Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

ALLAH cc DIYOR KI-II:INSAN/HAYAT YARATILISI

Din ve İnanç Kategorisi Dini Sohbet Forumunda ALLAH cc DIYOR KI-II:INSAN/HAYAT YARATILISI Konusununun içerigi kısaca ->> SELAM 1- INSAN’IN YARADILIS SEBEBI a) Insanin dunya hayatina gelme sebebi:ALLAH cc KULLUK etmesi icindir. KULLUK ETMEK: Allah’a ortak kosmadan/Sirke ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  ALLAH cc DIYOR KI-II:INSAN/HAYAT YARATILISI

  SELAM

  1- INSAN’IN YARADILIS SEBEBI

  a) Insanin dunya hayatina gelme sebebi:ALLAH cc KULLUK etmesi icindir.

  KULLUK ETMEK: Allah’a ortak kosmadan/Sirke girmeden yalniz kul olduguna/Allah cc / Allah cc hadislerine/Vahy’e/Kur'an'a uyarak,Yalniz O’na teslim olarak ibadet etmektir.

  Bu ibadet; iyi ameller islemek,haramlardan sakinmak,bedeni ve zikri dualar etmek,Vahy /Ilahi hadis disindaki beseri zanlarla din kabul edilenleri reddetmek, yani yalniz Allah’in Vahy Kitap’iyla, yine tek olan Allah’a teslim olmaktir. Cunku Allah cc veO'nun son peygamberi Muhammed as diyor ki;

  46/9//De ki: "Ben, resuller içinden bir türedi değilim! Bana ve size ne yapılacağını da bilmiyorum. Bana vahyedilenden başkasına da uymam! Ve ben, açıkça uyaran bir elçiden başkası da değilim."

  72/23//"Ancak Allah'tan bir tebliğ ve O'nun mesajlarından bir şeyler sunabilirim." Allah'a ve O'nun resulüne isyan edenler için cehennem ateşi vardır. Uzun süre orada kalaçaklardır.

  3/51//"Allah benim de Rabbimdir, sizin de Rabbinizdir; o halde, O'na kulluk edin! İşte bu, dosdoğru bir yoldur."----Rabb=egitmek,terbiye etmek,dedikleri yapilan,Malik.

  Ve Ilahi Vahy Kitap’i olan Kur’an’da,ALLAH DIYOR KI;

  51/56//Ben, cinleri ve insanları Bana ibadet etmeleri/benim için iş yapıp değer üretmeleri dışında bir şey için yaratmadım.

  Insanin yaratilisi/fitrati zaten bu yondedir.

  30/30//O halde sen yüzünü, bir hanîf olarak dine, Allah'ın insanları üzerinde yarattığı fıtrata çevir. Allah'ın yaratışında değiştirme olamaz. Doğru ve eskimez din işte budur. Fakat insanların çokları bilmiyorlar.

  Allah cc eger isteseydi,tum insanlari HAKTA birlesen tek bir ummet/dindas yapardi.Ama birlesmeyi hak edenle etmeyeni kulluk imtahani sonucunda belirlemeyi uygun gordu.

  11/118//Eğer Rab’bin dileseydi insanları elbette ki bir tek ümmet yapardı. Ama birbirleriyle çekişmeye devam edeceklerdir.

  11/119//Rab’binin rahmet ettikleri müstesna O,onları işte bunun için yaratmıştır. Rab’binin, "Yemin olsun ben cehennemi,tümden insanlar ve cinlerle dolduracağım!" sözü tamamlanacaktır.

  b) Ahirette diriltilme sebebi:Allah cc’in insana yaptigi ;Cennet/ cehennemdeki EBEDI YASAM vaadinin yerine gelmesi icindir.

  20/55//Sizi yerden yarattık. Tekrar oraya göndereceğiz. Ve oradan sizi bir kez daha çıkaracağız.

  16.29. Hadi, girin cehennem kapılarından; sürekli kalacaksınız orada. Gerçekten kötü yermiş kibre sapanların barınağı.

  2.82. İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlar ise cennetin dostudurlar. Onlar da onun içinde sürekli kalacaklardır.

  Yaratilanlarin bir kismi cennette hayirli kullar meclisinde yasayacaklardir.

  50/34//Esenlikle girin oraya! Sonsuzlaşma günüdür bu.

  54/55//Güçlü bir padişahın/bir Melîk'in katında,özü-sözü birlere has oturma yerlerinde...

  Ilahi Vahy’den gafil olarak yasamayi tercih edenler ise, ates ehli olacakdir.

  7/179//Yemin olsun ki, biz, cehennem için, cinlerden ve insanlardan, birçok kişiye vücut verdik/birçoğunu döllendirip yaydık. Kalpleri var bunların, onlarla anlamazlar; gözleri var bunların, onlarla görmezler; kulakları var bunların, onlarla işitmezler. Davarlar gibidir bunlar. Belki daha da şaşkın. Gafillerin ta kendileridir bunlar.

  2- HAYATIN YARADILIS SEBEBI

  Imtahana vesile olacak olaylar olsun diye HAYAT yaratilmis tir.Yani hayat;insanin kulluk IMTAHANI’nin gerceklesecegi olaylar zemini olarak,sonlu yaratilmistir.Bu olaylarda Vahy’e uygun davrananlar ahiret sorgusundan umitli olacaklardir.

  67/2//Hanginizin daha güzel iş yapacağını belirlemek için sizi imtihana çekmek üzere ölümü ve hayatı yaratan O'dur.Azîz'dir O, Gafûr'dur.

  Bu hayat sikinti ve zorluklarla doludur.

  90/4//Biz insanı gerçekten bir sıkıntı ve zorluk içinde yarattık.

  Allah cc:Insanin cennetteki hayatinda kullugunu sinamistir. Vahy’ den sapmasi uzerine,daha dusuk derecedeki/daha zor olan;sikinti ve zorluklarla dolu dunya yasaminda kulluk imtahanina tutulmasini Allah emretmistir.

  95/4//Biz insanı, gerçekten en güzel bir biçimde yarattık.

  95/5//Sonra da onu düşüklerin en düşüğüne /aşağıların en aşağısına çevirip attık.

  Bu imtahan vesilesi yapilan hayatta,Vahy’in emrine uygun ameller isleyenler,selamete ereceklerdir.

  95/6//İman edip hayra ve barışa yönelik iş üretenler müstesna. Bunlar için kesintisiz bir ödül vardır.

  47/2//Iman edip barışa/hayra yönelik işler yapanlar ve Muhammed'e indirilene -ki o onların Rab’lerinden bir haktır- inanmış olanlara gelince, Allah onların çirkin davranışlarını örtmüş ve gönüllerini barışa yöneltmiştir.

  Insan bu imtahani basarmasi icin gerekli donanimlara sahip kilinmistir.

  76/2//Doğrusu, biz insanı karışım olan bir spermden yarattık. Halden hale geçiririz onu. Sonunda onu işitici, görücü yaptık.

  Dunya hayati insan icin aslinda sonu olan bir cesit hayaldir. Gercek ve devamli olan ahiret hayatidir.

  57/20//Bilin ki, şu iğreti dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden, bir süsten, aranızda bir övünmeden, mallarda ve evlatlarda çoğalma yarışından başka şey değildir.Bir yağmur misali ki, çıkardığı bitkiler çiftçilerin hoşuna gider. Ama biraz sonra o ot kurur, sapsarı kesildiğini görürsün. Nihayet bir ot ufantısı haline gelir. Âhirette şiddetli bir azap var, Allah'tan bir af ve hoşnutluk da var. Dünya hayatı bir aldanış/gurur aracından başka şey değildir.

  29/64//Şu iğreti dünya hayatı, bir eğlence ve oyundan başka şey değil. Âhiret yurduna gelince,asıl hayat işte odur.Ah, bilebilselerdi!

  6/32//Şu iğreti, basit hayat bir oyun ve eğlenceden başka şey değildir. Sakınıp korunanlar için âhiret yurdu elbette ki daha iyidir. Hâlâ aklınızı işletemeyecek misiniz?

  18/45//Dünya hayatının şu su örneği gibi olduğunu onlara anlat: "O suyu gökten indirdik. Yerin bitkisi onunla karıştı. Derken o bitki, rüzgârların savurup döllediği parçacıklara dönüştü. Allah her şey üzerinde Muktedir'dir, gücü her şeye yeter.

 2. #2
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: ALLAH cc DIYOR KI-II:INSAN/HAYAT YARATILISI

  Selam Sn.mopsy,

  Emeğinize sağlık,diğer mesajlarınızı da takip edeceğim.

  Sağlıcakla kalınız.

Benzer Konular

 1. ALLAH cc DIYOR KI:X- ORUC
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 27-05-2017, 10:48 AM
 2. ALLAH cc DIYOR KI:YARADILIS...
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 23-08-2012, 04:54 PM
 3. ALLAH cc DIYOR KI: VIII- KUR'AN
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 17-01-2012, 12:07 PM
 4. ALLAH cc DIYOR KI:IX- ZEKAT
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 12-12-2011, 09:50 AM
 5. ALLAH cc DIYOR KI: VII- FIRKALASMIS RABLER!
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 09-06-2009, 06:50 AM
Yukarı Çık