6. Sayfa, Toplam 6 BirinciBirinci ... 456
Gösterilen sonuçlar: 51 ile 56 Toplam: 56
 1. #51
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: Sünni Alevi Farklılıkları

  Alıntı mopsy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  selam

  kisileri tanimak icin gecmis konulardaki herseyi okumaya calisiyorum.Burada artik tarihi bir olayi dinin merkezi yapmaya calisan bir duzenleme gordum.Cevap yazmamin nedeni sadece sudur.

  [Yezid mi,Hz.Ali mi,derseniz şayet,alevi kökenli olmadığım halde elbette Hz.Ali derim.]
  bu soruya yezid diyen kac sunni cikar sence?Kur'an'da Ehl-i Beyt ayetleri dururken... bir dusun bakalim!

  haa! birde solcu meselesi var.senin yazinla[Tabii bu arada o dönemdeki " solcular " olan Hz.Ali taraftarlarına olan olmuş...]

  Kur'an'daki solcular bildigin gibi [eger bilmedigin gibiyse ayetleri yazarim] DIN gunu kitaplari soldan verilenlerdir.Bildigin gibi onlar cehennemliklerdir.

  hem Hz. Ali ra. seciyorsun hemde onu secenler cehennemliktir diyorsun....SAHI YA SEN NE ANLATIYORSUN?

  --------Yeni Postalandı 10:40 PM ---------- Önce gonderilen mesaj at 10:32 PM ----------

  SELAM

  YUKARIDAKI ACIKLAMAYI BURSALI 68 ISIMLI UYENIN [Cevap: Sünni Alevi Farklılıkları] KONUSUNA YAZDIGI CEVAP ICIN YAZDIM

  Sn.mopsy selam,

  Yukarıda yazmış olduğunuz mesajı bana cevap olsun diye yazmışsınız da nedenini tam çözebilmiş değilim.Eleştiri mahiyetinde mi yoksa,yoksa destekler mahiyette mi?
  Çünkü " hem Hz. Ali ra. seciyorsun hemde onu secenler cehennemliktir diyorsun " bunu ben demiyorum.

  Sonuçta çok da uzatmamak için zaten ben söyleyeceğimi söylemişim ve konuyu kendi açımdan noktalamışım.Kimsenin görüşünü burada değiştirmek gibi bir düşüncem yok olamaz da,sadece ACABA deyip akıllarda bir soru işareti uyanabilir ve toplumsal gerginliğimizi atabilirmiyiz düşüncesiyle yaklaşmaya çalışıyorum konulara.

  Bir hadise göre ki ben kolay kolay her hadise inanan biri değilim velevki söylenmiş olduğunu varsayarsak " 73 fırka olacak bulardan 1 fırka kurtulacak " hadisine bakınca insanlar hep şunu savunuyor,o kurtulacak 1 fırka bizleriz...İşte insanlar hep buna göre hareket ediyor ve bazen de kantarın topuzunu ayarsız kaçırarak,karşısındakileri hakir görebiliyor.Yani sorun o 1 fırka olabilme meselesi diye düşünüyorum.Oysaki ben Allah'ın insanları yaratmasında,kainatı yaratmasında başka/farklı maksatlar da olabileceğini sürekli irdeleyen ve araştıran biriyim.

  Ayrıca bir not daha o Kur'an'da yazan solcuların ideolojik olan günümüzdeki solcular olmadığını,sizin de belirttiğiniz şekilde Kitabın soldan verilecekler olduğunu ve daha ötesinin de olduğunu ben de biliyorum da bilmeyenler var bunu.

  Sağlıcakla kalınız.

 2. #52
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Cevap: Sünni Alevi Farklılıkları

  SELAM

  [Çünkü " hem Hz. Ali ra. seciyorsun hemde onu secenler cehennemliktir diyorsun " bunu ben demiyorum.]

  TABI SEN DEMIYORSUN AMA IKI TESPITINI YAN YANA GETIRINCE BU CIKIYOR DIYE UYARMAK ICIN YAZDIM. VE SORDUM"SAHI YA SEN NE ANLATIYORSUN?"HASSASIYET GOSTERIP CEVAPLADIGIN ICIN SAGOL.CEVAP AYDINLATICI AMA HEP MERAK ETTIGIM BIR KONU VARDI.BU HADISI MESNET YAPANLARA SORMAK ISTIYORDUM.SENIN ARACILIGINLA SORMUS OLAYIM BELKI DOYURUCU BIR CEVAP[VAHY'E DAYALI] ALABILIRIM.

