Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Adem Ve Adam , 'şey' Ve X

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan Adem Ve Adam , 'şey' Ve X Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> ÂDEM ( ا د م ) OLMAK Âdem ( ا د م ) Olmak … Âdem ( adam ) olmak, ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Adem Ve Adam , 'şey' Ve X

  ÂDEM ( ا د م ) OLMAK

  Âdem ( ا د م ) Olmak


  Âdem ( adam ) olmak, bir iddiadır. Her iddia da bir ispat/bir bedel ister. Âdem olmanın bedeli, Arapça yazılışında âdeta simge hâlinde gösterilmiştir.

  Bu yazılışı mercek altına aldığımızda, bu hakikati daha yakından görürüz. Âdem bir elif ( ا ), bir dal ( د ) ve bir mim ( م ) harfinden oluşur. Birçoğumuzun bildiği gibi bu harfler,

  Âdem kelimesinde namazın simgesidirler.
  Elif ( ا ); kıyamı, dal ( د ); rükûyu ve mim ( م ) de secdeyi imler.

  Bu basit yazılımın bize gösterdiği hakikat şudur: Ey âdemoğlu! Âdem olmak istiyorsan, kul olmak zorundasın. Allah’ın karşısında esas duruşa geçmek zorundasın.
  Kıyam, rükû ve secde… İşte insan(âdem) olmanın anahtarları… Allah karşısında esas duruşa geçmek, eğilmek ve secdeye gitmek… İblis, bunları yapmadığı için şeytan oldu. Sureta insan olanlar da bunlardan kaçındığı için âdem olamıyorlar/olamayacaklar…  ----------------------------------------------

  X harfi !

  x harfi, cebir ilminde bilinmeyen nicelikleri göstermek için kullanılır. x bilinmeyeni ve bilinmek istenen değerleri bilinene kadar temsil eden en muteber işarettir. Hemen hemen tüm dünyada böyledir.

  Peki neden bilinmeyen nicelikler için x işaretini kullanırız? Çünkü arap ve arap allfabesini kullanan bilim adamları cebirde bilinmeyeni temsilen "şey" ifadesi, şey için de "ş" harfini kullanırlardı. Arapça kitaplarda bilinmeyen niceliği ifade etmekte önceleri bilinmeyen şey anlamında olarak şey kullanılmış, daha sonra bu ifade kısaltılıp yerine harfi geçirilmiştir. O sıralarda İspanyolcada ş harfi x şeklinde yazıldığından Arapça cebir kitaplarındaki ş harfi İspanyolca cebir kitaplarında x harfi şeklinde yer almıştır. Ayrıca Arapça cebir kitaplarında bilinmeyen nicelik anlamında kullanılan şey kelimesi İtalyanca cosa olarak tercüme edilmiş ve cebirde Arapça anlamı ile kullanılmıştır. İtalyancada bu kelime sonraları co olarak kısaltılmıştır. Daha sonra okunuş yakınlığı sebebiyle bu hece yerine daha kısa olan x harfi geçirilmiştir. Böylece cebirdeki bilinmeyen nicelik ifadesi olan x Arapça ş harfinden İspanyolca aracılığıyla ve Arapça şey kelimesinden İtalyanca aracılığı ile diğer lisanlara geçmiştir.

  Müslüman bilim adamlarının cebirde kuralları ve nosyonları belirlediği zamanlarda Endülüs Emevi'den cebirin incelikleri ile kural ve işaretlerini de miras alan İspanyolların ş bilinmeyenini tüm diğer milletlere x olarak aktarmasının hikayesi kısaca bu şekilde cereyan etmiştir.

  ...............  kaynak
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Cevap: Adem Ve Adam , 'şey' Ve X

  Bilmiyordum...Yazı aydınlatıcı oldu gerçekten...

  Çok teşekkür ediyorum...

Benzer Konular

 1. hz adem peygambermi
  kapkale Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-09-2010, 01:02 AM
 2. Adam gibi adam ne demek ?
  dogangunes Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 12-01-2010, 10:26 PM
 3. Hz. Adem...
  güney Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 17
  Son mesaj: 10-06-2009, 12:15 PM
 4. Adam gibi adam olmak
  s-a-d-e Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-12-2007, 08:18 AM
 5. O ADAM MI? GÖBEĞİNİ KAŞIYAN ADAM MI?
  tunc.erkanca Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-09-2007, 08:14 PM
Yukarı Çık