Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  ALLAH cc DIYOR KI:YARADILIS...

  SELAM

  BEN ALLAH’I cc ARAMAK ICIN ALLAH’IN cc KITAP’INA YONELDIM.ORADA GORDUM KI, ALLAH cc BENI ARIYORMUS DA BEN BUNDAN GAFIL KALMISIM! MAYIS-2005

  I- KISIM: YARATILISA GENEL BAKIS


  ALLAH’A HAMD,SELAM ALLAH’IN SECKINLERININ UZERINE OLSUN!

  BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM!


  27/59//De ki: "Hamd Allah'a, selam
  O'nun seçip yücelttiği kullarına!Allah
  mı hayırlı, yoksa onların ortak
  tuttukları mı?"

  37/181//Selam olsun tüm hak elçilerine!...

  37/182//Hamt olsun âlemlerin Rabbi Allah'a!...

  A- ILK INSAN

  Insanin yaratilisinda,beden icin,civik bir balcik kullanilmistir.

  32/7//O, odur ki, yarattığı her şeyi güzel yarattı.Ve insanın yaratılışına çamurdan başladı.

  32/8//Sonra onun neslini bir üsareden, hor görülen bir sudan oluşturdu.

  32/9//Sonra ona bir biçim verdi ve onun içine kendi ruhundan üfledi. Sizin için,işitme gücü,gözler ve gönüller vücuda getirdi. Ne kadar da az şükredersiniz!

  Beden sekli verilen bu sulu camur sertlesmis-kurumus, sonra da bu beden;bir canli hucrenin/sividaki canlinin tekamulu ettirilip cogaltilmasi ile can sahibi yapilmistir.Bu yuzden insan bedeni topragi olusturan tum elementlere sahiptir.

  15/28//Hatırla o zamanı ki Rab’bin meleklere "Ben, kupkuru bir çamurdan, değişken, cıvık balçıktan bir insan yaratacağım." demişti.

  55/14//İnsanı, pişirilmiş çamur gibi kuru bir balçıktan yarattı.

  Ona taskinligi ve itaati giydirdi

  91.7. Nefse ve onu düzgün bir biçimde
  şekillendirene.
  91.8. Ardından da ona bozukluğunu/fucuru
  ve takvasını ilham edene ki,

  Allah cc ilk insani bu tek canli hucreden can sahibi yapti.Esini de ondan,ayni canli hucreden can sahibi kildi.Kilmaya devam da ediyor.Yani;”Kadin ilk erkek olan insanin kaburga kemiginden yaratilmistir, bu yuzden egridir,duzeltilemez…” gibi dini bilgiler hurafadir.

  7/189// O;O’dur ki,sizi bir tek canlidan yaratti.Esini de ondan vucuda getirdi ki,gonlu buna isinsin.Esini sarip kucaklayin ca o,hafif bir yuk yuklendi de bir sure onu gezdirdi.Agirlastiginda ikisi birden Rab’lerine soyle dua ettiler.”Bize iyi huylu yakisikli bir cocuk verirsen yemin ederiz sukredenlerden olacagiz.

  39/6//Sizi bir tek canlıdan yarattı; sonra o canlıdan onun eşini vücuda getirdi. Ve sizin için davarlardan sekiz çift indirmiştir.Sizi annelerinizin karınlarında üç karanlık içinde, bir yaratıştan öbürüne geçirerek oluşturuyor. İşte Allah! Budur sizin Rab’biniz ! Yalnız O'nundur mülk ve saltanat! İlah yoktur O'ndan başka! Hal böyle iken nasıl oluyor da gerçeğin tersine döndürülüyorsunuz?!

  4/1//Ey insanlar! Sizi bir tek canlıdan yaratan,ondan eşini vücuda getiren ve o ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üreten Rab’binize karşı gelmekten sakının. Adını anarak birbirinizden dilekler dilediğiniz Allah'tan korkun. Rahimlerin haklarına saygısızlıktan da sakının. Şu bir gerçek ki Allah, Rakîb'dir, sizin üzerinizde sürekli ve titiz bir gözetleyicidir.

