Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 Toplam: 9
 1. #1
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Flörtsüz evlilik olmaz mı?

  Flörtsüz evlilik olmaz mı? Flörtün zararları nelerdir? Dinimiz flörte izin verir mi?


  Flört yarardan ziyade zarar veriyor

  Kadın-erkek arasındaki duygusal ilişkiye flört deniyor. Batı toplumlarına baktığımızda önceleri flört, gençlerin duygusal açıdan olgunlaşmalarını, çeşitli komplekslerinden kurtulmalarını, cinsellik konusunda bilgilenmelerini, eşlerin evlilik öncesinde birbirlerini tanıyarak bilinçli bir beraberlik oluşturmalarını sağlayacak bir tecrübe ve eğitim biçimi olarak kabul edilmiş ve hoş görülmüştü.

  Fakat duygusal ilişkiler, kendisine ilişkin bütün düşünce ve varsayımların iflasını ilan edercesine büyük bir hızla fiziksel ilişkiye dönüşerek gündemden düştü. Batılı toplumlar günümüzde bir yandan bir süre önce son derece masumane ilişkiler olarak baktığı flört olayının önüne yığdığı toplumsal sorunlarla boğuşurken, bir yandan da artık duygusal ilişkinin yerini alan cinsel özgürlük gibi kavram ve olguları tartışmaya başladı.

  Günümüzde flört, yani evlilik öncesi gençlerin birbirlerini tanıma ve tanışma bahanesi ile belli süre beraber olması yaygınlaştı. Dinimizde yeri olmamasına rağmen İslamî duyarlılığı olan insanlar arasında bile görülebiliyor artık. Burada hemen şunu söyleyelim ki, “Gençler önceden görüşür ve flört ederse, birbirini yakından tanıma imkânları olur. Eğer huyları, anlayışları farklı ise, evlenmeden önce daha işin başındayken, işi bitirmiş olurlar” iddiası da çok yanlış.

  Tecrübeler hiç de böyle olmadığını gösteriyor. Günümüzde en çok boşanma, flörtsüz evliliğin yapılmadığı Batı ülkelerinde olmaktadır. İki taraf da, tanışma devresinde, birbirlerine hoş görünmek için beraber bulundukları zamanlarda, gayet toleranslı davranıp, kötü huylarını birbirlerine hissettirmemeye çalışır, birbirlerini yanıltırlar. Ancak evlendikten sonra anlaşılır gerçek durum… Fakat iş işten geçmiş olur.

  Bunun için, evlenilecek kimselerin gerçek hâlleri, evlenilmeden önce öğrenilmelidir. Bu da ancak tecrübeli kimselerin araştırmasıyla, o kimselerin evveliyatını iyi bilen, güvenilir kimselere sormakla olur.

  Ayrıca, bekârken çok kimseyle görüşen, çok kimseyle eğlenen erkek ve kızda, evlendikten sonra da çok kimseyle görüşme arzusu devam eder. Bir kişiye bağlı kalmak, zamanla onu sıkmaya başlar; değişiklik arayışına girer. Bunun sonucunda da, her gün gazetelerde boy boy resimlerini gördüğümüz aldatmalar, kavga gürültüler ve cinayetler meydana gelir. Bir anlık gaflet, değişiklik arzusu, kişilerin hem dünya, hem de ahiretlerini karartır. Aman dikkat!

  Bunlar belki manasız gelir çok gence. Çünkü gönlünü kaptırana verilecek nasihat, ona deli saçması gibi gelir. Onun için Peygamber Efendimiz, “Sevgi, insanı sağır ve kör eder” (Keşfü’l-Hafa, 2/129) buyurmuştur.

  Sağıra ne anlatsanız duymaz. Görmeyen bir kimse, ne yapsanız görmez. Bu bakımdan ileri görüşlü, tecrübeli ana-babanın, akrabanın ve iyi arkadaşların tavsiyelerine kulak vermeli. Ana-baba, oğlunun veya kızının evleneceği kişiye, evlâtlarının gözü ile bakmaz. Acı tecrübelerin verdiği dersle bakar. Ana baba sadece görünüşe değil, perdenin arkasına da bakar. Çünkü gerçeği görmeye mâni olur perde...