  BU HADIS 1400 YIL ONCE SOYLENDI.EGER GERCEKTEN SAHIH ISE:14000 YIL ONCEKILER????

 3. #53
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: Sünni Alevi Farklılıkları

  Alıntı mopsy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  SELAM

  [Çünkü " hem Hz. Ali ra. seciyorsun hemde onu secenler cehennemliktir diyorsun " bunu ben demiyorum.]

  TABI SEN DEMIYORSUN AMA IKI TESPITINI YAN YANA GETIRINCE BU CIKIYOR DIYE UYARMAK ICIN YAZDIM. VE SORDUM"SAHI YA SEN NE ANLATIYORSUN?"HASSASIYET GOSTERIP CEVAPLADIGIN ICIN SAGOL.CEVAP AYDINLATICI AMA HEP MERAK ETTIGIM BIR KONU VARDI.BU HADISI MESNET YAPANLARA SORMAK ISTIYORDUM.SENIN ARACILIGINLA SORMUS OLAYIM BELKI DOYURUCU BIR CEVAP[VAHY'E DAYALI] ALABILIRIM.

  BU HADIS 1400 YIL ONCE SOYLENDI.EGER GERCEKTEN SAHIH ISE:14000 YIL ONCEKILER????
  Selam sn.mopsy,

  Bu konuda bir düzeltme ihtiyacı hissettim.O da şudur.İki tesbitim yan yana getirildiğinde eğer " hem Hz. Ali ra. seciyorsun hemde onu secenler cehennemliktir " demeye çalışmışım veya öyle gözükmüş ise bunu düzeltmem gerek.

  Çünkü Hz.Ali'yi seçip,Hz.Ali'yi seçenlere cehennemlik demedim bu zaman dek bundan sonra da demem ki bunlar Alevi veya Sünni olsun farketmez.Benim konu içerisinde belki de vurgulamak isteyip konu dağılmasından çekindiğim için vurgulamadığım şudur;Hz.Ali'yi seçmek,desteklemek varken Yezid'in seçilmesi,desteklenmesi.Ki bu desteğin de temelinde siyaseten " koltuk " hırsı olduğu kanaatindeyim günümüzde de olduğu gibi.

  Ayrıca bana direkt sormamışsınız benden cevap beklemiyorsunuz belki ancak neden hadis lere güvenmediğimi kısaca aktarayım,en azından bakış açımı tanımanıza yardımcı olur belki.

  Museviler şu anki inançlarının çok ağırlıklı kısmını Tamara ve Mişna'dan elde ediyorlar.Tamara : Sözlü rivayetler (bir nevi hadis diyebiliriz),Mişna : Sözlü rivayetlerin Musevi alimlerince yorumları ( bir nevi içtihat,müctehitlik diyebiliriz).

  Hristiyanlar ki asılları İsevidir,şu anki inançlarını oluşturan İncil'lerin yüzlercesinin içinden 325 te İznik te üçü Matta,Markos,Luka ve 364 te Kartaca'da Yuhanna İncili nin seçimiyle bir nevi sözlü rivayetleri(hadisler)baz almışlardır ve bu değişmez.Örneğin Luka aslında " Aziz Teofilos'a " yazmıştır ve bir çok kimseler yazmaya çalıştıklarından ben de yazmayı uygun gördüm demiştir.Yani " Kul Sözü ".

  Bunları sizin de bildiğinizi biliyorum,ancak bağlantı kurabilmek için üzerinden geçmekte yarar gördüm.

  Biz de eğer Allah Kelamı'nı bırakır Kul kel***** kapılırsak ki bu Kul Peygamberimiz olsun,sanırım çıkış noktasının aslını kaçırmış oluruz ve bu doğru-yanlış anlaşılmaları çözemeyiz.Ayrıca Musevi ve Hristiyanlardan da pek farkımız kalmaz diye düşünüyorum.İşte bu yüzdendir ki hadis konusuna uzağım,soğuk bakarım ve yukarıdaki mesajımdaki hadisi de emin olun hiç bilmiyorum ki doğrusu söylenmiş de olsa çok fazla ilgilenmiyorum.

