9. Sayfa, Toplam 9 BirinciBirinci ... 789
Gösterilen sonuçlar: 81 ile 83 Toplam: 83
 1. #81
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Mesaj
  40
  Rep Gücü
  56

  Cevap: Mezheblere Ne Lüzum Var? Herkes Kendisi Kur`an`ı ve Hadîsi Okuyup Hüküm Çıkara

  Sn.Arkadaşım.Şu bir gerçek.Ben yukarıda yazdıklarıma tam anlamıyla inanıyorum.Dolayısıyla inandığımı uyguluyorum.Öyle olunca da sen de neye inanıyorsan onu uygulayabilirsin.Burada kimseye ille de bunu kabul edeceksin demiyoruz.Ben araştırdım bunlar benim için doğru
  Tersini savunmuyorum


  Sen yorumlayıp belki de 4/1 dir diyorsun.O da olabilir.Peki akşam namazı niçin 2 rekat onu da düşün insanların peşinden kovalayan mı var?
  Sadece misal verdim

  Neyse çok sorun değil.İnsanlar yürekten inandıklarını uygular.Sen eğer namazı bir dua,anmak... gibi anlıyorsan öyle uygula.Bir gün eğer doğrusunu da bulursan buradan yazarsın.Çok aşırı tartışmaya gerek yok.Aşırı tartışmalar,sonucu belirsiz tartışmalar insanları kavgaya ve küfre götürür.Bu na da gerek yok.
  Evet öyle savunuyorum. Amacım inat ve aşırıya kaçmak değil detaylı tartışmaktı.

  Çok küçücük bir not.Namaz Hz.Musa'ya da emrolunmuştu ama onun ki farklıydı demişsin.Bizlere emrolunan Hz.İbrahim'in kıdığı namazdır.Bunu da bir gün anlatırız.
  Olur konuşalım başka bi konuda.

  Sizde sağlıcakla kalın.

 2. #82
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  1.511
  Rep Gücü
  33423
  [QUOTE=atmaca34;150805]işte buya işte buu..ne güzel bak.. ben bu özgürlüğü çok seviyorum..herkes kendi fikrini söylüyor..söyleye biliyor..apaçık ...arkadaşlar ;ben buyum ...diyebilmek gerçekten güzel hemde çok..çok ..güzel..tüm arkadaşların yorumları kendi akılları nazarında güzel gibi görünüyor..benim düşünceme görede..güzelim pencere biraz bulanıklaşmış..nasıl diim..sıcak bir odadasın dışarısı soğuk ...camdan kar yağışını izleyeceksin... aman allahım oda ne.? camlar buhulaşmış..sizce buradaki buharlaşma güzelmii..?neyse konu güzel birazda konu üzerine yorumlar yapalım..bu güzel özgür pencerede herkesi büyük bir sabırla takip eden adminede saygı duyalım diyorum..ben bu sitenin sahibi olsam yeşil renk hariç herkesi..sustururdum..evvett..nerde kalmıştıkmezhepler demiş bir arkadaş diğeride..ne meshebi ]ya bende kuranı ap açık anlaya bilirm..hem bak ALLAH' NE DİYOR..EY İNSANLAR.. EY MÜMİNLER.EY İMAN EDENLER...

  ....
  [QUOTE]

  Ne güzel yazmışsın rengarenk bir yazı olmuş. İşte tek sesliliğin olmadığı bir yelpazeden bakılacak açıklama. Tesbih taneleri gibi dizmişsin ama taneler birbirinden farklı.

  İnsanlarda faklıdır değil mi? Topalı var sağırı onlarda çalışıp ekmek parası kazanıyor.

  Hepimiz farklıyız çeşit çeşitiz ve ayrı yerlerden tek bir noktaya bakmamız gerekmez mi?

  İşte gerçeği bu.

  Konya bağlayacak olursam mezhep gerekli midir diye sorarsa gereklidir bana göre. Kaç mezhep var? 4 tane. Bunların dışındaki mezhepler bozuk değil mi? Yani dinden uzak oldukları apaçık ortada.

  Ama mezhepsiz olupta mesela nereye kadar insan kuranı hadisleri anlayıp uygulayabilir. Allah'ın ilk emri okuyun evet ama okuduktan sonrada okuduklarını-yani okuduktan sonra aldığın burdukları yerine getir demiş. Hayatını defter kitap okuyarak geçir dememiş.

  Mezhepsizlerde bunu zannediyorlar heralde. Buna rağmen dinini gerekliliğini yerine getiriyor yani haramdan halalden farzdan namazdan sıkıntıları yok kul hakkı felan herşey varsa Allah neden onu cennete koymasın. Zaten o da görecektir ki aynı şeyleri 4 mezhep söylüyor.

  Mezhep diyor ki, Namaz, oruç, zekar, hac, kelime şehadet, amentü, yasak, farz, helal haram gerisi yok ki zaten. İkisi aynı şey değil mi?

  Kafayı fazla bozmaya gerek yok. Ben mezhepsizin ibadetine şunu diyebilir miyim? Senin ibadetin sayılmaz. Diyemem. O da bana diyemez. Şunu diyebilirim. Namaz kılıyor ve namazla alakası olmayan kurandan sünnetten bihaber birşeyler yapıyorsa o zaman derim.

  Kuranı hadisi yorumlamakta yürek ister. Yüreği olanada saygı duyarım.