  Yani,Erkek kadindan ustun yaratilmamistir.Kadin ve erkekler arasinda ki ustunluk yaratilisla ilgili degil;aksine Allah’in haram ettiklerinden sakinmadaki basarilariyla ilgilidir.Yani gunahtan en cok sakinanlar,daha az sakinanlardan ustun olacaklar ve ahiretleri de buna gore duzenlenecektir.

  49/13//Ey insanlar! Biz sizi, bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve örfler yoluyla tanışıp kaynaşasınız diye sizi milletlere, boylara ayırdık. Hiç kuşkusuz, Allah katında en seçkininiz, sakınılması gereken şeylerden en çok sakınanınızdır. Allah her şeyi bilir, her şeyden haberdardır.

  Allah cc ilk insani topraktan yaratti,yani BITKI GIBI topraktan cikartti.Mahserde yani din gunu ise; butun olen insanlari yeniden dirilterek yerden bitkileri cikardigi gibi cikarip toplayacaktir.

  71/17//"Ve Allah sizi bir bitki olarak yerden bitirdi."

  71/18//"Sonra sizi yere geri gönderiyor ve sonra bir çıkarışla tekrar çıkarıyor."

  Allah insanlarin NEFIS’lerinden esler yaratmistir.Son gunler de moda sozcuk olan ve kadin –erkek arasinda hayat arkadasini bulma konusunda bir referans kabul edilen,”Ruh ikizi”sozcugu, insanlarin arasinda olusan sevgi olayina dogru bir bakis acisi ortaya koymaktadir

  30/21// O’nun ayetlerinden biride sizin icin,kendilerine isinasiniz ve aranizda sevgi ve rahmet koysun diye nefislerinizden esler yaratmasidir.Bunda iyice dusunen bir toplum icin elbette ayetler vardir.

  En son olarak ta, Allah’in Vahy’i/Ruh’u/Ilahi bilgisi bu canli Nefs’e yani bedene uflendi.

  38/72//"Onu kıvama erdirip içine ruhumdan üflediğimde, önünde secde ederek eğilin!"

  15/29//"Onu, amaçlanan düzgünlüğe ulaştırıp öz ruhumdan içine üflediğim zaman, önünde hemen secdeye kapanın."

  a-) OLUMLU YARATILDILAR

  Allah cc:Adem ve Havva diye anilan ilk insanlari da OLUMLU bedene sahip canlilardan kilmistir/onlara gecici bedensel bir yasam vermistir.Yani Allah onlari, bedensel hayati olumle son bulan bir varlik olarak takdir etmistir.

  7/20// Derken seytan kendilerinden gizlenmis cirkin yerlerini onlara acmak icin ikisini de vesvese verdi.Dedi:”Rab’binizin sizi su agactan uzak tutmasi,iki melek olmayasiniz yahut olumsuzler arasina katilmayasiniz diyedir.

  2/36//Bunun üzerine şeytan onların ayaklarını kaydırdı da onları içinde bulundukları yerden çıkardı. Biz de şöyle buyurduk: "Bir kısmınız bir kısmınıza düşman olarak aşağıya inin. Belli bir süre kadar yeryüzünde sizin için bir bekleme yeri, bir nimet/bir yararlanma imkânı olacaktır."

  b-) ILK IMTAHAN CENNETTE

  Allah cc,suurlu idrak sahibi olarak yarattigi insanlarla beraber, onlarin imtahan vesilesi olmasina izin verdigi iblisi beraberce cennete koymustur.Ama insan bu refah icindeki yasaminda,hic ihtiyaci yokken yine nefsindeki fucuru kullanarak kendisine VESVESE veren iblise kanmis ve bu imtahani ve cennet yasamini kaybetmistir.

  7/20// Derken seytan kendilerinden gizlenmis cirkin yerlerini onlara acmak icin ikisini de vesvese verdi.Dedi:”Rab’binizin sizi su agactan uzak tutmasi,iki melek olmayasiniz yahut olumsuzler arasina katilmayasiniz diyedir.

  20/121//Nihayet, ikisi de ondan yediler. Bunun üzerine, çirkin yerleri kendilerine açıldı üzerlerine cennet yapraklarından örtmeye başladılar. Âdem, Rabbine isyan etmiş, azmış,ziyana uğramıştı.

