Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  ALLAH cc DIYOR KI-III. SEYTANIN VAR OLMA SEBEBI

  SELAM:

  SEYTAN’IN YARADILIS SEBEBI

  Insanin imtahanlarla dolu II. Imtahani olan dunyevi hayatinda bir imtahan VESILESI olsun diye seytan yaratilmistir.

  22.53.Bu, Allah'ın; şeytanın attığını, kalplerinde hastalık olanlara, gönülleri katılaşanlara bir fitne yapması içindir. Zalimler, geri dönülmez bir ayrılık ve kopuş içindedirler.

  Allah meleklere secde edin deyince,Iblis haric diger melekler secde etti.

  2/34//O vakit biz meleklere, "Âdem'e secde edin" demiştik de İblis dışında tümü secde etmişti. İblis yan çizmiş, kibre sapmış ve nankörlerden olmuştu.

  15/30//Meleklerin tümü, toplu halde secde ettiler.

  15/31//İblis müstesna. O, secde edenlerle beraber olmaya karşı çıktı.

  Yani iblis bir Melekti.Cunku Allah secde cagrisini MELAIKEYE yaptigini bildirmistir.Bu secdeyi,”Iblis disinda hepsi” yaptigina gore,secde yapmadan once emredilen gurubun icindeki iblis; bir melektir.

  18/50//Hani, Biz meleklere "Âdem'e secde edin"demiştik de İblis dışında hepsi secde etmişti. İblis, cinlerdendi. Kendi Rabbinin emrine ters düştü. Şimdi siz, benim beri yanımdan, onu ve onun soyunu dostlar mı ediniyorsunuz? Hem de onlar sizin düşmanınızken. Zalimler için ne kötü bir değiştirmedir bu!

  20/116//Hani meleklere "Âdem'e secde edin!"demiştik de İblis müstesna hepsi secde etmişti. İblis dayatmıştı.

  NOT:SECDENIN ADEMDEKI RUH/VAHY’E YAPILDIGI DAHA ONCE SERI ICINDE ACIKLANMISTI.ILERDE GENIS OLARAK TEKRAR ELE ALINACAK.

  a) SEYTAN ALLAH’TAN IZINLI

  Seytan insani saptirmak icin yaptigi butun mucadelelerde Allah’in kendisine verdigi gorevi yerine getirmektedir.Allah’tan aldigi izin ile kendisine dusman olmasi emredilen insana,Allah’in ermine uyarak kotuluk etmeye/onlari hak yolundan cevirmeye calismaktadir.
  Yani beseri ogretilerin pesinden gidenlerin iddaalari gibi, ”Allah cc ile seytan, yani Yaratan ile yaratilan arasinda bir mucadele yoktur ve olamaz da!Mucadele iki yaratilan yani insan ve seytan arasindadir. Ikisi de Allah’a itaat yolunda kendilerine emredileni, yine Allah cc’in emriyle birbirlerine dusman olarak,dunyevi imtahanin parcalari olmayi surduruyorlar.

  15/36//Dedi: "Rabbim, onların diriltileceği güne kadar bana süre ver."

  15/37//Buyurdu: "Hadi, süre verilenlerdensin."

  15/38//"Bilinen vaktin gününe kadar..."

  34/21// Oysaki onun,onlar uzerinde hic bir sultasi yoktu.Sadece Biz;ahirete inanani onun hakkinda kuskuya dusenden ayirmak icin boyle yapiyorduk.Rab’bin herseyin uzerinde;Hafiz’dir.Kollar korur, gozetir.

  Seytanin istedigi izni Allah cc vasitali olarak ona Verdi.

  17/62//Yine dedi: "Şu benden üstün kıldığına bir baksana! Yemin olsun, eğer beni kıyamet gününe kadar ertelersen,onun soyunu, pek azı hariç, hükmüm altına alacağım."

  17/63//Allah buyurdu: "Defol git! Onlardan kim sana uyarsa, cezanız cehennem olacaktır. Ne de mükemmel ceza."

  17/64//"Onlardan güç yetirdiğini sesinle yerinden oynat. Atlıların ve yayalarınla yaygara çıkarıp üzerlerine çullan. Mallarda, evlatlarda onlara ortak ol, onlara habire vaatte bulun." Şeytan onlara bir aldanıştan başka ne vaat eder ki?!

  Allah cc’in kulu seytana,yine kulu olan insani hak yolundan cevirmesi icin izin vermesinin sebebi,zalimlerin iman edenlerden ayrilmasi icindir.

  6/112//İşte böyle, biz peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman yaptık. Bunlar aldatmak için birbirlerine lafın yaldızlısını fısıldarlar. Rab’bin dileseydi onu yapamazlardı.Bırak onları, düzdükleri iftiralarla başbaşa kalsınlar;

  22/53//Bu, Allah'ın; şeytanın attığını,kalplerinde hastalık olanlara, gönülleri katılaşanlara bir fitne yapması içindir.Zalimler, geri dönülmez bir ayrılık ve kopuş içindedirler.