  Flörtsüz evlilik olmaz mı?

  Flört dönemi, gerçek beraberliği çoğu zaman aksettirmez. Eğer flört, gerçek hayatın aynısı olarak yaşanabilse, belki evliliğin nasıl gideceğine dair ipuçları verebilir, ama bunun da başka bedelleri vardır malûm. Bildiğimiz anlamdaki flört, yani arada sırada görüşüp gezmek, sohbet etmek ise, aslında gerçek hayatta olunandan farklı bir kişiliğin sergilendiği bir dönemdir.

  Örneğin kişi günün yirmi üç saati tek başına, sessiz ve sakin bir hayat sürüyor, biriken sohbet ve gezme ihtiyacını günde bir saatlik buluşmalara saklıyorsa, o bir saatte çok konuşkan, canlı, eğlendirici biri gibi davranabilir. Ve “çıktığı” kişi de canlı, atak, sosyal insanlardan hoşlanıyorsa onun gözüne hoş görünebilir.

  Ama iş evliliğe gelince, o hareketli görünen kişinin günde ancak bir saat gezmeye ve sohbete tahammül edebildiği, aslında çok durgun ve sakin bir hayatı sevdiği açığa çıkar ve sürtüşmeler başlar.

  Ben üç-dört yıl flört edip birbiriyle çok iyi anlaşan, ama evlenince birkaç ayda hayal kırıklığı yaşayan nice insanlar gördüm. Evlilik hayatı başlayınca “Reklamları izlediniz, şimdi haberler” anonsu yapılmış gibi olur.

  “Peki, flört bile olmadan evlenilecek kişi nasıl seçilebilir?” diyebilirsiniz. Aslına bakarsanız bir insanın, karşısındaki kişiyi tanıması o kadar da uzun bir zaman gerektirmez. Yapılan araştırmalar özellikle kadınların, karşılaştıkları kişiyi ilk üç dakika içinde değerlendirip kategorize edebildiğini göstermiştir.

  Dikkatli bir insan için yüz hatları, mimikler, ses tonu, konuşma biçimi, hatta kullanılan kelimeler bile kişiliğe dair önemli işaretler taşır. Ve özellikle hanımlar bu tip işaretleri çok iyi değerlendirirler.

  Mesela karşınızdaki kişiye “Hava bu gün ne güzel, değil mi?” diye sordunuz diyelim. Hepsinden de ayrı bir kişilik yapısına işaret eden çeşit çeşit cevaplar alabilirsiniz.

  – Gerçekten harika bir hava var, insanın içi coşkuyla doluyor. (Canlı, iyimser.)
  – Böyle havaları çok mu seversin? (Karşısındakiyle ilgilenen.)
  – Hı hı. (Kontrollü ve ketum.)
  – Haklısın, çok güzel, değil mi? (Uyumlu, paylaşımcı.)
  – Esas üç gün önce çok daha güzeldi. (Geçmişte yaşayan.)
  – Yaa, bu güzel havada eve tıkıldık işte. (Şikâyetçi, karamsar.)

  Bakın, bir tek cümleden ne kadar çok ipucu çıkartabiliyorsunuz. Yeter ki ona iyi bakın, dikkatli dinleyin ve ipuçlarını değerlendirin. (Dr. Yusuf Karaçay)

  Flörtün zararları nelerdir?

  Flörtün pek çok sakıncası vardır: Flörtte bir tuzak vardır. Flörtte çok defa, kız, erkek tarafından kandırıldıktan sonra terk edilir. Tabi tam tersi olduğu durumlar da olabilir.