  Ben nasıl yorumluyorum. Bununlar ilgili ayet hadis açıklamalı kolaylaştırılmış kitaplar var. Okurum ve cumaya gider hocayı dinlerim. Hocanın tavsiyelerine kulak asarım.

  Kozmik odaya girmem yani elime kitabı alıp çok saçma olur. İnsanlar kaynaşa kaynaşa birşeyler öğrenirler.

  Mezheplerde böyledir tesbih taneleri gibidir ama biraz daha çaplıdır.

  Mezhepler karadan havadan denizden yol alan gemiler gibidir. Tek başına insan aç suzuz kalır.

 3. #83
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313
  Alıntı ashenarşi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ne güzel yazmışsın rengarenk bir yazı olmuş. İşte tek sesliliğin olmadığı bir yelpazeden bakılacak açıklama. Tesbih taneleri gibi dizmişsin ama taneler birbirinden farklı.
  Alıntı atmaca34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  işte buya işte buu..ne güzel bak.. ben bu özgürlüğü çok seviyorum..herkes kendi fikrini söylüyor..söyleye biliyor..apaçık ...arkadaşlar ;ben buyum ...diyebilmek gerçekten güzel hemde çok..çok ..güzel..tüm arkadaşların yorumları kendi akılları nazarında güzel gibi görünüyor..benim düşünceme görede..güzelim pencere biraz bulanıklaşmış..nasıl diim..sıcak bir odadasın dışarısı soğuk ...camdan kar yağışını izleyeceksin... aman allahım oda ne.? camlar buhulaşmış..sizce buradaki buharlaşma güzelmii..?neyse konu güzel birazda konu üzerine yorumlar yapalım..bu güzel özgür pencerede herkesi büyük bir sabırla takip eden adminede saygı duyalım diyorum..ben bu sitenin sahibi olsam yeşil renk hariç herkesi..sustururdum..evvett..nerde kalmıştık..

  mezhepler demiş bir arkadaş diğeride..ne meshebi ..ya bende kuranı ap açık anlaya bilirm..hem bak ALLAH' NE DİYOR..EY İNSANLAR.. EY MÜMİNLER.EY İMAN EDENLER...

  dikkat buyurursanız ayetlerin bazıları ayetlerimizde "AKIL SAHİPLERİ"için nice misaller vardır..diye biter..
  bazı ayetlerde ise şöyle sesleniliyor..müminler ,müslümanlar,zalimler,fasıklar,münafıklar,kafirler ...
  öyle kimselerdirki...
  buda demek oluyor ki herkes farklı bir düşünce yapısına sahip..şimdi kim diye bilirki herkes aynı manada anlar diye..evet soruyorum..kur'an daki bir ayeti..müminle..fasık aynı anlayabilirmi..?zalim diyor...nedemek zalim..insanlara eziyet edenmi..yoksa kendine eziyet edenmi..?
  günahından sonra tövbe edmeyenden daha zalim kim olabilir diyor ..ALLAH..
  sorsam zalim kimdir diye herkes insanlara eziyet edendir der..
  halbuki kendine zulum yapan ...günahından sonra tövbe etmediği için..kendi nefsini ateşe atan insandır zalim..işin özü budur..kendine acımayan kimseye acımaz..

  yinede yorumlar sizin kendi aklınızla güzel olabilir..ben hiç bir arkadaşımı cahil olarak görmüyorum..
  fakat bir hastalık tespit ediyorum..sanki üzerinize..biraz bilgisizlik hastalığı..bulaşmış gibi..bir müslüman..insanlara şifa dahıtmalı..benimde size yazabileceğim tek reçete..
  kur'an ın ilk emri..oku...seni yaradan rab'ın adıyla oku...


  bir de günümüz ayrımcılığıyla alakalı bir hadis aklıma geldi anlatmadan geçemiycem..

  ALLAH resulu (s.a.v.)bir gün;ya ali sen meryemin oğlu isaya benzersin senden sebep iki kavim cehenneme gidecek bir seni hiç sevmeyenler iki seni çok sevenler..(bu iki kavimde çıkmıştır..)
  ve benim ümmetim yetmiş üç fırkaya ayrılacak bunların içerisinde bir fırkası kutulacak..

  ALLAH c.c. kurtuluşa erenlerden olmayı nasip etsin...

  bakın bu 73 fırka ben müslümanım diyenler....bize düşen..bu fırkayı bulmak..
  yani akıl sahibi olmak..akıl iyi ile kötüyü ayırt edemek değil..akıl iyilerin içerisinde en iyisini bulabilmektir.
  en iyisinide bulmanın yolu okumaktan geçer okur kende dinlemekten.dinlerkende öğrenmekten.öğrenirkende.benim aklıma göre böyle olmalı şöyle olmalı dememekten....

  daha güzel yarınlara..  Geçmişi hatırlamak güzel ...

  Dediğim gibi yeşil reng daha güzell...

9. Sayfa, Toplam 9 BirinciBirinci ... 789

Benzer Konular

 1. Günün Hadisi Şerifi
  erkişi Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 142
  Son mesaj: 01-09-2013, 08:18 PM
 2. kendisi tam bir ruh hastası.. :)
  pink_shoe Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 23-04-2010, 09:39 PM
 3. Câriye hadisi
  mopsy Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-03-2010, 09:55 AM
 4. Resimli hadisi şerifler..
  Venhar Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 30-11-2008, 07:48 PM
 5. Farkında mısın? ::Herkes ama herkes OKUSUN::
  SGOR Tarafından Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 03-11-2008, 07:06 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık