Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Mezhepsiz Kardeşime Mektup

Din ve İnanç Kategorisi Dini Sohbet Forumunda Mezhepsiz Kardeşime Mektup Konusununun içerigi kısaca ->> Mehmet Şevki Eygi Muhterem kardeşim... Dört fıkıh mezhebi ortadan kalkınca Müslümanların bir ve beraber olacağını, tefrikanın ve çekişmelerin kalkacağını iddia ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Mezhepsiz Kardeşime Mektup

  Mehmet Şevki Eygi


  Muhterem kardeşim... Dört fıkıh mezhebi ortadan kalkınca Müslümanların bir ve beraber olacağını, tefrikanın ve çekişmelerin kalkacağını iddia ediyorsun. Mezheb sahibi olmayı zararlı görüyorsun. Yanılıyorsun.

  Dört fıkıh mezhebi esasta, usûlde, temelde birdir, aralarında ayrılık yoktur. Çeşitlilik esasa ait değildir, teferruata ait bazı meselelerdir ki, bir sakınca teşkil etmez. Aksine bir rahmet ve zenginlik teşkil eder.

  Dört mezhep kalkar ve mezhepsizlik yayılırsa ne olur biliyor musun? Her kafadan ayrı bir ses çıkar. Elifi görse mertek sanan cahiller ictihad yapar, fetva verir, din hakkında konuşur, söz ayağa düşer. Hak fıkıh mezhebi dört iken; binlerce, on binlerce, yüz binlerce bozuk, yanlış, sapık mezhep çıkmış olur. Bu ise Ümmet içinde kaos ve anarşi doğurur.

  Sizin mezhep aleyhtarlığınızın samimî olduğunu kabul edelim. Lakin bütün mezhepsizler sizin gibi değildir. Bazı kimseler, Ehl-i Sünnet İslâmlığını yıkmak, onun yerine yanlış yorumlara dayanan birtakım marjinal bid'at fırkalarını hakim kılmak istiyor.

  Daha önce de yazmıştım, iki büyük ve zengin Ortadoğu devleti Türkiye'yi kendi mezhep veya fırkalarına sokmak için gece gündüz çalışıyor, bu yolda büyük paralar harcıyor. Onlar doğrudan doğruya, açık ve samimî olarak Ehl-i Sünnet fıkhını, mezhebini, akaidini bırakın bizim mezhebimize girin demiyorlar, öncelikle Türkiye Müslümanlarını mezhepsizleştirmek istiyorlar.

  Bunların oyunlarına gelmemeliyiz.

  Taqiyyeyi bıraksınlar, cesur olsunlar, açık olsunlar, samimî olsunlar.

  Bendeniz bir Ehl-i Sünnet Müslümanı olarak nasıl açık seçik konuşup yazıyorsam onlar da böyle yapsınlar.

  Türkiye'de Ehl-i Sünneti kimler istemiyor?

  1. Başka bir mezhebe, fıkha bağlı bir Ortadoğu devleti.

  2. Ehl-i Sünnet dışı bir mezhebe bağlı başka bir devlet.

  3. Reformcular, dinde yenilik, değişiklik isteyenler.

  4. Müslüman yerli oryantalistler.

  5. Fazlurrahmancılar, Ankara ekolü.

  6. Sekülarizmle İslâm'ı bağdaştırmak, uyumlu hale getirmek isteyenler.

  7. Bir kısım militan Sabataycılar, Gizli Yahudiler.

  8. Kemalistler, Ergenekoncular.

  Bunların Ehl-i Sünnet aleyhinde çalışmaya hakları var da, benim Sünnî bir Müslüman olarak kendi mezhebim ve fıkhım için çalışmaya hakkım yok mudur?

  Mezhep ve mezhepsizlik konusundaki yazılarım bazılarını çok üzüyor, çok öfkelendiriyor. Hattâ küfür edenler, ağır hakaretler savuranlar bile görülüyor. Müslümanların kendi aralarındaki ihtilaflı konuları, anlaşmazlıkları ahlâk, edep, terbiye, efendilik, kardeşlik, insaf ve adalet sınırları içinde olumlu bir şekilde tartışmaları ve müzakere etmeleri gerekmez mi?

  Mesela, bazı mezhepsizlerin göklere çıkardıkları Kurtuluş Rehberi ilan ettikleri Efganî'yi ele alalım. Aykırı fikirleri olan bir zat "Efganî'yi tenkit edenler onun taharet bezi olamazlar..." demiş. Bu söz bir ilim ad*****, ziyalı (aydın) bir Müslümana yakışır mı? Efganî gerçekten büyük, iyi, faziletli bir Müslüman ise bunu ciddî, ilmî bilgi ve belgelerle, tutarlı gerekçelerle isbat etmeye çalışsın.

  Ben ne diyorum: Efganî azılı bir farmasondur diyorum. Şiî olduğu halde kendisini Sünnî, İranlı olduğu halde Afgan olarak göstererek din kardeşlerini aldatmıştır, herkesin ictihad yapması yönündeki fikri ve görüşü bozuktur, maceraperest ve aktivisttir, İran şahını onun bir yakını katl etmiştir, ihtilalcidir, bir İngiliz ajanı ile yakın ilişkisi vardır, Bahaîlikle alakası vardır... Bunlara niçin cevap verilmiyor da, taharet bezi edebiyatı yapılıyor?

  Efganî'nin mason olduğunu söylemek iftira mıdır, hakaret midir? Bu gerçeği gizlememizi mi istiyorlar? Açıklanınca niçin sinirleniyor ve hakaret ediyorlar?

  Benim yazılarım büyük Müslüman kütle içindir. Mezhepsizleri muhatap kabul etmem. Sevgili din kardeşlerimi uyarıyorum: Zamanımızın en büyük fitnesi mezhepsizliktir, fıkıh ve Sünnet düşmanlığıdır. Sahih hadîslerin ayıklanması büyük fitnedir. Bu ayıklanma işinde bir Cizvit papazının çalıştırılması büyük ihânet ve rezalettir.

  Reformculuk, evcil ve ılımlı bir İslâm türetme çabaları İslâm ve Ümmet için en büyük tehlikedir.

  Ehl-i Sünnet, bid'atleri, hurafeleri kabul etmez.

  Bid'atler ve hurafeler elbette ayıklanacaktır. Lakin sahih hadîsler ayıklanamaz.

  Ben bir Müslüman olarak dinde reformu, mezhepsizliği, hadîs ayıklanmasını, Kur'ân'ın heva ve re'y ile yanlış yorumlanmasını asla kabul etmem.

  İcazetsiz, ehliyetsiz, reformcu ilahiyatçılara asla güvenmem.

  Laik düzenin ilahiyat fakültelerinden, icazetli din hocası çıkmaz, genellikle oryantalist yetişir.

  İslâm kültüründe ilahiyatçı kelimesi ve terimi yoktur. Ulema, fukaha, müfessirîn, muhaddisîn kelimeleri vardır.

  İcazetsizlik büyük, vahim, öldürücü bir kopukluktur.

  Diyanet her geçen gün bunların kontroluna, tesiri altına giriyor.

  Mason masonluk, reformcu reformculuk için nasıl çalışıyorsa ben de Ehl-i Sünnet için çalışacağım. İtirazı olan, gerekçelerini belirterek edeple, terbiyeli bir şekilde tartışsın.

  Bendeniz Ehl-i Sünneti savunmak için hiçbir yerden para almıyorum, herhangi bir maddî menfaatim yoktur.

  Ehl-i Sünnet ve Cemaatin doğru yol olduğunu ilmelyakîn ve hakkalyakîn bildiğim için bu yazıları kaleme alıyorum.  kaynak
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1.002
  Rep Gücü
  1278

  Cevap: Mezhepsiz Kardeşime Mektup

  Emeğinize sağlık, Sayın M.Şevket Eygi beyfendi Allah uzun ömürler versin, diğer değerlerimiz gibi en çok vefaat ederse (Allah gecinden versin) ne değer olduğu konusunda herkesin ahkam keseceği, anlata, anlata bitiremeyeceği biri olur. Halbuki şu anda basın ve yayında istediği gibi yer bulamamakta. Çok dolu ve dik duran bir beyfendidir. Faydalanmak lazım ilminden, eserlerinden.

Benzer Konular

 1. Mezhepsiz İb-i Teymiyye-Ebül'ulâ el Mevdûdî-1
  irafshi Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-07-2009, 12:10 AM
 2. Mezhepsiz mevdûdî
  bziya Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-06-2009, 09:24 PM
 3. Mezhepsize mezhepsiz demek
  bziya Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-06-2009, 01:08 PM
 4. Mezhepsiz Seyyit Kutup'un GERÇEK YÜZÜ
  bziya Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 16-06-2009, 11:20 AM
 5. 29. Mektup tan...........
  M ü e l l i f... Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 08-09-2008, 07:42 PM
Yukarı Çık