+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
17. Sayfa, Toplam 25 BirinciBirinci ... 71516171819 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 161 ile 170 Toplam: 244

İslamiyet'te recm var mı yok mu?

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan İslamiyet'te recm var mı yok mu? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Kardeşim senin tek savunma yöntemin karşı tarafı kafir ilan etmek. Başka bir şey bilmiyorsun. Tamam o zaman. Kafir olduğumu farzet

 1. #161
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  626
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  41958
  Kardeşim senin tek savunma yöntemin karşı tarafı kafir ilan etmek. Başka bir şey bilmiyorsun. Tamam o zaman. Kafir olduğumu farzet ve bana islamı ve recmi anlat o halde. Belki daha yumuşak davranırsın.

  Ömer rivayetini ve o kaldırılan ayet mevzusunu kabul etmiyorsan zaten recmi savunmak için hiç bir dayanağın yok demektir.

  Allah'ın kanunları Kuranda yazar ve eksiksizdir.
  Nisa suresinin 25. ayeti ile ilgili yanıt bekliyorum. Hani evli cariyenin zina yaparsa hükmü, hür olanların yarısıdır denen ayet.

 2. #162
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  626
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  41958
  O kadar Allah diyorsun Resulullah diyorsun ama karşıma Hz. Ömer rivayetini koyuyorsun. Bu ne perhiz, ne lahana turşusu.

  Peygamberimizin ağzından binlerce hadis uyduran, hatta bu recm konusunda ayet bile uydurmaya kalkan yahudi zihniyeti, Ömerin ağzından bir şey uydurmaya mı çekinecek?

  Bu işte bu kadar uydurma olması şüpheye sebebiyet veriyor zaten. Zaten "hak" olan bir konu neden uydurmalarla desteklensin ki?

  Daha 70 yıl önce vefat eden Atatürkün ağzından bile yüzlerce söz uydurdular.

 3. #163
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Mesaj
  84
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2779
  NUR SURESİ 2. AYET MEALİ
  Zina eden kadınla zina eden erkek... Yüz vuruş vurun herbirinin ciltlerine... Allah'a ve âhiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dini konusunda bunlara acıma duygusu sizi yakalamasın. Müminlerden bir grup da bunların cezalarına tanık olsun.[/SIZE]

  BU AYET ZİNA EDENLERE NE CEZA VERİLECEĞİNİ GÖSTERİYOR.

  NİSA SURESİ 15. VE 16. AYETLERİN MEALİ
  15.Kadınlarınızdan zina edenlerin aleyhlerine dört şahit getirin. Eğer şahitlik ederlerse, ölüm onları alıp götürünceye veya Allah onlara bir yol açıncaya kadar evlerde hapsedin.

  16.Sizlerden zina edenlerin ikisine de eziyet edin. Eğer tevbe edip kendilerini düzeltirlerse, onları cezalandırmaktan vazgeçin. Çünkü Allah, tevbeleri kabul eden, daima merhamet edendir.

  BU AYETLER DE BENİM ANLADIĞIM KADINLA KADIN ERKEKLE ERKEK ARASINDA YAPILAN YANİ EŞCİNSELLİKLE İLGİLİ DURUMLARDA NE YAPILACAĞI ANLATILIYOR.DİKKAT EDERSENİZ 16. AYETTE İKİSİNE DE DENMİŞTİR.YANİ 2 KİŞİ DE ERKEKTİR.YAŞAR NURİ ÖZTÜRK'ÜN MEALİNDE İSE AYETLER ŞÖYLE ÇEVRİLMİŞTİR.

  NİSA SURESİ 15 VE 16. AYET MEALLERİ (YAŞAR NURİ ÖZTÜRK)
  [SIZE="4"]15.Kadınlarınızdan eşcinsellik/sevicilik yapanlara karşı içinizden dört tanık getirin; eğer tanıklık ederlerse o kadınları, ölüm canlarını alıncaya ya da Allah kendileri için bir yol açıncaya kadar evlerde tutun.

  16.Eşcinselliği içinizden iki erkek yaparsa onlara eziyet edin. Bu ikisi tövbe eder, durumlarını düzeltirlerse onlara eziyetten vazgeçin. Allah Tevvâb'dır, tövbeleri çok kabul eder; Rahîm'dir, merhametine sınır yoktur.

  BENİM DE ŞAHSİ FİKRİM BU AYETLERİN EŞCİNSELLİKLE İLGİLİ OLDUĞUDUR.


  KONUMUZA DÖNERSEK KURAN'DA RECM İLE İLGİLİ BİR KANIT YOKTUR.BUNA VARDIR DİYENLER ALLAH'A BÜYÜK BİR İFTİRA ATMAKTADIRLAR.DİNİN TEK HÜKÜM KAYNAĞI KURANDIR.ORDA YAZMAYAN BİRŞEYİ DİNİN İÇİNE SOKMAK BÜYÜK BİR VEBALDİR.BU KONU GEÇTİĞİNDE HEP YAZDIĞIM HAKKA SURESİNDE GEÇEN İBRET DOLU AYETLERİ GENE YAZAYIM..

  HAKKA SURESİ 43-47. AYETLERİN MEALİ
  43.Âlemlerin Rabbi'nden bir indiriştir o.
  44.Eğer bazı lafları bizim sözlerimiz diye ortaya sürseydi,
  45.Yemin olsun, ondan sağ elini koparırdık.
  46.Sonra ondan can damarını mutlaka keserdik.
  47.Sizin hiçbiriniz ona siper de olamazdınız.
  Konu RABİA tarafından (18-12-2009 Saat 11:44 AM ) değiştirilmiştir.

 4. #164
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718
  Rahman, Rahim olan Allah'ın adıyla.
  De ki: Ey kafirler! Ben sizin kulluk ettiğinize kulluk etmem. Siz de benim kulluk ettiğime kulluk edenler değilsiniz. Ben sizin kulluk ettiğinize kulluk edecek değilim. Sizde benim kulluk ettiğime kulluk edecek değilsiniz. Sizin dininiz size benim dinim bana.


  A- Recmi Kabul Etmeyenler ve Gerekçeleri

  Recm cezasını kabul etmeyenler birden fazla gerekçe ileri sürmüşlerdir. Hariciler ile bir kısım Mutezile ve bazı Şiiler recm cezasını, Kuran’da olmadığı gerekçesi ile reddetmişlerdir[İbn Hacer, XII, 98].
  Haricilere göre, Allah’ın Kitabı, yalan olması muhtemel olan ahad haberlerle terk edilemez [İbn Kudame, Muğni, XII, Kahire 1986, s. 309. Bu eleştirilere recmin ahad değil, mütevatir haberle sabit olduğu ve ayetin mütevatir haberle tahsis edildiği, kaldı ki haber-i vahid ile de ayetin tahsisinin de mümkün olduğu şeklinde cevap verilmiştir. Ayrıca Haricilerin, recm gibi hususlarda, sünnete tabi olmayı reddettikleri için sapıttıkları da ileri sürülmüştür (Razi, XXIII, 134; Sabuni, II, 23; İbn Teymiye, Mecmu’ul-Feteva, XIII, Kahire 1404, s. 208.].

  Diğer bir kısım müellife göre ise, Hz. Peygamber’in recm uygulamaları, celde ayetinden öncedir ve bu ayetle söz konusu uygulama kaldırılmıştır [Süleyman Ateş, Kur’an-ı Kerim Tefsiri, II, İstanbul 1995, s. 577; Bayındır, 242].

  Ayrıca eğer recm cezası kabul edilecek olursa Kuran’da zina eden cariyelere uygulanacağı belirtilen, “zina eden bekar-hür kadınlara uygulananın yarısı”[Nisa 25], ifadesi nasıl anlaşılacaktır. Recmin yarısı olmayacağına göre recm diye bir ceza da söz konusu olamaz. Keza Hz. Peygamber’in hanımlarına uygulanacak cezanın da recmle bağdaştırılması söz konusu olmaz. Çünkü onlar eğer zina edecek olursa normal kadınların iki katı[Ahzab 30] cezalandırılacağı hükme bağlanmıştır [Peygamber eşleri ile ilgili cezanın ahirete yönelik olduğu da ileri sürülmüştür. Bkz. Kurtubi, Cami’, XIV, 176; Taberi, Camiul-Beyan, XXI, 101; Yazır, VI, 309].
  Recmin iki katı nasıl olamayacağına göre recm de yoktur. Dolayısıyla recmin ne yarısı ne de iki katı uygulanamayacağından zina cezasında evli-bekâr ayrımı yapılamaz [Derveze, et-Tefsiru’l-Hadis (Terc. Mustafa Altınkaya), C. VI, İstanbul 1998, s. 310].

