3. Sayfa, Toplam 12 BirinciBirinci 12345 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 30 Toplam: 117
 1. #21
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573
  Alıntı mopsy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Selam!

  [RENK]Tum Peygamberler insandir.
  18.110. De ki: "Ben de sizin gibi bir insanım. [/RENK]
  Ancak, tanrınızın bir tek tanrı olduğu bana vahyediliyor.
  O halde, Rabbine kavuşmayı uman, hayra ve barışa yönelik iş yapsın ve
  Rabbine ibadette hiç kimseyi O'na ortak koşmasın."


  Allah cc diyor ki:
  35.45. Eğer Allah, insanları, kazandıkları yüzünden hesaba çekseydi,
  Yerkürenin sırtında hiçbir canlı bırakmazdı.
  Ne var ki, onları belirli bir süreye kadar, ecelleri gelinceye kadar erteliyor.
  Allah, kullarını iyice görmektedir.


  .................................................. ................................?


  sadece et ve kemik yığını bir insan olmadığının hakkını vererek,O'nu sıradan insan sıfatından milyarlarca ötede görmek,

  fakat her yaradılmış gibi bir Yaratıcı eseri olduğunu da tasdik etmek,yaradılmışı tapmak derecesinde sevme çirkinliğinden O'nu uzak tutabilmek idraki...

  ölçü bu olmalıdır.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #22
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Selam!

  Allah cc nun vaadleri yerine gelen/Kaderdir.
  Ve vaadini soyle acikladi.
  7.6. Yemin olsun, kendilerine elçi gönderilenleri muhakkak hesaba çekeceğiz;
  Gönderilen elçileri de mutlaka hesaba çekeceğiz.
  ...Resulleri sorguluyacagiz...
  Baglaminda Allah cc diyor ki:
  38. 26. Ey Davûd, seni yeryüzünde bir halife yaptık. Artık insanlar arasında hakla hükmet; geçici hevese uyma ki, seni Allah yolundan saptırmasın. Allah yolundan sapanlar için, hesap gününü unutmuş olmaları yüzünden şiddetli bir azap vardır.
  SADAKALLAH!.......
  BESER:"Peygamberin Ismet sifati var.
  Ve bu yuzden de gunah isleyemezler" DIYOR.
  Allah cc ise PEYGAMBERINE diyor ki;
  ...Ey Davûd... geçici hevese uyma...
  ...ki, seni Allah yolundan saptırmasın....

  .................................................. .............?

 3. #23
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  626
  Rep Gücü
  41960
  Evet.
  Peygamberler, büyük günahlar da dahil olmak üzere hata yapabilirlermiş.
  Kaynak: Kuran


  Kasas Suresi:

  15. Ve (Musa), halkının [şehirde olup bitenden] habersiz [evlerinde oturdukları bir gün] şehre indi; ve biri kendi halkından, ötekisi düşmanlarından olan iki adamın birbiriyle kavga ettiğini gördü. Kendi halkından olan kişi düşman tarafından olan kişiye karşı o'nu yardıma çağırdı; bunun üzerine Musa onu yumrukla devirip işini bitirdi. [Ama hemen sonra kendi kendine:] “Bu düpedüz Şeytan'ın işi!” dedi, “Doğrusu o [insanı] yoldan çıkaran apaçık bir düşmandır!”

  16. [Ve] “Ey Rabbim!” diye dua etti, “Ben kendime yazık ettim! Beni ba-ğışla.” Ve [Allah] da o'nu bağışladı. Çünkü O çok acıyıp esirgeyen gerçek bağışlayıcıdır.

  17. “Ey Rabbim!” dedi (Musa,) “Bana bahşettiğin nimetler hakkı için bir daha asla suçlulara arka çıkmayacağım!”

  .....................................

  33. [Musa:] “Ey Rabbim!” dedi, “Ben onlardan birini öldürdüm ve bu yüzden onların da beni öldürmelerinden korkuyorum...”