  Flört, gençlerde gafilce tecrübelere yol açar. Bu tecrübelerin çoğu, kötü şekilde sonuçlanır. Tecrübe için insan, cebine barut koyup kendini tehlikeye atmaz. Ateşle barut bir arada durmaz. Yılan acaba nasıl sokar diye yılanla oynanmaz.

  Flört, akıl mantık hislerini alt üst eder. Flörte alışan, sık sık arkadaş değiştirir. Kızı kandırıp terk eden erkek hain, kandırılan kız da maskara durumuna düşer. Flörtte çok defa, iffet elden gider. Namuslu Müslüman bir kız için bundan büyük felaket olamaz. Flört, pek çok genci serseri, müsrif ve perişan eder. Gençler arasında aşağılık kompleksi, kıskançlık, kin, nefret, karamsarlık ve çeşitli ruhî bunalımlar doğurur.

  Flört arzusu, tenhada buluşmaya davet eder. Sonunda, birçok gencin başı belaya girer. Sonrasında ise pişmanlıklar ve acılar yaşanır.

  ABD’deki Pennsylvania Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, 1964 ile 1997 yılları arasında evlenen 1400 kişiye evliliklerindeki deneyimleri sorulmuş.

  Bilim adamı Claire Kamp-Dush, evlenmeden önce aynı evi paylaşan çiftlerin, diğer çiftlere göre daha mutsuz olduklarını söylediklerini ve boşanma oranlarının daha yüksek olduğunu belirtiyor. Çiftlerin birlikte yaşamaya karar verirken, muhtemel bir ayrılığın daha kolay olacağı düşüncesiyle yeterince ince eleyip sık dokumadığını belirterek, evlilik kararında da genelde birlikteyken harcanan emek ve çocukların etkili olduğunu söylüyor.

  Sadece kendi zevkini önemseyen genç bir erkek, kokladığı çiçekten hemen doyar, sonra başka bir renk, başka bir çiçek arar. Artık bu sahne onu avutmaz, ondaki esrar, onu çeken cazibe, bağ ve düğümler çözülmüştür. O artık başka bir cazibe, daha esrarlı bir düğüm ister, başka eğlenceleri kovalar. Bu bakımdan flört hususunda kız veya kadın, çok hassas olmalıdır.

  Dinimiz flörte izin verir mi?

  Dinimiz elbette böylesi bir ilişkiye izin vermez. Birbirine yabancı iki karşı cinsin tenha bir yerde baş başa kalışları; hislerinin isyanına, yaratılışta var olan duyguların ayaklanmasına vesile teşkil eder. Cinsî hislerin ayaklanması ve isyanından sonraki safhaları ise kimse kestiremez. Atalarımız “ateş ile barut yan yana durmaz” demişler.

  Böylesi ilişkiler gayet masumane bir şekilde başlar, ancak neticesi genelde hüsran olur. Toplum hayatındaki pişmanlıkların, hatta cinayetlerin ve kötülüklerin büyük çoğunluğunun bu ikaza kulak asmayıştan, aradaki sınırı aşıp taşmaktan kaynaklandığı da yaşanan günlük olaylarla sabittir. Gazete ve televizyonlar bu tarz haberlerle dolu değil mi?

  Bunun istisnası yok mu, her kadın, her erkek böyle mi? Elbette öyle bir iddiamız olamaz. Elbette her kaidenin istisnası olur. Lakin istisnalar hep müstesna kalır, umumi hükmü değiştirmez.

  Kadın kendisini şaibe altına sokacak laubaliliklerden uzak kalmalı, kolay elde edilen, kolayca da terk edilen eğlence metaı haline gelmemelidir. Erkek de hayata sadece ve sadece şehevi bir gözlükle bakmamalı, Allah’ın kendisine verdiği enerjiyi böylesi basit duygu ve düşüncelerle tüketmemeli, beynini çalıştırmalı ve yarınlara öyle yürümelidir.

  Kız arkadaşımla gizli dinî nikâh yaptırabilir miyim?