  Insanlar Vahy’den uzaklastiklari anlarda seytanin tuzagina duserler ve beseri ogretileri, Ilahi ogretinin yaninda bazende yerine kullanirlar. Insan tarafindan olusturulmus ogretinin hukumlerini, aralarindaki ihtilaflarda hakem kabul ederler.

  4/60//Şunları görmedin mi? Kendilerinin,sana indirilene de senden önce indirilene de inandıklarını sanarken, inkâr etmekle emrolundukları tağutu aralarında hakem yapmak istiyorlar. Zaten şeytan da onları geri dönülmez bir sapıklıkla sersem hale getirmek istiyor.

  b) INSANIN IMTAHANINA SEYTAN

  Seytan dusmani oldugu insanin;dunya nimetlerine dalip Allah cc’a kulluk etmeyi unutacagini sandigini, kendisinin de kulu ve kulluk etmeye devam ettigi Allah cc bildirmistir.

  3/186//Kadınlara,oğullara,altın ve gümüşten oluşturulmuş yığınlara, salma atlara, davarlara ve ekinlere tutkunlukların sevgisi,insanlar için süslenip püslenmiştir. Tüm bunlar geçici-iğreti hayatın nimetidir.Allah'a gelince, varılacak yerin en güzeli onun yanındadır.

  34/20// Andolsun,iblis onlarla ilgili sanisinda isabet etti.Insanlardan bir gurup disindakiler ona uydular.

  Seytanin pesine takilanlar;kurtulus veya azabin sadece Allah cc’in tekelinde oldugunu unutmuslardir.

  29/21//Dilediğine/dileyene azap eder,dilediğine/dileyene rahmet eder.O'na döndürüleceksiniz.

  Sonucta seytan;Allah cc’in dusmani degil,aksine O’ndan korkan bir Allah kuludur.

  59/16//Durumları, şeytanın durumuna benziyor. Hani, şeytan insana, "Küfret/inkâr et!" der, insan küfür ve inkâra sapınca da şöyle konuşur: "Vallahi ben senden uzağım; ben, âlemlerin Rab’bi olan Allah'tan korkarım!"

  Seytan Allah’tan korkar.Ama yinede atese girecektir.Yani dogru bilgi azabi engellemez. O halde dogru bilginin geregini yapmaliyiz.

  59.17. Bu yüzden ikisinin de sonu, içinde sürekli kalacakları ateşe girmek oldu. Zalimlerin cezası işte budur.

  59.18.Ey iman edenler!Allah'tan korkun! Ve her benlik, yarın için önden ne gönderdiğine bir baksın. Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdardır.

  c) SEYTANIN GUCU YOK

  Allah cc seytana insani saptirmasi icin hic bir guc ve delil vermemistir. Insan aslinda seytanin;insanin nefsine hos gelen islerdeki verdigi vesveselerine,kendi heva ve hevesinin esiri olarak uyar.Bu yuzden de ahirette;”Seytan beni ayartti!”diyerek sucu iblisin ustune atmasi onu atesten kurtaramaz!

  14/22//İş bitirilince şeytan onlara şöyle dedi:"Allah size hak bir vaatle vaatte bulundu,ben ise vaat ettim ama vaadimden caydım.Benim sizin üzerinizde bir sultam yoktu.Sizi davet ettim, siz de bana uydunuz.Hepsi bu.Şimdi beni kınamayı bırakın da öz benliklerinizi kınayın. Ne ben sizi kurtarabilirim ne de siz beni kurtarabilirsiniz. Aslında ben sizin, daha önceden beni şirk aracı yapmanıza karşı çıkmıştım. Zalimler için acıklı bir azap öngörülmüştür."

  58/10//Fısıltı, inananları kederlendirmek için ancak şeytandan gelir. Bununla birlikte o, Allah'ın izni olmadıkça inananlara hiçbir zarar veremez. Müminler sadece Allah'a güvenip dayansınlar!

  34/21// Oysaki onun,onlar uzerinde hicbir sultasi yoktu.Sadece Biz;ahirete inanani onun hakkinda kuskuya dusenden ayirmak icin boyle yapiyorduk. Rab’bin herseyin uzerinde; Hafiz’dir.Kollar korur, gozetir.

  16/99//Şu bir gerçek ki şeytanın elinde, iman edip yalnız Rab’lerine dayananlar aleyhine hiçbir sulta/hiçbir kanıt yoktur.

  d) ALLAH cc’IN AFFIYLA ALDATIR

  Fiziki yaptirim gucu ve Ilahi Vahy’e/sultaya/delile sahip olmayan ve olmasina izin verilmeyen seytan,

  15/17//Ve onu/onları, her kovulup taşlanmış şeytandan koruduk.