  Recmi reddedenlere göre, recm ile ilgili rivayetler, Tevrat vasıtası ile İslam’a girmiştir [Schacht, İslam Hukuka Giriş, Ankara 1977, s. 26; Üçok, 133; Öztürk, 608]. Ayrıca nakillerde ifade edilen üslup ve ilahi kelam açısından da İslam’da recmin varlığını kabul etmek mümkün değildir. Hz. Ömer’e atfedilen recm ile ilgili bir ayet olduğu iddialarına ne nakil, ne akıl ne de Kur’an’da kullanılan üsluba uygunluk açısından katılmak mümkün değildir. Nakilde geçen ifadeye bakılırsa genç evlilere veya dullara recm uygulanamaz. Ayrıca hırsızlık, sarhoşluk, kazf gibi hadleri açıkça belirleyen ilahi iradenin onlardan daha ağır olan recmi Hz. Peygamber’e bırakması kabul edilemez [Ali Mansur, Nizamu’t-Tecrim, Medine 1976, s. 179]. Dahası bir ayetin lafzı ile hükmü ayrılmaz bir bütündür. Lafzı mensuh olan ayetin hükmünün de mensuh olması gerekir [İbn Hacer, Feth, XII, 120.].

  Sonuç olarak recmle ilgili ilk dönem uygulamalarına ilişkin rivayetler tamamen uydurma olup recm cezası, özel şartlar nedeni ile Hz. Ömer tarafından ihdas edilmiştir [Fazlurrahman, İslam Geleneğinde Sağlık ve Tıp (Trc. Adnan Bülent Baloğlu) Ankara 1997, s. 78.].


  B- Recmi Kabul Edenler ve Gerekçeleri


  İslam hukukunda recm cezası olduğunu ileri sürenler de görüşlerini birden fazla gerekçeye dayandırmışlardır. Her şeyden önce Hz. Ömer’in sözünü ettiği recm ayetinin lafzı mensuh olsa dahi hükmü bakidir [İbn Kuteybe, 314; İbn Hacer, XII, 143; Suyuti, II, 34. Ancak Kur’an’da nesh ayetinde “biz bir şeyi nesheder ya da unutturursak daha iyisini veya benzerini getiririz(Bakara 2/106)denmektedir. Dolayısıyla bu şekildeki nesh anlayışının Kur’an’ın hükmüne uygun olduğu söylenemez.]. Ayrıca Hz. Ömer’in minberde recm ayeti ile ilgili konuşmasına sahabeden bir itiraz gelmediğinden bu hususta sükuti icma oluşmuştur [Nevevi, XI, 191. Vakıa o sırada bütün müçtehit sahabelerin orada olduğuna ilişkin bir bilgimiz yoktur(Baberti, V, 230).].

  İkincisi, Hanefi, Şafii, Maliki, Hanbeli ve Şii hukukçuların çoğunluğuna göre recm, Hz. Peygamber’in sözü, fiili ve tevatüre yakın haberlerle sabittir. Hz. Peygamber’in sünneti ile Kuran’ın bir hükmü tahsis edilmiştir. Ayrıca ashab ve tabiin de bu konuda icma etmiştir [Merginani, II,96, Baberti V,230; İbn Kudame,XII,309, Şirbini, Muğni’l-Muhtac, C. IV, Beyrut 1933, s. 146, İbn Hazm, el-Muhalla, C. XI, Kahire Ty., s. 231; İbn Rüşt, Bidayetü’l-Müçtehid, II, Kahire 1406, s. 628; Hılli, Muhtasaru’n-Nafi, Mısır Ty., s. 215; İbn Abidin, VI, 13; Ebu Zehra, Ukube, 97; Udeh, II, 383; Zuhayli, VI, 23; Keskin, 131.].
  Gerçekten Kuran’da pek çok hüküm genel (âmm) olarak gelmiştir. Daha sonra bu hükümler sünnetle tahsis veya takyit edilmiştir. Mesela hırsızın elinin Kuran’a göre en küçük bir şey çaldığında dahi kesilmesi gerekirken sünnet bunu takyit ederek miktarını belirlemiştir. Keza namazın vakitleri, rekatları, zekatın hangi maldan ne kadar verileceği, ölü hayvan eti yemenin yasaklığının kara hayvanlarına tahsisi hep Hz. Peygamber’in tahsis ve takyit yetkisi çerçevesinde konulan hükümlerdir. Bu durumda genel olarak zina edenlere sopa cezası verileceğini hükme bağlayan ayet, bekârlara tahsis edilmiş, evlilere ise recm uygulanacağı Hz. Peygamber tarafından hem ifade edilmiş hem de uygulanmıştır [Mursafi, Ehadisu’r-Recm, Beyrut 1994, s. 63-64; Mevdudi, III, 459.]. Keza Şafii’ye göre de celde ayetinden sonra Hz. Peygamber Allah’tan aldığı bir emir (vahy-i gayrı metluv) ile zina eden evlilere recmi uygulamıştır [er-Risale, 147].

  Hz. Peygamber’in zina eden Yahudilere Tevrat’ın hükmü olarak recmi uyguladığı doğru olmakla birlikte daha sonra zina eden muhsan Müslümanlara kendi içtihadı ile recm uygulamıştır. İkisi de ilahi olan dinlerin hükümleri arasında bu tür benzerliklerin olması tabiidir [E. Buğra Ekinci, İslam Hukuku ve Önceki Şeriatlar, İstanbul 2003, s. 176.].

  Şu kadar var ki birisinde kitaba giren husus diğerinde peygamberin söz ve uygulaması ile sabit olmuştur. Doğrusu değişen bir şey olduğu söylenemez.

  Sahabi ravilerin recmi bizzat görerek naklettikleri anlaşıldığından Maiz, Gamidli kadın ve Asif’in recminin celde ayetinden sonra olduğunun anlaşılması ve sahabe ile tabiinin recmi uygulamaya devam etmeleri recmin celde ayetinden sonra da uygulandığı hususundaki kanaati güçlendirmektedir. Bu sebeple recmin celde ayetinden önce mi sonra mı olduğu hususunda herhangi bir şüphe kalmamıştır [Şeybani’nin, Abdullah b. Ebi Evfa’ya Hz. Peygamber’in recm uygulayıp uygulamadığını sorması, onun da uyguladığını ancak celde ayetinden önce mi sonra mı olduğunu bilmediğini (Buhari, Hudud, 21) söylemesi ferdi bir durumdur.].

  Hz. Peygamber’den “zina eden evlilere yüz sopa ve recm, bekârlara ise yüz sopa ve bir yıl sürgün” [Muslim, Hudûd, 12; İbn Hanbel, V, 317.] cezası verileceğine ilişkin rivayetten hareketle Hz. Ali zina eden evli bir kadına önce sopa vurup sonra da recmettikten sonra “Allah’ın kitabına göre sopaladım, Hz. Peygamber’in sünnetine göre de recmettim” [Buhari, Hudud, 21] demesinden hareketle İslam hukukçuları recmle birlikte sopa vurulup vurulmayacağı hususunda farklı fikirler ileri sürmüşlerdir.


  İbn Abbas, İbn Mes’ud, Ubey b. Ka’b, Ebu Zer, Hasan Basri, İshak b. Rahuye, İbn Hanbel ve Davud ez-Zahiri de önce sopa sonra recm cezası verilir [Cassas, Ahkamu’l-Kur’an, III, Beyrut 1986 s. 225; İbn Kudame, XII/313; Ferra, 264].

  Cumhura göre ise, Hz. Peygamber, söz konusu hadise rağmen sadece recm uygulamıştır. Bu nedenle ayrıca sopaya gerek yoktur [İbn Rüşt, II/629; Ömer Nasuhi Bilmen, Hukuk-ı İslamiyye, III, İstanbul Ty., s. 225.]. İslam tarihi boyunca da cumhurun görüşü uygulanmıştır.

  Diğer taraftan recmin had değil, ta’zir olduğu da ileri sürülmüştür [Mustafa Zerka, Feteva, Dımaşk 1999, s. 392; Karaman-Çağırıcı-Dönmez-Gümüş, Kur’an Yolu Türkçe Meal, C. II, Ankara 2004, s. 24; Mustafa Avcı, Osmanlı Hukukunda Suçlar ve Cezalar, İstanbul 2004, s.199.].
  Devlet başkanının ta’ziren ölüm (siyaseten katl) cezası verebileceği İslam hukukçuları tarafından kabul edilmektedir[İbn Abidin, IV/62.]. Ancak recm, ta’zir cezası olsaydı tarih boyunca farklı uygulanır ve Hz Peygamber bu cezayı hafifletmeye herkesten daha fazla hak sahibi olduğundan hafifletirdi [Mursafi, 75.].