  Günümüzde pek çok genç bu soruyu sorabiliyor. Sizlere burada yaşanmış bir hadiseden bahsedeyim. Ahmet Şahin Hoca’ya gencin biri şöyle bir soru soruyor:
  “Hocam! Normal evlenme zamanım gelince hayatımı birleştirmek istediğim bir kız arkadaşımla dinî nikâh yaptırmak istiyorum. Ancak ailemizin buna izin vermeyeceğini de biliyoruz. Şimdilik gizli dinî nikâh yaparak bu müşterekliğimizi sağlasak, zamanı gelince de resmî nikâhı düşünsek olur mu?”

  Ahmet Şahin Hoca gence şöyle diyor: “Dinî nikâhı öne alıp resmî nikâhı sonraya bırakmanızı, hem de bu nikâhı gizli yapmayı düşünmenizi, baskısı altında kaldığınız gençlik arzularınızın sizi yanıltması olarak görmekteyim. İnsan, arzusunun etkisi altında kalırsa, ne kadar olumsuz ve zamansız olursa olsun bir kılıf bulur, yine de arzularını gerçekleştirmeye yönelebilir. Bilinmeli ki, nikâh öyle basit bir olay değildir. Önünü sonunu iyi düşünmek gerekir.

  Gizli de olsa dinî nikâhla yapılan evlilikte, evlilik hakları tümüyle gerçekleşir, taraflar birbirlerine karşı hak ve mükellefiyetleri yüklenmiş olurlar. Hatta mirasçı dahi olurlar. Ancak bu evliliği ispat etmek, oluşan hakları emniyet altına almak bugünkü kanunlarla mümkün olur mu?

  Hele bir müddet sonra taraflardan biri, ‘Ben bu gizli evliliği sürdürmek istemiyorum, sandığım kadar da cazip bir şey değilmiş!’ deyip de çekiliverirse çare ne olur? Zaten çoğu kez delikanlının hevesi kısa zamanda bitiyor, böyle kolayca rest çekmeler görülüyor, kızcağız da ortada kalmaya mecbur, hatta mahkûm hale geliyor, pişmanlık olanca etkisiyle yaşanıyor; ama hiç faydası yoktur bu pişmanlığın...

  Bu arada haberi olan aileler de olayın içine girince çıkmaz üstüne çıkmazlar başlıyor. ‘Bir deli bir kuyuya bir taş atar, bin akıllı çıkaramaz’ misali şaşırmalar söz konusu oluyor. Geriye tek çare kalıyor. Gizli nikâhın oluşan haklarını almak için imzalı, şahitli resmî nikâh...

  Bundan dolayı Şafii mezhebinde, ailenin haberi ve rızası olmadan gizli evlilik yapılamaz. Hanefi’de ise ailenin haberi olunca tarafların birbirine denk olmadıkları anlaşılırsa ayırma hakkı söz konusu olur. En doğrusu, ailenin de izin vereceği normal evlenme vaktini sabırla beklemek.

  Ancak böyle bir beklemeyi göze almak için, karşı cinslerle mahremiyet sınırlarını kaldıran laubaliliklerden uzak kalmalı, hisleri alevlendirecek ortamlardan kaçınılmalıdır ki, normal evlenme vaktini bekleme sabrı göze alınabilsin.

  Yoksa her fırsatta duyguları isyana yönelten gizli buluşma ve görüşmeler devam ederse bekleme sabrına sahip olunamaz, zamanı gelmeden gizli evlilik yapmaya kendini mecbur sanır, sonra da, ‘Tecrübeli büyüklerimiz bizi neden uyarmadılar?’ diye sitem dolu beddualar söz konusu olabilir.”

  Gelip geçici hislerinizin kurbanı olmayın

  O yüzden hislerinizi kontrolden çıkaracak ortamlardan uzak durun, mahremiyet sınırlarını aşarak aklınızın, mantığınızın, hatta ailenizin kabul etmeyeceği kararlar almaya kendinizi mecbur hale getirmeyin. Şunu unutmayın ki, insandaki cinsel duygular, mahremiyet sınırları içinde korunur da tahrike maruz kalmazsa, sahibini akıl-mantık dışı kararlar almaya zorlamaz, utanacağı yanlışı yapmaya mecbur bırakmaz.