  15/18//Ancak kulak hırsızlığı eden olur; onun peşine de parlak bir ateş alevi düşer.

  67/5//Yemin olsun ki, biz en yakın göğü kandillerle süsledik ve onları şeytanlara ateş taneleri yaptık. O şeytanlar için çılgın ateş azabını da hazırladık.

  Kendisinde olmayan ve insana inen dinleyemedigi Ilahi Vahy’i soyle kullanarak insani saptirir. Onlari Ilahi Vahy’i oldugu gibi kabul etmeleri yerine,onu yorumlamalari icin tesvik eder. Allah cc’in rahmetinin ve tevbenin hak oldugunu ayetlerden ogrenen kisiyi, ”Nasil olsa af ediliriz” fikrine yonelterek,ona kucuk suclari islemeyi onemsiz gibi gosterir.

  35/5//Ey insanlar, Allah'ın vaadi haktır! O halde iğreti dünya hayatı sizi sakın aldatmasın! O yaman aldatıcı, o çok gururlu, sizi sakın Allah ile aldatmasın.

  57/14//Onlara seslenirler:"Biz sizinle değil miydik?" Derler ki: "Evet, bizimleydiniz. Ancak siz kendinizi yaktınız, bekleyip durdunuz, şüphe ettiniz, hayal ve kuruntular/hurafeler/ anlamını bilmeden okuyuşlar sizi aldattı; nihayet Allah'ın emri geldi. O yaman aldatıcı, sizi Allah ile aldattı."

  Seytan;insanlara ahirette;Allah cc’in disindaki salih kabul edilenlerinde, sefaat edebilecegini, yine Ilahi Vahy’e/ Allah cc’a teslim olmak yerine,onu yorumlatarak nefsine monte edilen fucura uydurmayi hak gibi gostermistir.

  31/33//Ey insanlar! Rab’binizden korkun! Herhangi bir şeyde babanın, evladı; evladın da babası yerine karşılık ödemeyeceği günden ürperin! Allah'ın vaadi haktır; dünya hayatı sizi sakın aldatmasın. O yaman aldatıcı, sakın sizi Allah ile aldatmasın!

  39/44//De ki: "Şefaat, tümden ve sadece Allah'ındır. Göklerin ve yerin mülkü/ yönetimi O'nundur. Sonunda O'na döndürüleceksiniz."

  e) SEYTANIN DOSTLARI

  Ilahi Vahy’i beseri ogretilere boganlar,Allah cc’tan beklenecek seyleri; peygamberlerden, aziz kabul edilen yatirlardan, hocalardan, seyhlerden bekleyerek,onlari dolayli olarak Allah’a ortak kosarlar. Bu yuzden de Vahy’den uzaklasip seytanin dostu olduklarini fark edemezler.

  58/19//Şeytan onları kuşattı da Allah'ın zikrini/Kur'an'ını onlara unutturdu.İşte bunlar şeytanın hizbidir. Dikkat edin! Şeytanın hizbi hüsrana uğrayanların ta kendileridir.

  16/100//Onun sultası, sadece onu dost edinenlerle Allah'a ortak koşanlar üstündedir.

  26/221//Haber vereyim mi size şeytanların kime iner olduğundan?

  26/222//Her bir dönek/iftiracı günahkâr üzerine iner onlar.

  26/223//Kulak kabartırlar ama çoğu yalancılar dır onların.

  7/27// Ey Ademogullari!Seytan ana-babanizi cirkin yerlerini onlara gostermek icin elbiselerini soyarak cennetten cikardigi gibi, size de bir FITNE musallat etmesin. Cunku o ve kabilesi sizi,onlari goremeyeceginiz bir yerden gorurler.Biz o seytanlari inanmayanlara dostlar yaptik .

  Seytanlarin dostlari birde;sahip olduklari bu beseri ogreti takviyeli dinlerinin hak oldugunu,dolayisiyla kendilerinin de dogru yolda olduklarini/hidayet ustunde olduklarini ZAN’nederler!

  7/30// Bir kismini iyiye ve guzele kilavuzladi Bir kisminin uzerinede sapiklik hak oldu. Onlar Allah’i birakip seytanlari dost edinmislerdi.Bir de kendilerini HIDAYET uzere olduklarini sanirlar.

  Bilinmelidir ki,seytan yalniz kendi dostlarini korkutabilir. Cunku YALNIZ Allah cc’tan korkanlar;Allah cc hadislerinden yani,Ilahi Vahy’den baskasini din kabul etmezler.

