+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 17 Toplam: 17

İnsan Nedir... ???

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan İnsan Nedir... ??? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Saygideger aliOZDEMIR; Anladigim kadariyla; siz bir yaraticinin var olduguna inaniyorsunuz. Olabilir, bu sizin kisisel inancinizdir ve ben saygi duyarim. Benim,

 1. #11
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Üye Numarası
  113982
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.689
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7720

  Cevap: İnsan Nedir... ???

  Saygideger aliOZDEMIR;

  Anladigim kadariyla; siz bir yaraticinin var olduguna inaniyorsunuz. Olabilir, bu sizin kisisel inancinizdir ve ben saygi duyarim. Benim, dedigim ise; herhangibir yaratici olup olmasindan ziyade; insanoglu, kendisini neden dusunce ve davranista insani degerlerle yasam ve iliski surmeyi basaramamis olmasidir. Sizce, bu yaraticinin bir lutfumu dur? Oyleyse neden?
  '' Mutlak yaratıcı '' konusunda ciddi sıkıntınızın olmadığını düşünüyorum anladığım kadarıyla...
  O zaman Yaratıcının eserleri hakkında konuşabiliriz.
  O eserlerin en mümtazlarından biri olan '' insan '' hakkında konuşalım, Dirayet ve zafiyetleriyle beraber. Bunu dileyen , Yaratıcının lütfü yada kendi iktidar ve ihtiyarinden bilsin, o ikinci bir açılım olsun bizim için.

  Zaten, dogumda bir insiyatifi olmayan insanoglunun, bireysel temelde kendi olumunu(olmek) de yasayamayacagina gore; geriye bir tek yasam ve iliskisi kalmistir. Bu da yaraticiya verilirse; insanogluna ne kalir? Siz, insanoglunu; gokten idare edilen bir kukla olarak mi goruyorsunuz? Ben, bu konuda ise; bireysel olarak, yasam ve iliskimin bana ait oldugunu ve bunun kontrolunun sadece bende oldugunu soyluyor ve yasam ve iliskimin idaresini; hak ve ozgurlukler temelinde; kendimden baska bir guce vermeyi dusunmuyorum.
  Bize birisi 24 altın verse ve 23 tanesini dilediğiniz gibi harcayın, 1 tanesini de benim için sarf ediniz derse, o kerem sahibini o tek altın için ikramını ittiham etmek pek de akıl işi olmadığını elbette anlarsın. Bu misalde görüldüğü gibi, insan oğluna çok şey bırakılmıştır.
  Cenabı Allah '' bir vahid-i kıyasi '' olsun diye bizlere ENE yi vermiştir. O kıyas ile gücümüzün medhal alanlarını görmek mümkün, başka bir güce dayanmak elbette hafiflik vermesi lazım hayat dalgaları arasından.... evin süpürülmesinde bile yardımcı birkuvvet ihtiyaç his ediliyorsa varın siz diyer kıyaslamaları yapınız.
  Yaraticinin olup olmamasi degil; bana bir yukumluluk yukleyip yuklememesi onemli. Ben, boyle bir yukumluluk istemiyorum, cenku yukumlulugu kendim alacak kadar gucum var. Ben, teslimiyetten, kulluk ve kolelikten degil; hak ve ozgurluklerden, saygi ve vicdandan yanayim. Boyle bir yaraticiya da ne inanma ne de inanmama temelinde ihtiyac duymuyorum. Ihtiyac duyan, inanir ya da inanmaz ve bu iki ucda tartisir.Benim, boyle bir tartismaya ihtiyacim yok.
  Bildiğiniz gibi askere kayd oluruz ve talim altına girmekle, bir kişinin kuvvetine bedel tüm ordunun kuvvetini arkamıza almış oluruz. Dikkat ederseniz adi bir nefer bile orduya intisabından dolayı bir şah'ı esir edebilir. Bir vakit birtek askerin bir düdük sesi ile tüm köy halkını meydana toplamıştı. Sanırım bu iki misal ile kendi gücümüz ile yapamıyacağımız büyük işleri, intisap cihetiyle yapmaya muktedir olabildiğimizi görmek mümkün.
  Bakınız ne güzel birbirimizi anlamaya çalığıyoruz, birbirimizi okumak ile başladık biz bu işe...
  İnş. Kainat Kitabını da okuruz. Elbette '' İnsan küçük bir kainattır '' kıstasını unutmadan.

  İnat dan ve kibirden ve gururdan ve ben bilirim gafletine girmeden
  İstifadeniz ve istifademiz bol olsun....

  Saygılar
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 2. #12
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Üye Numarası
  113982
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.689
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7720

  Cevap: İnsan Nedir... ???