  Ne zaman bu konudaki sınırlar aşılır, yabancılarla yüz yüze, göz göze şaibeli şekilde buluşmalara, görüşmelere taşınırsa, o zaman akıllı insanın alamayacağı kararları aldıran duygu dayatmaları söz konusu hale gelir!

  Efendimizin (a.s.m.) şu ihtarı da bunu ifade etmektedir zaten:
  “Mahremiyet sınırlarını aşıp taşarak cinsel hislerini ayaklandıran insan, aklının ya tümünü ya da üçte ikisini kaybetmiş gibidir!” (Keşfü’l-Hafa, 2/129)

  Artık alacağı kararlar, yapacağı işler aklının, mantığının değil de alevlenmiş hislerinin kararı olur. His ise önünü görmez, sonra aklı başına gelir; ama bu defa da zamanı geçmiş bir akıllanma olur bu. Böyle üzücü sonuçlara maruz kalmamanın tek çaresi, iki ikiye tenhalarda yabancılarla şaibeli şekilde buluşmaktan kaçınmak, tahrikçi zemin ve görüntülerden kendini korumaya, kollamaya almaktır.

  Sözün özü: Haram-helal sınırlarını tanıyanlar kendilerini korumaya alırlar, tanımayanlar kendilerini yanlışlara mecbur sanırlar!

  (Bkz. Gençliğin Cinsellik İmtihanı, M. Ali Seyhan, NESİL YAYINLARI)


  kaynak
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  Kadim
  Misafir..

  Cevap: Flörtsüz evlilik olmaz mı?

  “Reklamları izlediniz, şimdi haberler”
  Flört anlık da yaşanabilen olaylardır....
  Bunun yanı sıra ilk görüşte aşk kavramı diye bir olguda vardır...
  Yusuf Bey genellme ile kati bir şekilde yargılama yapmış...
  Evet bir bakımada haklı kendisi ama zamanımızda çoğu flörtler yatak odasına uğramakta..


  Ahmet Şahin Hoca gence şöyle diyor: “Dinî nikâhı öne alıp resmî nikâhı sonraya bırakmanızı, hem de bu nikâhı gizli yapmayı düşünmenizi, baskısı altında kaldığınız gençlik arzularınızın sizi yanıltması olarak görmekteyim. İnsan, arzusunun etkisi altında kalırsa, ne kadar olumsuz ve zamansız olursa olsun bir kılıf bulur, yine de arzularını gerçekleştirmeye yönelebilir. Bilinmeli ki, nikâh öyle basit bir olay değildir. Önünü sonunu iyi düşünmek gerekir.

  Gençlik arzusu !!! Yada gençlik arzuları !!!
  Bunların ne olduğunu ben çok iyi biliyorum bakınız tenha köşelere bakınız cafelere bakınız internet flört veya aşklarına !!!
  Şimdiki aileler çocuklarının başına gelenleri veyahut çocuklarının nerelerde hangi dengesiz işlerle uğraştıklarını bilseler Dini Nikah için kuyruklar oluşur.

  Sözüm ona gizli nikah değilde gizli çevrilen flörtler için fikir yürütmemiz gerekir...

  Efendimizin (a.s.m.) şu ihtarı da bunu ifade etmektedir zaten:
  “Mahremiyet sınırlarını aşıp taşarak cinsel hislerini ayaklandıran insan, aklının ya tümünü ya da üçte ikisini kaybetmiş gibidir!” (Keşfü’l-Hafa, 2/129)
  Ve ne güzel bir söz..

 3. #3
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  1.271
  Rep Gücü
  39041

  Cevap: Flörtsüz evlilik olmaz mı?

  olur tabikide.özellikle yazının şu bölümüne tümüyle katılıyorum..