  3/175//İşte size şeytan. O yalnız kendi dostlarını korkutur. Eğer inananlarsanız onlardan korkmayın, Benden korkun.


  f) INSANIN DUSMANI SEYTAN

  Ilk beser peygamber olan Adem as’in in;Allah cc’in hadisini iblisin hadisine uyarak yorumladigi ve boylece insiyatif kullanmasi,yani kendi beseri hukmunu vermesi sonucunda, seytana kulluk ettigi/onun sozunu onder yaptigi icin cennetten kovulan insan ve onu sasirtan seytan; cennet hayatindan,yeni bir imtahan yeri olan dunyadaki hayatlarina Allah cc’in Vahy’i/ Hadisi/ sozu/ emri geregi birbirlerine dusman olarak gelmislerdir.

  2/36//Bunun üzerine şeytan onların ayaklarını kaydırdı da onları içinde bulundukları yerden çıkardı. Biz de şöyle buyurduk:"Bir kısmınız bir kısmınıza düşman olarak aşağıya inin. Belli bir süre kadar yeryüzünde sizin için bir bekleme yeri, bir nimet/ bir yararlanma imkânı olacaktır."

  35/6//Şu bir gerçek ki, şeytan sizin için bir düşmandır. O halde siz de onu düşman tutun. Hiç kuşkusuz, o kendi hizbini cehennem yâranından olmaları için çağırır durur.

  36/60//Ey âdemoğulları! Ben size, "Şeytana kulluk etmeyin, o sizin için açık bir düşmandır!" demedim mi?

  20/117//Bunun üzerine biz şöyle demiştik:"Ey Âdem! Şu, senin de eşinin de düşmanıdır, dikkat et de sizi cennetten çıkarmasın;sonra bedbaht olursun."

  4/118//Allah o şeytana lanet etmiştir.Demişti ki o: "Senin kullarından belirli bir pay elbette alacağım."

  Seytan insani saptirmak icin yine Allah cc’in emrine uyarak, onlarin cocuklarini kardeslerini,arkadaslarini kullanir.

  12/5//"Yavrucuğum, dedi, rüyanı kardeşlerine anlatma; sonra sana bir oyun oynarlar. Hiç kuşkusuz şeytan,insan için açık bir düşmandır."

  12/42//Yûsuf o iki kişiden, kurtulacağını düşündüğüne şöyle dedi: "Rab edindiğin kişi yanında beni an." Ama şeytan o adama, rab edindiği kişiye hatırlatmayı unutturdu. Böylece Yûsuf yıllarca zındanda kaldı.

  Bu uyarilari dikkate almayanlar/Vahy’in disina cikanlar, ahirette peygamberlerle gelen Allah emirlerine yorumsuz uymadiklari icin kahrolacaklardir.

  25/27//O gün, zalim, ellerini ısırarak diyecek ki:"Ne olurdu, resulle birlikte bir yol tutsaydım!

  Bu yuzden inananlar,sapmak uzere olduklarini anlar anlamaz hemen Allah’a/O’nun vahy’ine siginirlar.

  23/97//Ve de ki: "Rabbim, şeytanların dürtüklemelerinden sana sığınırım!"

  7/200//Şeytandan bir dürtük seni dürtükledi ğinde, Allah'a sığın. Çünkü O,her şeyi işitir, her şeyi bilir.

  7/201//Korunup sakınanlar, kendilerine şeytandan bir görüntü/dürtü gelip dokunduğunda, hemen Allah'ı hatırlarlar. İşte o anda görülmesi gerekeni görürler.

  g) PEYGAMBERLERE MUSALLAT SEYTAN

  Peygamberlerde oncelikle mumin beserlerdir.Butun beserler gibi imtahana tabidirler. Allah cc'in sunnetinde, nizaminda asla bir degisiklik olmaz. Bu yuzden insanlar arasindan secilen resullerde, imtahanlarinin icabi olarak seytanin tuzaklarina maruz kalirlar. Bu yuzden Allah cc’in elcileri, bu durumlarda her muminin yapacagi gibi, YALNIZ Allah’in ayetlerine siginarak kurtulurlar. Yani elci kendisinin aracilik ettigi Ilahi Vahy’e once kendisi uyan Allah seckinidir. Selam olsun butun secilmislere!

  22/52//Biz senden önce hiçbir resul ve nebi göndermedik ki, O bir şey tasarladığında /okuduğunda, şeytan onun düşünce ve dileği içine bir şey atmış olmasın. Ama Allah, şeytanın attığını siler, sonra kendi ayetlerini muhkemleştirir. Allah Alîm'dir, Hakîm'dir.

  6/112//İşte böyle, biz peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman yaptık. Bunlar aldatmak için birbirlerine lafın yaldızlısını fısıldarlar. Rab’bin dileseydi onu yapamazlardı. Bırak onları, düzdükleri iftiralarla başbaşa kalsınlar;

  Vahy’e baglanarak Allah cc'a teslim olmus kisi icin, seytanin hicbir tuzagi basarili olamaz.O Allah’tan korktugu icin,basina gelen her turlu halde Ilahi Vahy’in isigina yonelir.