  Dikkat edilirse,”Elma yemeleri yuzunden cennetten atildilar” gibi bir durum yoktur. Tamamen hurafadir.Zaten dogru olsaydi bu gun biz insanlara elma yemek yasak olurdu.
  Allah’in emrini yorumlamalari sonucunda,o cennet meyvesini yiyerek Vahy’den/Ilahi hukumden sapmislar ve bu sebeb ile de ordan kovulmuslardir.
  Bu gunde insanlar,Vahy’i yorumluyarak cikarttiklari sonuclari elcilere mal ettikleri sozlere /hadislere dayandirarak Allah’in Ilahi dinine sozde uymaktadirlar.Boylece atalari Adem as’in;Ilahi Vahy’i yorumlayip beseri hukum verdigi icin kovuldugu cennete;onun bu kovulma sebebini dunyada tekrar ederek,yani ayni hatayi isleyerek oraya geri donmeye calismaktadir lar.
  Bu hatayi ilk isleyen kisi olan Adem as:

  -ARACISIZ,DIREK ALLAH’TAN EMIR ALAN,
  -YARATILAN HERSEYIN OGRETILDIGI EN BILGILI VARLIK,
  -DAHA YASARKEN CENNETI GORMUS,YANI YAS***** ORADA BASLAMIS,
  -TUM MELEK VE IBLISI SIFAT OLARAK GORMUS,
  -BOYLECE DIGER ELCILERE GORMEDEN IMAN ETMELERINDEN DAHA KOLAY BIR KONUMDA OLMASI SADECE ONA NASIP OLMUS BIR PEYGAMBER’DIR!

  2/31//Ve Âdem'e isimlerin tümünü öğretti. Sonra onları meleklere göstererek şöyle buyurdu: "Hadi, haber verin bana şunların isimlerini, eğer doğru sözlüler iseniz."

  2/32//Dediler ki: "Yücedir şanın senin. Bize öğretmiş olduğunun dışında bilgimiz yok bizim. Sen, yalnız sen Alîm'sin, her şeyi en iyi şekilde bilirsin; Hakîm'sin, her şeyin bütün hikmetlerine sahipsin."

  2/33//Allah buyurdu: "Ey Âdem, haber ver onlara onların adlarını." Âdem onlara onların adlarını haber verince, Allah şöyle buyurdu: "Dememiş miydim ben size! Ki Ben, göklerin ve yerin gaybını en iyi bilenim, A'lem'im. Ve ben, sizin açığa vurduklarınızı da saklaya geldiklerinizi de en iyi biçimde bilmekteyim."

  2/34//O vakit biz meleklere, "Âdem'e secde edin" demiştik de İblis dışında tümü secde etmişti. İblis yan çizmiş, kibre sapmış ve nankörlerden olmuştu.

  Melaikenin sahip oldugu ilahi bilgisine secde ettigi ilk peygamber Adem as’in yaptigi hatanin maliyetini goz ardi yapip;onun sahip olduklarinin milyonda birine bile sahip kilinmamis diger elcilerin,olmus peygamberlerin Vahy disi dini hukum verdiklerini iddaa edip;onlari Vahy’deki araci/Resul konumlarindan alip,insanustu bir yere tasimislardir.Yine onlarin oldugunuZAN’nettikleri Vahy disi beseri uygulamalari,ogretileri, Ilahi Vahy ile ayrilmaz bir butun kilmislardir.
  Bilinmelidir ki butun peygamberler ancak olumlerinden sonra bu bilgilerin kendilerine verilecekleri kadarina sahip olacaklardir. Onlarin bilgileri kendilerine edilen Vahy ile sinirlidir.Adem as’in bilgilerine sadece duyumla degil,varliklariyla da sahit olacaklardir. Ilk var edilen insan olan ve dunya yas***** baslamadan, butun bunlara sahip olan peygamberin,bile bile-gore gore yaptigi hata; bizi seytanin oyuncagi/potansiyel ates ehli haline getirmis tir!O kendi tevbesini yapmistir.

  7/23//"Ey Rab’bimiz,dediler,öz benliklerimize zulmettik. Eğer bizi affetmez, bize acımazsan elbette ki hüsrana uğrayanlardan olacağız."