  Sağlıcakla kalınız.

 4. #54
  Acemi Üye oddly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesaj
  176
  Rep Gücü
  1040

  Unknown Cevap: Sünni Alevi Farklılıkları

  arkadaşlar peki alevilerin dayanakları ne ... bütün bunları neye göre uyguluyor ve yapıyorlar.... kaynak gösterirmisiniz. veya ıspat edermisiniz....

  hz. Ali'yi bende severim ayrıca....

 5. #55
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992

  Cevap: Sünni Alevi Farklılıkları

  Alevilik İslamda anlatılan Ehli beytten yana olma,Ümeyye(Emevi soyuna) buğz etme olmuş olsaydı ALEVİLERE Şİİ DERDİK.Ama Aleviler şii değildirler.Alevilik Türklerin islam olmasının başlangıcıdır.Türkler İslamı hiç bir zaman kılıç zoruyla kabul etmemişlerdir.Teberi tarihinde belirilen olaylar İlahi destanlardan ibarettir. Yok" Mervan Türk kanıyla değirmen döndürmüş." Kanla değirmen falan dönmez.Zorlada din değişse bile Yelle gelen bir şey BAĞIRSAK GAZIYLADA SÜPÜRÜLMEYE MAHKUMDUR.
  Türklerin esas Dini yaşamı ŞAMANİZMDİR.Nedir şamanizm? Şamanizmin aslında bir tarifi yoktur.Şamanizmde Hikmetle yani İLAHİ FELSEFE İLE UĞRAŞAN SOFİLER VARDIR.İşte Türkler Bu sofilere önemli günlerinde giderek onlarla muhabbet ederler ,onlardan Manevi birşeyler öğrenirlerdi. Her Sofininde meşrebi farklı idi.
  Bu sofilere DEDE,BABA,ALPEREN,HACE,PİR ,SULTAN gibi lakaplarla çağırırlardı.Sofiler aynı zamanda TÜRK MANEVİ VE MADDİ KÜLTÜRÜNÜNDE BEKÇİLERİYDİLER.Bu Sofiler daha önce Musevi ve Hiristiyan olan Türklerin zamanla Kendi Milliyetlerinden çıkmış olduğunu esefle görüyorlardı.Ancak Sofiler aynı zamandada Türk kültürünün hem zenginleşmesini hemde Türkün Dünyaya kapalı olmayıp açık olmasını Dünya ile BENLİĞİNİ MUHAFA EDEREK KARIŞMASINI İSTİYORLARDI.İşte O zamanlar İslamı inceleyen bu sofiler Onun Aynen düşündükleri ve inandıkları gibi olduğunu gördüler.Ancak onlar LAFZI KURANI DEĞİL SIRRI KURANI GÖRDÜLER.
  Bu aşk bir bahri ummandır
  Buna haddü kenar olmaz
  Delilim sırrı Kurandır
  Bunu bilende ar olmaz
  Hz Muhammed efendimiz ve diğer Resul efendilerimizi Hiç bir zaman Fİ tarihinde yaşayan bir zat olarakta görmediler.Onlar Onların GÖNLÜ AKLINDA zaten var olan BİR NURDULAR.Onun içinki :MUHABETTEN MUHAMMED HASIL OLDU,MİRAÇTAKİ MUHAMMED O BENİM PADİŞAHIMDIR,BEN EZELİ VE EBEDİ NURİ MUHAMMEDE İNANIRIM.Şeklinde Bir YÜCE İNSANLIK MANEVİ MAKAMINI Kavimlerine anlatmaya başladılar.Diğer taraftan Hz Aliyi ise AKLI KÜL MAKAMI OLARAK GÖRDÜLER. Yani Onu Fi tarihinde yaşamış bir zat olarak görmedikleri gibi bunada asla inanmadılar.Halbuki Şia Ve Ehli Sünnet Resullerin tarihi bir şahsiyet olarak yaşadıkları öğretisini veriyordu.Buna Mukabil Ehli sünnetin içindende Bu görüşte olan sofiler vardı. Ama İnanç ve düşüncelerini açıktan açığa söyleyemiyorlardı. Ancak Yetişmiş taliplerine bu gerçeği fısıldıyabiliyorlardı.Sema Yani