  3/175//İşte size şeytan. o yalnız kendi dostlarını korkutur. Eğer inananlarsanız onlardan korkmayın, Benden korkun.

 2. #2
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Selam!

  Yaziyi
  Daha anlasilir hale getirmek ve
  Guncellemek adina....
  SEYTAN’IN YARADILIS SEBEBI

  Insanin imtahanlarla dolu II. Imtahani olan dunyevi hayatinda bir imtahan VESILESI olsun diye seytan yaratilmistir.
  22.53.Bu, Allah'ın; şeytanın attığını, kalplerinde hastalık olanlara, gönülleri katılaşanlara bir fitne yapması içindir. Zalimler, geri dönülmez bir ayrılık ve kopuş içindedirler.

  Allah meleklere secde edin deyince,Iblis haric diger melekler secde etti.
  2/34//O vakit biz meleklere, "Âdem'e secde edin" demiştik de İblis dışında tümü secde etmişti. İblis yan çizmiş, kibre sapmış ve nankörlerden olmuştu.

  15/30//Meleklerin tümü, toplu halde secde ettiler.

  15/31//İblis müstesna. O, secde edenlerle beraber olmaya karşı çıktı.


  a) SEYTAN ALLAH’TAN IZINLI

  Seytan insani saptirmak icin yaptigi butun mucadelelerde Allah’in kendisine verdigi gorevi yerine getirmektedir.Allah’tan aldigi izin ile kendisine dusman olmasi emredilen insana,Allah’in ermine uyarak kotuluk etmeye/onlari hak yolundan cevirmeye calismaktadir.
  Yani beseri ogretilerin pesinden gidenlerin iddaalari gibi, ”Allah cc ile seytan, yani Yaratan ile yaratilan arasinda bir mucadele yoktur ve olamaz da!Mucadele iki yaratilan yani insan ve seytan arasindadir. Ikisi de Allah’a itaat yolunda kendilerine emredileni, yine Allah cc’in emriyle birbirlerine dusman olarak,dunyevi imtahanin parcalari olmayi surduruyorlar.
  15/36//Dedi: "Rabbim, onların diriltileceği güne kadar bana süre ver."

  15/37//Buyurdu: "Hadi, süre verilenlerdensin."

  15/38//"Bilinen vaktin gününe kadar..."

  34/21// Oysaki onun,onlar uzerinde hic bir sultasi yoktu.Sadece Biz;ahirete inanani onun hakkinda kuskuya dusenden ayirmak icin boyle yapiyorduk.Rab’bin herseyin uzerinde;Hafiz’dir.Kollar korur, gozetir.

  Seytanin istedigi izni Allah cc vasitali olarak ona Verdi.
  17/62//Yine dedi: "Şu benden üstün kıldığına bir baksana! Yemin olsun, eğer beni kıyamet gününe kadar ertelersen,onun soyunu, pek azı hariç, hükmüm altına alacağım."

  17/63//Allah buyurdu: "Defol git! Onlardan kim sana uyarsa, cezanız cehennem olacaktır. Ne de mükemmel ceza."

  17/64//"Onlardan güç yetirdiğini sesinle yerinden oynat. Atlıların ve yayalarınla yaygara çıkarıp üzerlerine çullan. Mallarda, evlatlarda onlara ortak ol, onlara habire vaatte bulun." Şeytan onlara bir aldanıştan başka ne vaat eder ki?!

  Allah cc’in kulu seytana,yine kulu olan insani hak yolundan cevirmesi icin izin vermesinin sebebi,zalimlerin iman edenlerden ayrilmasi icindir.
  6/112//İşte böyle, biz peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman yaptık. Bunlar aldatmak için birbirlerine lafın yaldızlısını fısıldarlar. Rab’bin dileseydi onu yapamazlardı.Bırak onları, düzdükleri iftiralarla başbaşa kalsınlar;

  22/53//Bu, Allah'ın; şeytanın attığını,kalplerinde hastalık olanlara, gönülleri katılaşanlara bir fitne yapması içindir.Zalimler, geri dönülmez bir ayrılık ve kopuş içindedirler.