  Nitekim Gamidli kadına recm uygulamamak için adeta elinden geleni yapmış, önce çocuğu doğurması sonra emzirmesi daha sonra da çocuğu yalnız bırakamayız diyerek kadını geri çevirmiş ama kadın ısrar edince recmi uygulamak zorunda kalmıştır. Nitekim Hz. Peygamber’in tahsisleri genelde ağırlaştırma değil, hırsızlıkta nisap, ölü hayvan etinin haramlığının kara hayvanlarına tahsisi gibi hafifletme şeklindedir. Diğer taraftan zina kamuya yönelik (hakkullah) suçlardan olduğundan normal cezayı uygulayıp gerisini Allah’a bırakmak asıl olması gerekirken Hz. Peygamber’in ta’ziren cezayı artırması mantıklı değildir.

  Ayrıca Hz. Peygamberin recm uygulamaları hep ikrar ile sabit olmuş, dolayısıyla kamu düzeni recm gibi ağır bir cezayı uygulayacak kadar bozulmamış hatta olaylar şuyû dahi bulmamıştır. Keza Hz. Peygamberin, Maiz’in recm esnasında kaçtığı kendisine anlatılınca “Keşke bıraksaydınız!” demesinden de ta’zir hükmü çıkarılamaz. Zira zina, ikrar ile sabit olmuş ise, recmden kaçma ikrarından rücû’ olarak kabul edilir ve had düşer.
  (Zuhayli, VI, 56.)


  Recmi rivayet eden sahabeler;

  1- Ebu Hureyre (r.a) “Buhari: 14.c / 6684.s”
  2- Ömer İbnu’l Hattab (r.a) “Buhari : 15.c / 7107.s”
  3- Abdullah ibn Ömer (r.a) “Buhari : 14.c / 6670.s”
  4- Ubadetu-bnu Samid (r.a) “Muslim : 5.c / 1690.n”
  5- Bera İbn Azib (r.a) “E. Davud : 5.c / 4447.n ”
  6- Semure (r.a) “Tirmizi : 3.c / 1463.n”
  7-Nu’man B. Beşir (r.a) “E. Davud : 5.c / 4459.n”
  8-İmran bin Husayn (r.a) “E. D. : 5.c / 4440.n”
  9-Abdullah ibn Mes’ud (r.a) “E.D. : 5.c / 4352.n”
  10-Aişe (r.a) “E.D. : 5.c / 4353.n”
  11-İbn Abbas (r.a) “E.D. : 5.c / 4399.n”
  12-Vail (r.a) “E.D. : 5.c / 4379.n”
  13-Ebu Zeyban (r.a) “E.D. : 5.c / 4402.n”
  14-Semmak (r.a) “E.D. : 5.c / 4423.n”
  15-Ebu Said (r.a) “E.D. : 5.c / 4431.n”
  16-Bureyde (r.a) “E.D. : 5.c / 4431.n”
  17-Halin bin Leclac (r.a.) “E.D. : 5.c / 4435.n”
  18-Cabir (r.a) “E.D. : 5.c / 4438.n”
  19-Abdullah bin Bureyde (r.a) “E.D. : 5.c / 4442.n”
  20-İbn Ebu Bekre (r.a) “E.D. : 5.c / 4443.n”


  İbn Abbâs (r. anhümâ) anlatıyor:
  “Hz. Ömer (r.a.)’i hutbe verirken dinledim. Şöyle demişti: “ALLAH Teâla hazretleri Muhammed (s.a.s.)’i hak (din ile) gönderdi ve O’na Kitab’ı indirdi. Bu indirilenler arasında recm âyeti de vardı! Biz bu âyeti okuduk ve ezberledik. Ayrıca, Rasûlullah (s.a.s.) zinâ yapana recm cezâsını tatbik etti, ondan sonra da biz tatbik ettik. Ben şu endişeyi taşıyorum: Aradan uzun zaman geçince, bazıları çıkıp: ‘Biz Kitabullah’da recm cezâsını görmüyoruz’ (deyip inkâra sapabilecek ve) ALLAH’ın kitabında indirdiği bir farzı terkederek dalâlete düşebilecektir. Bilesiniz, recm, kadın ve erkekten muhsan olanların zinâları, -delil veya hâmilelik ya da itiraf yoluyla- sübût bulduğu takdirde, onlara tatbik edilmesi gereken Kitabullah’da mevcut bir haktır. ALLAH’a kasemle söylüyorum, eğer insanlar: ‘Ömer ALLAH Teâlâ’ nın kitabına ilâvede bulundu’ demeyecek olsalar, recm âyetini (Kitabullah’a) yazardım.”
  (Buhârî, Hudûd 30, 31, Mezâlim 19, Menâkibu’l-Ensâr 46, Meğâzî 21, İ’tisâm 16; Muslim, Hudûd 15, h. no: 1691; Muvattâ, Hudûd 8, 10, h. no: 823, 824; Tirmizî, Hudûd 7, h. no: 1431; Ebû Dâvud, Hudûd 23, h. no: 4418)

  Hz. Ömer'in sözünü ettiği okunuşu mensuh ayet şudur:

  "İhtiyar erkekle ihtiyar kadın zina ederlerse, onları recmedin."
  (Mâlik, Muvatta', Hudûd 10; Ibn Mâce, Hudûd, 9; Ahmed b. Hanbel, V, 132, 183).

  Hz. Ömer'in recmi, Medine minberinden ilân etmesi, içlerinde bir çok sahabe bulunan cematten hiç birinin buna karşı çıkmaması, recmin sabit olduğunu gösterir.
  (Sahih-i Muslim Tercüme ve Şerhi, Ahmed Davudoğlu, Istanbul 1978, VIII, 350). es-Serahsî (ö. 490/1097).

  Ömer (r.a.)'in şöyle dediğini nakleder:
  "Eğer insanlar, Ömer Allah'ın Kitabına ilave yaptı demeyecek olsalar, "ihtiyar erkekle ihtiyar kadın zina ettikleri.." ifadesini Mushaf'ın haşiyesine yazardım."
  (es-Serahsî, el-Mebsût, Beyrut 1398/1978, IX, 37).

  Hz.Muhammed döneminde recm edilenler -sadece- Yahudi değildir.

  Mâiz b. Mâlik (r.a.) müslümandır. Üst üste zina yaptığı için Peygamberimizden ısrarla gerekeni yapmasını istemiş, Râsulullah bunun üzerine recm ceza uygulamıştır.
  Aynı zamanda işverenin hanımıyla ilişkiye giren genç (bekar olduğu için) yüz değnek ve bir yıl sürgünle cezalandırılmıştır. Kadına ise suçunu itiraf ettiği için recm edilmiştir.

  Ebû Hanife'ye göre, yüz değnek yanında bir yıl sürgün, ayete ilâve niteliğinde olup, ayet inince bu ilâve kısım neshedilmiştir. Ancak İslâm devlet başkanı böyle bir cezayı ta'zir cezası olarak verebilir. İlaveten zina yapan evli bir kadın hamile kalması üzerine, doğurana ve çocuk sütten kesilene kadar hayatına devam etmiş, doğurduktan sonra recm edilmiştir. Hatta recm sırasında Hâlid b. Velîd (r.a.)'ın üzerine kan sıçraması üzerine kadın hakkında kötü sözler söylediğini işiten Hz. Peygamber'in şöyle buyurduğu nakledilir:

  "Ey Halid! yavaş ol. Nefsim elinde olan Allah'a yemin ederim. Bu kadın öyle bir tövbe etti ki, onu bir baççı (vergi memuru) yapsaydı, şüphesiz mağfiret olunurdu."
  Sonra kadının hazırlanmasını emrederek cenazesini kılmış ve kadın defnedilmiştir.
  (Muslim, Hudûd, 23)

  Peygamberimize gelen emir ve yasakların bir kısmı sadece mana olarak geliyordu. Peygamber Efendimiz de onları ümmetine anlatıyordu. Diğerleri ise hem mana hem de lafız olarak geliyor ve Peygamber efendimizin onlara hiç bir katkısı olmadan olduğu gibi kalıyordu. İşte bunlar Kuran ayetleridir. Manası Allah'tan olup da anlamı peygamber efendimize ait olanlar veya Kur'an ayeti olmayan vahiyler ise Kur'an'a girmiyordu. Okunan bir Kur'an ayeti olmadığı için Kur'an'a girmeyen ayetler vardır. İşte recimle ilgili olan vahiy de bunlardan biridir. Bu nedenle bu ayetin hükmüyle amel ediliyor. Ancak okunan Kur'an ayeti olmadığı için de Kur'an da yoktur. Yani hükmüyle amel edilmektedir. İslam'ı en doğru anlayan kişi Hz.Muhammed'dir. Dolayısıyla müslüman olduğunu söyleyen bir kişi bu konularda Hz.Muhammed'e biat etmek zorundadır. Kendi nefsi ile böyle konularda hüküm çıkaramaz.