  Günümüzde en çok boşanma, flörtsüz evliliğin yapılmadığı Batı ülkelerinde olmaktadır. İki taraf da, tanışma devresinde, birbirlerine hoş görünmek için beraber bulundukları zamanlarda, gayet toleranslı davranıp, kötü huylarını birbirlerine hissettirmemeye çalışır, birbirlerini yanıltırlar. Ancak evlendikten sonra anlaşılır gerçek durum… Fakat iş işten geçmiş olur.

 4. #4
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Cevap: Flörtsüz evlilik olmaz mı?

  Batı kültüründe flört ederek dahi evlenilse evliliklerin boşanma ile sonuçlandığı yazılıyor...

  Sadece bu mu sebep sizce?

  Yani flört ettiler ana gene birbirlerini tanıyamamışlar ayrıldılar...Bu mu?

  Hayır çünkü ekonomik özgürlüğünü kazanan kadın , tüketici durumundan üretici durumuna geçen kadın artık kendi ayakları üzerinde durabiliyor, korkmuyor ayrılmaktan, mutlaka bir erkeğin boyundurluğu altına girmenin gerekli olduğuna inanmıyor..

  İster flört ederek olsun , ister flört etmeyerek...Bunu kimse önceden bilemez sonuçta kimse ayrılıcam diyerek evlenmiyor...Flört ederler çok iyi tanırlar ama olmaz , evet...Flört etmezler ama gene olmaz farklı yapılardaymışız denir...

  İşin dini kısmını bilemem ama...Bence tanımadan , konuşmadan,paylaşımda bulunmadan evlilik olmaz...

 5. #5
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Flörtsüz evlilik olmaz mı?

  Alıntı DeNiz GözLeR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Batı kültüründe flört ederek dahi evlenilse evliliklerin boşanma ile sonuçlandığı yazılıyor...

  Sadece bu mu sebep sizce?

  Yani flört ettiler ana gene birbirlerini tanıyamamışlar ayrıldılar...Bu mu?

  Hayır çünkü ekonomik özgürlüğünü kazanan kadın , tüketici durumundan üretici durumuna geçen kadın artık kendi ayakları üzerinde durabiliyor, korkmuyor ayrılmaktan, mutlaka bir erkeğin boyundurluğu altına girmenin gerekli olduğuna inanmıyor..

  İster flört ederek olsun , ister flört etmeyerek...Bunu kimse önceden bilemez sonuçta kimse ayrılıcam diyerek evlenmiyor...Flört ederler çok iyi tanırlar ama olmaz , evet...Flört etmezler ama gene olmaz farklı yapılardaymışız denir...

  İşin dini kısmını bilemem ama...Bence tanımadan , konuşmadan,paylaşımda bulunmadan evlilik olmaz...

  İslamiyet, tanımadan,bilmeden yapılan evliliğe onay vermez zaten.Burada belirtilen, çizgiyi ve sınırı aşmış , nasıl olsa evleneceğiz düşüncesiyle her türlü hareketi normal karşılayanların anormal tanışıklığıdır.

  Özellikle bayanların çok sağlıklı karar verip, hareket etmesi gerekiyor.
  Babamdan başkasının eli eline değmemiş olan annemin namusunun bana yaşattığı gururu ben de evladıma yaşatmalıyım...

  Şimdi köşe başlarında, sinek misali üst üste olan gençlerin,geleceğin anne babaları olduğunu düşündükçe tüylerim ürperiyor.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 6. #6
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917

  Cevap: Flörtsüz evlilik olmaz mı?