  Bizlerde kendi tevbemizi yapip, onumuze din diye getirilen Vahy’in disindaki herseyi reddederek,yalniz,Ilahi bilginin pesinden kosmaliyiz.Onu akla ziyan yorumlarla nefsimizin kabul edecegi hale sokmaya calismamaliyiz.

  11/3//Af dileyin Rab’binizden; sonra da tövbe ile O'na yönelin ki, belirlenmiş bir süreye kadar sizi güzel bir nimetle nimetlendirsin ve her farklı derece sahibine hak ettiği ödülü versin. Eğer yüz çevirirseniz, o takdirde sizi büyük bir günün azabıyla korkuturum.

  Bilinmelidir ki;Allah cc ne diyorsa odur. Allah’in nizaminda; ”Kizim sana soyluyorum gelinim sen anla.” veya ”Ben soyluyorum ama sen bundan dogru sonucu cikar.” gibi bir anlayis yoktur.O’nun katindan olan hersey acik ve gercektir.

  11/1//Elif, Lâm, Râ. Hakîm ve Habîr olandan bir kitaptır ki bu, ayetleri önce muhkem kılınmış, sonra ayrıntılı hale getirilmiştir.

  11/2//Ki başkasına değil, yalnız Allah'a ibadet edesiniz! Kuşkusuz, ben size O'ndan gelen bir uyarıcı ve müjdeciyim.

  39/27//Yemin olsun, biz bu Kur'an'da insanlara her türden örnekler verdik ki düşünüp öğüt alabilsinler.

  39/28//Bunu, eğri-büğrüsü olmayan Arapça bir Kur'an olarak indirdik ki, korunup sakınabilsin ler.

  Insan bunlardan ibret almak icin dusunmeli, kayitsiz sartsiz bunlara uyarak Allah’a teslim olmali,boylece selamete varmayi dusunmelidir. Yoksa Vahy’i yorumlama,ona beseri ekler yapma konusunda dusunerek sapmamalidir.Vahy yine Allah cc tarafindan Vahy’de aciklanmis tir.Insanlar tarafindan anlasilmasi icin bu Allah sozlerinin ve dolayisiyla Allah’in,beseri ogretinin yardimina ihtiyaci yoktur,olamazda!

  54/17//Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?!

  75/18//O halde, biz onu okuduğumuzda, sen onun okunuşunu izle.

  75/19//Sonra onu açıklamak da bizim işimiz olacaktır.

  c-) SEYTAN IKISINI KANDIRDI

  Adem as ve hz.Havva’ya meyveyi yedirerek,Vahy’in disina cikmalarina dolayisiyla sapmalarina sebeb olan seytandir.Yani; ”Seytan kadini kullanarak ilk insan olan erkegi kandirmistir. Dolayisiyla kadin yari seytandir!” Sozu bir hurafadir.Onlarin ikisi de dusmanlari olan iblis tarafindan ayni anda,beraberce kandirilmisdir.Yani kandirilan kadin degildir.

  2/36//Bunun üzerine şeytan onların ayaklarını kaydırdı da onları içinde bulundukları yerden çıkardı. Biz de şöyle buyurduk: "Bir kısmınız bir kısmınıza düşman olarak aşağıya inin. Belli bir süre kadar yeryüzünde sizin için bir bekleme yeri, bir nimet/bir yararlanma imkânı olacaktır."

  7/22// Nihayet onlari kandirarak asagi cekti.O ikisi agactan tadinca cirkin yerleri kendilerine acildi.Bahcenin yapraklarindan yamalar yapip uzerlerine ortmeye basladilar.Rab’leri onlara seslendi:”Ben size bu agaci yasaklamadim mi?Ben size seytan sizin icin acik bir dusmandir demedim mi?”

 2. #2
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: ALLAH cc DIYOR KI:YARADILIS...

