SELAM

Bismillahirrahmanirrahim

35/15//EY INSANLAR! SIZ ALLAH’A YONELMIS YOKSULLARSINIZ. ALLAH ISE; MUTLAK GANI,MUTLAK HAMID’DIR.

Insanlar nefisleri yoksul dogarlar,bu yoksulluklarini sona erdirmek icin yaratilislari sirasinda;Allah tarafindan onlarin nefs’ine/bedenine uflenen, ruh/Vahy/ bilgi nedeniyle hep yaraticiyi ararlar. Bulamazlarsa da uydururlar.Yani bu yaraticiyi arama yonelisi insanin yaradilisinda/ fitratinda vardir.

38.72. "Onu şekillendirip içine ruhumdan üflediğim zaman onun için saygı ile eğilin."

42.53. İşte sana da, emrimizle, bir ruh (kalpleri dirilten bir kitap) vahyettik. Sen kitap nedir, iman nedir bilmezdin. Fakat biz onu, kullarımızdan dilediğimizi, kendisiyle doğru yola eriştireceğimiz bir nur yaptık. Şüphesiz ki sen doğru bir yola iletiyorsun; göklerdeki ve yerdeki her şeyin sahibi olan Allah'ın yoluna. İyi bilin ki, bütün işler sonunda Allah'a döner.

Bazi insanlar; bu fakirliklerini,kazandiklari dunyevi metalarla kapattiklarini sanip buyuk bir kibirle yasarlar.Dillerinde sakiz olan sozlerle dogru yolda olduklarina olan inanclari;onlarin kendi heva ve heveslerinine taptiklarinin farkinda olmadan dunyadaki omur suresini tamamlamalarina sebeb olur.Halbuki insan dunyevi mallar acisindan zengin olarak dogar.Tum alem onun hizmetindedir.

45/13//Göklerde ne var, yerde ne varsa tümünü, O'ndan bir lütuf olarak size boyun eğdirmiştir. Bunda, derin derin düşünen bir topluluk için elbette ibretler vardır.

56/66//"Vallahi, kayba uğrayıp borçlandık."

56/67//"Doğrusu mahrum bırakıldık biz."

56/68// Şu içmekte olduğunuz suya baktınız mı?

56/69// Buluttan onu siz mi indirdiniz,yoksa indirenler Bizler miyiz?

56/70// Dileseydik, onu tuzlu yapıverirdik.Peki şükretmeniz gerekmez mi?

56/71// Çakıp çakıp çıkardığınız o ateşi gördünüz mü?

56/72// Onun ağacını siz mi yarattınız yoksa yaratıp oluşturan Bizlermiyiz?

Bazilari da,Allah’in Vahy’lerini yetersiz gorup,beseri ogretileri bunlara esleyerek,dunyevi yonetme gucunu,Allah’in dininin emrine verdiklerini sanirlar.Bu cabalarindan dolayi,Ilahi Kitap’la birlikte, takip ettikleri ogretinin sahibi olan salih atalarinin sefaatine yani bu kisilerin ahirette onlari Allah’in azabindan kurtaracagina inanirlar.Bu yuzden onlara ibadet/dua ederler.Mumin olduklarini dusunduklerinden yaptiklari bazi gunahlar yuzunden, ateste sayili gunlerde kalacaklarini iddaa ederler.

39/3//Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah'ındır!O'nun yanında birilerini daha veliler edinerek,"Biz onlara, bizi Allah'a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz." diyenlere gelince, hiç kuşkusuz, Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah,yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.

2/80//Dediler ki: "Sayılı birkaç gün dışında ateş bize asla dokunmayacaktır." De ki: "Allah'tan bir ahit mi aldınız! Allah, ahdine asla ters düşmez. Yoksa siz Allah'a isnat ederek, bilmediğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?"

2/81//İş onların sandığı gibi değil! Kötülük ve çirkinlik kazanan, suçu kendisini kuşatmış olan kişiler, ateşin dostudurlar. Sürekli kalacaklardır onun içinde.

Bazilari ise,nefis’lerindeki yoksulluklarini kapatmak icin, yalniz Allah’in hadislerine/Kitap’larina uyarak ALLAH’A TESLIM OLURLAR.Yani Islam ehli olurlar.Onlar merhameti bulurlar gercege olan acliklarini giderirler,barisa olan susuzluklarina son verirler.Bu dunya yas***** katlanmada ki tek gucun,Allah yolunda ibadet ve amellerinde ki, < SABIR> oldugunu anlarlar.Boylece fakirligi zenginlige cevirerek dunyevi omurlerini tamamlarlar.Onlar ahiret tede sadece Allah’in sefaatini umarlar.

