve yerde, Allah'tan başka hiç kimse gaybı bilmez. Ne zaman dirileceklerini de bilmezler."

  27/66/Hayır, onların bilgileri âhiret konusunda yetersiz kalmıştı. Daha doğrusu onlar ondan kuşku duymaktadırlar. Hayır,hayır! Onlar, onu göremeyecek kadar kördürler.

  GELENEK: Insan topluluklarinin;iyi-dogru olduklarina karar verip,ortak olarak tekrar ettikleri-inandiklari ve nesillere aktardiklari BESERI kabulleridir.

  GELENEKSEL DIN:Allah’in indirdigi, » Ilahi Vahy » den insanlarin elinde kalan bilgiye ekledikleri ibadet tipleri, detaylari,sosyal yasam kurallari,vb. Beseri hukum ve ictahadlerin olusturdugu toplam dini ogreti !

  1- KARMA DIN

  Kureys bugun de devam ettirdigimiz ibadetleri dedeleri Ibrahim as ve oglu Ismail as’dan miras olarak yapiyordu.Bu yuzden de,onlarin tevhid inancini devam ettirmeye calisan namaz, zekat,oruc,hac/Kabe’yi tavaf v.b. ibadetleri yerine getiren bir topluluktular.Ancak yazili ILAHI bir kitap ellerinde olmadigindan yani Kitapsiz/Ummi toplum olmalari sebebiyle, nesilden nesile rivayetlerle aktarilan bilgilerin DINI BILGI kabul edildigi sisteme uymak zorundaydilar.
  Onlar kutsal olduklarini,”San”diklari atalarindan olan salih kisilerin; ahirette kendilerine VEKIL/VELI olacaklarina inandilar.

  10/36//Onların çoğu sanıdan başka bir şeyin ardınca gitmiyor. Doğrusu da şu ki sanı,haktan hiçbir şey ifade etmez. Allah, onların yaptıklarını iyice bilmektedir.

  7/194//Allah dışındaki yakardıklarınız sizin gibi kullardır. Eğer iddianızda haklıysanız, hadi çağırın onları da size cevap versinler.

  2- PUTPERESTLIK

  Putperestlik iki turludur:

  -) Somut putperestlik; Totemcilik.

  -) Soyut putperestlik; Melek,salih kabul edilen olu kisilere :Allah’la aralarinda aracilik veya yardim etmesi icin dua/ ibadet edilmesi.

  Kureysliler;dedeleri Ibrahim as’in putperetligi yikisindan sonra onun soyundan gelen tum ummetler gibi somut putperestligi gunah saymislar ve sirkin bu aci sapikligina bulasmamislardir.

  37/95//İbrahim dedi: "Elinizle yonttuğunuz şeylere mi tapıyorsunuz?"

  37/96//"Oysaki sizi de yaptığınız şeyleri de Allah yaratmıştır."

  Ummiler:Allah’in salih kullarindan olan ve bu ozellikleri nedeniyle sefaat etme hakkina dogal olarak sahip atalari Uzza, Lat,Menat isimli Velilere/Evliyalara kesilen kurbanlarla, Allah’la aralarinda aracilik etsinler diye ettikleri dualarla,namazlarinda Allah’in yaninda onlari da anmakla dinlerini ifa ediyorlardi.

  53/19//Gördünüz mü Uzza'yı, Lât'ı.

  53/20//Ve ötekini, üçüncüsü olan Menât'ı.

  53/21//Erkek size, dişi Allah'a mı?

  53/22//İşte bu, insafsız bir bölüştürme.

  -Dunyada insani koruyan,gozeten yani VELi Allah (cc)’tir.

  3/68// Şu bir gerçek ki, insanların İbrahim'e gönülce en yakın olanları, elbette ona uyanlar, bu peygamber, bir de iman sahipleridir. Allah, müminlerin Velî'sidir.

  -Nimetleri veren/alan Allah (cc)’tir.

  89/15//İnsan böyledir; Rab’bi kendisini deneyip de ona cömert davranır, nimet yağdırırsa: "Rab’bim bana ikramda bulundu!" der.