  Evet, insan, nihayetsiz şeylere muhtaç olduğu halde; serma-yesi hiç hükmünde... Hem nihayetsiz musibetlere maruz oldu-ğu halde; iktidarı, hiç hükmünde bir şey... Âdeta sermaye ve iktidarının dairesi, eli nereye yetişirse o kadardır. Fakat, emel-leri, arzuları ve elemleri ve belâları ise; dairesi, gözü, hayali nereye yetişirse ve gidinceye kadar geniştir. Bu derece âciz ve zaîf, fakir ve muhtaç olan ruh-u beşere ibadet, tevekkül, tev-hid, teslim; ne kadar azîm bir kâr, bir saadet, bir ni’met oldu-ğunu, bütün bütün kör olmayan görür, derk eder. Mâlumdur ki: Zararsız yol, zararlı yola −velev on ihtimalden bir ihtimal ile olsa− tercih edilir. Halbuki: Mes’elemiz olan ubûdiyet yolu, zararsız olmakla beraber, ondan dokuz ihtimal ile bir saadet-i ebediye hazinesi vardır. Fısk ve sefahet yolu ise −hattâ fâsıkın itirafiyle dahi− menfaatsız olduğu halde, ondan dokuz ihtimal ile şekavet-i ebediye helâketi bulunduğu; icmâ ve tevatür derecesinde hadsiz ehl-i ihtisasın ve müşâhedenin şehadetiyle sabittir.
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 3. #13
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125793
  Nerden
  Londra
  Mesaj
  169
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  500

  Cevap: İnsan Nedir... ???

  Saygideger aliOZDEMIR;

  Yaratici-Tanri-Allah- kavramlarini ortaya atan varlik hangisidir? Eger, insanoglu degilse; insanoglu disinda, insanogluyla irtibat kurabilen baska bir canli var midir? Varsa; hangi iletisim ile kurar ve hangi araciyi kullanir-ki bu araci her iki varliginda, iletisimini bilmesi gerekir. Diyelim, yaratici var. Beni var ederken, neden bana danismadi? Ya da, beni bana danismadan var ettiyse; neden ben ona karsi bir yukumluluk yukleneyim? Klasik bir sorudur. Allah'i kim yaratti? Eger, yaratilmadi o hep vardi, derseniz; o zaman ben de "ben yaratilmadim, ben hep vardim"-insanoglunun maddesel yapisi adina- derim. Eger, konu; herseyin bir baslangici ise; bu sizin icin yaratici, materyalist icin madde, idealist icin dusunce, benim icinde; insanoglunun uclugudur, yani; erkek-disi ve urunleri olan bebek insanoglu. Siz, tanrinin varligini; ilk duydugunuzda, insanoglundan mi? yoksa, baska bir canlidan mi duydunuz? Size, tanridan, onun varligindan onunla ilgili tum bilgilerden bahseden canli turu, insanoglu degil miydi?

  Ben, yasam ve iliskimde; ne boyle bir yaraticiyi hissedebiliyor, ne de ona ihtiyac duyuyorum. Bunu nasil aciklarsiniz?

  Saygilarimla;
  evrensel-insan

 4. #14
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125793
  Nerden
  Londra
  Mesaj
  169
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  500

  Cevap: İnsan Nedir... ???

  Saygideger aliOZDEMIR;

  Siz, Cezayir kokenli, Fransiz filozof Derrida'yi okudunuz mu? O yazarin oldugunu (olmek) ortaya koymustur. Yazar degil; yazi vardir. Yazi ancak, yazari ortaya koyar. Sizin, teriminizle, yaratici degil; yarattigi vardir. Yaraticiyi, yarattigi ortaya koyar. Siz, bir yaratilan olarak; bir yaratici ortaya koyabilirsiniz.

  Ama, bu ancak yaraticilik gorusunde gecerlidir. Benim gorusum ise; yaraticilik degil; degisim-donusum-baskalasimdir. Herbir, surecte kendi icinde bir olusumdur.

  Saygilarimla;
  evrensel-insan

 5. #15
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Üye Numarası
  109369
  Mesaj
  90
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  723

  Cevap: İnsan Nedir... ???

  SELAM ANLATÇAKLARIM BİR HAYAL ÜRÜNÜ DEĞİL BENİM YAŞADIKLARIM RUH HALİMDE AKLIMDA YERİNDE ZAMANINDA BENDE DÜŞÜNDÜM ALLAH VARMIDIR DİYE 16 YAŞINDAYDIM İŞYERİNYDE ÇALIŞIYORDUM YANIMDAKİ KİŞİNİN EMPOZE ETMESİYLE BENDE O ZAMAN İNANMAMIŞTIM ARKADAŞLAR CAMİYE ÇAĞIRDI GİTMEDİM ALLAHIMA YEMİN OLSUN ACEYİP VARLIKLAR GÖRDÜM TAM HATIRLAMIYORUM AMA İNKAR ETME GİBİ BİR ŞEYLER SÖYLÜYORLARDI BAĞIRDIM ÇOK KORKMUŞTUM.
  ALLHIMA ŞÜKÜRLER OLSUN ÇOK BÜYÜK HATADAN DÖNDÜM TEKRAR İMAN ETTİM.
  BİR DAHA ACEYİP HİÇ BİR VARLIK GÖRMEDİM

  KURANI KERİMİ OKUMAMIŞTIMKİ NASILDA HATA YAPMIŞIM OKUMADAN ETMEDEN SADECE İNANMAYAN BİRİNİN ANLATMASIYLA KANMIŞTIM .
  22 YAŞINDA KURANI KERİMİN MEALİNİ OKUDUM MUHAKKAKKİ BU ALLAH KELAMIDIR DEDİM
  SİZDE MÜSLÜMAN OLMAK İSTERSENİZ? İSLAM DİNİNDE ZORLAMA ASLA YOKTUR SİZİN TERCİHİNİZ .MÜSLÜMANLIHIN BİRİNCİ ŞARTINI KELİME-İ ŞEHADET DİLİNLE VE KALBİNLE İNANARAK SÖYLERSENİZ MÜSLÜMAN OLURSUNUZ KELİME-İ ŞEHADET AŞAHIDAKİ İLK SATIRDA AÇIKLAMSIYLA BERABER.
  --------------------------------------------------------------------------------

  "Eşhedü en lâ İlâhe İllAllah ve Eşhedü enne Muhammeden Abdühu ve Resûlühu = Allah'dan başka ilah olmadığına şahidlik ederim. Yine Muhammed'in (a.s.) Allah'ın kulu ve elçisi olduğuna şahidlik ederim." sözlerine "Kelime-i Şehadet" denir. "La İlâhe İllAllah, Muhammed'ün Resûlüllah" sözüne de "Kelime-i Tevhid" denir. Biz bu mübarek kelimeleri daima okuruz.


  İMAN ETME KONUSU ÇÜNKÜ YARATAN ALLAH ÖYLE İSTİYOR İMAN ETMEMİZİ KULLUK VAZİFEMİZİ YERİNE GETİRMEMİZİ İSTİYOR DÜNYA VE AHİRET HAYATIMIZ İÇİN
  BEDÜÜZZAMAN SAİD NURSİNİN BİR SÖZÜ VAR (İMAN ,İNSANI
  İNSAN EDER .BELKİ İNSANI SULTAN EDER ÖYLE İSE İNSANIN VAZİFE-İ ASLİYESİ İMAN VE DUADIR . KÜFÜR,İNSANI GAYET ACİZ BİR CANAVAR HAYVAN EDER)
  BEN SİZE DİYORUM KURANI KERİMİ OKUYUN.
  AŞHIDA YAZILI OLANLARI BİR SİTEDEN ALINTI YAPTIM
  KURANI KERİMİN AYETLERİ ŞU MEALDEDİR


  Hz. Âdem'in (a.s.) yaratılışına dair ayetleri şu mealdedir (3):

  "Hani Rabbin meleklere muhakkak ben yeryüzünde bir halife (bir insan, Adem) yaratacağım" demişti (Bakara 30).

  "And olsun biz insanı kuru bir çamurdan suretlenmîş balçıktan yarattık" (Hicr 26).
  "O insanı (Ademi) bardak gibi (çınlayan) kupkuru bir balçıktan yarattı (Rahman 14)

  "Yaratılışta kendileri mi daha kuvvetli yoksa bizim yarattıklarımız mı?Hakikat bizonları cıvık bir çamurdan yarattık" (Saffat 11)

  "Ki o, yarattığı herşeyi güzel yapan, insanı (Âdemi) yaratmaya da çamurdan başlayandır" (Secde 7)

  "And olsun biz insanı (Âdemi) çamurdan (süzülmüş) bir hulâsadan yarattık" (Mü'minun 12)

  "O,sîzi çamurdan yaratan sonra ölüm zamanını takdir edendir" (Enam 2).
  "Sizi (aslınızı) ondan (topraktan) yarattık" (Taha 55)

  "Sizi bir topraktan yaratmış olması O'nun ayetlerindendir. Sonra siz (her tarafa yayılır) bir beşer_oldunuz" (Rum 20)

  "... İblis dedi: Ben bir çamur olarak yarattığın kişiye secde eder miyim" (İsra 61, Araf 12, Sâd 76)

  Bu âyetler özetlenecek olursa, "Âdem çamurdan yaratılmıştır" (İsra 61, Araf 12, Sad76, Secde 7),

  'Âdem cıvık çamurdan yaratılmıştır" (Saffat 11)
  "Âdem çamurdan süzülmüş bir hulâsadan yaratılmıştır" (Mü’minun 12)
  "Âdem kuru çamurdan suretlenmiş balçıktan yaratılmıştır" (Hicr 27, Rahman 4). (3).

  Adem (yerden çıkmış varlık) edim (yeryüzü, toprak) anlamında İbranice bir kelimeden gelmektedir, Âdem'in çamurdan, yani toprağın su İle karışımından yaratıldığı, daha açık bîr ifade ile kuru çamurdan şekillenmiş bir balçıktan yaratılıp ilâhi ruhtan üflendikten sonra canlandığı beyan ediliyor:


  "Ki o yarattığı her şeyi güzel yapan, insanı (Âdem'i) yaratmaya çamurdan başlayandır" (Secde 7)


  "Sonra onu (Âdem'i) düzeltip tamamladı, içine ruhundan üfürdü, sizin İçin kulaklar, gözler, gönüller yarattı" (Secde 9) (3).

  Gerçekten sadece insanın değil tüm canlıların yapısını teşkil eden esas maddenin topraktaki elementler ve sudan ibaret olduğu özellikle insan organizmasının % 30'nun inorganik ve organik (katı) madde, % 70'nin sudan ibaret olduğu bilinmektedir. Bu terkip göz önüne alınırsa insan organizması suyu galip bir yapı gösteriyor. Hayatı su veriyor. Keza bitkiler, hayvanlar ve herşey topraktan geliyor, tekrar ona dönüyor ve toprak oluyor.

  Elmalılı Hamdi tefrişinde Hz. Âdem'in çamurdan çıkarılan bir hulâsadan, yani önce çamurdan istifa (temiz olanı seçme) ile ayrılan bir hulâsadan yaratıldığını ifade ediyor (4); adeta insanın anne rahminde bir nutfeden yaratılması gibi, önce çamurdan ayrılan nutfe mahiyetini almış hulâsa dan halk edilmiş; sonra ruh verilmiş ve böylece Adem yaratılmış oluyor. Fahreddin Razi(5)de tefsir-i kebirinde Hz. Âdem'in topraktan seçilmiş bir hulâsadan yaratılmış olduğunu vurguluyor.

  Hz. Âdem'in yaratılışı bugün bilim adamının laboratuarda tekrarlayacağı bir deney gibi gözükmüyor. Bu, muhteşem bir araştırma olarak* karşımızda duruyor. Burada en önemli nokta Adem'in vücudunu teşkil eden topraktaki inorganik elementlerin nasıl organik bir hayat biçimine dönüştüğüdür (6). Bugün bilim bunun cevabını vermiş değildir. Bu muhteşem olayı kör bir tesadüfe bağlıyarak yaradılışı bu şekilde izah etmek kesinlikle mümkün değildir^ Bu konuda Kurân-ı Kerîm Âdem'in ve ondan insan neslinin türemesini öldükten sonra dirilme yada yeryüzünde kuruyan tabiatın tekrar nasıl canlandığına yemyeşil olduğuna dikkatimizi çekerek, topraktan bir canlı yaratmanın bir ölüyü tekrar diriltmekten daha yüksek bir kudret gerektirdiğini bildiriyor:

  "Ey insanlar; eğer siz öldükten sonra dirilmek hususunda herhangi bir şüphe içinde iseniz şu muhakkaktır ki biz sizin aslınızı topraktan,sonra onun zürriyetini insan suyundan, sonra pıhtılaşmış bîr kandan, daha sonra da hilkati belli belirsiz bir çiğnem etten yarattık ve bunları size kudretimizi apaçık gösterelim diye yaptık. Siz dileyeceğimîz muayyen bir vakte kadar rahimlerde duruyorsunuz. Sonra sizi çocuk olarak daha sonra da kuvvetinize,yiğitlik çağına ermeniz İçin büyütüyoruz. Kiminiz öldürülüyor, kiminiz de evvelki bilgisinden sonra artık hiçbir şey bilmemek üzere Ömrün en fena devresine doğru gerisin geri itiliyor. Sen yeryüzünü kupkuru ve ölü görürsün. Fakat biz onun üstüne yağmuru indirdiğimiz zaman o harekete gelir, kabarır, her güzel çiftten nice nebat bitirir" (Hac 5) (3).

  "De ki yeryüzünde gezip dolaşın da (Allah'ın) hilkate nasıl başladığını görün. Allah yeni bir ahiret hayatını da tekrar yaratacaktır. Çünkü Allah her şeye hakkıyle kadirdir" (Ankebut 20).

  Nihayet Kurân-ı Kerim göklerle yeryüzünün, dağların, diğer canlıların yaratılışı hakkında bilgiler veriyor:

  "İnkâr edenler görmediler mi ki göklerle yer bitişik halde iken bizim onları birbirinden ayırdığımızı, her canlı şeyi de sudan yarattığımızı o küfür (ve inkâr) edenler görmediler mi? Hâla inanmayacaklar mı onlar?

  Yer (yüzün) de onları (insanları) çalkalar diye sabit sabit dağlar yarattık.Aralarında da bol bol yollar yaptık. Biz gökyüzünü de korunmuş bir tavan (gibi) yaptık onlar (münkirler) İse bunun ayetlerinden (Allah1 in varlığına birliğine işaret) yüz çeviricidirler.

  O geceyi-gündüzü, güneşi, ayı yaratandır ve bütün bunlar kendi yörüngesi içinde yüzmekte (devretmekte) dîr" (Enbiya 30, 31, 32, 33) (3).

  "Allah her canlıyı sudan yarattı. İşte bunlardan kimi kanat üstünde,kimi ayağı üstünde yürüyor, kimi de dört (ayağı) üstünde yürüyor" (Nur 45} (3).

  Tekrar insanın yaradılışına dönelim. Âdem'den sonra Havva'nın yaradılışı hakkında Kurân-ı Kerîm;

  "Ey insanlar sizi bir tek candan (Âdem'den) yaratan, ondan da yine onun zevcesini (Havva'yı) vücuda getiren ve İkisinden de birçok erkekler ve kadınlar türeten Rabbiniz (e karşı gelmek) den sakının" (Nisa 1) (3).

  "O, sizi bir candan (Adem’den) yaratan, bundan da (gönlü) kendisine ısınsın diye eşini yaratan o'dur (Allahtır) vaktâ ki o (eşini) örtüp bürüdü (cinsi münasebet) o'da hafif bir yük yüklendi de (gebe oldu) bununla gidip geldi nihayet (gebeliği) ağırlaşınca ikisi de Rablerine şöyle dua ettiler. "Eğer bize düzgün (hilkati tam) bir çocuk verirsen andolsun ki her halde şükredenlerden olacağız" (Araf 189}

  "Size nefislerinizden kendilerine ısınmanız için zevceler yaratmış olması, aranızda bir sevgi ve esirgeme yapması
  onun ayetlerindendir"(Rum 21).

  "Sizi bir kişiden yarattı. O, sonra ondan da eşini meydana getirdi. Sizin için davarlardan sekiz çift indirdi. Sizi analarınızın karnı içinde bir yaradılıştan öbür yaradılışlara (kalb ile) halk edip duruyor....." (Zümer 6).

  "....Size hem kendi (cins) inizden eşler hem davarlardan eşler yaptı. Sizi bu suretle (zürriyetlendirip) üretiyor......" (Şûra 11)
  Havva, Âdem'den nasıl vücuda gelmiştir? Bu konuda Kurân-ı Kerim'de geniş tafsilat yoktur. Havva Arapça bir kelime olan 'Hayy (canlı)'dan gelmektedir.Canlıdan (Adem'den) yaratıldığı için bu isim verilmiştir.İslâm kaynaklarında Havva'nın yaratılışı hakkında iki görüş vardır (7):

  Ekseri ulemanın görüşüne göre Cenab-ı Hak Adem'e bir uyku hali verdi,sonra O'nun sol kaburga kemiklerinin birinden Havva'yı yarattı. Adem uyanınca onu gördü O'na meyletti ve onunla ülfet peyda ederek ısındı. Çünkü o kendinden, bir parçasından yaratılmıştı (7). Bazıları Havva'nın Âdem'in kaburga kemiğinden yaratılmasının İsrailiyyat (ben-i İsrail kitaplarındaki masallar) olduğunu bildirmişlerdir. Bazı hadis-i şeriflerde kadınlar kaburga kemiğine benzetilmiş ya da "kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır onu doğrultmaya çalışırsan kırarsın; olduğu gibi kabul edersen istifade edersin" şeklinde bir ifade mevcuttur (9,10}.

  Araştırıcılar bu hadislerden Havva'nın yaradılışına ait herhangi bir tafsilat çıkarmanın mümkün olmadığını söylerler ve çeşitli mecazi yorumlara müsait olan bu hadislerin esas hedefinin kadınlara karşı yumuşak davranma olduğunu kabul ederler,

  Diğer görüş Ebu Müslim Isfahanî'ye aittir. İsfahanı, Havva'nın yaratılmasından bahseden ayetten maksat onun Âdem'in cinsinden olmasıdır. Allah "size kendinizden eşler yaratmıştır", "kendinizden peygamberler göndermiştir" buyruğunda olduğu gibi kaburgadan değil, Âdem gibi Havva da topraktan yaratılmıştır diyor(7).

  Kaldı ki birinci görüş daha kuvvetlidir. Zira "sizi bir tek nefisten yarattı" ayeti bu görüşü takviye ediyor; eğer Havva da topraktan yaratılmış olsaydı bu halde sizi iki nefisten yarattık buyurulması gerekirdi. Bazıları da ayetteki "min"den bir gayenin başlangıcı anlamındadır, Yaratılış , Âdem ile başlamış ve Âdem topraktan yaratıldığına göre Havva'da topraktan yaratılmış olabilir denilmektedir(7).

  İnsanın yaradılışı hakkındaki ayetlerin İzahı bu şekildedir. Kurân-ı Kerim'e göre insanın insan olarak yaratıldığı anlaşılıyor. Ama son günlerde Darvin'in aksine yukarıda bahsedildiği gibi Fransız L’express gazetesinde Allan Wilson bilimsel araştırmalara dayanarak yepyeni bir hipotez ortaya attı. Ona göre Havva'nın zenci olduğu, maymunun insandan türediğini iddia etti. Bazı Türk gazeteleri ise Kurân-ı Kerim'de ki "biz onlara (Yahudilere) hor ve hakir maymunlar ve domuzlar olun dedik" (Bakara 65, Maide 60, A'raf 166) mealindeki ayetler İle insandan maymunun türemesi arasında bir irtibat kurmak eyilimi gösterdiler. Halbuki bu ayetler sapıtmış Yahudi kavmine ilâhi bir ceza ile helak olma anlamında tefsir edilmiştir. Ayrıca Kurân-ı Kerim'de münkirler hakkında "hayvandan aşağı" (Araf 179) müminler hakkında ise "yaratılmışların bir çoğundan üstün kılınmış" (İsrâ 70) gibi ifadeler dikkati çekmektedir.

  İnsanın ana rahminde halk oluşu Kurân-ı Kerim'de şu şekilde İfade edilmektedir:
  "İnsanın üzerine uzun devirden öyle bir zaman gelip geçti ki o anılmaya değer bir şey bile değildi.

  Hakikat biz insanı birbiriyle karışık (erkek ve kadın suları ile) bir damla sudan yarattık" (Dehr1,2).

  "Sonra onu (insan) sarp ve metin bir karargâhda (rahimde) bir nutfe yaptık" (Mü'minun 13).

  "Sonra o nutfeyi bir kan pıhtısı haline getirdik derken o kan pıhtısını bir çiğnem et yaptık, O bir çiğnem eti de kemik (ler)'e kalb ettik de o kemiklere de et giydirdik. Bilahare onu başka yaratılışa inşa ettik. Suret yapanların en güzeli olan Allah'ın şanı ne yücedir" (Mü’minun 14).

  "Ki O sizi bir topraktan, sonra bir meniden sonra bir kan pıhtısından yaratıp sonra bebek olarak çıkaran sonra sizi güçlü kuvvetli bir çağa erişmeniz için, sonra da ihtiyarlar olmanız için yaratandır" (Mümin 6,7).

  "Ey insanlar biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık, sizi birbirinizle tanışasınız diye büyük cemiyetlere ve kabilelere ayırdık" (Hucurat 13)

  "Hakikaten meniden (rahme) döküldüğü zaman erkek ve dişi iki çifti o yarattı"(Necm 45-46)

  "Döl yataklarında size nasıl dilerse öyle kılık veren odur,.." (Âli İmran 6)
  "İnsanı bir damla sudan yarattı" (Nahl 4).
  "O sizi yer (yüzün) de yaratıp türetendir" (Mü'minun 79)
  "And olsun sizi (evvela) yarattık sonra size suret verdik" (Araf 11)
  "O sudan bir beşer yaratıp da onu soy sop yapandır" (Furkan 54)
  "İnsan kendisini bir nutfeden yarattığımızı görmedi mi" (Yasin 77)
  "Halbuki o sizi hakikat türlü türlü tavırlar (haller) le yaratmıştır" (Nuh 14)
  "Biz sizi hakir bir sudan yaratmadık mı?

  Onu sağlam bir yerde tutup da, Malûm bir vakte kadar" (Mürselat20,21,22)

  "O (döl yatağına) dökülen meniden bir damla su değilmiydi?
  Sonra o (meni) bir kan pıhtısı olmuş derken insan biçimine koyup yaratmış düzenlemiştir.
  Hülâsa ondan erkek, dişi iki sınıf çıkarmıştır" (Kıyame 37,38,39)
  "O sizi bîr tek candan yaratandır" (Enam 98)

  "Onu (yaratan) hangi şeyden yarattı,
  Bir damla sudan yarattı da onu biçimine koydu.
  Sonra onun yolunu kolaylaştırdı" (Abese 18,19,20)

  "Biz hakikat insanı en güzel bir biçimde yarattık" (Tin 4)
  "Yaratan Rabbinin adı ile oku.
  O insanı bir kan pıhtısından yarattı. (Alak 1,2) (3).

  Kurân-ı Kerim'de anne rahminde ceninin teşekkülünü ifade eden bu ayetler adeta embriyolojik gelişimin bir tasviri gibidir. Bu konuda Kanada Toronto Üniversitesi Anatomi Profesörü Keith Moore (11)'un en son teknik metotlarla tesbit ettiği anne rahminde ceninin teşekkülü ve gelişme safhaları ile Kuran ayetleri ve hadis-i şeriflerle mukayeseli araştırması yukarıda zikrettiğimiz Kuran ayetleri ile İslâm Peygamberinin hadislerinin bilimsel bir ispatı mahiyetindedir

  Hz.İsa'nın anne rahminde yaratılması daha değişiktir. Bu konuda Kurân-ı Kerim:

  "Muhakkak ki İsa'nın hali de (yani babasız dünyaya gelişi de) Allah indinde Adem'in hali gibidir. (Allah) onu (Adem'i) topraktan yarattı. Sonra ona "ol" dedi. O da (can gelip) oluverdi, (Ali İmran 59).

  "Irzını (bir kal'a gibi) koruyan o kızı da (yâd et) ki biz ona ruhumuzdan üflemiş kendisimde oğlunu da âlemlere rahmet kılmıştık" (Enbiya 71)

  "Ey Meryem Allah kendinden bir kelimeyi sana müjdeliyor. Adı İsa (lakabı) Mesih sıfatı Meryem oğludur" (Ali İmran 45).

  "O, benim nasıl bir oğlum olacakmış dedi (evlenip de) bana bir beşer dokunmâmıştır, ben bir iffetsiz de değilim" (Meryem 20).

  "Meryem dedi ki" ey Rabbîm bana bir beşer dokunmamışken benim nasıl çocuğum olabilir. Allah (dedi) Öyle fakat Allah ne dilerse yaratır. Bir işe hükmedince ancak "ol" der. O da oluverir" (Ali İmran 47) (3).

  Hz. İsa'nın yaradılışı hakkındaki bu ayetler tabiatta bazı örneklerini gördüğümüz sadece döllenmemiş dişi yumurta hücresinden bir canlının meydana geliş biçimini düşündürmektedir.

  Böylece hiçbir zaman bilimin laboratuvarına sığmayacak kadar muazzam ve tekrarı mümkün olmayan Kurân-ı Kerim'e göre İnsanın yaradılışı olayını ana hatları ile bildirmiş bulunuyoruz. Gerçekten daha evvel cereyan etmiş Âdem'in yaradılışı bilim adamı için meçhuldür. Ama gene Kurân-ı Kerim'de ayrıntıları ile bildirildiği şekilde her gün tekerrür etmekte olan anne rahmindeki yaradılış olayını hepimiz her gün hayranlık hatta şaşkınlıkla İzliyoruz. Evet eskilerin "Sünnetullah" adını verdikleri ilâhi kanunlar hükmünü icra ediyor. Fakat insan yeryüzünde Allah'ın halifesi (vekili), Allah'ın sıfatlarından hepsini zerreler halinde taşıyan bir nüsha-ı kûbrâ, yaratılmışların en şereflisi (eşref-i mahlûkat) ve tüm yaratılmışların kendisi için yaratılmış olduğunu unutmuş görünüyor. İnsanoğlu bunu bilebilse. Kurân-ı Kerim bilmemekte ısrar edenleri "çok zulûmkâr ve câhil" olarak vasıflandırıyor (Ahzab 72). Ama bilimin laboratuvarına sığmayanı kalblerine sığdıranlar, bazılarının varsayım olarak bile kabul etmediklerini bilimsel muta (veri) den daha değerli kabul ederler. Çünkü onlar gene Kurân-ı Kerim'in "siz düşünmez misiniz" "siz akıl etmez misiniz" gibi ilme ve araştırmaya teşvik edici emirleri yanında; (zaten) size az bir ilimden başkası verilmemiştir" İfadesi ile de bilgilerinin sınırlı olduğunu bilirler ve yüce Allah'a iman ederler.

  Sözümü Keith Moore'un şu ifadesi ile noktalamak istiyorum:

  "Ayet ve hadislerin ilmi gelişmeler konusundaki açıklamalarını bilgimin artması ile daha iyi değerlendireceğimi hissediyorum. Din ile ilim arasında yıllar boyu bırakılan mesafenin Kuran ve hadislerin

  ışığı altında kapatılacağına inanıyorum".
  Konu reddi tarafından (17-12-2008 Saat 01:02 AM ) değiştirilmiştir.

 6. #16
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Üye Numarası
  113982
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.689
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7720

  Cevap: İnsan Nedir... ???

  Alıntı evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Saygideger aliOZDEMIR;

  Yaratici-Tanri-Allah- kavramlarini ortaya atan varlik hangisidir? Eger, insanoglu degilse; insanoglu disinda, insanogluyla irtibat kurabilen baska bir canli var midir? Varsa; hangi iletisim ile kurar ve hangi araciyi kullanir-ki bu araci her iki varliginda, iletisimini bilmesi gerekir. Diyelim, yaratici var. Beni var ederken, neden bana danismadi? Ya da, beni bana danismadan var ettiyse; neden ben ona karsi bir yukumluluk yukleneyim? Klasik bir sorudur. Allah'i kim yaratti? Eger, yaratilmadi o hep vardi, derseniz; o zaman ben de "ben yaratilmadim, ben hep vardim"-insanoglunun maddesel yapisi adina- derim. Eger, konu; herseyin bir baslangici ise; bu sizin icin yaratici, materyalist icin madde, idealist icin dusunce, benim icinde; insanoglunun uclugudur, yani; erkek-disi ve urunleri olan bebek insanoglu. Siz, tanrinin varligini; ilk duydugunuzda, insanoglundan mi? yoksa, baska bir canlidan mi duydunuz? Size, tanridan, onun varligindan onunla ilgili tum bilgilerden bahseden canli turu, insanoglu degil miydi?

  Ben, yasam ve iliskimde; ne boyle bir yaraticiyi hissedebiliyor, ne de ona ihtiyac duyuyorum. Bunu nasil aciklarsiniz?

  Saygilarimla;
  evrensel-insan
  Evet kardeşim sizin gördüğünüz ve düşündüğünüz bir hakikattır ancak RENGİNİ karıştırıyorsunuz ve biraz daha ince nazar gerekir diye düşünüyorum. ( sizin düşüncenizi tahkir amaçlı yazmadığımı bilmeniz beni sevindirecektir )
  Yukardaki yorumumda '' ENE '' den bahs etmiştim az ona dikkat etseniz iyi olacağını düşünüyorum. Buyurun efendim.

  http://www.supermeydan.net/forum/for...read33903.html

  Alıntı evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Saygideger aliOZDEMIR;

  Siz, Cezayir kokenli, Fransiz filozof Derrida'yi okudunuz mu? O yazarin oldugunu (olmek) ortaya koymustur. Yazar degil; yazi vardir. Yazi ancak, yazari ortaya koyar. Sizin, teriminizle, yaratici degil; yarattigi vardir. Yaraticiyi, yarattigi ortaya koyar. Siz, bir yaratilan olarak; bir yaratici ortaya koyabilirsiniz.

  Ama, bu ancak yaraticilik gorusunde gecerlidir. Benim gorusum ise; yaraticilik degil; degisim-donusum-baskalasimdir. Herbir, surecte kendi icinde bir olusumdur.

  Saygilarimla;
  evrensel-insan
  Emin olunuz Yaratıcıyı bilmek ve bulmak için sadece bir çiçeğe ve bir böceğe bakmak ve okumak yeterli olacaktır.
  Bir iğne ustasız, bir harf katipsiz olurmu sizce ?
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 7. #17
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Üye Numarası
  113982
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.689
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7720

  Cevap: İnsan Nedir... ???

  Bediüzzamanca bakalım isterseniz insan nedir ?'e...

  Hem madem gözümüzle görüyoruz ve aklımızla anlıyoruz ki;
  İnsan şu kâinat ağacının en son ve en cemiyetli meyvesi,
  Ve hakikat-ı Muhammediye Aleyhissalâtü Vesselâm cihetiyle çekirdek-i aslîsi,
  Ve kâinat Kur'ân'ının âyet-i kübrası,
  Ve İsm-i Âzamı taşıyan âyetü'l-kürsîsi,
  Ve kâinat sarayının en mükerrem misafiri,
  Ve o saraydaki sair sekenelerde tasarrufa mezun en faal memuru,
  Ve kâinat şehrinin zemin mahallesinin bahçesinde ve tarlasında, varidat ve sarfiyatına ve zer' ve ekilmesine nezarete memur,

  Ve yüzer fenler ve binler san'atlarla teçhiz edilmiş en gürültülü ve mes'uliyetli nâzırı,
  Ve kâinat ülkesinin arz memleketinde, Padişah-ı Ezel ve Ebedin gayet dikkat altında bir müfettişi, bir nevi halife-i arzı,

  Ve cüz'î ve küllî harekâtı kaydedilen bir mutasarrıfı,
  Ve semâ ve arz ve cibâlin kaldırmasından çekindikleri emanet-i kübrâyı omuzuna alan,
  Ve önüne iki acip yol açılan, bir yolda zîhayatın en bedbahtı ve diğerinde en bahtiyarı,
  Çok geniş bir ubudiyetle mükellef bir abd-i küllî,

  Ve Kâinat Sultanının İsm-i Âz***** mazhar ve bütün esmâsına en câmi bir aynası, ve hitabât-ı Sübhâniyesine ve konuşmalarına en anlayışlı bir muhatab-ı hassı,

  Ve kâinatın zîhayatları içinde en ziyade ihtiyaçlısı,
  Ve hadsiz fakrıyla ve acziyle beraber hadsiz maksatları ve arzuları ve nihayetsiz düşmanları ve onu inciten zararlı şeyleri bulunan bir biçare zîhayatı,

  Ve istidatça en zengini,
  Ve lezzet-i hayat cihetinde en müteellimi ve lezzetleri dehşetli elemlerle âlûde,
  Ve bekaya en ziyade müştak ve muhtaç ve en çok lâyık ve müstehak ve devamı ve saadet-i ebediyeyi hadsiz dualarla isteyen ve yalvaran ve bütün dünya lezzetleri ona verilse, onun bekaya karşı arzusunu tatmin etmeyen,

  Ve ona ihsanlar eden Zâtı perestiş derecesinde seven ve sevdiren ve sevilen çok hârika bir mu'cize-i kudret-i Samedâniye ve bir acûbe-i hilkat,

  Ve kâinatı içine alan ve ebede gitmek için yaratıldığına bütün cihazat-ı insaniyesi şehadet eden, böyle yirmi küllî hakikatlerle Cenâb-ı Hakkın Hak ismine bağlanan,

  Ve en küçük zîhayatın en cüz'î ihtiyacını gören ve niyazını işiten ve fiilen cevap veren Hafîz-i Zülcelâlin Hafîz ismiyle mütemadiyen ( aralıksız ) amelleri kaydedilen ve kâinatı alâkadar edecek ef'âlleri o ismin kâtibîn-i kiramlarıyla yazılan ve herşeyden ziyade o ismin nazar-ı dikkatine mazhar bulunan bu insanlar, elbette ve elbette ve herhalde ve hiçbir şüphe getirmez ki, bu yirmi hakikatın hükmüyle, insanlar için bir haşir ve neşir olacak ve Hak ismiyle evvelki hizmetlerinin mükâfatını ve kusuratının mücazatını çekecek ve Hafîz ismiyle cüz'î-küllî kayd altına alınan her amelinden muhasebe ve sorguya çekilecek ve dâr-ı bekada saadet-i ebediye ziyafetgâhının ve şekavet-i daime hapishanesinin kapıları açılacak ve bu âlemde çok tâifelere kumandanlık yapan ve karışan ve bazan karıştıran bir zabit, toprağa girip her amelinden sual olunmamak ve uyandırılmamak üzere yatıp saklanmayacaktır.
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

Benzer Konular

 1. Yorum: 0
  Son mesaj: 30-10-2014, 07:46 PM
 2. Fizik Tedavi Nedir? Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanlığı Nedir?
  İnci Tarafından Sağlık Sorularınız Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-11-2009, 02:04 AM
 3. Yorum: 11
  Son mesaj: 08-09-2009, 09:43 PM
 4. İnsan Doğmak ve İnsan Olmak
  SOSYALİST Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 20
  Son mesaj: 26-08-2009, 04:50 PM
 5. İnsan Beyni Nedir- İnsan Beyninin Çalışma Yapısı
  SAHARAY Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 26-11-2008, 12:30 AM
Yukarı Çık