+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
1. Sayfa, Toplam 6 123 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 51

Bir '' kafir '', Kuran'ı okusa Müslüman olur mu ?

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan Bir '' kafir '', Kuran'ı okusa Müslüman olur mu ? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Kafir diye nitelememdeki sebepde yine Kuran'dır... Hani bir surede peygamber diyor ya : '' Ey kafirler... Sizin dininiz size, benim

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Üye Numarası
  121183
  Mesaj
  912
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  19318

  Bir '' kafir '', Kuran'ı okusa Müslüman olur mu ?

  Kafir diye nitelememdeki sebepde yine Kuran'dır... Hani bir surede peygamber diyor ya : '' Ey kafirler... Sizin dininiz size, benim dinim bana '' diye.

  Kızmak, bağırmak çağırmak, küfretmek... Elbette çok insanca. Ama bunları bir tanrıda yapıyor desem ?

  İnanmayanlar bir yana arada hızını alamayıp insana dahi kahrolası diyen tanrı, insanıda kendinin yarattığını unutmuş olmalı. Bu ayetlerin elbetteki bize anlatılan islamla pek ilgisi olmayıp, dinin felsefi temelini açıkça ortaya koyuyor. Evet daha bu çağda bile inanmayanlara ne gözle bakıldığını düşünürsek o dönem bu sözler pek hafif kalıyor bile diyebiliriz. Tabi bunları, tanrı söylüyor kısmı önemli...


  Abese suresi

  17. Kahrolsun insan, o ne kadar nankör.  Nisa suresi :

  44. Kendilerine kitaptan bir nasib verilmiş olanları görmüyor musun? Onlar sapıklığı satın alıyorlar ve sizin de yoldan sapmanızı istiyorlar.
  47. Ey kendilerine kitap verilenler! Gelin yanınızda bulunan (Tevrat)ı tasdik etmek üzere indirdiğimiz bu kitaba iman edin. Biz birtakım yüzleri silip de enselerine çevirmeden yahut cumartesi halkını (yahudileri) lanetlediğimiz gibi onları lanetlemeden önce iman edin. Yoksa Allah'ın emri mutlaka yerine gelecektir.  Tevbe suresi

  5. Şu haram aylar bir çıktı mı artık o müşrikleri NEREDE BULURSANIZ ÖLDÜRÜN, yakalayın, hapsedin ve bütün geçit başlarını tutun. Eğer tevbe ederler ve namaz kılıp zekatı verirlerse onları serbest bırakın. Muhakkak ki, Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.
  28. Ey iman edenler! Müşrikler bir pisliktirler. Artık bu yıldan sonra Mescidi Haram'a yaklaşmasınlar. Eğer yoksulluktan korkarsanız Allah sizi dilediğinde lütuf ve ihsanıyla zenginleştirecektir. Allah gerçekten alîmdir, hakîmdir.  Bakara suresi

  142. İnsanlar içinde bir kısım beyinsizler takımı, "Bunları bulundukları kıbleden çeviren nedir?" diyecekler. De ki: "Doğu da, batı da Allah'ındır. O, kimi dilerse onu hidayete erdirir."
  159. İndirdiğimiz apaçık delilleri ve hidayetin kendisi olan âyetleri insanlar için biz kitapta açıkladıktan sonra gizleyenler var ya mutlaka onlara Allah lanet eder. Lanet edebilecek olanlar da lanet ederler.
  171. O kâfirlerin hali, sadece bir çağırma veya bağırmadan başkasını işitmeyerek haykıranın haline benzer; onlar sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler, akıl da etmezler.  Araf suresi

  166. Böylece onlar kibre kapılıp yasak kılınan şeylerden vazgeçmeyince, biz de onlara, hor ve zelil maymunlar olun, dedik.
  176. Ve eğer dileseydik onu o âyetlerle yüceltirdik, fakat o alçaklığa saplandı kaldı ve kendi keyfinin ardına düştü. Artık onun ibret verici hali o köpeğin haline benzer ki, üzerine varsan da dilini uzatır solur, bıraksan da solur. İşte bu, âyetlerimizi inkâr eden kavmin misalidir. Bu kıssayı iyice anlat, belki biraz düşünürler.  Maide suresi

  60. De ki: "Allah katında cezaya çarptırılma bakımından bunlardan daha kötüsünü size haber vereyim mi? Allah, kimlere lanet etmiş ve gazabına uğratmışsa; kimlerden maymunlar, domuzlar ve şeytana tapanlar yapmışsa, işte bunların makamı daha kötüdür ve onlar düz yoldan daha çok sapmışlardır".


  Bu ayetlerde istediğine hidayet ettiğinden söz ederken, inanmayanları nasılda pislik içinde bıraktığını pek bi övünerek anlatıyor. Ne yazıkki felsefenin var olduğunuda unutan tanrı için bu sözleri etmek pek zor olmasa. Madem onu pislik içinde bırakanda sensin, neden bu dünyayı yarattın ki ? Nedir bu imtihan saçmalığı ? Kendin çal kendin oyna... Peki aklı başında bir '' kafir '', hesap günü karşına dikilip; Beni sen kafir bıraktın... Şimdi cehennem cezası niye ? dese... Neyse enam suresinin 125.ayetine bakalım :

  125. Allah kimi hidayete erdirmek isterse, onun gönlünü İslâm'a açar. Kimi de saptırmak isterse, sanki göğe yükseliyormuş gibi, göğsünü dar ve sıkıntılı yapar. Allah, inanmayanları işte böyle pislik içinde bırakır.

  Ve devamında vakia suresini paylaşmak isterim... yukarıdaki ayetlerden biraz daha korkunç :

  51. Sonra siz ey sapık yalanlayıcılar!
  52. Elbette bir ağaçtan zakkum ağacından yiyeceksiniz.
  53. Karınlarınızı hep onunla dolduracaksınız.
  54. Üstüne de kaynar su içeceksiniz.
  55. Susuzluk illetine tutulmuş develerin içişi gibi içeceksiniz.
  56. İşte ceza gününde onlara sunulacak ziyafet budur.  En ilginci ise tebbet suresidir. Peygamberle arasında husumet yaşadığı amcası Abdul Uzza'ya ithafen olması ne garip. İslam'da lakap takmak, güya günah ya da islam ahlakına ters olmasına rağmen ayette Abdul Uzza'dan Ebu Lehep diye bahsedilir. Bir diğer açıdansa ve en can alıcı kısmı... Bu sure tam bir bedduadır. İnsanın aklına gelmiyor değil hani... Allah beddua eder mi ?

  1. Ebu Leheb'in elleri kurusun (yok olsun o) zaten yok oldu ya.
  2. Ne malı ne de kazandığı onu kurtaramadı.
  3. (O) alevli bir ateşe girecektir.
  4. Karısı da odun hamalı olarak (onunla beraber girecektir).
  5. Boynunda da hurma lifinden bir ip olacaktır.
  Konu güney tarafından (04-01-2009 Saat 11:46 PM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye forumdayim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125257
  Nerden
  almanya
  Yaş
  57
  Mesaj
  928
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  11374

  Cevap: Bir '' kafir '', Kuran'ı okusa Müslüman olur mu ?

  siz derdinize yanin...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Üye Numarası
  121183
  Mesaj
  912
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  19318

  Cevap: Bir '' kafir '', Kuran'ı okusa Müslüman olur mu ?

  Anlayamadım sayın aladin.

  Derdimiz ?

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye forumdayim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125257
  Nerden
  almanya
  Yaş
  57
  Mesaj
  928
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  11374

  Cevap: Bir '' kafir '', Kuran'ı okusa Müslüman olur mu ?

  Alıntı spartaküs´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Anlayamadım sayın aladin.

  Derdimiz ?
  yaptigin alintilar müslümanlarin meselesi, sizin o meselelerle ilgili bir tartisma acmanizi hos karsilamayiz, sonucta alamazsiniz... onun icin en iyisi paylasimlarinizi baska meselelere yogunlastirin....

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125880
  Mesaj
  522
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  7928

  Cevap: Bir '' kafir '', Kuran'ı okusa Müslüman olur mu ?

  tanrı söylüyor kısmı önemli...
  tanrı değil ALLAH=YARADAN

  Abese suresi

  17. Kahrolsun insan, o ne kadar nankör.
  Eksik...

  Kahrolası (inkarcı) insan! Ne nankördür o!

  ve ayet devamı....

  18. Allah onu hangi şeyden yarattı?
  19. Az bir sudan (meniden). Onu yarattı ve ona ölçülü bir şekil verdi.
  20. Sonra ona yolu kolaylaştırdı.
  21. Sonra onu öldürdü ve kabre koydu.
  22. Sonra, dilediği vakit onu diriltir.
  23. Hayır hayır o, Allah'ın kendisine emrettiğini yerine getirmedi. (İman etmedi.)
  24. Herşeyden önce insan, yediği yemeğine bir baksın!
  25. Gerçekten biz, yağmuru bol bol yağdırdık.
  26. Sonra toprağı, iyiden iyiye yardık!
  27, Böylece sizin ve hayvanlarınızın yararlanması için orada taneler, üzümler, yoncalar, zeytinler, hurmalıklar, sık ağaçlı bahçeler, meyveler ve otlaklar ortaya çıkardık.
  33, Kişinin kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçacağı gün kulakları sağır edercesine şiddetli ses geldiği vakit, işte o gün onlardan herkesin kendini meşgul edecek bir işi vardır.
  38. O gün birtakım yüzler vardır ki pırıl pırıl parlarlar,
  39. Gülerler, sevinirler.
  40. O gün nice yüzler de vardır ki, toz toprak içindedirler.
  41. Onları bir siyahlık bürür.
  42. İşte onlar, kâfirlerdir, günaha dalanlardır.

  Nankörün anlamı budur......!!!!!!!

  Nisa suresi :

  44. Kendilerine kitaptan bir nasib verilmiş olanları görmüyor musun? Onlar sapıklığı satın alıyorlar ve sizin de yoldan sapmanızı istiyorlar.
  47. Ey kendilerine kitap verilenler! Gelin yanınızda bulunan (Tevrat)ı tasdik etmek üzere indirdiğimiz bu kitaba iman edin. Biz birtakım yüzleri silip de enselerine çevirmeden yahut cumartesi halkını (yahudileri) lanetlediğimiz gibi onları lanetlemeden önce iman edin. Yoksa Allah'ın emri mutlaka yerine gelecektir.
  Parça parça değil bütün alın alacaksanız....

  44 Kendilerine Kitaptan bir nasip verilmiş olanları görmüyor musun? Onlar sapıklığı satın alıyorlar ve sizin de yoldan sapmanızı istiyorlar.

  45 Allah sizin düşmanlarınızı çok daha iyi bilir. Allah dost olarak yeter. Allah yardımcı olarak da yeter.

  46 Yahudilerden öyleleri var ki, (kelimeleri yerlerinden kaydırıp) tahrif ederek onları anlamlarından uzaklaştırırlar. Dillerini eğip bükerek ve dine saldırarak “İşittik, karşı geldik”, “İşit, işitmez olası!” “Râ’inâ” derler. Halbuki onlar, “İşittik ve itaat ettik; dinle ve bize bak” deselerdi bu kendileri için daha hayırlı olurdu. Fakat Allah, küfürleri yüzünden kendilerini lânetlemiştir. Bu yüzden pek az iman ederler.

  47 Ey kendilerine kitap verilenler! Bir takım yüzleri silip de tersine çevirmeden, yahut Cumartesi halkını lanetlediğimiz gibi onları lanetlemeden, yanınızda bulunanı (Tevrat’ı) doğrulayıcı olarak indirdiğimiz bu kitaba (Kur’an’a) iman edin. Allah’ın emri mutlaka yerine gelecektir.

  48 Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz. Bunun dışında kalan (günah) ları ise dilediği kimseler için bağışlar. Allah’a şirk koşan kimse, şüphesiz büyük bir günah işleyerek iftira etmiş olur.


  Ve işte finali (bu surenin)

  50 Bak Allah’a karşı nasıl yalan uyduruyorlar. Apaçık bir günah olarak bu yeter.

  Tevbe suresi

  5. Şu haram aylar bir çıktı mı artık o müşrikleri NEREDE BULURSANIZ ÖLDÜRÜN, yakalayın, hapsedin ve bütün geçit başlarını tutun. Eğer tevbe ederler ve namaz kılıp zekatı verirlerse onları serbest bırakın. Muhakkak ki, Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.
  28. Ey iman edenler! Müşrikler bir pisliktirler. Artık bu yıldan sonra Mescidi Haram'a yaklaşmasınlar. Eğer yoksulluktan korkarsanız Allah sizi dilediğinde lütuf ve ihsanıyla zenginleştirecektir. Allah gerçekten alîmdir, hakîmdir.

  Neden diğer ayetler değilde işlerinize gelen ayetler !!!!! BBakın daha burda neler var... Bir ayetle kafa bulandıracağınıza baştan sona anlayın...  TEVBE SÛRESİ
  (3) Hacc-ı ekber gününde1, Allah ve Resûlünden bütün insanlara bir bildiridir: Allah ve Resûlü, Allah’a ortak koşanlardan uzaktır. Eğer tövbe ederseniz, bu sizin için hayırlıdır. Ama yüz çevirirseniz, şunu iyi bilin ki, siz Allah’ı âciz bırakabilecek değilsiniz. İnkârcılara, elem dolu bir azabı müjdele!

  TEVBE SÛRESİ
  (5) Haram aylar çıkınca bu Allah’a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. Eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

  TEVBE SÛRESİ
  (11) Fakat tövbe edip, namazı kılar ve zekâtı verirlerse, artık onlar sizin din kardeşlerinizdir. Bilen bir kavme âyetleri işte böyle ayrı ayrı açıklarız.

  TEVBE SÛRESİ
  (15) Onlarla savaşın ki, Allah onlara sizin ellerinizle azap etsin, onları rezil etsin, onlara karşı size yardım etsin, mü’min topluluğun gönüllerini ferahlatsın ve onların kalplerindeki öfkeyi gidersin. Allah dilediğinin tövbesini kabul eder. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

  TEVBE SÛRESİ
  (27) Sonra Allah, bunun ardından yine dilediği kimsenin tövbesini kabul eder. Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

  TEVBE SÛRESİ
  (74) Bir şey söylemediklerine dair Allah’a yemin ediyorlar. Halbuki o küfür sözünü söylediler ve (sözde) müslüman olduktan sonra inkar ettiler. Ayrıca başaramadıkları şeye (peygamberi öldürmeye) de yeltendiler. Sırf, Allah ve Resûlü kendi lütfu ile onları zengin kıldığı için intikam almaya kalktılar. Eğer tövbe ederlerse kendileri için hayırlı olur. Şayet yüz çevirirlerse Allah onları dünyada ve ahirette elem dolu bir azaba çarptıracaktır. Artık onlar için yeryüzünde ne bir dost ne de bir yardımcı vardır.

  TEVBE SÛRESİ
  (102) Diğer bir kısmı ise, günahlarını itiraf ettiler. Bunlar salih amelle kötü ameli birbirine karıştırmışlardır. Umulur ki Allah tövbelerini kabul eder. Çünkü Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

  TEVBE SÛRESİ
  (104) Onlar, kullarının tövbesini kabul edenin ve sadakaları alanın Allah olduğunu; tövbeyi çok kabul edenin, çok merhametli olanın Allah olduğunu bilmediler mi?

  TEVBE SÛRESİ
  (106) (Sefere katılmayanlardan) diğer bir kısmı da, Allah’ın emrine bırakılmışlardır. Bunlara ya azap eder ya da tövbelerini kabul eder. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

  TEVBE SÛRESİ
  (112) Bunlar, tövbe edenler, ibâdet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar, rükû’ ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah’ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü’minleri müjdele.

  TEVBE SÛRESİ
  (117) Andolsun Allah; Peygamber ile içlerinden bir kısmının kalpleri eğrilmeğe yüz tuttuktan sonra, sıkıntılı bir zamanda ona uyan muhacirlerle ensarın tövbelerini kabul etmiştir. Evet, onların tövbelerini kabul etmiştir.

  TEVBE SÛRESİ
  (118) Savaştan geri kalan üç kişinin de tövbelerini kabul etti. Yeryüzü bütün genişliğine rağmen onlara dar gelmiş, vicdanları da kendilerini sıktıkça sıkmış, böylece Allah(ın azabın)dan yine ona sığınmaktan başka çare olmadığını anlamışlardı. Sonra (eski hallerine) dönsünler diye, onların tövbelerini de kabul etti. Şüphesiz Allah, tövbeyi çok kabul eden ve çok merhamet edendir.

  TEVBE SÛRESİ
  (126) Görmüyorlar mı ki, onlar her yıl bir veya iki kere belaya çarptırılıp imtihan ediliyorlar. Sonra ne tövbe ederler, ne de ibret alırlar.

  Bakara suresi

  142. İnsanlar içinde bir kısım beyinsizler takımı, "Bunları bulundukları kıbleden çeviren nedir?" diyecekler. De ki: "Doğu da, batı da Allah'ındır. O, kimi dilerse onu hidayete erdirir."
  159. İndirdiğimiz apaçık delilleri ve hidayetin kendisi olan âyetleri insanlar için biz kitapta açıkladıktan sonra gizleyenler var ya mutlaka onlara Allah lanet eder. Lanet edebilecek olanlar da lanet ederler.
  171. O kâfirlerin hali, sadece bir çağırma veya bağırmadan başkasını işitmeyerek haykıranın haline benzer; onlar sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler, akıl da etmezler.
  Doğruuuu... Sonuna kadar doğru ... Bilmeyenlere iyi örnek vermişsiniz
  Bu ayetleri yazmaktaki amacınızı yazarsanız sevinirim...

  Araf suresi

  166. Böylece onlar kibre kapılıp yasak kılınan şeylerden vazgeçmeyince, biz de onlara, hor ve zelil maymunlar olun, dedik.
  176. Ve eğer dileseydik onu o âyetlerle yüceltirdik, fakat o alçaklığa saplandı kaldı ve kendi keyfinin ardına düştü. Artık onun ibret verici hali o köpeğin haline benzer ki, üzerine varsan da dilini uzatır solur, bıraksan da solur. İşte bu, âyetlerimizi inkâr eden kavmin misalidir. Bu kıssayı iyice anlat, belki biraz düşünürler.

  Önce neden bu ayetler var bakalım....


  Genesis/Bölüm 2

  1 Gök ve yer bütün öğeleriyle tamamlandı.

  2 Tanrı yapmakta olduğu işi yedinci gün bitirdi. O gün işi bırakıp dinlendi.

  3 Yedinci günü kutsadı. Onu kutsal bir gün olarak ayırdı. Çünkü Tanrı o gün yaptığı, yarattığı bütün işi bitirip dinlendi.  Dinlendiii.... Peh peh peh... Sanki bir insandan bahsediliyor....

  Umarım cevap yeterlidir...

  Bu ayetlerde istediğine hidayet ettiğinden söz ederken, inanmayanları nasılda pislik içinde bıraktığını pek bi övünerek anlatıyor. Ne yazıkki felsefenin var olduğunuda unutan tanrı için bu sözleri etmek pek zor olmasa. Madem onu pislik içinde bırakanda sensin, neden bu dünyayı yarattın ki ? Nedir bu imtihan saçmalığı ? Kendin çal kendin oyna... Peki aklı başında bir '' kafir '', hesap günü karşına dikilip; Beni sen kafir bıraktın... Şimdi cehennem cezası niye ? dese..
  tanrı değil ALLAH=YARADAN. Bu 1.
  İmtihanı anlamayacak kadar acizsiniz. Bu 2.
  Araf:163. Ey Muhammed ! Onlara, deniz kıyısında bulunan kent halkının durumunu sor. Hani onlar Cumartesi (yasağı) konusunda haddi aşıyorlardı. Zira tatil yaptıkları Cumartesi günü balıklar onlara akın akın geliyor, tatil yapmadıkları (diğer) günlerde ise gelmiyorlardı. İşte onları yoldan çıkmaları sebebiyle böyle imtihan ediyorduk. Bu 3.


  Araf suresi

  166. Böylece onlar kibre kapılıp yasak kılınan şeylerden vazgeçmeyince, biz de onlara, hor ve zelil maymunlar olun, dedik.
  176. Ve eğer dileseydik onu o âyetlerle yüceltirdik, fakat o alçaklığa saplandı kaldı ve kendi keyfinin ardına düştü. Artık onun ibret verici hali o köpeğin haline benzer ki, üzerine varsan da dilini uzatır solur, bıraksan da solur. İşte bu, âyetlerimizi inkâr eden kavmin misalidir. Bu kıssayı iyice anlat, belki biraz düşünürler.
  Eksik ayetler ele almışsınız...
  Durun yardım edeyim size. provakenize yardımcı olayım da ne kadar aciz olduğunuzu görün.


  İnkârcıları hakka çağıranın durumu, tıpkı bağırıp çağırmadan başka bir şey işitmeyen hayvanlara haykıran kimsenin durumu gibidir. Onlar sağır, dilsiz ve kördürler. Bundan ötürü akıllarını kullanıp gerçeği anlayamazlar.(Bakara 171)

  Biz cehennem için cinlerden ve insanlardan öyle kimseler yarattık ki onların kalpleri vardır ama bu kalplerle idrâk etmezler, gözleri vardır onlarla görmezler, kulakları vardır onlarla işitmezler. Hasılı onlar hayvanlar gibi, hatta onlardan da şaşkındırlar. İşte asıl gafil olanlar onlardır.(Araf'179)

  Yoksa sen onlardan çoğunun söz dinlediğini, yahut aklını çalıştırdığını mı sanıyorsun? Doğrusu onlar davarlar gibidirler, hatta onlar yolca daha da sapıktırlar. (Furkan 44)

  Ey iman edenler! Müşrikler bir pislikten ibarettir. Onun için, bu yıldan sonra Mescid-i Harama yaklaşmasınlar. Eğer yoksulluktan endişe ederseniz, Allah dilerse, sizi lütfundan zenginleştirir. Çünkü Allah alîmdir, hakîmdir (her şeyi bilir, tam hüküm ve hikmet sahibidir). (Tövbe 28)

  İçinizden cumartesi günü haddi aşanları elbette bilirsiniz. Biz böyle yapanlara “Aşağılık maymun olun!” dedik. (Bakara 65)

  Tevratın mesajını ulaştırma ve onu uygulama yükümlülüğünü kabul ettikleri halde, sonra bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler, tıpkı ciltlerle kitap taşıyan merkebe benzer. Allah’ın âyetlerini yalan sayan kimselerin düştükleri durum ne fecî! Allah böylesi zalim gürûhu hidâyet etmez, emellerine ulaştırmaz.(Cum'a 5)

  Onun hali tıpkı köpeğin durumuna benzer: Üzerine varsan da dilini sarkıtıp solur; kendi haline bıraksan da yine dilini salar solur! İşte bu, tıpkı âyetlerimizi yalan sayan kimselerin misalidir. Sen olayı onlara anlat, olur ki düşünüp kendilerine çekidüzen verirler. (Araf 176)


  51. Sonra siz ey sapık yalanlayıcılar!
  52. Elbette bir ağaçtan zakkum ağacından yiyeceksiniz.
  53. Karınlarınızı hep onunla dolduracaksınız.
  54. Üstüne de kaynar su içeceksiniz.
  55. Susuzluk illetine tutulmuş develerin içişi gibi içeceksiniz.
  56. İşte ceza gününde onlara sunulacak ziyafet budur.
  Buyrun birkaç ayetle bütün okuyun zahmet olacak ama....

  # Gerçek şu ki, Biz onları yeni bir inşa (yaratma) ile inşa edip-yarattık. (35)
  # Onları hep bakireler olarak kıldık, (36)
  # Eşlerine sevgiyle tutkun (ve) hep yaşıt, (37)
  # "Ashab-ı Yemin" olanlar için. (38)
  # (Bunların) Birçoğu geçmiş (ümmet)lerden, (39)
  # Birçoğu da sonrakilerdendir. (40)
  # "Ashab-ı Şimal", ne (mutsuzdur o) "Ashab-ı Şimal." (41)
  # Hücrelere işleyen kavurucu bir sıcaklık ve kaynar su, (42)
  # Ve kapkara dumandan bir gölge içindedirler. (43)
  # Ki o, ne serindir, ne ferahlatıcı (kerim). (44)
  # Çünkü onlar, bundan önce varlık içinde şımartılmış olanlardı. (45)
  # Onlar, büyük günah üzerinde ısrarlı davrananlardı. (46)
  # Ve derlerdi ki: "Biz öldüğümüz, toprak ve kemik olduğumuzda mı, gerçekten biz mi diriltilecekmişiz?" (47)
  # "Önceden gelip-geçmiş atalarımız da mı?" (48)
  # De ki: "Şüphesiz, öncekiler de ve sonrakiler de." (49)
  # "Bilinen bir günün belli vaktinde mutlaka toplanacaklardır." (50)
  # Sonra gerçekten siz, ey sapık olan yalanlayıcılar, (51)
  # Şüphesiz zakkum olan bir ağaçtan yiyeceksiniz. (52)
  # Böylece karınları(nızı) ondan dolduracaksınız. (53)
  # Onun üzerine de alabildiğine kaynar sudan içeceksiniz. (54)
  # Üstelik 'içtikçe susayan hasta develerin' içişi gibi içeceksiniz. (55)
  # İşte bu, onların din (hesap ve ceza) gününde şölenleridir. (56)
  # Sizleri Biz yarattık, yine de tasdik etmeyecek misiniz? (57)
  # Şimdi (rahimlere) dökmekte olduğunuz meniyi gördünüz mü? (58)
  # Onu sizler mi yaratıyorsunuz, yoksa yaratıcı Biz miyiz? (59)
  # Sizin aranızda ölümü takdir eden Biziz ve Bizim önümüze geçilmiş değildir; (60)
  # (Yerinize) Benzerlerinizi getirip-değiştirme ve sizi şimdi bilemeyeceğiniz bir şekilde-inşa etme konusunda. (61)
  # Andolsun, ilk inşa (yaratma)yı bildiniz; ama öğüt alıp-düşünmeniz gerekmez mi? (62)
  # Şimdi ekmekte olduğunuz (tohum)u gördünüz mü? (63)
  # Onu sizler mi bitiriyorsunuz, yoksa bitiren Biz miyiz? (64)
  # Eğer dilemiş olsaydık, gerçekten onu bir ot kırıntısı kılardık; böylelikle şaşar-kalırdınız. (65)
  # (Şöyle de sızlanırdınız:) "Doğrusu biz, ağır bir borç altına girip-zorlandık." (66)
  # "Hayır, biz büsbütün yoksun bırakıldık." (67)
  # Şimdi siz, içmekte olduğunuz suyu gördünüz mü? (68)

  1. Ebu Leheb'in elleri kurusun (yok olsun o) zaten yok oldu ya.
  2. Ne malı ne de kazandığı onu kurtaramadı.
  3. (O) alevli bir ateşe girecektir.
  4. Karısı da odun hamalı olarak (onunla beraber girecektir).
  5. Boynunda da hurma lifinden bir ip olacaktır.
  Ebu Lehep islamiyet için Yuh olsun dedi... Bunu niye eklemiyorsunuz... Bu ayet o sözden sonra geldi ve burda sizin beyninizin algıladığı beddua değil azarlama vardır...


  İslam'da lakap takmak, güya günah ya da islam ahlakına ters olmasına rağmen ayette Abdul Uzza'dan Ebu Lehep diye bahsedilir.
  Eh bari açıklamada yapsaydın....

  Künyesi Ebu Leheb Abdüluzza bin Abdülmuttalib bin Haşim şeklindedir.

  Ebu Leheb'in esas adı Abdüluzza'dır. Ebu Leheb, alev babası anlamında olup, bu lakapla tanınmaktadır. Bu lakabın, çok çabuk parlayıp öfkelenen, öfkelendiği zaman yanakları kızarmaya başlayan bir yapıya sahip olmasından ötürü verildiği rivayet edilmektedir. Diğer taraftan esas künyesinin de Ebu Utbe olduğu belirtilmektedir.

  Ebu Leheb, İslâmiyet'in zuhurundan evvel Peygamber Efendimizle dost olup, aralarında herhangi bir husumet yoktu. Ayrıca, iki oğluna gelin olarak da Peygamber Efendimizin iki kızını (Rukkiye ve Ümmü Külsüm) aldı. Ancak, bu dostlukları İslâmiyet'in zuhuru ile bozuldu.

  Hz. Peygamber, Şuara Suresi (26) 214. ayetinin nüzulü ve burada geçen "(Önce) en yakın akrabanı uyar" şeklindeki İlâhî emir üzerine akrabalarını topladı. Peygamber olarak vazifelendirildiğini açıkladı ve onları iman etmeye davet etti.

  Yüce Peygamber; "Ben, sizi, dile kolay gelen, mizanda ağır basan iki kelimeye davet ediyorum ki, o da; Allah'tan başka ilah bulunmadığına ve benim de, Allah'ın kulu ve Resulü olduğuma şahadet etmenizdir", "Yüce Allah, sizi, buna, dâvet etmemi, bana emretti", "Ey Abdülmuttalib Oğulları! Ben, özel olarak size, genel olarak da, bütün insanlara Peygamber gönderildim" (M. Asım Köksal; İslâm Tarihi, C. 4., İstanbul 1989, s. 12) mealindeki sözleriyle Peygamberliğini akrabalarına ilan etti.

  Nübüvvetin ilanı karşısında Ebu Leheb hariç, bütün akrabalar yumuşak tavır takındılar. Ebu Leheb; "Ey Abdülmuttalib oğulları! Bu, vallahi bir şerdir, kötülüktür. Başkaları, onun elini tutup bundan alıkoymadan önce, siz, onun ellerini tutup bundan alıkoyunuz! Eğer, siz, bugün ona boyun eğecek olursanız zillete, hakarete uğrarsınız. Onu, korumağa kalkışacak olursanız, öldürülürsünüz" (Köksal, age., s. 14) şeklinde mukabelede bulundu.(alıntıdır)  Kaç yaşındasın bilmiyorum ama bunlar seneler önce tartışmak amacıyla Kur'an-ı Kerim'den cımbızla alınan ayetler... Sen hala oralarda kalmışsın galiba. Uslubuna gelince ; zaten fazla bişi beklemiyordum...


  En önemlisi....Biz asla aşağıda yazacağım ayet demeye dilim varmıyor ve demiyorum nasıl algılamak istersen algıla assağılık olmadık...

  "§ 19)- Eğer bir adam ... (erkek) arkadaşı hakkında (gizli dedikodu yaparak): ''onunla devamlı olarak yattılar'' (derse) veya (bir) kavga esnasında (açıkça) başka insanların önünde: ''seninle birçok defalar yattılar, seni suçlayacağım'' derse,(fakat) delil (göstermeğe) muktedir değilse, ispatlayamazsa, o adama sopayla 50 defa vuracaklar,bir bütün ay boyunca kıralın işini yapacak, saçını (veya sakalını) kesecekler ve bir talent kalay ödeyecektir.
  § 20)- Eğer bir adam (erkek) arkadaşıyla yatarsa, onu suçlarlar ve ispat ederlerse, onunla (başkaları da) yatacaklar ve hadım edeceklerdir.” (Assur Yasaları)


  "İsrail kadınları arasında kutsal fahişe kadın olmayacak;

  İsrail erkekleri arasında kutsal fahişe erkek olmayacak."
  "İl n'y aura pas de courtisane sacrée parmi les filles d'Israël; il n'y aura pas de prostitué sacré parmi les fils d'Israël."

  (Eski Ahit.Yasalar. 21/22)

  Ve ayrıca

  Eski Ahit’te,"Sodom'la Gomora'nın Yıkılışı” diye aktarılan bölüm şöyledir:  "İki melek akşamleyin Sodom'a vardılar. Lut kentin kapısında oturuyordu. Onları görür görmez karşılamak için ayağa kalktı. Yere kapanarak, "Efendilerim" dedi, "Kulunuzun evine buyurun. Ayaklarınızı yıkayın. Geceyi bizde geçirin. Sonra erkenden kalkıp yolunuza devam edersiniz." Melekler, "Olmaz" dediler, "Geceyi kentin meydanında geçireceğiz. "Ama Lut çok diretti. Sonunda onunla birlikte evine gittiler. Lut onlara yemek hazırladı, mayasız ekmek pişirdi. Yediler.  Onlar yatmadan, kentin erkekleri, Sodom'un her mahallesinden genç yaşlı kentin bütün erkekleri evi sardı. Lut'a seslenerek, "Bu gece sana gelen adamlar nerede?" diye sordular, "Getir onları da yatalım." Lut dışarı çıktı, arkasından kapıyı kapadı. "Kardeşler, lütfen bu kötülüğü yapmayın" dedi, "Erkek yüzü görmemiş iki kızım var. Size onları getireyim, ne isterseniz yapın. Yeter ki, bu adamlara dokunmayın. Çünkü onlar konuğumdur, çatımın altına geldiler."  Adamlar, "Çekil önümüzden!" diye karşılık verdiler, "Adam buraya dışardan geldi, şimdi yargıçlık taslıyor! Sana daha beterini yaparız." Lut'u ite kaka kapıyı kırmaya davrandılar.  Ama içerdeki adamlar uzanıp Lut'u evin içine, yanlarına aldılar ve kapıyı kapadılar.  Kapıya dayanan adamları, büyük küçük hepsini kör ettiler. Öyle ki, adamlar kapıyı bulamaz oldu. İçerdeki iki adam Lut'a, "Senin burada başka kimin var?" diye sordular, "Oğullarını, kızlarını, damatlarını, kentte sana ait kim varsa hepsini dışarı çıkar.  Çünkü biz burayı yok edeceğiz. RAB bu halk hakkında birçok kötü suçlama duydu. Kenti yok etmek için bizi gönderdi."

  Lut dışarı çıktı ve kızlarıyla evlenecek olan adamlara, "Hemen buradan uzaklaşın!" dedi, "Çünkü RAB bu kenti yok etmek üzere." Ne var ki damat adayları onun şaka yaptığını sandılar. Şafak sökerken melekler Lut'a, "Karını ve iki kızını al, hemen buradan uzaklaş" diye üstelediler, "Yoksa kent cezasını bulurken sen de canından olursun."  Lut ağır davrandı. Ama RAB ona acıdı. Adamlar Lut'un, karısının ve iki kızının elinden tutup onları kentin dışına çıkardılar. Kentin dışına çıkınca, adamlardan biri Lut'a, "Kaç, canını kurtar, arkana bakma" dedi, "Bu ovanın hiçbir yerinde durma. Dağa kaç, yoksa ölür gidersin."

  Lut, "Aman, efendim!" diye karşılık verdi, "Ben kulunuzdan hoşnut kaldınız, canımı kurtarmakla bana büyük iyilik yaptınız. Ama dağa kaçamam. Çünkü felaket bana yetişir, ölürüm. Bakın, şurada kaçabileceğim, yakın bir kent var, küçücük bir kent. İzin verin, oraya kaçıp canımı kurtarayım. Zaten küçücük bir kent." Adamlardan biri Lut'a, "Peki, dileğini kabul ediyorum" dedi, "O kenti yıkmayacağım. Çabuk ol, hemen kaç! Çünkü sen oraya varmadan bir şey yapamam." Bu yüzden o kente Soar adı verildi.  Lut Soar'a vardığında güneş doğmuştu. RAB Sodom'la Gomora'nın üzerine gökten ateşli kükürt yağdırdı. Bu kentleri, bütün ovayı, oradaki insanların hepsini ve bütün bitkileri yok etti. Ancak Lut'un peşi sıra gelen karısı dönüp geriye bakınca tuz kesildi.  İbrahim sabah erkenden kalkıp önceki gün RAB'bin huzurunda durduğu yere gitti. Sodom'a, Gomora'ya ve bütün ovaya baktı. Yerden, tüten bir ocak gibi duman yükseliyordu. Tanrı ovadaki kentleri yok ederken İbrahim'i anımsamış ve Lut'un yaşadığı kentleri yok ederken Lut'u bu felaketin dışına çıkarmıştı.”(3)

  Ayrıca;


  Nadim=Pişmanlık  ÇIKIŞ
  BAB: 31 / 17
  S: 87 "0, İsrail oğulları ile benim aramda ebediyen bir alamettir; çünkü Rab gökleri ve yeri altı günde yarattı ve yedinci günde rahat etti ve dinlendi.

  TEKVİN
  BAB: 6 / 5-7
  S.5 Ve Rab gördü ki, yeryüzünde adamın kötülüğü çoktu ve her gün yüreğinin düşünceleri ve kuruntuları ancak kötü idi. Ve Rab yeryüzünde adamı yaptığına nadim oldu, ve yüreğinde acı duydu. Ve Rab dedi; Yarattığım adamı, ve hayvanları, sürünenleri, ve göklerin kuşlarını toprağın yüzü üzerinden sileceğim; çünkü onları yaptığıma nadim oldum.


  TEKVİN
  BAB: 33 / 24-30
  S: 33 Ve Yakub yalnız başına kaldı; ve seher sökünceye kadar, bir adam onunla güreşti. Ve onu yenmediğini görünce, uyluğunun başına dokundu, ve onunla güreşirken Yakub'un uyluk başı incindi. Ve dedi: Bırak gideyim, çünkü seher vakti oluyor, Ve dedi: Beni mübarek kılmadıkça seni bırakmam. Ve ona dedi: Adın nedir? Ve o dedi: Yakub. Ve dedi: artık sana Yakub değil ancak İsrail denilecek; çünkü Allah ile insanlarla uğraşıp yendin. Ve Yakub sorup dedi: Rica ederim, adını bildir. Ve dedi: Adımı niçin soruyorsun? Ve orada onu mübarek kıldı. Ve Yakub o yerin adını Peniel koydu; çünkü Allahı yüz yüze gördüm, ve canım sağ kaldı, dedi.(Nasıl yaniiiiiii)

  HOSEA
  BAB: 12 / 2-4
  S.862 Rabbin Yahuda ile de davası var, ve Yakub'u kendi yollarına göre cezalandıracak, ona işlerinde göre ödeyecek. Rahimde kardeşini topuğundan tuttu; ve erkeklik çağında Allah ile güreşti; "ve melekle güreşip yendi. (Yendi mi bari ğerçekten ALLAH'ı)

  HOSEA
  BAB: 2 / 16-20
  S.857 Ve seni ebediyen kendime nişanlayacağım; evet, seni doğrulukla ve hakla, ve inayetle ve rahmetlerle kendime nişanlayacağım. Ve seni sadakatle kendime nişanlayacağım, ve Rabbi tanıyacaksın.

  İŞAYA
  BAB: 54 / 3
  S: 714 Çünkü kocan seni Yaratandır; onun ismi orduların Rabbidir; ve seni fidye ile kurtaran İsrail’in Kudüsüdür.

  İŞAYA
  BAB: 22 / 4-5
  S.698 Bundan ötürü ben dedim: Gözünüzü benden çevirin, acı acı ağlayayım; kavmim kızının soyulmasından ötürü beni teselliye çalışmayın.

  Bunu yaradan mı söylüyor gerçekten......

  MALAKI
  BAB: 3 / 8
  S: 698 İnsan Allahı soyar mı? Siz ise beni soymaktasınız. (İlginç)

  II.SAMUEL
  BAB: 22 / 8-9
  S.330 0 öfkelendi. Burnundan duman yükseldi. Ağzından ateş yiyip bitirdi.


  Canavara mı benziyordu yani yaradan...


  TEKVİN
  BAB: 3 / 8
  S.3 Ve günün serinliğinde bahçede gezmekte olan Rab Allah’ın sesini işittiler.

  Acaba ses tonu nasıldı....


  ÇIKIŞ
  BAB: 24 / 9-11
  S.78 Ve Musa ile Harun. Nadab ve Abihu ve İsrailin ihtiyarlarından 70 kişi çıktılar ve İsraillin Allahını gördüler. Ve İsrail oğullarının asilzadelerine dokunmadı ve Allahı gördüler ve yiyip içtiler.


  ÇIKIŞ
  BAB: 32 / 11-12-14
  S.87 Ve Musa Allahı RABBE yalvarıp dedi: Ya RAB, Mısır diyarından büyük kuvvetle, ve kudretli elle çıkardığın kavmine karşı, niçin öfken alevleniyor? Mısırlılar: onları kötülük için, dağlarda öldürmek için ve onları yeryüzünden yok etmek için çıkardı, diye niçin söylesinler? Kızgın öfkenden dön, ve kavmine karşı bu kötülüğe nadim ol. Ve RAB kavmine edeceğini söylediği kötülüğe nadim oldu.


  Ne yani Yüce Yaradan bir insan mı????

  Bazen bu ayetlerin anlamlarını (Kur'an-ı Kerim'deki) daha iyi anlıyorum...

  Hadi bakalım... Ben cevap verdim.. Cevap alayım.

  (Uslup adam gibi olsaydı yorumum daha farklı olurdu)
  Konu sadece ben tarafından (05-01-2009 Saat 03:25 AM ) değiştirilmiştir.

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye forumdayim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125257
  Nerden
  almanya
  Yaş
  57
  Mesaj
  928
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  11374

  Cevap: Bir '' kafir '', Kuran'ı okusa Müslüman olur mu ?

  asil konumuzun basligi "Bir '' kafir '', Kuran'ı okusa Müslüman olur mu?"

  bir kisinin nasil müslüman olacagindan bile habersizsiniz, kuran okuyan kafir kelimeyi sahadet getirmesi dil ile söylemesi ve kalp ile inanmasi gerekir, yani kafir sadece kuran okursa müslüma olmaz...

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Üye Numarası
  121183
  Mesaj
  912
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  19318

  Cevap: Bir '' kafir '', Kuran'ı okusa Müslüman olur mu ?

  Sevgili sadece ben;

  Bu düşmanlık neden ? Bu kin kusma ?

  >>> (Uslup adam gibi olsaydı yorumum daha farklı olurdu)

  Bunu yazdıktan sonra cevap mı bekliyorsunuz ? Madem ben '' adam gibi '' değilim ! neden muhattap alıyorsunuz ? Elbette fikirlerinizi yazacaksınız... Cevap beklemeniz komik sadece..

  Diiğer açıdansa; madem bu kadar seviyesizim, siz neden benim seviyeme düşüyorsunuz ki ? Nerede sizin saygınlığınız ? Yok mu ?

  Eğer özür diler, önyargılarınızı yıkıp ve seviyeli bir tartışmaya evet derseniz... Elbette sizinle seve seve konu hakkında tartışmak isterim...  Sevgili aladin;


  Yaptığım alıntılar müslümanların meselesi derken ? Hayır değil. Eğer tanrı (allah) bir diyorsanız o hepimizin tanrısı... Hepimizi cehennemde yakacak olan o. Beni de. O yüzden yüce yaratanın bana verdiği aklı kullanıyorum sadece. İkinci konu ise; Bu kötü tutumun ve hakaretlerin beni de ilgilendirdiği kesin. İnsanların bana sen: '' köpekler gibisin '', '' sen öldürülmelisin '', '' pis sapık '' vs. demelerini kim ister ?

  Ayrıca, bir '' kafirin '' nasıl müslüman olacağını çok iyi biliyorum merak etmeyin... Benim vurguladığım şey : Bir ''kafir'' kendisi hakkında böyle küfürler sarfeden tanrıya nasıl inanır ? olarak algılayabilirseniz yeter.

  Son olarak : Sanırım konuyu açtığıma pişman olacam. Daha diğer arkadaşlarda kinini kussun hele. Siz bana bunca hakaretler (sizden kasıl bu kitaba inananlara diyorum elbet) etmenize rağmen hepinizi sevdiğimi bilmenizi isterim. Yaratılanı severim yaratandan ötürü çünkü ;)

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Üye Numarası
  110270
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572

  Cevap: Bir '' kafir '', Kuran'ı okusa Müslüman olur mu ?

  Benim vurguladığım şey : Bir ''kafir'' kendisi hakkında böyle küfürler sarfeden tanrıya nasıl inanır ? olarak algılayabilirseniz yeter
  Öncelikle ''sadece ben'' rumuzlu arkadaşımızı tebrik ediyorum.Verdiği cevaplar, başka bir cevaba gerek bırakmıyor.

  Kur'an-ı Kerim de arkadaşımızın da belirttiği gibi ''kafir'' sıfatına kimlerin layık olduğu bellidir.Bir ''kafir'' Allah'ın ne dediğini önemseseydi zaten kafir olmazdı.Ha mademki kafir hakkında Yüce Yaratıcının Kur'anda buyurdukları ''sıfatlardan'' rahatsızlık duyuyor,öyleyse iman etsin de ''gerçek insan'' sıfatına erişebilsin.  Bu arada yine arkadaşımızın dediği gibi, Tanrı yoktur, ALLAH vardır.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ad Soyad
  Devrim Yoldaş
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125281
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  KAPİTALİZM, SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Mesaj
  5.448
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  4
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67058

  Cevap: Bir '' kafir '', Kuran'ı okusa Müslüman olur mu ?

  Bu tartışmaların sonu asla gelmez, hele konuları bu kadar uzatıp dağıtırsanız.
  Bir tarafta olaylara mantık yürütülerek bakılıyor, diğer tarafta ise yazılanlara sadık kalınarak.
  Bence tane tane değerlendirilmeli...

  Saygılar...
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 10. #10
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125880
  Mesaj
  522
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  7928

  Cevap: Bir '' kafir '', Kuran'ı okusa Müslüman olur mu ?

  Alıntı spartaküs´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sevgili sadece ben;

  Bu düşmanlık neden ? Bu kin kusma ?

  >>> (Uslup adam gibi olsaydı yorumum daha farklı olurdu)

  Bunu yazdıktan sonra cevap mı bekliyorsunuz ? Madem ben '' adam gibi '' değilim ! neden muhattap alıyorsunuz ? Elbette fikirlerinizi yazacaksınız... Cevap beklemeniz komik sadece..

  Diiğer açıdansa; madem bu kadar seviyesizim, siz neden benim seviyeme düşüyorsunuz ki ? Nerede sizin saygınlığınız ? Yok mu ?

  Eğer özür diler, önyargılarınızı yıkıp ve seviyeli bir tartışmaya evet derseniz... Elbette sizinle seve seve konu hakkında tartışmak isterim...
  Düşmanlık kin bunlar bize yakışmaz. Bu 1.

  Evet adam gibi olsaydı dedim çünkü verdiğiniz ayetlere yapmaya çalıştığınız* yorumlar takdir edilir değilir.

  İnanmayanlar bir yana arada hızını alamayıp insana dahi kahrolası diyen tanrı, insanıda kendinin yarattığını unutmuş olmalı.


  bu nasıl bir yazı uslubudur.. Bu 2.

  Neden seviyene düştüm biliyor musun? Bazen insnlar atar tutar hoplar zıplar... Bunları neden yaptığını bilmez. Çünkü ellerine alırlar bir iki iştigal onlarla ömür tüketirler.. İlerisine gerisine bakmazlar.. Ben görün istedim. Bu 3.

  Cevap bekleme konusuna gelince bakalım verdiğim sizde yazılı ayet demeyeceğim dizelere karşı ne tepki vermenizdi. Zaten biliyordum bir açıklama yapamayacağınızı. Boş bir tenekeden çok ses çıkar ama dolu bir tenekeden fazla ses çıkmaz. Aramızdaki fark işte;) Bu 4.

  Kaldı ki özür dileyecek biri varsa o da sensin. Önyargı konusuna gelince ; öncelikle yaptığın yorumları oku. Kalkıp ta bu yorumları böylesine basit yorumları yapan biriyle pekte seviyeli olmam. Sadece kısasa kısas derim...

Benzer Konular

 1. Kuran'ı Okumayan Müslüman Sayılmaz mı?
  İnci Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-02-2015, 03:45 AM
 2. Yorum: 24
  Son mesaj: 28-06-2012, 07:11 PM
 3. Müslüman nasıl olur?
  nefisetülilm Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 27-06-2009, 01:59 PM
 4. Yorum: 71
  Son mesaj: 20-06-2009, 09:49 AM
 5. KURAN AHLAKINDA MÜSLÜMAN ERKEK KARAKTERİ
  HAKAN AYDIN Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 15-01-2008, 12:28 AM
Yukarı Çık