  89/16//Ama Rab’bi onu sıkıntıya uğratıp rızkını ölçüye bağlarsa: "Rabbim bana ihanet etti!" der.

  -Ahirette insani koruyan,sefaat eden Allah (cc)’tir.

  39/44//De ki: "Şefaat, tümden ve sadece Allah'ındır. Göklerin ve yerin mülkü/ yönetimi O'nundur. Sonunda O'na döndürüleceksiniz."

  Bu yuzden yaratilanlara yonelen Kureysliler Allah cc’a ortak kosup sirke girmis oldular!

  39/3//Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah'ındır! O'nun yanında birilerini daha veliler edinerek, "Biz onlara, bizi Allah'a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz." diyenlere gelince, hiç kuşkusuz, Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.

  39/45//Allah yalnız başına anıldığında,âhirete inanmayanların kalpleri nefretle ürperir; O'nun berisindeki, ilahlaştırılmış kişilerle birlikte anıldığında ise hemen müjdelenmiş gibi sevinirler.

  39/46//De ki: "Ey Allahım! Ey gökleri ve yeri yaratan, ey görülmeyeni ve görüleni bilen! Sen hüküm vereceksin kulların arasında, ihtilaf ettikleri şeyleri hakkında."

  3- Kuruyes’in IBADETLERI:

  Kureys’in; onceki sapik ummetler gibi elle yontulmus putlari yoktu.Onlar,dedeleri Ibrahim as gibi tek olan Allah’a inanip;Tevhid esasli bu Ilahi dine uygun sekilde namazi kilip,kurban kesip, Kabe’ nin etrafinda tavaf ederek,ibadetlerini yerine getiriyorlardi.

  a) HAC

  Kureys hac ibadetini yerine getirirdi.Dedeleri Ibrahim as ile oglu Ismail as’in yaptigi evi Allah’in emrettigi zamanlarda ziyaret ederek; namazi - duayi/ ibadeti yerine getirirlerdi!Ama NEBI cok gecmeden;bu HAC ibadetinin uygulanis biciminin yanlis oldugunu onlara bildirdi.

  8/35//Onların o evdeki namazı/duası; ıslık çalmak, el çırpmak/engel olmaktan başka bir şey değildir. O halde, inkâr etmekte olduğunuz için tadın azabı.

  Onlar Kabe’yi onarirlar,tavaf icin gelenlere sebil su dagitirlar di,ama...

  9/18//Allah'ın mescitlerini; ancak Allah'a, âhiret gününe inanan, namazı/ duayı yerine getiren, zekâtı veren ve Allah'tan başka kimseden korkmayan kişiler onanır. İşte bunların, hidayete erenlerden olmaları beklenir.

  9/19//Siz; hacı sakalığını, Mescid-i Haram tamirciliğini, Allah'a ve âhiret gününe inanıp Allah yolunda cihat eden kişinin yaptığıyla bir mi tuttunuz? Allah katında bir olmazlar bunlar. Allah, zulüm sergileyenler topluluğuna kılavuzluk etmez.

  Hac sirasinda ihrama girmiyorlardi![Her turlu kavga,avlanma,cirkin soz,gunahtan ve cinsellikten uzak durma...]

  2/197//Hac, bilinen aylardadır. Kim o aylarda haccı kendisine gerekli kılarsa hacda kadına yaklaşmak, kötülüğe sapmak,kavga ve çekişmeye girmek yoktur. İyilik olarak yaptığınızı Allah bilir. Azık edinin.Hiç kuşkusuz azığın en güzeli takvadır. Ey akıl ve gönül sahipleri, benden sakının!

  b) NAMAZ

  Ibrahim as’in torunlari onceleri namazi tevhide uygun kildilar.

  21/73//Onları, bizim buyruğumuzla yol alan önderler yaptık. Onlara iyilikler yapmayı, duayı/namazı yerine getirmeyi, zekât vermeyi vahyettik. Onlar, yalnız bize kulluk ediyorlardı.

  Daha sonralari ise,namazi KARMA DINE uygun kilmaya basladilar.

  107/1//Gördün mü o, dini yalan sayanı?