  İmam Şafii, meşhur eseri el-Umm’de şunları kaydeder:
  “Peygamber’in farz kıldığı her şey vahiy ile olmuştur. Bir okunan vahiy (vahy-i metluv) vardır, bir de doğrudan Hz. Peygamber’e vahyedilen ve Hz. Peygamber’in sünnet kıldıkları vardır.”

  Şafii, bu ikinci çeşit vahyin, ister bazılarının dediği gibi Cebrail tarafından Hz. Peygamber’in (s.a.v) kalbine ilka edilen bir bilgi olsun, isterse insanları doğru yola iletmesi için bizzat Allah’ın kendisine bildirdiği bir bilgi olsun, herkesi bağlayıcı olduğunu söylemektedir .

  Şafii, bu yaklaşımı aynı kitabın bir başka yerinde şöyle ifade eder:
  “Peygamber, Allah’ın emri olmadan hiçbir konuda hüküm vermemiştir. Allah’ın, Peygamberine gönderdiği emirler iki kısımdır:
  Biri, bizzat Allah’ın insanlara tebliğ edilmek üzere inzal ettiği vahiy; diğeri de Allah’tan “şu işi şöyle yap” diye bir mesaj gelir, o da onu yerine getirir.”

  Şafii, bu yaklaşımını delillendirmek için “(Ey Peygamber hanımları) oturun da evlerinizde okunan Allah’ın âyetlerini ve hikmeti zikredin.” (Ahzab, 34) âyetini anarak, vahyin ikinci kısmını “hikmet”le açıklar .
  Şafii bir başka yerde de şöyle demektedir:
  “Bazı âlimlere göre, Hz. Peygamber’in sünnetinin tümü onun kalbine ilka olunmuştur ve onun sünneti de hikmetin ta kendisidir”.

  Hz. Peygamber ve daha sonraki uygulamalar, Kurandaki zina için öngörülen ceza ile örtüşmeyince ilim adamları bu hususta farklı fikirler ileri sürmüşlerdir.  Hz. Ömer (r.a.)'in Okunması Nesh olunan Recm ayeti hakkındaki sözü


  İbnu Abbâs (r.ah) anlatıyor:
  "Hz. Ömer (r.a.)'i hutbe verirken dinledim. Şöyle demişti:
  "Allah Teâla hazretleri Muhammed (s.a.v.)'i hak (din ile) gönderdi ve O'na Kitab'ı indirdi. Bu indirilenler arasında recm âyeti de vardı! Biz bu âyeti okuduk ve ezberledik. Ayrıca, Rasûlullah (s.a.v.) zinâ yapana recm cezasını tatbik etti, ondan sonra da biz tatbik ettik. Ben şu endişeyi taşıyorum: Aradan uzun zaman geçince, bazıları çıkıp: "Biz Kitabullah'da recm cezasını görmüyoruz (deyip inkâra sapabilecek ve) Allah'ın kitabında indirdiği bir farzı terkederek dalâlete düşebilecektir.
  Bilesiniz, recm, kadın ve erkekten muhsan olanların zinâları, -delil veya hamilelik veya itiraf yoluyla- subût bulduğu takdirde, onlara tatbik edilmesi gereken Kitabullah'da mevcut bir haktır. Allah'a kasemle söylüyorum, eğer insanlar: "Ömer Allah Teâla' nın kitabına ilâvede bulundu" demeyecek olsalar, recm âyetini (Kitabullah'a) yazardım."
  ( Buhârî, Hudud 31, 30, Mezâlim 19, Menâkibu'l-Ensar 46, Megâzi 21, İ'tisâm 16; Muslim, Hudud 15, (1691); Muvatta, Hudud 8, 10, (, 823, 824); Tirmizî, Hudud 7, (1431); Ebu Dâvud, Hudud 23, (4418)


  İzahı

  1- Bu hadis, hadis kaynaklarında farklı vecihlerle rivayet edilmiştir. Muvatta'nın bir rivayeti daha açıktır:

  "Hz. Ömer (r.a) haccdan çıkınca Medine'ye geldi. (Orada halka hitaben şunları söyledi: "Ey insanlar! Sizlere bir kısım sünnetler ve farzlar teşrî edildi. Size çok açık bir din bırakıldı. Recm âyeti hususunda kendinizi sakın tehlikeye atmayın. İçinizden biri: "Biz Allah'ın kitabında iki haddi (1) bulamıyoruz" diyebilir. Şurası muhakkak ki Resûlullah da, biz de (zinâ edenlere) recm uyguladık. Nefsimi elinde tutan Zât-ı Zulcelâl'e yemin ederim, insanlar "Ömer Kitabullah'a (onda olmayan şeyi) ilavede bulundu"demiyecek olsalar, (Kur'ân'ın sonuna) şu âyeti elimle yazardım:
  اَلشَّيخُوَالشَّيْخَةُإِذَازَنَيَافَارْجُمُوه ُمَاا َلْبَتَّةَ
  "Yaşlı bir erkek ve yaşlı bir kadın zinâ edecek olurlarsa onları mutlaka recmedin."

  İmam Mâlik, burada geçen yaşlı erkek ve yaşlı kadın tâbirlerini "dul erkek", "dul kadın" diye açıklar.
  Parantez içindeki ziyadeler başka rivayetlerden alınarak dercedilmiştir.

  Nesâî'de Ubey İbnu Ka'b'dan kaydedilen rivayette recm âyetinin Ahzâb sûresinde gelmiş olduğu belirtilir.


  2- Neshle ilgili konulardan biri de, tilâveti mensuh, hükmü bâki âyetlerin varlığıdır. İşte Recm ayeti bunlardandır.


  3- İbnu Hacer: "Hz. Ömer (r.a.)'in korktuğu husus vukua gelmiştir. Zîra Haricîlerin büyük çoğunluğu ile bir kısım Mu'tezile, recmi inkar ettiler" der.

  4- Recm cezası Hz. Peygamber tarafından erkek olan Mâîz İbnu Mâlik el-Eslemî (r.a.)'ye tatbik edilmiştir. Mâiz, bizzat gelerek, Hz. Peygamber (s.a.v.)'e zinâ yaptığını itiraf etmiştir. Rasûlullah, onu üç sefer reddeder. Mâiz dördüncü sefer müracaat ederek zinâ yaptığını beyan edince, yakınlarına: "Bunun aklında bir eksiklik var mıydı?" diye sorar. "Yoktu!" cevabını alınca recmedilmesini emreder ve recmedilir.

  Kadın olarak da Gâmidiyye (radıyallahu anhâ) recmedilmiştir. Bu da kendisi gelip Hz. Peygamber'e "Ey Allah'ın Rasûlu, beni temizle!" diye itirafta bulunmuş, Rasûlullah onu: "Git!" diye geri çevirmiş, ancak o, ertesi günü tekrar gelip hâmile olduğunu da belirtmiştir.
  Rasûlullah çocuğunu doğurmasını söylemiş, doğumdan sonra gelince "sütten kesilinceye kadar" mühlet vermiş, çocuk sütten kesilince tekrar gelen kadının recmedilmesini emretmiştir.


  Gâmidiyye ile ilgili rivayette Hâlid İbnu Velid'in attığı taşın kadında açtığı yaradan yüzüne kan sıçrayınca, Halid (r.a) kadına küfreder. Ancak Hz. Peygamber müdahele ederek:
  "- Yapma! Ruhumu elinde tutan Zât-ı Zulcelâl'e yemin olsun, o öyle bir tevbede bulundu ki, öylesini alışveriş sahtekârları yapsaydı affa uğrarlardı" buyurur.
  Kadının cenaze namazını kıldırır ve defnedilir.

  Keza, Yahudilerin mürâcaatı üzerine, Hz. Peygamber (s.a.v.) zinâ yapan bir Yahudi çiftine de recm tatbik eder.

  5- Şarihler, "Hz. Ömer (r.a.)'in: "İnsanlar: "Ömer Allah'ın Kitabına ilavede bulundu" demeyecek olsalar, recm âyetini Kur'ân' ın sonuna yazardım" demesini, mübalağaya ve recmi tatbik etmeye teşvike hamlederler.

  "Zîra, derler, âyetin lafzı neshedilse de mânası bakidir. Hz. Ömer gibi, fıkhı, ilmi yüce bir şahsiyetin lafzı neshedilen bir âyeti, Kur'ân-ı Kerim'e yazmaya kalkması düşünülemez."