göğünde anlamı AKILDI . Akıl aynı zamanda Hz Aliyi temsil ettiği içindirki SEMAVİ YANİ AKILCI ANLAMINDA ALEVİ KELİMESİ KULLANILMIŞTIR.Ama Biz AYNI ZAMANDA MUHAMMEDİYİZDE DENİLEREK Aklı Külün yanına GÖNLÜDE getirdiler. Çünkü Kuranda çoğu ayet GÖNLÜNÜZÜ VE AKLINIZI İŞLETİN DER.Pekiyi Bu ALP ERENLERE GÖRE KURAN NEYDİ?Onlar Mushaf Kurana saygı duymakla beraber esas Kuran olan Gönlü aklında CAVİDANI YANİ SONSUZLUĞUN KİTABINI (ODA AŞKTIR ) TAŞIYAN İNSAN KURANDIR DEDİLER. Hakikatende o devirde kaç kişi alıpta Mushaf Kuran okuyabilirdiki?Kuranı anlatan insan Kurandır.Tevratta ,Zeburda ,İncilde, EVLİYA SÖZLERİDE KURANDIR.KURAN OLAN İNSANSA AYNI ZAMANDA EHLİ BEYTİN(ALLAHIN EVİ) TA KENDİSİDİR DEDİLER.Ve Kendileride Kurani söylemlerde bulundular.İlahiler,Nefesler,Kırklar Cemi ,İlahi destanlar(Hz Alinin Devlerle savaşları) Vilayetnameler(Evliyanameler) yazdılar söylediler söyleştiler.
  İşte bunların büyük bir kısmı bugünkü Tasavvuf edebiyatımızı teşkil eder.VE Gelen taliplerini Sünni yada Şii akaidde olduğu gibi Müslüman etmediler. Onların gönüllerine ve akıllarına İslamın Özünün sevgisini Kopuzu sazı ellerine alarak aşıladılar.YANİ ŞAMANİZMİN İÇİNDEKİ İSLAM;KISACA ALEVİLİĞİN TA KENDİSİDİR.İşte bu Alp erenler İslam sevgisi aşıladıkları Yörük ,Türkmen, Oğuz, Mogol boylarının asla SÜNNİ YADA Şİİ OLMASINIDA İSTEMEDİLER.ÇÜNKÜ BUDUNUN(MİLLETİN) TÖRESİ(MANEVİ KÜLTÜRÜ) TEHLİKEYE GİREBİLİRDİ.Sadece İslamla kaynaşıldı.Arap olunmadı;Araba düşmanda olunmadı,Arapla Türk olarak kaynaşıp Arabıda kendine dahil etmeye çalıştı.:)İşte Türkler Asyadan Anadoluya bu İnanç ve zihniyette geldiler.Osmanlı Oğuz Kayıboyu DEVLETİNİ KURDUĞUNDA SİSTEM YİNE AYNIYDI.ALP VE ALPERENLER ÖNDERLİĞİ VARDI.Ama bu nereye kadar sürdü ?.Taki Türk ve Şİİ olan SEFAVİ İMPARATORLUĞUNUN OSMANLI DEVLETİNE GÖZ KOYUP ONU İÇERDEN KENDİ Şİİ İDEOLOJİSİYLE YIKMAYA KALKMASINA KADAR ;YANİ II BEYAZIT HAN zamanına kadar sürmüştür. Baki selamlar.

 6. #56
  Acemi Üye oddly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesaj
  176
  Rep Gücü
  1040

  Icon14 Cevap: Sünni Alevi Farklılıkları

  benim sorumun tam olarak cevabı değil ama teşekkür ederim...saolasın

6. Sayfa, Toplam 6 BirinciBirinci ... 456

Benzer Konular

 1. Sünni, Şii ve Alevi ne demektir?
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 16-06-2014, 02:02 PM
 2. Bir Alevi ve bir Sünni evlense ne olur
  YukseLL Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 18
  Son mesaj: 27-04-2012, 09:47 AM
 3. Alevi ders kitabı HAZIR
  D€NiZ Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 13-05-2009, 05:00 PM
 4. Ya Marksist olursun ya Alevi
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-12-2008, 04:43 PM
 5. Alevi ve sünni aşkı..
  Venhar Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 60
  Son mesaj: 17-05-2008, 03:19 PM
Yukarı Çık