  Hani bir ara '' Ortak noktamızı '' sormuştun ya kardeş.... Bu yazının tamamı olmasada kısmı azamı diyebilirim. İşte bu noktalar hatırına siz kardeşimi/ kardeşlerimi seviyor ve sevecem de...
  Devamının hayırlı olmasını diliyorum hakkımızda.
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 3. #3
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Alıntı mopsy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  SELAM

  BEN ALLAH’I cc ARAMAK ICIN ALLAH’IN cc KITAP’INA YONELDIM.
  ORADA GORDUM KI, ALLAH cc BENI ARIYORMUS DA
  BEN BUNDAN GAFIL KALMISIM!
  MAYIS-2005
  ...
  Yani
  Erkek kadindan ustun yaratilmamistir.
  Kadin ve erkekler arasinda ki ustunluk yaratilisla ilgili degil;
  aksine Allah’in haram ettiklerinden sakinmadaki basarilariyla ilgilidir.
  Yani gunahtan en cok sakinanlar,daha az sakinanlardan ustun olacaklar ve
  ahiretleri de buna gore duzenlenecektir.

  49/13//Ey insanlar! Biz sizi, bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve örfler yoluyla tanışıp kaynaşasınız diye sizi milletlere, boylara ayırdık. Hiç kuşkusuz, Allah katında en seçkininiz, sakınılması gereken şeylerden en çok sakınanınızdır. Allah her şeyi bilir, her şeyden haberdardır.
  Selam!

  Bismillâhir rahmânir rahîm.
  49.13.Yâ eyyuhen nâsu innâ halaknâkum min zekerin ve unsâ ve cealnâkum şuûben ve kabâile li teârefû,
  inne ekremekum indallâhi etkâkum,
  innallâhe alîmun habîr
  Sadakallah!
  Yukaridaki ayeti
  Tefekkur noktasinda
  Biraz daha acalim:

  Bismillâhir rahmânir rahîm.
  49/13//Ey insanlar! Biz sizi, bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve örfler yoluyla tanışıp kaynaşasınız diye...
  Sadakallah!

  Bu surenin 10. ayetinde
  IMAN'da kardeslik vurgulanmisti.

  Burada ise
  Insanlikta esitlik vurgulaniyor.

  Ve
  Insanligin ortak paydasina dikkat cekiliyor.

  Farkliliklar
  Insanlik ailesini olusturan unsurlarin
  Birbirine tahakkum ve ustunluk gerekcesi degil
  "TANISMA" gerekcesi olmalidir.

  Bismillâhir rahmânir rahîm.
  49/13//Ey insanlar!..... Hiç kuşkusuz, Allah katında en seçkininiz,
  sakınılması gereken şeylerden en çok sakınanınızdır....
  Sadakallah!

  Islamin evrenselligini
  Tum zamanlara haykiran bir ayet.

  Kimse (Kadin/Erkek)
  Dogustan imtiyazli
  Dogustan mahrum...degildir!

  Zaten
  Kisinin kendisinin secmedigi
  Seylerle ovunmesi de anlamsizdir!

  Takva
  Kisilerin kendi akil ve iradeleriyle
  Yaptiklari bilincli tercigi ifade eder.

  Bu su manayi icerir;
  Ne kadar SORUMLU davranirsaniz,
  O kadar ustun olursunuz.

  Not:
  Ayetin orjinalindeki,
  Ekrame-kum icin bir aciklama:

  Kerramna fiilinin ait oldugu
  Tef'il babi
  Kaynagin hedefe surekli
  Mudahalesine isaret eder.

  Buradaki
  "Sureklilik" katlanarak artan bir yapidadir.

  Buna gore;
  Allah cc nun insana bir ikramidir.

  Ancak
  Verilmis,bitmis bir ikram degildir.
  Suren ve katlanarak artan
  Bir ikramdir!

  Bu nedenledir ki,
  Ademoglunun Rabb'ine yabancilasmasi
  Tek kat bir kufur degildir.

  Isra suresinin
  89. ve 99. ayetlerinde
  Oldugu gibi ;
  "Kat be kat kufurdur!"

  Zira
  Kufrun TAM karsiligida budur!

Benzer Konular

 1. ALLAH cc DIYOR KI:X- ORUC
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 27-05-2017, 10:48 AM
 2. ALLAH cc DIYOR KI: VIII- KUR'AN
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 17-01-2012, 12:07 PM
 3. ALLAH cc DIYOR KI:IX- ZEKAT
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 12-12-2011, 09:50 AM
 4. Sivrisineğin kanadı Allah diyor
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 18-10-2009, 11:56 PM
 5. ALLAH cc DIYOR KI: VII- FIRKALASMIS RABLER!
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 09-06-2009, 06:50 AM
Yukarı Çık