  Kur'ân-ı Kerim, Ashab'ın huzurunda, bugünkü haliyle ihtilafsız olarak cem'edilmiştir. Recm âyetinin Kur'ân-ı Kerim'e lafzen girmeyeceği hususunda icma vardır. Rasûlullah'a gelen vahiylerden bir kısmının lafzen, bir kısmının hükmen, bir kısmının hem lafzen ve hem de hükmen neshedildiği Ashab'ca bilinen bir husustur. Bu durumu açıklayan rivayetler gelmiş, ulema bunların değerlendirmesini yapmıştır. Daha önceki bahislerde, Rasûlullah'ın her Ramazan ayında, o zamana kadar inmiş olan âyetleri önce Cebrâil (aleyhisselam)'e, sonra da halka okuyarak "arza" yaptığını, Cebrâil'e okuyarak hatası, yanlışı varsa tashih ettirdiğini, halka okumakla da onların hatalarını düzelttiğini, işte bu arzalarda, lafzı neshedilen vahiylerin de Kur'ân-ı Kerim'den çıkarıldığını belirtmiştik. Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) ömrünün son Ramazan'ında arzayı iki sefer yapmıştır. Buna arza-i âhire denir.

  6- Zinâ eden kadın ve erkek muhsan olduğu takdirde recm edilirler. Zinâ, itiraf veya beyyine ile sâbit olur.

  İtiraf : Kişinin zinâ yaptığını kadıya gelip beyan etmesidir.

  Beyyine: Şehâdeti makbul dört erkeğin veya sekiz kadının zinâya şahidlik yapmasıdır. Şahidlerin sayısı bu rakamdan aşağı düşerse zinâ suçu subût bulmaz. Âlimler bu hususlarda ittifak ederler. Ancak itirafın sayısı ve şahidlerin sıfatları gibi bazı teferruatta ihtilâf vaki olmuştur. Sözgelimi Hanefîlerle Hanbelîler itirafın dört ayrı mecliste vaki olmasını şart koşarlar.
  İmam Mâlik ve Şâfiî'ye göre, kişinin zinâ yaptığını bir kere ikrar etmesi kâfidir, suç sübût bulur.

  7- Gebelik zinâya delil olur mu?
  Bu husus ihtilaflıdır.
  Hz. Ömer (r.a.)'e göre, gebelik zinâya delildir, recme sebep olur. İmam Mâlik ve ashâbı da aynı kanaattedirler: "Kocası veya efendisi bilinmeyen bir kadın gebe olur ve zinâya icbar edildiği de bilinmezse, recmi gerekir. Ancak yabancı ise ve çocuğun kocasından veya efendisinden olduğunu söylerse beyanına itibar edilir" demişlerdir.
  İmam Âzam, Şâfiî ve ulemânın cumhuruna göre, gebelik mutlak surette zinâya delil olmaz. Bu hususta, kadının kocası veya efendisi olmuş olmamış, kadın yerli veya yabancı olmuş, zinâya mecbur edildiğini söylemiş, söylememiş hüküm aynıdır. Beyyine olmadıkça veya itirafta bulunmadıkça recmedilemez. Zîra şer'î hadler şüphe ile ortadan kalkar ve sâkıt olur.


  İbn Şihab şöyle dedi: Bana Ubeydullah İbn Abdillah İbn Utbe haber verdi ki kendisi Abdullah ibn Abbas’tan şöyle derken işitmiştir:

  Ömer İbnu’l Hattab Rasulullah'ın minberi üzerine çıkmış halde iken şöyle dedi:
  Hiç şüphe yokki Allah, Muhammed’i hak peygamber olarak gönderdi. Ona indirilen bu kitabın içinde “recm ayeti de vardı”. Biz bu ayeti okuduk ezberledik, ve onu anlayıp belledik, ve Rasulullah recm etti, bizde ondan sonra recm ettik. Böyle olduğu halde insanlara zaman uzayıpta onlardan birinin: "Biz Allah’ın kitabında recmi bulamıyoruz" demesi ve böylece Allah’ın indirmiş olduğu bir farizayı, terk suretiyle dalalete düşmelerinden korkarım. Hiç şüphesiz ki Allah’ın kitabında evli erkek ve kadınlardan olupta zina eden ve zinasında beyyine bulunan yahut da gebelik ve itiraf bulunmasıyla zinası sabit görünen kimse üzerine recm bir haktır.
  (E. Davud : 5.c / 4418.N, Buhari : 14.c / 6684.s, Tirmizi : 3.c / 1455.N, Muslim : 5.c / 1691.N)


  Recm cezası Hz. Muhammed (s.a.v.) zamanında da uygulanmıştır. Bu sebeple recm ile ilgili bir kaç hadis bulunmaktadır.

  Kendi ikrarlarıyla dört vakıa (Maîz adında bir erkek, Cüheyneli bir kadın, Büreyde adında bir kadın ve adı verilmeyen bir genç -ki buna sopa vurulmuştur, çünkü nikahlı değildir-) gerçekleşmiştir.

  Peygamber gelenleri her defâsında vaz geçirmeye çalışmıştır. Kaçan Mâiz adında birisi için, "Bıraksaydınız." demiştir.

  ..Ebu Hureyre (r.a.) şöyle demiştir:
  Sizler Rasullullah (s.a.v)’in huzurunda bulunduğunuz sırada birden bedevilerden bir adam ayağa kalktı ve; "Ya Râsulullah! Benim için Allah’ın kitabı ile hükmet!"dedi. Akabinde ona muhasımı olan kimsede ayağa kalktı ve: "Ya Râsulullah! Hasmım doğru söyledi. Sen onun için Allah’ın kitabı ile hükmet, ve söz söylemek üzere bana izin ver!" dedi.
  Peygamber (s.a.v.)’de ona; "Sözünü söyle." buyurdu.
  O da şöyle dedi: "Benim oğlum, bu Arabinin yanında asif, yani ücretle çalışan bir kimse idi. Oğlum bunun karısı ile zina etmiş. İnsanlar bana oğlum üzerine taşlanmak cezası olduğunu haber verdiler. Ben bu adama oğlum adına yüz koyun ve birde cariyeyi fidye vererek oğlumu bu cezadan kurtardım. Bundan sonra ben bu meseleyi ilim ehlinden sordum. Onlarda bana onun karısı üzerine taşlama cezası düştüğünü, benim oğluma da ancak yüz değnek vurulma ile bir yıl gurbete sürgün edilmek üzere, ceza olduğunu haber verdiler!" dedi.
  Rasulullah (s.a.v)’de: "Nefsim elinde olan Allah’a yemin ederim ki ben sizin aranızda elbette Allah’ın kitabı ile hükmedeceğim. Cariye ile koyunları kendi sahibine geri veriniz. Senin oğluna gelince: onun üzerinde yüz değnek cezası ve bir yıl gurbete sürgün edilme cezası vardır." buyurdu.
  Bundan sonra Eslem kabilesinden bir adam olan Unes’e de: "Sana gelince ya Uneys! Sende bu adamın karısına git tahkikini yap, eğer kadın suçunu itiraf ederse onu recm et buyurdu."

  Ravi: Uneys o kadına gitti, kadının suçunu itiraf etmesi üzerine, Uneys ona taşlama cezası uyguladı demiştir.
  (Buhari : 15.c / 7107s., Muslim : 5.c / 1697.N, Tirmizi : 3.c / 1457.N)

  Hz. Amr b. As ve Hz. Zeyd b. Sabit, Kur’an ‘ı Mushaf halinde yazarken, aralarında şöyle bir konuşma geçmiştir:

  Zeyd dedi ki: “Ben böyle bir ayeti Hz. Peygamber’den duymuştum.”
  Amr b. As şöyle cevap verdi: “Böyle şey olur mu? Görmüyor musun/hep bildiğimiz, öğrendiğimiz şu değil mi ki; bekâr olduğu takdirde -yaşlı da olsa- değnek cezasını, evli olduğu takdirde -genç de olsa- recim cezasın hakkediyor."
  ( Ahmed b. Hanbel, V/183; Hakim, IV/360)