  107/4//Vay haline o namaz kılanların/dua edenlerin ki,

  107/5//Namazlarından/dualarından gaflet içindedir onlar!

  107/6//Riyaya sapandır onlar/gösteriş yaparlar.

  Onlara kildiklari namazlarda yalniz Allah (cc)’i anmalari/Allah (cc)’a dua etmeleri gerektigini unuttular.Allah cc ile birlikte elci,salih kabul ettikleri beseri de namazlarinda andiklari icin namazda GAFLETE dustuler!

  20/14//"Hiç kuşkulanma ki Ben Allah'ım! İlah yoktur Benden başka! O halde Bana ibadet et ve namazını/duanı, Beni hatırlayıp anmak için yerine getir."

  72/18//Hiç kuşkusuz, mescitler/secdeler Allah içindir. O halde, Allah ile birlikte bir başkasına yakarmayın/Allah'ın yanında bir başkası için çağrıda bulunmayın.

  c) ORUC

  Eskiden beri bilinen gunlerde oruc tutarlardi.

  2/183//Ey iman sahipleri! Oruç sizden öncekiler üzerine yazıldığı gibi sizin üzerinize de yazılmıştır. Bu sayede korunmanız umulmaktadır.

  Kureysin orucunda cinsellik yoktu.Ama…

  2/187//Oruç gecesi kadınlarınıza cinsel yaklaşım size helal kılınmıştır. Onlar sizin için giysidir/eştir, siz de onlar için giysisiniz/eşsiniz. Allah sizin öz benliklerinize yazık etmekte olduğunuzu bilmiş, tövbelerinizi kabul edip sizi affetmiştir. Artık şimdi onlara yaklaşın ve Allah'ın sizin için yazdığı şeyi arayın. Tan yerinin beyaz ipliği siyah ipliğinden sizce seçilinceye kadar yiyin için; sonra da orucu gece oluncaya değin tamamlayın. Mescitlerde itikâfta bulunduğunuz sırada zevcelerinizle cinsel temas kurmayın.İşte bunlar Allah'ın yasaklarıdır, bunlara yaklaşmayın. Allah, ayetlerini insanlara işte böyle açıklar ki korunabilsinler.

  d) KURBAN

  En sik uyguladiklari ibadet kurban ibadetiydi.Dedeleri Ibrahim as’in ruyasinda,oglunu kesme emrini alma hikayesi bu konudaki dayanaklariydi.

  37/102//Çocuk onunla birlikte koşacak yaşa gelince, İbrahim dedi: "Yavrucuğum, uykuda/ düşte görüyorum ki ben seni boğazlıyorum. Bak bakalım sen ne görürsün/sen ne dersin?" "Babacığım, dedi, emrolduğun şeyi yap! Allah dilerse beni sabredenlerden bulacaksın."

  37/103//Böylece ikisi de teslim olup İbrahim onu şakağı üzerine yatırınca,

  37/104//Biz şöyle seslendik: "Ey İbrahim!"

  37/105//"Sen rüyayı gerçekleştirdin. İşte Biz, güzel düşünüp güzel davrananları böyle ödüllendiririz."

  Kureys kurbani Allah cc icin kesiyordu.Ama Allah (cc)’in yaninda; ayrica evliyalarin, olmus aile buyuklerinin adina da kesiyordu. Dolayisi ile,Allah’in disindakilere de ibadet etmis oluyorlardi.Yani sirke giriyorlardi.

  5/103//Allah ne bahîre yapmıştır ne sâibe ne vasîle ne de hâm. Ne var ki küfre sapanlar yalan uydurarak Allah'a iftira ediyorlar ve çokları da akıl erdiremiyorlar.

  5/104//Onlara, Allah'ın indirdiğine ve resule gelin dendiğinde şöyle derler: "Atalarımızı üzerinde bulduğumuz şey bize yeter." Peki, ataları hiçbir şey bilmiyor, doğru yolu bulamıyor idiyseler de mi?

  Vasile;biri erkek,digeri disi olarak ikiz doguran koyun veya deveden erkegi kurban ederlerdi.
  Bahia;bes kere dogurup,besincide disi doguran devedir.Velilere adanir.
  Saibe;sutu yalniz misafirlere ayrilan hayvan
  Ham;on nesli dolleyen erkek deve.Veliler adina serbest kalir.

  e) ZEKAT

  Kureysliler Allah cc adina harcama yapma emrinden haberliydi ler. Ama bu konuda cok cimri davraniyorlardi.Cunku onlar, Allah cc’ tan kendilerine verilen riziklarin,onlar icin bir imtahan vesilesi oldugundan, elde ettikleri riziklarda fakirin de payi oldugundan haberleri yoktu.Selamete erme yolunda Allah cc’in;”Bu dunya mallarini hak sahipleri ile paylasin” emrine uyarak,Allah (cc)’in emirlerine saygili, yani TAKVA sahibi olan kisilerden olduklarini, gosterme zorunda olduklarinin farkinda bile degillerdi.Vahy’i, beseri ogreti ile yorumlayarak algiladiklari icin bu tip ibadet/zekat verme onlara luzumsuz ve zulum gorme gibi geliyordu.

  53/34// Azicik verdi, sonra inatla sikica tuttu.

  Onlar,infak ettiklerini dagitirken,hem Allah cc icin hem de evliyalari adina da dagitiyorlardi. Yani zekat ibadetini Allah cc’la beraber ucuncu sahislar icinde yerine getiriyorlardi ve bunu da din adina yaptiklarini ifade ediyorlardi! Halbuki dinin sahibi olan Allah cc; boyle beseri inanislari Allah cc’in dini diye sunanlarin, Kendisine IFTIRA ettiklerini bildiren ayetlerini resulu araciligi ile onlara iletti!

  16/56//Tutuyor, kendilerine verdiğimiz rızıklardan, hiçbir şeyin farkında olmayanlara pay çıkarıyorlar. Allah'a yemin olsun ki, iftira edip durduğunuz şeylerden kesinlikle hesaba çekileceksiniz.

 2. #2
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Selam!

  Ve Mekke'nin yigit evladi
  Ahmed Mahmud Muhammed Mustafa as.

  Allah cc na inanan
  Muzikli dansli Hacc yapan
  Namaz kilan
  Zekat veren
  Kurban kesen
  Bu evliya dininin
  Takipcilerine dedi ki:

  Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...

  39.3.Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah'ındır!
  O'nun yanında birilerini daha EVLIYA edinerek,
  "Biz onlara, bizi Allah'a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz." diyenlere gelince,
  hiç kuşkusuz, Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir.
  Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.
  11. De ki: "Bana, dini yalnız Allah'a özgüleyerek, O'na ibadet etmem/O'nun için iş yapıp değer üretmem emredildi."
  12. "Ve bana, müslümanların ilki olmam emredildi."
  13. De ki: "Eğer Rabbime isyan edersem büyük bir günün azabından korkarım."
  14. De ki: "Ben, dinimi yalnız kendisine özgüleyerek, Allah'a ibadet ediyorum/O'nun için iş yapıp değer üretiyorum."
  15. "Siz O'nun dışında dilediğinize kulluk/ibadet edin."
  De ki: "Hüsrana uğrayanlar, kıyamet günü hem kendilerini hem de ailelerini hüsrana atanlardır.
  Dikkat edin! Apaçık hüsranın ta kendisi işte budur."

  Sadakallah!

  ...dilediğinize kulluk/ibadet edin....

  Ehl-i Kur'an'in yolu
  Allah cc nun Rasulu'nun yoludur.


  Allah cc nun selami ustune olsun!
  Konu mopsy tarafından (14-12-2011 Saat 11:02 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Muhammed Mustafa as. diyor ki-2
  YukseLL Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 234
  Son mesaj: Dün, 03:19 PM
 2. ALLAH cc DIYOR KI:V-MUHAMMED as KURYES’E KARSI
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 18-04-2016, 03:56 PM
 3. Muhammed Mustafa as. diyor ki:
  mopsy Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 115
  Son mesaj: 18-01-2013, 07:32 PM
 4. Yorum: 1
  Son mesaj: 20-10-2012, 08:36 AM
 5. Yorum: 0
  Son mesaj: 09-10-2011, 06:59 PM
Yukarı Çık