103/3// İnanıp hayra ve barışa yönelik işler yapanlar, birbirlerine hakkı önerenler, birbirlerine sabrı önerenler müstesnadır.

39/44//De ki: "Şefaat, tümden ve sadece Allah'ın dır.Göklerin ve yerin mülkü/yönetimi O'nundur. Sonunda O'na döndürülecek siniz."

Bu kisiler Kur’an’in ayet olarak inen son Vahy parcasina/ ayetine tabi olurlar.

2/281// Oyle bir gunde rusvayliktan sakinin ki,o gun Allah’in huzuruna cikarilacaksiniz.Sonra her kisiye kazandiginin karsiligi tamamen odenecek ve kendilerine asla haksizlik edilmeyecektir.

Allah’in vahy’lerinin dunyaya inisi,ilk insanla baslamis,sonra da her gelen elciyle bu Vahy’ler tekrar edilmistir.Son Vahy tekrari da son peygamber Muhammed as doneminde olmustur.Bu Vahy’ler nebiye inen ilk bes ayet’in ilki olan ve dolayisiyla Kur’an’in da ilk ayeti olan <OKU> emriyle baslamistir.Rab’bin ogrettiklerini; rivayetlerle iletme yerine,kalem yazisini kullanmalari,yani onlarin da ehl-i Kitap olmalari emredilmistir.Bu yuzden elcilere indirilen Ilahi ogreti;Kur’an’da,”Ilim /Nubuvvet” olarak adlandirilmistir.

96/1// Yaratan Rab’binin adiyla oku!

96/2// Insani embriyodan/ilisip yapisan bir Sudan/sevgi ve ilgiden yaratti.

96/3// Oku! Rab’bin Ekrem’dir./En buyuk comertligin sahibidir.

96/4// O’dur kalemle ogreten.

96/5// Insanlara bilmedigini ogretti.

13. 37. Böylece biz onu (Kur'an'ı) Arapça bir hüküm olarak indirdik. Sana gelen bu ilimden sonra eğer sen onların heva ve heveslerine uyarsan, Allah tarafından senin için ne bir dost vardır, ne de bir koruyucu.

Allah:Kullarina tamami son olarak inen NAS suresinin yine son ayeti olan,dolayisiyla Kur’an’in son ayeti olarak yazilan,bu surenin altinci ayetinde,bu Kur’an’i okuma emrinden insanlari engelleyen seytanlarin;insanlardanda olabilecegi bilgisini vermistir.

114/6// O seytan cinlerden de olur,insanlardan da olur.

Siz de,sizi cesitli yalanlarla Kur’an’i ana dilinizde okuyarak onu anlamanizi engelleyen insan seytanlarindan ve onlarin beseri ogretisin den uzak durup,Peygamberligine iman ettiginiz Muhammed as’a inen Vahy’in ilk emrine uyarak Kur’an’i okuyun! Cunku Allah; rahmetinin bir gostergesi olarak Kur’an’i,insan olan kullarinin anlamasi icin kolaylastirmistir.

54/17// Andolsun ki Biz,Kur’an’i ogut ve ibret icin kolaylastirdik! Fakat dusunen mi var?

Unutmayin ki,yabanci dilde yazilan ve anlamadiginiz bir metinden ogut ve ibret alamazsiniz.Allah’in emri yabanci dil egitimi almaniz degil Kur’an’in icerigini ogrenmenizdir.

41/44// Eger Biz onu yabanci dilde bir Kur’an yapsaydik,elbette soyle diyeceklerdi,”Ayetleri ayrintili kilinmali degilmiydi?”ISTER YABANCI DILDE,ister Arapca! De ki;”O,iman edenler icin bir kilavuz, bir sifadir.Inanmayanlara gelince, onlarin kulaklarin da bir agirlik vardir.Ve Kur’an onlar icin bir korluktur. Boylelerine cok uzak bir mekandan seslenilmekte dir.

Muhammed as’da onceki butun elciler gibi yeni bir din kurmamis,aksine var olan ve butun Peygamberlerin ilettigi tek Ilahi ogretiyi/Vahy’i,son Peygamber olarak tekrarlatmistir.

28/53//O, onlara okunduğu zaman şöyle derler: "İnandık buna, Rabbimizden gelmiş haktır o. Biz, ondan önce de müslümanlardık."

Allah butun elcilerinden,nebilerinden ve hak dininin bu dev peygamberinden RAZI olsun!

Allahumme salli ala Muhammedin esselamu aleyhe eyyuhe’n-nebiyyu

El-hamd ullillah!