  ..Ömer b. El-Hattab (r.a.)’dan rivayet edilmiştir, dedi ki: Râsulullah (s.a.v.) recm etti; Ebu Bekr recm etti; bende recm ettim. Allah’ın kitabına ilave etmiş olmaktan çekinmemiş olsam onu muhakkak mushafa yazardım. Çünkü ileride bazı kavimlerin gelip onu Allah’ın kitabında bulamayınca inkar edeceklerinden cidden korkuyorum.
  (Tirmizi : 3.c / 1456.N)  İbnu Abbâs (r.ah) anlatıyor:
  "Hz. Ömer (r.a.)'i hutbe verirken dinledim. Şöyle demişti:
  "Allah Teâla hazretleri Muhammed (s.a.v.)'i hak (din ile) gönderdi ve O'na Kitab'ı indirdi. Bu indirilenler arasında recm âyeti de vardı! Biz bu âyeti okuduk ve ezberledik. Ayrıca, Rasûlullah (s.a.v.) zinâ yapana recm cezasını tatbik etti, ondan sonra da biz tatbik ettik. Ben şu endişeyi taşıyorum: Aradan uzun zaman geçince, bazıları çıkıp: "Biz Kitabullah'da recm cezasını görmüyoruz (deyip inkâra sapabilecek ve) Allah'ın kitabında indirdiği bir farzı terkederek dalâlete düşebilecektir.
  Bilesiniz, recm, kadın ve erkekten muhsan olanların zinâları, -delil veya hamilelik veya itiraf yoluyla- subût bulduğu takdirde, onlara tatbik edilmesi gereken Kitabullah'da mevcut bir haktır. Allah'a kasemle söylüyorum, eğer insanlar: "Ömer Allah Teâla' nın kitabına ilâvede bulundu" demeyecek olsalar, recm âyetini (Kitabullah'a) yazardım."
  ( Buhârî, Hudud 31, 30, Mezâlim 19, Menâkibu'l-Ensar 46, Megâzi 21, İ'tisâm 16; Muslim, Hudud 15, (1691); Muvatta, Hudud 8, 10, (, 823, 824); Tirmizî, Hudud 7, (1431); Ebu Dâvud, Hudud 23, (4418)


  Ömer İbnu’l Hattab, insanlara hutbe okumuş, Abdurrahman onun için şöyle dediğini işitmiş:
  Uyanık olunuz; bazı kimseler: Recm de ne oluyormuş? Allah’ın kitabında değnek cezası var diyorlar. Muhakkak ki Allah Râsulu (s.a.v) recmi uygulamışve ondan sonra bizde uygulamışızdır. Şayet bazı kimseler: Ömer, Allah’ın kitabından olmayan bir şeyi Allah’ın kitabında ziyade etti dememiş olsalardı, o ayeti nazil olduğu gibi Kur’ana koyardım.
  (Ahmed İbn Hanbel, İbn Kesir: 11.c / 5687.s., Nesei)


  ..Hafız Ebu Ya’la el-Mavsili der ki: Bize Ubeydullah ibn Ömer el-Kovariri, Kesir İbn Salt’dan rivayet etti ki o şöyle anlatmış:
  Biz Mervan’ın yanındaydık, içimizde Zeyd de vardı. Zeyd: "Biz zina eden ihtiyar erkeği ve ihtiyar kadını mutlaka recm edin, diye okurduk" dedi.

  Mervan: "Onu mushafa yazmadın mı?" diye sordu da, o şöyle dedi: "Biz bunu zikretmiştik. Ömer İbnu’l Hattab da içimizdeydi. Size bu hususta yeterli bilgi vereyim mi?" dedi, Biz: "Nasıl?" diye sorduk da, şöyle dedi: "Bir adam Peygamber (s.a.v.)’e; "Ey Allah’ın elçisi, bana recm ayetini yazdır." dedi. Allah Râsulu (s.a.v.): "Şimdi yazdıramam, veya benzeri bir söz söyledi."
  (İbn Kesir : 11.c / 5687.s, Ebu Ya’la, Nesei)


  Abdullah İbn Ömer şöyle haber verdi:
  Râsulullah’a zina etmiş bir Yahudi erkeği ile bir Yahudi kadını getirildi.
  Bunun üzerine Râsulullah (s.a.v) Yahudilerin yanına kadar gidip: "Sizler zina edenlerin üzerine Tevrat’ta ne cezası buluyorsunuz?" diye sordu.
  Onlar: "Biz zina eden erkek ile kadının yüzlerini karartır, onları bir hayvan üzerine yükler, yüzleri biri birinin aksine gelecek suretde oturtup ve böylece onları dolaştırıp teşhir ederiz dediler.
  "Râsulullah (s.a.v): "Eğer doğru söyleyenler iseniz Tevrat’ı getirin." buyurdu.
  Onlar Tevrat’ı getirdiler ve onu okumaya başladılar. Nihayet “recm” ayeti üzerine koydu da iki eli arasını ve arkasını okudu.
  O sırada Râsulullah (s.a.v.) ile beraber bulunan Abdullah ibn Selam Peygamber’e: "Ona emret de elini kaldırsın." dedi. Genç elini kaldırdı. Birde baktılar ki “recm” ayeti elinin altındadır.
  Râsulullah zina eden erkek ve dişi yahudilerin “recm” edilmelerini emretti. Onlar da “recm” olundular.
  (Buhari :14.c. / 6670 s., Muslim : 5.c. / 1699.n.)

  Ubedet ubnu Samid (r.a.) şöyle dedi. Râsulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:
  Benden alınız benden alınız.Muhakkak ki Allah zina yapan kadınlar için bir yol tayin etmiştir. Evlenmemiş olan evlenmiş olanla zina ederse bunların her birine yüz değnek ve bir sene sürgün cezası vardır. Evli veya dul olan. Evli veya dul olanla zina ederse bunların her birine de yüz değnek ve recm cezası vardır.
  (Muslim : 5.c / 1690.N, Ahmed : Musned)


  Ebu Hureyre (r.a..)’dan, şöyle demiştir:
  Râsulullah (s.a.v) mescidde iken müslümanlardan bir kimse yanına geldi ve ona bir nida edip: "Ya Râsulullah! Ben zina yaptım." dedi.
  Peygamber ondan yüz çevirdi. Bu sefer o zat peygamberin yüzünü döndürdüğü tarafa geçip yine: "Ya Râsulullah! Ben zina ettim." dedi.
  Peygamber (s.a.v.) ondan yüz çevirdi. Nihayet o zat bu itirafı dört kere tekrarladı. Bu şekilde kendi aleyhine dört kere şehadet edince Râsulullah onu çağırıp: "Sende delilik var mı?" diye sordu o zat:
  "Hayır." dedi.
  Râsulullah: "Sen evli misin?" diye sordu.
  O zat: "Evet." dedi.
  Bunun üzerine Râsulullah oradakilere: "Bunu götürünüz ve recm ediniz emrini verdi."
  (Muslim : 5.c / 287.s. 16)  ..Cabir ibn Abdillah (r.a.) şöyle diyordu: "Râsulullah (s.a.v)Eslem kabilesinden bir adamı, Yahudilerden bir adamı ve onun zina ettiği kadını recm etti."
  (Muslim : 5.c. / 1701.N)

 5. #165
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718
  ÖZÜR MESAJI;

  @Apollonius

  Şimdi sizin şu sözünüze Karşılık

  Öyle bir ayet olduğunu ama silindiğini veya kaldırıldığını savunuyorsun. Ama bunu doğru kabul ettiğimizde oluşan sorulara yanıt veremiyorsun. Sadece körü körüne inanmakla kalıyorsun.

  Verdiğim şu cevap

  HAŞA..HAŞA....ALLAH C.C şahidimdir ben asla böyle bir söz ne söyledim ne iama ettim, bu söylediğinden ötürü ALLAH C.C katında senden davacıyım ve Mahşerde aramızda ki Hükmü ALLAH C.C verecek...Ben böyle birşey demedim, demem, diyemem ALLAH C.C dan korkarım, bu senin iftirandır, OKU diye Yalvardığım konuyu bi okusan daha ne isterim ki okumuyosun, kabullenemiyosun, kabul etmek istemiyosun, bu senin suçunda değil NEFSİN ve ŞEYTAN sana bunu kabul etmemen için her türlü dalavereyi çeviriyorda anlayamıyorsun

  Yazdığın tüm sorular aslında tek bir soru KUR-AN da yok HZ.ÖMER R.A bir hadis söylemiş, Ben KUR-AN da bulamadığım kim tarafından iletildiğini bilmediğim ve güvenmediğim sözü kaale almam diyosun sorun bu..

  Yani KUR-AN ı kabul edip, (onuda işine geldiği gibi evirip çevirip) Hadis' lere SAHİH HADİS lere güvenmiyorsun...

  Seninle anlaşmamız mümkün değil sorularını cevaplıyorum, aklı mantığı olan şu yazışmalarımız okuyan herkes buna şahit olacaktır, ama sen kabul etmeyip halen inkara devam ediyorsun, kafanda bir kalıp var kırıp çıkamıyorsun..

  Alıntıladığım karşılıklı mesajlaşmalarda benden kaynaklanan bir yanlış anlaşılma vardır...Ben ayeti sonradan Hz. Ömer R.A zamanında değiştirilme diye algıladım ve anladım, dün gece bu konu ile ilgili tartışmalar nedeni ile 02:00 de yatmış olmamın verdiği uykusuzluk ve yorgunluk hemde iş yerinde ki yoğunlukdan mesaja gerekli dikkati ve özeni göstermeden okumuş olmamdan dolayı yanlış davrandım, Hakkını Helal Et.. Özür Dilerim...