  Taha Suresi:

  40. Kız kardeşin [Firavun ailesine] gidip de onlara: ‘Ona bakabilecek birini size göstereyim mi?’ dediği zaman [bunun böyle olmasını Biz takdir etmiştik]. Ve böylece seni yeniden annene kavuşturduk ki onun yüzü gülsün ve [artık] üzülmesin. Ve [büyüyüp belli bir yaşa vardığın zaman] birini öldürmüştün: Fakat Biz seni (bu yüzden içine gömüldüğün) tasadan kurtarmış ve seni çeşitli sınamalardan geçirmiştik. (Bu olaydan) sonra yıllarca Medyen halkı arasında yaşadın; ve sonunda, [Benim] takdir(im)e uyarak işte [buraya] geldin ey Musa:


  Sâd Suresi:

  22. Davud, onları yanında görünce telaşlanıp korktu; bunun üzerine: “Korkma!” dediler, “Biz [sadece] iki dâvâcıyız. Birimiz ötekinin hakkına tecavüz etti: şimdi aramızda adaletle karar ver, doğrudan ayrılma ve [ikimize] dürüstlük yolunu göster”.

  23. “Bu benim kardeşim: Onun doksandokuz koyunu var, benimse [sadece] bir koyunum; buna rağmen, ‘onu bana ver’ dedi ve bu tartışmada bana zorla dediğini yaptırdı”.

  24. [Davud] dedi ki: “Bu [adam] senin koyununu kendininkiler arasına katmayı istemekle sana haksızlık yapmış! Zaten yakınların çoğu birbirlerine aynı şeyi yaparlar, [Allah'a] inanıp doğru ve yararlı işler yapanlar hariç: böylesi de ne kadar az!” Davud, (bunları söylerken) Bizim kendisini sınadığımızı [birden] anladı; bunun üzerine Rabbinden günahını bağışlamasını diledi, secdeye kapandı ve tevbe ederek O'na yöneldi.

  25. Biz de bu [günahı]nı bağışladık: [öteki dünyada] o'nu Bizim yakınlığımız ve menzillerin en güzeli beklemektedir.

  Davud peygamberin suçu neymiş anlamadıysanız Muhammed Esed'in açıklamasını okuyunuz.

  Taberî ve diğer bazı ilk dönem müfessirlerin detaylarıyla naklettiklerine göre, Hz. Davud, evinin damından zaman zaman gördüğü güzel bir kadına aşık oldu. Araştırınca, kadının Uriah adlı bir askerinin karısı olduğunu öğrendi. Kapıldığı tutkunun etkisiyle Hz. Davud, kendi ordu komutanına Uriah'ı kasden çıkarılmış bir savaşa göndermesini emretti. Ölmesi kesin olan bu savaşa gönderilen Uriah'ın savaşta öldürülmesinden hemen sonra Hz. Davud, dul kadınla evlendi (bu kadın daha sonra Hz. Süleyman'ı dünyaya getirdi) ... Bu kıssa, kadının adının Bath-Sheba (II Samuel xi) olduğunu bildiren Eski Ahid'in tasviri ile az çok uyuşur, fakat Hz. Davud'un Uriah'ın ölümünden önce karısı ile ilişki kurduğu şeklindeki iddiasını ise (aynı kaynak xi, 4-5) reddeder -bu iddialar Müslümanlar tarafından her zaman tezyif ve rencide edici bulunarak reddedilmiştir: karş. Dördüncü Halife Ali b. Ebî Tâlib'in sözleri (Zemahşerî'de Sa‘îd b. Museyyeb'den naklen zikredilmiştir): “Her kim Davud'un olayını efsanede belirtildiği şekilde anlatırsa ona yüzaltmış değnek vurun- bu ceza, peygamberlere iftiranın karşılığıdır.” (24:4'de belirtilen, herhangi bir kişiyi kesin bir delili olmaksızın zina ile suçlamanın cezasının seksen değnek olduğu hükmü dolaylı olarak hatırlatılmaktadır.) Müfessirlerin çoğuna göre âniden Hz. Davud'un önünde beliren iki “dâvâcı”, o'na günahını anlatmaları/hatırlatmaları için gönderilmiş iki melektir. Ancak, onların belirmesinde, Hz. Davud'un kendisinin, işlediği günahın farkına varmış olmasının mecazî anlatımını görmek de mümkündür: en azından, kendisini bir süre etkileyen tutkunun “duvarlarını yıkan” kendi vicdanının sesini duymasının.
  Yusuf ve Adem kıssalarını arkadaşlar anlatmışlar.


  Bu günahlar peygamberlik gelmeden önce işlenmiş olabilir. Bu konuyu da gözardı etmemek gerek.

  Çünkü şöyle bir ayet var. Peygamberimize hitaben Allah diyor ki;

  ..... Ve eğer sana ilim geldikten sonra onların asılsız görüşlerine uysaydın muhakkak ki zalimlerden olurdun. (Bakara - 145)

 4. #24
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Mesaj
  84
  Rep Gücü
  2780
  peygamberler dahil her hangi bir kişiyi günah işlemez hata yapmaz kabul etmek, o kişiyi ilahlaştırmaktır bunun adı da şirktir. peygamberler de aynen diğer insanlar gibi bir teste tabi olmaktadırlar.Benim anladığım Allah peygamberi seçerken bu görevi o kuluna güvenerek yükler fakat bu o kulun bu işin altından kesinkez kalkacağa anl***** gelmez.

  ARAF SURESİ 6. AYET MEALİ
  Yemin olsun, kendilerine elçi gönderilenleri muhakkak hesaba çekeceğiz; gönderilen elçileri de mutlaka hesaba çekeceğiz.

  Ayetten de anlaşıldığı üzere peygamberler de hesaba çekilecektir.aynen diğer insanlar gibi.

  Ancak aldıkları vahiy konusunda peygamberler bizzat Allah'ın korumasındadırlar.Yani vahiy peygamberlere eksiksiz olarak çeşitli vasıtalarla iletilir.burda Allah'ın bizzat koruması vardır.

  ALA SURESİ 6. AYET MEALİ
  Seni/sana okutacağız da artık unutmayacaksın.

  bundan sonra vahyi insanlara eksiksiz tebliğ görevi peygamber üzerine yüklenmiştir ve gerçekten bu büyük bir sorumluluktur. Allah elbette peygamberlere yardım etmektedir.

  MUMİN SURESİ 51. AYET MEALİ
  Şu bir gerçek ki, biz, resullerimize ve iman edenlere, hem dünya hayatında hem de tanıkların ayağa kalkacakları gün mutlaka yardım edeceğiz.

  yalnız şunu unutmamak lazımdır.peygamber olarak görevlendirilen kişi sonuçta bir teste tabi olmaktadır.yani yapacağı yanlışlar onu Allah'ın gazabı ile karşı karşıya getirebilir.

  HAKKA SURESİ 43-47. AYETLERİN MEALİ
  43.Âlemlerin Rabbi'nden bir indiriştir o.
  44.Eğer bazı lafları bizim sözlerimiz diye ortaya sürseydi,
  45.Yemin olsun, ondan sağ elini koparırdık.
  46.Sonra ondan can damarını mutlaka keserdik.
  47.Sizin hiçbiriniz ona siper de olamazdınız.

  Örnek olarak bu ayetler verilebilir.peygamberin Kuran vahyine kendinden en ufak bir ekleme yapması O'nu Allah'ın gazabı ile karşı karşıya bırakacaktır.

  son olarak şunları söyliyelim.peygamberlerin günah işleyebilen varlıklar olmasını kabul etmek onları alçatmaz bizzat yükseltir.çünkü eğer peygamberler günah işlemez-hata yapmaz varlıklar olsalardı bu durumda onların bir başarısından söz edemeyecektik.çünkü aynen bir robot gibi aldıkları görevi yerine getirmiş olacaklardı.fakat işin aslı öyle değildir.onlar da aynen bizler gibi teste tabi olmaktadırlar ve yapacakları seçimler kaderlerini belirlemektedir.o yüzden peygamberlik görevini başarıyla yerine getirmiş her peygamber gerçekten insanlığın gelişimine büyük bir katkı sağlamıştır ve övgüyü haketmiştir.

 5. #25
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Selam!

  Sn.Sworden
  Uzunca bir suredir yoktunuz.
  Yazilara yeniden baslamaniza sevindim.
  Arayi acmiyacaginizi umarim.

  Tekrar hosgeldiniz....

 6. #26
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Mesaj
  84
  Rep Gücü
  2780
  saol mopsy kardeş seni görmek güzel.. haklısın başka yerler de de yazıyorum ondan eski yazdığım yerleri unutuyorum.

 7. #27
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Selam!

  Allah cc nun vaadleri yerine gelen/Kaderdir.
  Ve vaadini soyle acikladi.
  7.6. Yemin olsun, kendilerine elçi gönderilenleri muhakkak hesaba çekeceğiz;
  Gönderilen elçileri de mutlaka hesaba çekeceğiz.
  ...Resulleri sorguluyacagiz...
  Baglaminda Allah cc diyor ki:
  48.1.Şu bir gerçek ki, biz sana apaçık bir fetih nasip ettik.

  48.2.Ki Allah senin günahından geçmiş olanı da gelecek olanı da bağışlasın,
  Nimetini senin üzerinde tamamlasın ve seni dosdoğru bir yola kılavuzlasın.
  SADAKALLAH!.......

  BESER:"Peygamberin Ismet sifati var.
  Ve bu yuzden de gunah isleyemezler" DIYOR.
  Allah cc ise PEYGAMBERINE diyor ki;
  ...senin günahından geçmiş olanı da...
  ...senin günahından gelecek olanı da...
  .................................................. .............?

 8. #28
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Selam!

  Allah cc nun vaadleri yerine gelen/Kaderdir.
  Ve vaadini soyle acikladi.
  7.6. Yemin olsun, kendilerine elçi gönderilenleri muhakkak hesaba çekeceğiz;
  Gönderilen elçileri de mutlaka hesaba çekeceğiz.
  ...Resulleri sorguluyacagiz...
  Bilindigi gibi gunaha giren mumin hemen Allah cc dan AF diler
  Ve bir daha yapmayacagina soz verir.
  Bu amelin adi TEVBE dir.

  Baglaminda Allah cc diyor ki:
  38. 32. Dedi: "Servet sevgisini, Rabbimi anmak için benimsedim." Nihayet Güneş perde ardına çekildi.
  38. 34. Yemin olsun ki biz, Süleyman'ı imtihan ettik, tahtının üstüne bir ceset bıraktık da o, tövbe ile Allah'a yöneldi.
  ... Servet sevgisini...benimsedim....
  ... tövbe ile Allah'a yöneldi...
  .................................................. ...................?


  Not: Anlasilan cok sevdigi atlarini severken Resul Aksam namazini kaciriyor.

 9. #29
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Selam!

  Allah cc nun vaadleri yerine gelen/Kaderdir.
  Ve vaadini soyle acikladi.

  7.6. Yemin olsun, kendilerine elçi gönderilenleri muhakkak hesaba çekeceğiz;
  Gönderilen elçileri de mutlaka hesaba çekeceğiz.
  ...Resulleri sorguluyacagiz...
  Baglaminda Allah cc diyor ki:
  40/55//Öyleyse sabret! Kuşkun olmasın ki,
  Allah'ın vaadi haktır.
  Günahın için af dile.
  Akşam ve sabah, Rabbini överek tespih et!
  SADAKALLAH!.......

  BESER:"Peygamberin Ismet sifati var.
  Ve bu yuzden de gunah isleyemezler" DIYOR.

  Allah cc ise PEYGAMBERINE emrediyor!
  ...Günahın için af dile...

 10. #30
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  626
  Rep Gücü
  41960
  Alıntı mopsy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  BESER:"Peygamberin Ismet sifati var.
  Ve bu yuzden de gunah isleyemezler" DIYOR.
  BEŞER ŞAŞAR :)))

  Teşekkürler mopsy.

Benzer Konular

 1. Öğrenciler İçin Part Time İşler
  dogangunes Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-05-2012, 05:14 PM
 2. Kur'an'da adı geçen peygamberler
  onuc13 Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 31-08-2010, 01:40 PM
 3. Panama Kanalı Nasıl İşler
  mopsy Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 07-02-2010, 12:16 AM
 4. Nejat İşler
  İnci Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-12-2009, 11:36 PM
 5. Kişi İradesine Uyarak mı Günah İşler?
  RABİA Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 02-11-2008, 12:51 AM
Yukarı Çık