  Flört bir ilişkiye başlamadan önce atılan en sağlıklı adımlardan biridir diye düşünüyorum,ha bu flörtün sonrasında yapılan evlilik mutlu mu ,mutsuz mu sürer onu bilemem,çünkü insanlar yaş ve yaşadığı ortama göre çok çabuk değişkenlik gösterebilen türler,nice evli kişiler biliyorum,yıllarca flört etmiş ve evlenmiş ,ama hayretler içerisinde evliliğni karşıdan izliyor, benim tanıdığım adam bu değildi,veya benim tanıdığım kadın...Her gün yeni bir eşle karşılaşıyor,her gün yeniden birini tanıyor ( muş ) böyle diyor evli kişiler,velhasıl flört gereklidir...Kaba bir örnek olacak kimse şunu demek istemez '' manda yavrusu gibi gözümü açtım seni gördüm'' bu olmaz,doğrular hataları yaparak bulunur,sağlıklı evliliğin sırrı,erdemlerinden ödün vermeden ,kişileri,adayları tanımaktan geçer...Onun gözünde kendinin nasıl biri olduğunu görürsün,kendini keşfedersin,böylece kendi değerin hakkında fikir sahibi olursun,sonra aşklar da evlilikler de sular seller gibi gelse karşına bana mısın demezsin,tecrübenle yaklaşırsın...Metamatik hesabı yapar gibi görücü usülü ile evlenmek...bilmiyorum ya bana göre değil,oğlumuz 28 yaşında efendim,şurada çalışıyor şu kadar maaş alıyor,sizin kızınız da 22 yaşında e hanımda bir kızcağız,gelin biz bunları evlendirelim...Mantığa bakın,sonra...? Karşında senin kocan olmaya odaklanmış bir er kişi....?şaşkınsın,elin ayağın birbirine dolanmış,sinir sistemin alt üst olmuş....Ne kadar sağlıklı? Dini kısmına bende birşey diyemem,ama erdemlerinden ödün vermeden kişileri tanıma sözüm de bu konuya mesafeli yaklaştığımın ıspatıdır....;)

 7. #7
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  Cevap: Flörtsüz evlilik olmaz mı?

  Yazıyı ve yorumları okumadım arkadaşlar fakat başlığı okudum
  bu saatte detaylarla uğraşamam ama flörtsüz evlilik olmasın diyorum,hoş evlilik bir şans işidir ama az birazda nedir,neye benziyordur bilmek lazım diye düşünüyorum

 8. #8
  Aktif Üye Masterlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  29
  Mesaj
  2.284
  Rep Gücü
  45818

  Post Cevap: Flörtsüz evlilik olmaz mı?

  Alıntı DeNiz GözLeR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Batı kültüründe flört ederek dahi evlenilse evliliklerin boşanma ile sonuçlandığı yazılıyor...

  Sadece bu mu sebep sizce?

  Yani flört ettiler ana gene birbirlerini tanıyamamışlar ayrıldılar...Bu mu?

  Hayır çünkü ekonomik özgürlüğünü kazanan kadın , tüketici durumundan üretici durumuna geçen kadın artık kendi ayakları üzerinde durabiliyor, korkmuyor ayrılmaktan, mutlaka bir erkeğin boyundurluğu altına girmenin gerekli olduğuna inanmıyor..

  İster flört ederek olsun , ister flört etmeyerek...Bunu kimse önceden bilemez sonuçta kimse ayrılıcam diyerek evlenmiyor...Flört ederler çok iyi tanırlar ama olmaz , evet...Flört etmezler ama gene olmaz farklı yapılardaymışız denir...

  İşin dini kısmını bilemem ama...Bence tanımadan , konuşmadan,paylaşımda bulunmadan evlilik olmaz...  batı kültüründe flört bile yok artık
  direk zina yapıyolar

  hayat kadını dolmuş orada ortalık
  ne evliligi

  herif evleniyo bakıyoki , karısı karı değil
  gözü baska erkeklerin orasında burasında
  para verip yaparım daha iyi diyo ve şutluyo karısını

  yada bazıları göz yumuyo bu duruma(onlara nedenir artık siz düsünün)


  bazı kadınlarda en ufak bi anlasmazlıkta ayrılıyolar
  nası olsa para kazanıyo ya
  saygı falan hakgetire
  evlilik yuva çocuklar umurlarında değil
  evlenmek onlarda oyuncak gibi bise


  hiçbise umurlarında değil
  öle para kazanıpta burnu havada çok kız var çalıstıgım iş yerinde ve bazıları evli
  hayret ediyorum
  kocaları nasıl katil olmuyolar

  selam vermeye bile değmez
  insan demeye 1000 şahit ister

  o yüzden para kazanmak hersey değildir
  insanın ne oldugunu ve haddini bilmesi gerekir

  bu avrupada hiç yok

  avrupaya cinselligi bi kaç gecelik yasamak için gitcen
  oradaki kadınların çogu evliligi haketmiyo
  çoğunun degerleride burdaki süprüntülerden fazla değil

 9. #9
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: Flörtsüz evlilik olmaz mı?

  Yazıda sürekli " dinimizde yeri olmamasına rağmen " deniyor.Oysaki Allah'ı tanımlamaya başlarken ne diyoruz " RAHMAN ve RAHİM..."
  RAHMAN = Erkek
  RAHİM = Dişi

  Yani Allah daha en başta Erkek ve Dişi kavramlarını ikisini bir arada kullanmıştır.Kur'an-ı Kerim'de de bir çok yerde varlıkların çigt çift yaratıldığını bildirmiştir " Artı-Eksi,Kadın-Erkek..."

  Buna bağlı olarak varlıkların türemeleri,üremeleri gerekmektedir.Bunun için de bazı bilimsel sınırlamalar konmuştur.Bu sınırlamalar insanlar için " BALİĞ / ERGİN " ergin olarak tanımlanıyor.Bu ne demektir biyolojik olarak erkek ve kadın BALİĞ olduğundan itibaren artık bu yola girmiştir.

  Yani kısaca buraya kadar insanın temeli öncelikle zürriyetin dev***** dayanmaktadır.İnsanın olmadığı bir dünya düşünülebilir mi?

  Dinimizde " Flört " e izin vermez demek yukarıda yazdığım gibi yaradılışa ters bir durum.Ayrıca dinimiz de flörte izin vermez diye bir kavram yaratmak yanlış.Bu sadece inanç ve toplumsal örf adetlerle anlatılabilir o kadar.

  Bakın Çerkez adetlerine: Hepimizden daha tutucular ama, kadın ve erkeği, bir arada dans ettirmek dahil her türlü flörte, köy meydanında izin veriyorlar. Yani bunu yapan kim? ŞEYH ŞAMİL, Hacı Murad! Onlar bizden daha mı az Müslümandılar? İmam Şamil de eşiyle köy meydanında dansetti, flört etti, makul bir aydan sonra "İki genç mutabakatla" birbirleriyle UYUŞACAKLARINI anlayıp evlendiler... MUTABAKAT (izinli flört) İSLAMIN ve İNSANIN DOĞASINDA vardır! Gençleri gizli kaçamaklara niçin mahkum ediyoruz?

  Her zaman her varlıkta Dişi-Erkek,Kadın-Erkek yakınlaşır.Bu yakınlaşmanın da kutsal bir olayla süslenmesi çok daha güzeldir.Bu ister " Gizli Nikah " ister " Resmi Nikah " olsun farketmez.

  Sağlıcakla kalın.

Benzer Konular

 1. Flörtsüz evlilik olurmu?
  dogangunes Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Yorum: 21
  Son mesaj: 21-04-2010, 11:58 AM
 2. Rehbersiz Olmaz
  nefisetülilm Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 10-02-2010, 04:48 PM
 3. Evlilik terapisi nedir? Kimler evlilik terapisi almalıdır?
  PEDAGOG AYKUT A Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-01-2010, 02:53 PM
 4. Ayağa gelmez taş olmaz başa gelmez iş olmaz
  ayybben Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-09-2009, 08:19 PM
 5. Evlilik Dışı Evlilik
  Karakarizma Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-03-2007, 10:47 PM
Yukarı Çık