  Dediğim gibi yanlış anlaşılma nedeni vahiy inişi tamamlanmış PEYGAMBER S.A.S vefat etmiş olduğu dönem sonrası olarak anlamam nedeniyledir, ama sen herhalde NESH olarak (PEYGAMBERE S.A.S hayatta iken) zikretmiş olmama istinadaen kullandın doğru ise.. Özrümü kabul etmenizi rica ediyorum...

 6. #166
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Nerden
  ankara
  Mesaj
  458
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  22698
  adolf hitlerin kemikleri sızlıyodur ben bunu nası düşünemedim diye :)
  GÜLÜMSE , YARIN DAHA KÖTÜ OLACAK :)

 7. #167
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  626
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  41958
  Ammar, Sana en ufak bir kırgınlığım yok kardeşim. Bu nedenle hiç hakkın geçmedi, için rahat olsun. "Kafir" bile desen benim için farketmez :)

  Eğer nesh olayına (yani Kuranda hükmü kaldırılan ayet olduğuna) inanıyorsan diyecek bir şeyim yok. İslama İslamda olmayan her şey eklenebilir Yahudi icadı "Nesh teorisi" ile. Yine de recm konusu NESH konusunda daha öte daha uç bir kavramdır.

  Nesh teorisini savunanların dayanak gösterdiği neshile ilgili bir ayet vardır o da Kurandan önceki hükümlerin iptal edildiğine dairdir. Biz bir ayeti değiştirir veya unutturur isek yerine daha iyisini getiririz sözü Kuranda nesh olduğunu ispatlamaz aksine yalanlar. Sadece unutturursak kelimesi bile bunu anlamak için yeterlidir. Allah tevratta geçen kendi sözleri için "Tevratın babı, incilin bilmemnesi" diyecek değil heralde o yüzden "ayeti" demiştir. Ayet diyince hemen Kuran ayeti anlaşılmaması gerekir. Allah başka bir ayette Kuran ayetlerini unutturmayacağını söylüyor. Ayrıca bir ayette de "Allahın kanununda bir değişme bulamazsın" diyor. Ayrıca yukarıda da söylediğim gibi. Zaten "hak" olan bir konuda neden bu kadar çok uydurma rivayet de var? (keçi meselesi vs) Hadis uyduranların art niyetli olduklarını biliyoruz, peki zaten islamda olan ve hak olan bir şeyi desteklemek için neden ekstra hadisler uydurmuş bu artniyetli insanlar?

 8. #168
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718
  Öncelikle anlayışınız için teşekkürler...:)

  MÜMİN kendi aleyhine dahi olsa hep doğruyu HAKKI söylemeye mecburdur, o yazılanları tekrar okurken dikkatimi çeken ve benim haksız olduğum bir konuda özür dilemekten utanmam...

  Şimdi size bu itahmda bulunuyorsam, sebepleri mantık ve yine ALLAH C.C ve RESULULLAH S.A.S emirleri çerçevesindedir....Çünkü ben yine şunu biliyorum ki, İSLAMIN %99 unu kabul ettim ama %1 bana göre yanlış ve kabul etmiyorum diyenin nasıl sıfatlandırıdığı açıkca bildirilmiş, sizin konunun başından beri savunduğunuz şu ise malesef o şekilde benim gözümde

  "Bence İSLAM dini içersinde RECM diye bir farz yoktur. veya RECM o asra ait bir amel idi ve hükmü bu asırda kalkmıştır" diyor iseniz (ki ben savunulan şeylerden bu sonuca varıyorum) malesef KAFİR olursunuz..

  Yok sorun şu ben KUR-AN da bulamıyorum, tüm mesele açıkca KUR-AN tarafından beyan edilmemiş bir farzın doğruluğunu nerden öğrenecem ve nasıl güvenecem diyorsanız, size delil ve belgeleri ile sundum uzun, uzun açıkladım, hem ilahi emirlere, hem akla, hem mantığa uygun şekilde...

  Başından beri savunduğum şudur, KUR-AN da herşeyi açıkca beyan edilmesini bekleyip sadece orada ki emirler bizi bağlar, gerisini biz kabul etmeyiz diyor iseniz, o zaman büyük bir yanılgıya düşeriz, sebepleri ile açıkladığım üzre; Namaz, Oruç, Zekat, Hacc gibi ibadetlerin, Toplumsal kanun ve kaidelerin örneğin Hırsızlığın, zinanın, terör' ün, vs.vs.vs.. ceza ve naıl yapılacağını gösteren, uygulama metodlarını bizzat yine CEBRAİL A.S tarafından PEYGAMBERE (S.A.S) yine bir çeşit vahiy ile uygulamalı olarak gösterilmiştir, biz insan boyutunda KUR-AN da farz kılınan ibadet, yasa, toplum ve cemaat yaşantısı ile ilgili tüm hükümlerin uygulamasını PEYGAMBER S.A.S tarafından MÜMİN' lere uygulaması öğretilmiştir...

  NESH meselesi ile ilgili şimdi bir yazı ekliycem yine kızıcan, çok uzun diye geek daha fazla da uzatmak istemiyorum, söyleyecek sözlerin hepsini söylediğimi düşünüyorum....

  Hz. Ömer R.A bu durumun var olduğunu haykırıyor, RESULULLAH S.A.S ile beraber yaşamış onun en yakınında olan bu mübarek sahabenin sözlerini asla şüphe duymadan inanırım, Eğer burada ki sorun sizin açınızdan bu hadisleri bize ulaştıran kaynakların güvenirliliği ise bu konu ile ilgili bilgide eklendi 2-3 sayfa geride.. SAHİH HADİSLER ile UYDURMA HADİSLER arasındaki farkı anlamak mümkündür ve bu hadisleri iletenler kesinlikle emin olun ki çok titizlikle incelenip HADİS' in doğruluğu tayin ediliyor, şimdi o konu ile ilgili bilgide istemeyin sayfa kalmaz burada site çöker sonra..:)

  BUHARİ, MÜSLİM, TİRMİZİ gibi güvenilir sahih hadisleri toplayan kişilere ALİM ler tarafından mutlaka olumsuz bir takım haraket ve sözleri ve rivayetleri olsa gereken ihtar ve uyarılar kesinlikle yapılır ben güveniyorum,

  Zaten İMAM-I AZAM EBU HANİFENİN şu sözü bu konuya yeterli açıklamayı getiriyor...

  "Bizim insnalara söylediğimiz sözleri nereden aldığımızı araştırmadan onlar inle amel etmeleri caiz olmaz"

  Size uydurma hadislerin bulunduğu alfebetik sıralamaya konulmuş geniş bir içeriğe sahip, bir EBook ilete bilirim, hatta uydurma hadisleri anlama ve tanıma yöntemleri içerikli bilgi ve belge ulaştırabilirim..

  Ki RECM olayı ile ilgili 4 adet bizzat PEYGAMBER S.A.S' in uygulaması zaten var.. daha ne diye RECM varmı, yokmu diye tartışıyoruz anlam veremiyorum var olduğunu bizzat ALLAH RESULU ispat etmiş, ve Kıyamete kadar geçerliliğini koruyan KUR-AN ve SÜNNET hükümlerini çağa uygun değil, eskidi, hükmü kalmadı demek dinden çıkmaktır...

 9. #169
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  626
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  41958
  "Bence İSLAM dini içersinde RECM diye bir farz yoktur. veya RECM o asra ait bir amel idi ve hükmü bu asırda kalkmıştır"
  Böyle bir şey demiyorum. Recm cezası çağa uygun olmadığı için değil, "İslamda geçerli hüküm olarak hiç yoktur" diyorum. Yani bu recm'i kabul etmememi reformcularla bağdaştırma. İslamda reformları yapanlar yapmış, bu hale getirmiş zaten. Ben bu karmaşada orjinali neyse onu bulmaya çalışan birisiyim.

  Böyle diyorum çünkü Nur suresi ile bu Tevrat hükmü nesh edilmiştir diyorum. Ha recm uygulanmıştır, Ama Nur suresi inene kadar uygulanmıştır diyorum. Nur suresinden 10 sure sonra Maide suresi inmiştir. Onu tekrar okumanı rica etmiştim açıklamalı olarak, okudun mu? Orada yukarıda bana anlatmaya çalıştığın Yahudi kıssasının (yüzü karartılarak önünden geçirilen yahudi olayı) delillerini bulabilirsin zaten. Ama lütfen oku.

  Ayrıca şöyle düşün, zina eden erkek ve zina eden kadına 100 celde vurun, insanlar da orada bulunsun
  ayetinin sonuna virgül koyup
  evli olanları recmedin diye 3 kelime eklemek zor bir şey mi? Allah bunu eklememişse yok demektir kardeşim. Bunu nasıl savunuyorsun. Bir şeyin Allahın hükmü olduğunu kabul edebilmek için Kuranda olması şarttır.

  Bana örnek olarak verdiğin namazdı hacdı oruçtu gibi herşey kuranda mevcut. Biz peygamberimizden detaylarını öğrendik bu emirlerin. Kuranda da "evlileri recmedin" yazsaydı, Peygamberimiz bize recm olayının detaylarını anlatsaydı (çeşitli adli durumlar vs.) o zaman namaz ve oruç ile aynı örnek gibi olurdu anladın mı?

  Kuranda temeli hiç olmayan ne anlatmış peygamberimiz? Allahın dininin kitabı Kurandır kardeşim. Allahın dini ve peygamberimizin dini farklı değildir. Peygamberimiz Allahın dinini açıklamak üzere gelmiştir. Yani Kuranda olmayan bir şeyi uygulamaz. Recm uygulandığı zaman da Nur suresi gelmeden önceye göre Allahın emrini uygulamıştır (Tevrata göre) diye düşünüyorum.

  Aktardığın hadisleri bir de şöyle yorumlar mısın? Kendisine gelip itirafta bulunan kişileri "git tevbe et" diyerek göndermeye, savmaya çalışmıştır. Böyle kesin bir Allahın hükmü olsaydı böyle esnek bir davranışa gider miydi sence?

  Hz. Ömerin rivayetine halen inanmıyorum. Buhari, müslim vs. bana göre sahih ve hatasız insan yoktur. Her duyduğumu Kuran, akıl, mantık süzgecinden geçiririm. Sen de tarikatlara bu yüzden karşısın ama sanki tüm tarikatlara karşı olan farklı bir tarikatin üyesi gibi davranıyorsun bu konuda.

 10. #170
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718
  Şimdi kafası karışanlar için şu NESH meselesine daçıklık getirmek farz oldu müsadenizle...)

  NESH MESELESİ

  Kur'an’da nesh üç kısma ayrılır.

  1- Âyetin hükmünün ve okunmasının birlikte neshi.
  2- Âyetin yalnız okunmasının neshi, hükmünün kalması.
  3- Âyetin sadece hükmünün neshi, okunmasının kalması.

  1- Âyetin hükmünün ve okunmasının neshi:

  Böyle bir âyetin, hem okunması hem de hükmüyle amel edilmesi caiz değildir. Çünkü, âyet tamamıyla neshedilmiştir. İslâm'ın ilk devirlerinde, süt emzirme hakkında gelen âyette, bir kadın kendi çocuğu olmayan yabancı bir çocuğu doya doya on defa emzirmeyle, o çocuğun süt annesi sayılırdı. O kadının kendi çocukları da annelerini on defa emen çocuğun süt kardeşleri olurdu.
  Süt emzirmeyle ilgili âyet, Hz. Aişe (r.a.)'den şu şekilde rivayet edilmiştir: "Kur'an-ı Kerimde «on defa emzirme vâki olursa, süt emzirmeyle ilgili hüküm meydana gelir» âyeti vardı. Daha sonra bu âyetin hükmü ve okunması beş defa malum emme ile neshedildi."

  Fahreddin er-Râzi; "Hz. Aişe (r.a.)'den yapılan rivayette, âyetin birinci bölümü -on defa emzirmenin bilinmesi- hem okunma, hem de hükmü bakımından nesh edilmiştir. İkinci bölümü -beş defa. emzirmenin bilinmesi ise okunması bakımından nesh olunmuşsa da İmam Şafii (r.a.)'ye göre hükmü devam etmektedir." der.
  ( Fahreddin er-Razi age. C. 1 S. 230. İmam Şafii (ra)nin okunması nesholunan ayetin hükmünün devam edeceğini kabul etmesi ile. ondan sonra gelen Şafi sunnilerinin tümü aynı görüşü kabul etmişlerdir. Şafi mezhebinin fıkıh kitaplarında bu konu mevcuttur.)

  2- Âyetin yalnız okunmasının neshi, hükmünün kalması:

  Zerkeşi'nin «Burhan» kitabında dediği gibi eğer alimler, okunması nesh olunan âyetin hükmünün muteber olduğunu kabul ederlerse onunla amel olunur. Nitekim Nur suresinde okunması nesh olunan «Yaşlı bir erkekle yaşlı bir kadının (ikisi de evli) birbirleriyle veya ayrı ayrı başkalarıyla zina yapması ile Allah'ın azabı için elbette onları taşlayacaksınız, şüphesiz Allah (C.C.) yegâne galip ve hikmet sahibidir!» âyetinin hükmü baki ve geçerlidir.

  Hatta Hz. Ömer (R.A.): «Eğer halkın "Ömer Allah (C.C.)'ın kitabına bir âyet ekledi." demeyeceklerini bilsem bu ayeti. Nur suresine elimle yazardım.» demektedir.
  (Sahih-i Buhari)

  Ebu Hayyan, Sahih kitabında Ubey bin Ka'b (R.A.)'dan naklen şöyle di*yor: «Ahzab suresi uzunluk bakımından Nur suresi kadardı. Sonra Ahzab suresinden bazı ayetler neshedilince kısaldı.» Ubey bin Ka'b (r.a.)'ın «Ahzab suresinden bazı âyetler neshedilince sure kısaldı.» ifadesi neshin olduğuna işaret eder.

  Âyetin gerek hükmünün ve okunmasının neshi, gerekse hükmünün kal-mast okunmasının neshi şekilleri Kur'an-ı Kerimde azdır ve bulunması nadirdir. Cenab-ı Allah (c.c.) mukaddes kitabını, ihtiva ettiği hükümlerin İcra edilmesi ve okunarak sevab kazanılması için göndermiştir.

  3- Âyetin sadece hükmünün neshi, okunmasının kalması:


  Bu şekildeki nesh Kur'an-ı Kerim'de çoktur. Zerkeşi'nin dediği gibi 63 surede mevcuttur. Bu tür neshlere vasiyyet âyeti, iddet müddetiyle ilgili âyeti ve müşriklerle savaşmayı yasaklayan âyetleri gösterebiliriz.

  Şeyh Hibbetullah bin Selâmet, neshedilen ve nesheden âyet ve hadisleri mevzu edinen kitabında özetle: «Şeriatta ilk neshedilen, namazın İki rekat olarak kılınmasını emreden ayetin hükmüdür. Daha sonra namazın dört rekat olarak kılınmasını emreden âyet nazil olunca, namazın iki rekat olarak kılınmasını emreden hüküm neshedildi. Bilahere önce Mescid-i Aksa'ya yönelerek namaz kılınmasını emreden âyetin gelişi. Aşure orucunun neshedilmesi ile onun yerine Ramazan ayında oruç tutulmasını emreden âyetin gelişi, müşriklerden yüz çevrilmesini emreden hükmün neshi ile onlarla cihad edilmesini emreden âyetin gelişi, ehl-i kitapla cizye verinceye kadar savaşın emredilmesi. Veraset hukukundaki bazı hükümlerin neshi ile bunların yerine yeni hükümlerin gelişi ve cahiliyet devri adetlerini belirten bütün işaretlerin neshi ki Hac'ta müslümanlar He cahiliyet adeti üzere hac yapan müşrik ve kitap ehlinin yapacakları ibadetlerin birbirinden ayrılmasını emreden âyetin gelişini görürüz.» der.

  Ayetin Hükmü Neshedildiği Halde, Lafızlarının Okunmasının Hikmeti Nedir?


  Zerkeşi: «Yukarıdaki soruya iki açıdan cevap verilebilir.

  Birincisi:Kur'an-ı Kerim, ihtiva ettiği hükümlerin bilinip tatbik edilmesi için okunduğu gibi yalnız ibadet niyetiyle de okunur. Allah (C.C.) kelâmı olduğundan hükmü neshedilse de, lafızları ibâdet maksadıyla okunduğu için baki kalmıştır.

  İkincisi: Nesh âyetleri, çoğu kez bir önceki âyette bulunan ağır bir hükmü hafifletmek için gönderilmiştir. Âyetin okunmasının kalışı, daha önceki hükmün ağırlığını ve Allah (c.c.)'ın kullarına vermiş olduğu nimetini hatırlatmak içindir.» [Zerkeşi - El Burhan fi Ulumil Kur an 80.] demektedir.

Benzer Konular

 1. Recm Cezası ve Kur'an ın Emri.
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-02-2013, 12:15 AM
 2. bir recm görüntüsü daha
  atom Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 75
  Son mesaj: 02-10-2010, 12:38 AM
 3. Osmanlıda RECM..
  Guney Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 17-11-2009, 05:53 PM
 4. İran'da Recm Uygulaması
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 26
  Son mesaj: 05-03-2009, 10:39 PM
 5. Atatürk ve İslamiyet
  Nil@y Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-09-2006, 07:33 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık