Süleymancıların kurucusu Tunahan, 1959`da 50 bin kişinin katıldığı törenle uğurlandı. Cemaatin bugünkü lideri ANAP döneminde bakandı, kardeşi Mehmet Denizolgun ise AKP milletvekili.


Nakşi cemaatlerden olan ve adını kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan`dan alan Süleymancılar, siyasette en en etkili ve Türkiye`deki en eski cemaat. Demokrat Parti döneminden bugüne Kuran kursu tartışmalarının odağında yer alan Süleymancıların kurucusu Tunahan, 1888 yılında Bulgaristan`ın Silistre kentinde doğdu. Din ve hukuk alanında eğitim gördükten sonra, İstanbul`da Sultanahmet, Süleymaniye, Yenicami ve Şehzadebaşı gibi büyük camilerde vaizlik yaparken tanındı. Tunahan tek parti döneminde yasak olan Kuran kurslarını gizlice vererek, cemaati büyüttü.


Kurslarla patladı


CHP, serbest seçimlerin arefesinde, siyasi bir hesapla din öğretimine ilişkin yasağı kaldırdı. 1946 yılındaki bu kararla Türkiye`nin dört bir yanında Kuran kursları adeta patladı. Tunahan`ın adı bu dönemde, yazdığı `Yepyeni Usul ve tertiple Kuran Harf ve Harekeleri` adlı kitapla yayıldı. Tek başına Kuran okumayı öğreten bu pratik kitap,2 milyondan fazla basıldı. Tunahan`ın ilk öğrencileri bir süre sonra Diyanet kadrolarında yer almaya başladı. Giderek Tunahan`ın ismi etrafında birlikte hareket eden geniş bir çevre haline gelen bu grup `Süleymancılar` adıyla anıldı. Hem Kuran kursları hem de kursların yanında açılan öğrenci yurtlarını tek çatı altında toplayan Süleymancılar Kurs ve Okullara Yardım Dernekleri Federasyonu adıyla yasal olarak örgütlendiler.


İlk milletvekili Kaçar Önce DP`yi destekleyen Süleymancılar kendilerine verilen sözlerin tutulmadığı gerekçesiyle bu partiden desteklerini çekti. Bunun üzerine Menderes`in baskılarıyla karşılaştı. 17 Eylül 1959`da Tunahan öldü ve cenaze töreninin Fatih`te yapılacağı bildirildi. Ancak hükümetin direktifiyle polis cenazenin Üsküdar`dan çıkarılmasına izin vermedi. Tunahan Karacaahmet`e gömüldü. Bugün burada anıt şeklinde bir de türbesi var. Tunahan`ın ölümünün ardından Süleymancılar`ın başına damadı Kemal Kaçar geçti.AP`yi destekleyen Süleymancılar`ın lideri Kaçar, bu partiden milletvekili de seçildi. Cemaatin AP`ye desteği uzun yıllar sürdü.


Almanya`da örgüt Süleymancılar Almanya`ya işçi gönderilmesinin ardından yurtdışında da benzeri bir atılıma gitti. Kısa süre içinde İslam Kültür Merkezleri adı altında benzeri bir örgütlenme gerçekleştirildi. Hala yurtdışındaki en büyük örgüt olma özelliğini koruyan Süleymancılar, Kuran kursları yoluyla büyüyünce, 12 Eylül yönetimi kursların Diyanet`e devredilmesi kararı aldı. Ancak karar uygulanmadı ve 1000`in üzerinde özel kurs devam etti.


Tiryakilik yasak Süleymancılar`ın kamuoyu tarafından bilinen en ilginç özelliği, cemaatte sigara içmenin yasaklanması. Cemaatin bugünkü lideri Tunahan`ın torunu Ahmet Denizolgun. Denizolgun bir dönem ANAP hükümetinde Ulaştırma Bakanı olarak da görev yaptı. Tunahan`ın diğer torunu Mehmet Denizolgun ise halen AKP`de milletvekili olarak siyaset yapıyor. NEVZAT ATAL-ERDAL ŞİMŞEK

2006-09-27 Sabah


tumgazeteler