Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Kafirlere Saygı ve Hoşgörü neden Yasaktır

  Mümtehine suresinde Hazreti Allah mealen :

  "8.ayet: Allah din uğruna sizinle savaşmamış ve sizi yurtlarınızdan sürmemiş kimselerden, onlara iyilikte bulunup adaletli davranmanızdan sizi sakındırmaz."

  "9.ayet: Allah sizi ancak o kimselerden, onlarla dostluk kurmaktan sakındırki bunlar din uğruna sizinle savaşmış ve sizi yurtlarınızdan çıkarmış ve çıkarma uğruna birbirne yardım etmişlerdir. Bunları artık kim dost edinirse zalimlerin ta kendileridir."

  Sekisinci ayette Allah o kafirlere iyilik etmemizi ve adaletli davranmamızı yasaklamadığını buna izin verdiğini bildiriyor. Bazılarının fasit istilallerle çıkardığı saygı ve değer vermeyi değil.

  Zira kafir ve müşriklere değer vermek, onlara saygı göstermek her zaman yasaktır.

  Gerekçesi hakkında islam alimleri dediler: Kafire saygı ve değer telkin eden davranışlarda bulunmak onu inanç/inkarındaki ölümcül hatasını anlamaktan alıkoyar ve kendi âdi itikadına devamla küfründe derinleşmesini sağlar. Bu ise ona dalaletinde aynen yardımcı olmak ve hidayetini güçleştirmektir.

  Ancak kafirler, müminlerin kendilerine karşı bu tür sevgi ve saygı hissetirmeyen türden davranmalarının sebebini böyle bilmeleri gerekmekte. Yani anlamalılarki müslümanlar itikadımızdaki şirkten ötürü bize karşı soğuk ve mesafelidirler yoksa kendi aralarındaki tutumları gösteriyorki aslında çok sevecen, cana yakın ve yardımseverdirler.. Evet müminlerin soğukluğunu hissedip sebebini böyle bilmeliler ki kabahatlerinin farkına varsınlar ve küfürden vaz geçip iman etme yolunu tutsunlar.*

  "Müslümanlar güzel ahlakları ve engin hoşgörüleriyle kafirlere örnek olup onları fiilen islama özendirmeli" fikrine gelince;

  Doğrusu müslümanlar kendi aralarında şefkat hürmet ve muavenetle kafirleri İslam dairesi içine girmeye özendirmektir. Yoksa bugün yapılmakta olan küfür ehline saygı ve hoşgörüler gösterdiki bu aksi muamele kafirleri islama özendirmediği gibi tersine onların müslümanlara karşı taşıdıkları yükseklik komplekslerini pekiştirmiştir. Kibir ve kendini beğenme ahlakı seyyieleri kalpte buluduğu sürece hidayet mümkün değil, demekki bu kibir ve ucubu kırmak gerek.

  Fetih suresinde hazreti Allah mealen :

  Muhammed Allahın Rasulüdür, beraberinde olan müminlerse küffara karşı çok şiddetli ve çetin, birbirleri arasında ise çok yumuşak ve merhametlidirler.

  Tahrim Suresinde hazreti Allah mealen :

  Ey şanlı Peygamber, kafirler ve münafıklarla cihat et ve onlara karşı sert ve galiz ol.  kaynak
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  Kadim
  Misafir..

  Cevap: Kafirlere Saygı ve Hoşgörü neden Yasaktır

  Tahrim Suresinde hazreti Allah mealen :

  Ey şanlı Peygamber, kafirler ve münafıklarla cihat et ve onlara karşı sert ve galiz ol.
  Cihad etmek tabikide güzeldir her ikisiylede
  Ve müşrikler ;
  Bir inancı olmadan yaşayanlar yani onlarda kendi içlerinde elbet doğruyu bulurlar ama bu hangi tarihte olur hangi olayda olur işte o bilinmez.

Benzer Konular

 1. Sevgi, hoşgörü, dostluk ve barış
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 18-12-2014, 10:04 PM
 2. Yorum: 16
  Son mesaj: 05-04-2013, 06:04 AM
 3. Hataları hoşgörü ile karşılamak...
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 03-09-2009, 10:18 AM
 4. Hoşgörü ve uyumluluk..
  Eftelya Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 27-10-2008, 09:47 AM
 5. denize girmek yasaktır
  Affrodit Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-01-2007, 03:56 PM
Yukarı Çık