  Insanlar Vahy’den uzaklastiklari anlarda seytanin tuzagina duserler ve beseri ogretileri, Ilahi ogretinin yaninda bazende yerine kullanirlar. Insan tarafindan olusturulmus ogretinin hukumlerini, aralarindaki ihtilaflarda hakem kabul ederler.
  4/60//Şunları görmedin mi? Kendilerinin,sana indirilene de senden önce indirilene de inandıklarını sanarken, inkâr etmekle emrolundukları tağutu aralarında hakem yapmak istiyorlar. Zaten şeytan da onları geri dönülmez bir sapıklıkla sersem hale getirmek istiyor.

  b) INSANIN IMTAHANINA SEYTAN

  Seytan dusmani oldugu insanin;dunya nimetlerine dalip Allah cc’a kulluk etmeyi unutacagini sandigini, kendisinin de kulu ve kulluk etmeye devam ettigi Allah cc bildirmistir.
  3/186//Kadınlara,oğullara,altın ve gümüşten oluşturulmuş yığınlara, salma atlara, davarlara ve ekinlere tutkunlukların sevgisi,insanlar için süslenip püslenmiştir. Tüm bunlar geçici-iğreti hayatın nimetidir.Allah'a gelince, varılacak yerin en güzeli onun yanındadır.

  34/20// Andolsun,iblis onlarla ilgili sanisinda isabet etti.Insanlardan bir gurup disindakiler ona uydular.

  Seytanin pesine takilanlar;kurtulus veya azabin sadece Allah cc’in tekelinde oldugunu unutmuslardir.
  29/21//Dilediğine/dileyene azap eder,dilediğine/dileyene rahmet eder.O'na döndürüleceksiniz.

  Sonucta seytan;Allah cc’in dusmani degil,aksine O’ndan korkan bir Allah kuludur.
  59/16//Durumları, şeytanın durumuna benziyor. Hani, şeytan insana, "Küfret/inkâr et!" der, insan küfür ve inkâra sapınca da şöyle konuşur: "Vallahi ben senden uzağım; ben, âlemlerin Rab’bi olan Allah'tan korkarım!"

  Seytan Allah’tan korkar.Ama yinede atese girecektir.Yani dogru bilgi azabi engellemez. O halde dogru bilginin geregini yapmaliyiz.
  59.17. Bu yüzden ikisinin de sonu, içinde sürekli kalacakları ateşe girmek oldu. Zalimlerin cezası işte budur.

  59.18.Ey iman edenler!Allah'tan korkun! Ve her benlik, yarın için önden ne gönderdiğine bir baksın. Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdardır.

  c) SEYTANIN GUCU YOK

  Allah cc seytana insani saptirmasi icin hic bir guc ve delil vermemistir. Insan aslinda seytanin;insanin nefsine hos gelen islerdeki verdigi vesveselerine,kendi heva ve hevesinin esiri olarak uyar.Bu yuzden de ahirette;”Seytan beni ayartti!”diyerek sucu iblisin ustune atmasi onu atesten kurtaramaz
  14/22//İş bitirilince şeytan onlara şöyle dedi:"Allah size hak bir vaatle vaatte bulundu,ben ise vaat ettim ama vaadimden caydım.Benim sizin üzerinizde bir sultam yoktu.Sizi davet ettim, siz de bana uydunuz.Hepsi bu.Şimdi beni kınamayı bırakın da öz benliklerinizi kınayın. Ne ben sizi kurtarabilirim ne de siz beni kurtarabilirsiniz. Aslında ben sizin, daha önceden beni şirk aracı yapmanıza karşı çıkmıştım. Zalimler için acıklı bir azap öngörülmüştür."

  58/10//Fısıltı, inananları kederlendirmek için ancak şeytandan gelir. Bununla birlikte o, Allah'ın izni olmadıkça inananlara hiçbir zarar veremez. Müminler sadece Allah'a güvenip dayansınlar!

  34/21// Oysaki onun,onlar uzerinde hicbir sultasi yoktu.Sadece Biz;ahirete inanani onun hakkinda kuskuya dusenden ayirmak icin boyle yapiyorduk. Rab’bin herseyin uzerinde; Hafiz’dir.Kollar korur, gozetir.

  16/99//Şu bir gerçek ki şeytanın elinde, iman edip yalnız Rab’lerine dayananlar aleyhine hiçbir sulta/hiçbir kanıt yoktur.

  d) ALLAH cc’IN AFFIYLA ALDATIR

  Fiziki yaptirim gucu ve Ilahi Vahy’e/sultaya/delile sahip olmayan ve olmasina izin verilmeyen seytan,
  15/17//Ve onu/onları, her kovulup taşlanmış şeytandan koruduk.

  15/18//Ancak kulak hırsızlığı eden olur; onun peşine de parlak bir ateş alevi düşer.

  67/5//Yemin olsun ki, biz en yakın göğü kandillerle süsledik ve onları şeytanlara ateş taneleri yaptık. O şeytanlar için çılgın ateş azabını da hazırladık.

  Kendisinde olmayan ve insana inen dinleyemedigi Ilahi Vahy’i soyle kullanarak insani saptirir. Onlari Ilahi Vahy’i oldugu gibi kabul etmeleri yerine,onu yorumlamalari icin tesvik eder. Allah cc’in rahmetinin ve tevbenin hak oldugunu ayetlerden ogrenen kisiyi, ”Nasil olsa af ediliriz” fikrine yonelterek,ona kucuk suclari islemeyi onemsiz gibi gosterir.
  35/5//Ey insanlar, Allah'ın vaadi haktır! O halde iğreti dünya hayatı sizi sakın aldatmasın! O yaman aldatıcı, o çok gururlu, sizi sakın Allah ile aldatmasın.

  57/14//Onlara seslenirler:"Biz sizinle değil miydik?" Derler ki: "Evet, bizimleydiniz. Ancak siz kendinizi yaktınız, bekleyip durdunuz, şüphe ettiniz, hayal ve kuruntular/hurafeler/ anlamını bilmeden okuyuşlar sizi aldattı; nihayet Allah'ın emri geldi. O yaman aldatıcı, sizi Allah ile aldattı."
  Seytan;insanlara ahirette;Allah cc’in disindaki salih kabul edilenlerinde, sefaat edebilecegini, yine Ilahi Vahy’e/ Allah cc’a teslim olmak yerine,onu yorumlatarak nefsine monte edilen fucura uydurmayi hak gibi gostermistir.
  31/33//Ey insanlar! Rab’binizden korkun! Herhangi bir şeyde babanın, evladı; evladın da babası yerine karşılık ödemeyeceği günden ürperin! Allah'ın vaadi haktır; dünya hayatı sizi sakın aldatmasın. O yaman aldatıcı, sakın sizi Allah ile aldatmasın!

  39/44//De ki: "Şefaat, tümden ve sadece Allah'ındır. Göklerin ve yerin mülkü/ yönetimi O'nundur. Sonunda O'na döndürüleceksiniz."

  e) SEYTANIN DOSTLARI

  Ilahi Vahy’i beseri ogretilere boganlar,Allah cc’tan beklenecek seyleri; peygamberlerden, aziz kabul edilen yatirlardan, hocalardan, seyhlerden bekleyerek,onlari dolayli olarak Allah’a ortak kosarlar. Bu yuzden de Vahy’den uzaklasip seytanin dostu olduklarini fark edemezler.
  58/19//Şeytan onları kuşattı da Allah'ın zikrini/Kur'an'ını onlara unutturdu.İşte bunlar şeytanın hizbidir. Dikkat edin! Şeytanın hizbi hüsrana uğrayanların ta kendileridir.

  16/100//Onun sultası, sadece onu dost edinenlerle Allah'a ortak koşanlar üstündedir.

  26/221//Haber vereyim mi size şeytanların kime iner olduğundan?

  26/222//Her bir dönek/iftiracı günahkâr üzerine iner onlar.

  26/223//Kulak kabartırlar ama çoğu yalancılar dır onların.

  7/27// Ey Ademogullari!Seytan ana-babanizi cirkin yerlerini onlara gostermek icin elbiselerini soyarak cennetten cikardigi gibi, size de bir FITNE musallat etmesin. Cunku o ve kabilesi sizi,onlari goremeyeceginiz bir yerden gorurler.Biz o seytanlari inanmayanlara dostlar yaptik .

  Seytanlarin dostlari birde;sahip olduklari bu beseri ogreti takviyeli dinlerinin hak oldugunu,dolayisiyla kendilerinin de dogru yolda olduklarini/hidayet ustunde olduklarini ZAN’nederler!
  7/30// Bir kismini iyiye ve guzele kilavuzladi Bir kisminin uzerinede sapiklik hak oldu. Onlar Allah’i birakip seytanlari dost edinmislerdi.Bir de kendilerini HIDAYET uzere olduklarini sanirlar.

  Bilinmelidir ki,seytan yalniz kendi dostlarini korkutabilir. Cunku YALNIZ Allah cc’tan korkanlar;Allah cc hadislerinden yani,Ilahi Vahy’den baskasini din kabul etmezler.
  3/175//İşte size şeytan. O yalnız kendi dostlarını korkutur. Eğer inananlarsanız onlardan korkmayın, Benden korkun.

  f) INSANIN DUSMANI SEYTAN

  Ilk beser peygamber olan Adem as’in in;Allah cc’in hadisini iblisin hadisine uyarak yorumladigi ve boylece insiyatif kullanmasi,yani kendi beseri hukmunu vermesi sonucunda, seytana kulluk ettigi/onun sozunu onder yaptigi icin cennetten kovulan insan ve onu sasirtan seytan; cennet hayatindan,yeni bir imtahan yeri olan dunyadaki hayatlarina Allah cc’in Vahy’i/ Hadisi/ sozu/ emri geregi birbirlerine dusman olarak gelmislerdir.
  2/36//Bunun üzerine şeytan onların ayaklarını kaydırdı da onları içinde bulundukları yerden çıkardı. Biz de şöyle buyurduk:"Bir kısmınız bir kısmınıza düşman olarak aşağıya inin. Belli bir süre kadar yeryüzünde sizin için bir bekleme yeri, bir nimet/ bir yararlanma imkânı olacaktır."

  35/6//Şu bir gerçek ki, şeytan sizin için bir düşmandır. O halde siz de onu düşman tutun. Hiç kuşkusuz, o kendi hizbini cehennem yâranından olmaları için çağırır durur.

  36/60//Ey âdemoğulları! Ben size, "Şeytana kulluk etmeyin, o sizin için açık bir düşmandır!" demedim mi?

  20/117//Bunun üzerine biz şöyle demiştik:"Ey Âdem! Şu, senin de eşinin de düşmanıdır, dikkat et de sizi cennetten çıkarmasın;sonra bedbaht olursun."

  4/118//Allah o şeytana lanet etmiştir.Demişti ki o: "Senin kullarından belirli bir pay elbette alacağım."

  Seytan insani saptirmak icin yine Allah cc’in emrine uyarak, onlarin cocuklarini kardeslerini,arkadaslarini kullanir.
  12/5//"Yavrucuğum, dedi, rüyanı kardeşlerine anlatma; sonra sana bir oyun oynarlar. Hiç kuşkusuz şeytan,insan için açık bir düşmandır."

  12/42//Yûsuf o iki kişiden, kurtulacağını düşündüğüne şöyle dedi: "Rab edindiğin kişi yanında beni an." Ama şeytan o adama, rab edindiği kişiye hatırlatmayı unutturdu. Böylece Yûsuf yıllarca zındanda kaldı.

  Bu uyarilari dikkate almayanlar/Vahy’in disina cikanlar, ahirette peygamberlerle gelen Allah emirlerine yorumsuz uymadiklari icin kahrolacaklardir.
  25/27//O gün, zalim, ellerini ısırarak diyecek ki:"Ne olurdu, resulle birlikte bir yol tutsaydım!

  Bu yuzden inananlar,sapmak uzere olduklarini anlar anlamaz hemen Allah’a/O’nun vahy’ine siginirlar.
  23/97//Ve de ki: "Rabbim, şeytanların dürtüklemelerinden sana sığınırım!"

  7/200//Şeytandan bir dürtük seni dürtükledi ğinde, Allah'a sığın. Çünkü O,her şeyi işitir, her şeyi bilir.

  7/201//Korunup sakınanlar, kendilerine şeytandan bir görüntü/dürtü gelip dokunduğunda, hemen Allah'ı hatırlarlar. İşte o anda görülmesi gerekeni görürler.

  g) PEYGAMBERLERE MUSALLAT SEYTAN
  Peygamberlerde oncelikle mumin beserlerdir.Butun beserler gibi imtahana tabidirler. Allah cc'in sunnetinde, nizaminda asla bir degisiklik olmaz. Bu yuzden insanlar arasindan secilen resullerde, imtahanlarinin icabi olarak seytanin tuzaklarina maruz kalirlar. Bu yuzden Allah cc’in elcileri, bu durumlarda her muminin yapacagi gibi, YALNIZ Allah’in ayetlerine siginarak kurtulurlar. Yani elci kendisinin aracilik ettigi Ilahi Vahy’e once kendisi uyan Allah seckinidir. Selam olsun butun secilmislere!
  22/52//Biz senden önce hiçbir resul ve nebi göndermedik ki, O bir şey tasarladığında /okuduğunda, şeytan onun düşünce ve dileği içine bir şey atmış olmasın. Ama Allah, şeytanın attığını siler, sonra kendi ayetlerini muhkemleştirir. Allah Alîm'dir, Hakîm'dir.

  6/112//İşte böyle, biz peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman yaptık. Bunlar aldatmak için birbirlerine lafın yaldızlısını fısıldarlar. Rab’bin dileseydi onu yapamazlardı. Bırak onları, düzdükleri iftiralarla başbaşa kalsınlar;

  Vahy’e baglanarak Allah cc'a teslim olmus kisi icin, seytanin hicbir tuzagi basarili olamaz.O Allah’tan korktugu icin,basina gelen her turlu halde Ilahi Vahy’in isigina yonelir.
  3/175//İşte size şeytan. o yalnız kendi dostlarını korkutur. Eğer inananlarsanız onlardan korkmayın, Benden korkun.

Benzer Konular

 1. ALLAH cc DIYOR KI:X- ORUC
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 27-05-2017, 10:48 AM
 2. ALLAH cc DIYOR KI:YARADILIS...
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 23-08-2012, 04:54 PM
 3. ALLAH cc DIYOR KI: VIII- KUR'AN
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 17-01-2012, 12:07 PM
 4. ALLAH cc DIYOR KI:IX- ZEKAT
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 12-12-2011, 09:50 AM
 5. Sivrisineğin kanadı Allah diyor
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 18-10-2009, 11:56 PM
Yukarı Çık