11. Sayfa, Toplam 12 BirinciBirinci ... 9101112 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 101 ile 110 Toplam: 117

Peygamberler Günah İşler mi?

Din ve İnanç Kategorisi Dini Sohbet Forumunda Peygamberler Günah İşler mi? Konusununun içerigi kısaca ->> collection collection ´isimli üyeden Alıntı Mezhep İmamlarının İctihadları Kur'anı Kerim ve hadisi şeriflerle çelişmez.Siz kendi aklınıza göre Kur'ana mânâ verirseniz ...

 1. #101
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  626
  Rep Gücü
  41960
  collection

  Alıntı collection´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Mezhep İmamlarının İctihadları Kur'anı Kerim ve hadisi şeriflerle çelişmez.Siz kendi aklınıza göre Kur'ana mânâ verirseniz uydurduğunuz Kur'an olmayan beşeri kitabınızın hükmü ile çelişebilir , bu ise olması gerekendir zaten , Kur'an ise Hak katından inmiş ilahi bir kitaptır.Bu kitabın hükmünü kendi anladığınıza göre vermeye kalkarsanız sadece mezhebin ictihadı ile değil her türlü düşünce ile çelişebilir.Çünkü Kur'an dediğiniz açıklamalar Kur'an değildir.

  Mezhep İmamlarımız delilsiz senetsiz kendi akıllarına göre tek kelime konuşmazlar, yazmalar.Vesikaları ile Kur'anı Kerim ve Hadisi şeriflerin gerçek manalarını biz mukallidlere bildirmişlerdir.Bu mezheplere uyan Dini İslam'a uymuş olur.4 hak mezhebe uymayıp kendi uydurduğu dinden ibaret olan ve özünde şeytanın mezhebine uymak İslam'a uymak değildir.

  bziya

  Alıntı bziya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sayın Bursalı ; akıl aklıdan üstündür diyorsunuz.

  Fakat siz ayetleri kendi aklınıza göre açıklarken , hiçbir Ehli sünnet alimi öyle açıklamadıysa yani nakletmediyse sizin açıkladığını şey farklı bir din oluyor.

  Bu durumda siz, aklınızın Eshabı Kiram'dan , Efendimizden , Allahü Teala'dan üstün olduğunu iddia etmiş oluyorsunuz.Çünkü kendi anladığınız meal yada tefsirin daha önce doğru olraaak en yüksek akıl sahipleri tarafından bildirildiğini nasıl görmezden gelirsiniz.

  Hiç yaratılanın aklı Yaratandan üstün olur mu ?

  Yaratan Allahü Teala , KurAnı Kerimi Cebaril aleyhiselam vasıtası ile Efendimize vhyetti ve öğretti.Efendimiz Eshabına öğretti , Eshab ,Tabiine öğretti , tabiin tebei tabiine öğretti.Hiç biri allahü Teala'nın dinine kendi aklını karıştırmadı.

  Siz ise nasıl olur bu iddiada bulunurcasınadirek Kur'anı Kerimden kendi anladığınızı din diye , islam diye algılanmasını bekler ve buna inanırsınız.Sizin bu aklınıza göre inandığınız şey , İslam değildir.endi aklınızdan ortaya çıkartığınızbir beşeri dinciktir.

  Buna göre evet akıl akıldan üstündür.Efendimizin aklı bütün beşerin aklından üstündür.Ve Server gerçeği bizzat bildirmiş ,Eshabda O serverin aklında kendi akıllarını yok ederek , nakletmiştir.

  Ehli sünnet yolunun esası Efendimizin aklında yok olmak , öğrendiklkerini noktası virgülüne aynen nakletmektir...Kendine göre tevil edip yeni bir din türetmek değildir.Böyle yapanlar ya din cahili yahut dinimizi yıkmaya çalışan din düşmanlarıdır.

  bu hata yüzünden İslam 73 fırkaya bölünmüştür.Hepsi Kur'andan kendi akıllarına göre hareket edip yanlış mana çıkarttıkları için doğru yoldan ayrılmışlardır.  ahrarriyye

  Alıntı Ahrariyye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sayın bursalı ; Bziya kardeşimizin yokluğunda biz cevabınızı verelim.

  Öncelikle yaramaz çocuklar gibi dersi kaynatan söylemlerinizden ötürü sizi kınıyorum.Ayıp ediyorsunuz bu kadar ucuz yollara tevessül edip halinize güldürmeyiniz.Forumdaşlarımız itibarınıza zeval getirir sonra.

  Neyse , konumuza dönersek ;

  Evet Yaradan herşeyi Kur'anı kerimde bildirdi , fakat bildirdiklerini doğru anlatacak bir REHBER yolladı , EFENDİMİZ.

  Yaradan Kur'anı Gönderip , Efendimizi POSTACI yapmadı dediğiniz gibi.Yaradan Efendimize AÇIKLA , BEYAN ET ( nahl 44 ) dedi.Yani açıklama yetkisi verdi , insanların anlayabileceği gibi beyan buyur dedi.

  Yaradan Kur'anı yollayıp , herkez anladığı gibi dini yaşasın mı dedi ? böyle iftiraları nasıl atarsınız Yüce Allah'a...Sonra binlerce din çıkartıyorsunuz.Mazallah din koleksiyonu yapmıyoruz bu dünyada.Fakat siz koleksiyona meraklı iseniz pul felan deneyin.

  Yaradanın yolladğı Kur'anı Kerimin gerçek manasını Efendimiz BEYAN BUYURDULAR ve Eshabına naklettiler.Eshab Kur'anı toplayıp kitap haline getirdi.Ehli sünnet yolu alimleri Eshabın EFendimizden naklettiği Kur'anı aynen nakletti.

  Hiçbir Ehli sünnet Alimi aklına göre ben böyle buyuruyorum , o öyle buyuruyor demedi.Hepsi dedi ki ; Hocam Efendimizden böyle nakletti , Hocam hocamdan şöyle nakletti dedi.BEN SÖYLÜYORUM DİNLEYİN demedi.Yani hepsinin söylediği , bildirdiği bilgiler , Efendimizin Allahü Teala'dan öğrendiği vahyin aslı ve Kur'anın gerçeğidir.Gerçek manasıdır.Muradı İlahidir.Allahü Teala'nın murad ettiği mânadır.

  Amma ve lakin SİZ , kendinizi hem ALLAH hem PEYGAMBER yerine koyarak şirkin en büyüğünü yapıyor.Ve BEN BÖYLE SÖYLÜYORUM ,BU AYETTE BUNU ANLIYORUM , ŞU AYETTE BUNU ANLIYORUM , BU MEAL ŞUNU DEMEK istiyor diyerek , bu dinin kurucusu ve tebliğ edicisi zannediyorsunuz kendinizi.

  Evet , YARATILANIN aklı YARATAN'dan ÜSTÜN OLAMAZ.EHLİ SÜNNET ALİMLERİ akıllarını ilk önce Hocasında , sonra Efendimizde , sonra Allahü Teala'da silsile yolu ile yok ettiler.Hiçbiri aklında konuşmadı.hiçbiri nefsinden konuşmadı.Herbiri Allahü Teala'nın indirdiği Kur'anı Efendimiz aleyhiselam nasıl açıklayıp beyan buyurdular ise bu bilgileri hcadan talebeye aynen naklettiler.

  Şimdi , durum böyle iken KENDİ AKLINIZI yaratıcınız olan ALLAHÜ TEALA'dan Üstün gören siz , hangi akılla ALLAHÜ TEALA'nın hükmünü kendi aklınıza ve nefsinie göre tevil edip , değiştiriyor dine darbe vuruyorsunuz ? Bu ne haddini bilmezlik , ne aymazlık ne cahilliktir.

  Kendinize geliniz , yaptığınız iş sizi ebedi felakete sürüklemektedir.  Selam;

  Sevgili Ahrarriyye veya sevgili bziya mı demeliyim yoksa collection mu? Eğer şüphelerimde haklıysam neden üç ayrı üyelikten yazma ihtiyacı hissediyorsunuz? Kalabalık gözükmek için mi? Yazdıklarınıza bakan birisi olarak aynı kişi olduğunuzu düşünüyorum çünkü noktasına virgülüne kadar aynı şeyler yazılıyor. Hatta özellikle virgülüne dikkat ediniz.

 2. #102
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7864
  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sn.bziya siz ne dediğinizin ve dediğinize göre neye inandığınızın farkında değilsiniz teşekkürler dediğimi desteklediğiniz için :

  " Hiç yaratılanın aklı Yaratandan üstün olur mu ?"

  Evet Yaratan zaten diyeceğini Kur'an'da demiş,alim şöyle dedi/buyurdu,ulema şöyle dedi/buyurdu,şıh şöyle dedi/buyurdu,şeyh şöyle dedi/buyurdu,hazret şöyle dedi/buyurdu ya bu yüzden gerek yoktur.Alenen Kur'an zaten yazıyor.Yaratan da aynı zaman da yaratılanın anlamayacağı şekilde kitap yollamayacağına göre çırpınışlar beyhudedir.

  Not : Yazınızın diğer bölümlerini yorumlamıyorum çünkü " NAKARAT " sınıfına girmektedir.

  Sağlıcakla kalınız.
  Ehli sünnet alimleri kendi aklından bir bilgi vermedi , Allahü Teala'nın dininde kendi akıllarını Efendimize uyarak yok etti ve Efendimizin beyanlarını kendi akıllarına göre tevil etmeden naklettiler.Bu durumda hiç bir Ehli sünnet büyüğü aklına uymadı , Efendimiz Aleyhiselam'a uydular.Yani kendi akıllarını ne Efendimizden ne Allahü Teala'dan üstün görmediler.

  Siz ise kendi aklınızı Yaratıcınızdan üstün görmek gafletine düşmüşsünüz ki ; O'nun dinini aklınıza göre değiştirip kitabını Peygamber gibi aklınıza göre açıklıyorsunuz.

  Ayetlere kendi kafanıza göre mana veriyorsunuz.

  Alimlerimiz aklına göre buyumadı , Efendimizden öğrendiğine göre buyurdular.

  Tıpkı öğrencinin , öğretmeninden öğrenip dersini anlatması gibi.

 3. #103
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı Apollonius´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  collection
  bziya


  ahrarriyye


  Selam;

  Sevgili Ahrarriyye veya sevgili bziya mı demeliyim yoksa collection mu? Eğer şüphelerimde haklıysam neden üç ayrı üyelikten yazma ihtiyacı hissediyorsunuz? Kalabalık gözükmek için mi? Yazdıklarınıza bakan birisi olarak aynı kişi olduğunuzu düşünüyorum çünkü noktasına virgülüne kadar aynı şeyler yazılıyor. Hatta özellikle virgülüne dikkat ediniz.
  Selam,

  Sn.Apollonius,bu arkadaşlar aynı ustadan,aynı tornadan,aynı ölçü ve toleranslara göre işlenmiş kalem gibidirler.NAKARAT kısımlarından zaten gayet belirgin.RWTÜV e müracaat ile " ISO 9000 " kalite sertifikası hakderler.

  Oysaki Yüce Yaratan düşünceden öte bir elin parmaklarını dahi farklı yaratmıştır,bilemiyorum anlatabildim mi.

  Sağlıcakla kalınız.

 4. #104
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  626
  Rep Gücü
  41960
  Hayır abi şüphem düşüncelerinin aynı olmasından değil.

  Bunların dahil oldukları tekkede noktalama işaretlerinin bu şekilde saçma sapan kullanılması ve aynı şekilde noktalama işareti kullanılması öğretilmiyordur herhalde?

 5. #105
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  AB
  Mesaj
  60
  Rep Gücü
  1117
  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sn.Ahrariyye,bir önceki yazınızda ;

  " Son sözü , Sayın Bziya söylemiş Allahü Teala razı olsun kendisinden.Başka söze ne hacet efendim."

  demiştiniz,şimdi ise ;

  " Sayın bursalı ; Bziya kardeşimizin yokluğunda biz cevabınızı verelim."

  Sizdeki nasıl mantık " hiç ağa p......n üstüne p.k olur mu? "

  Ben Sn.bziya'nın yazısından kafa yapısını anlamış bulunmaktayım " çırpınış beyhudedir " artık benim gözümde.

  Sağlıcakla kalınız.

  Syn Bursalı ; haddinizi aştınız ... yakışmadı , etik olmadı ...

  Sizinle hasbihalim bitmiştir.Çırpınmanın fayda vermeyeceği ahirette halinize acıyorum sadece ...Size son sözüm , Ehli sünnete uymadıkça kurtuluşunuz mümkün değildir.

 6. #106
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı bziya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ehli sünnet alimleri kendi aklından bir bilgi vermedi , Allahü Teala'nın dininde kendi akıllarını Efendimize uyarak yok etti ve Efendimizin beyanlarını kendi akıllarına göre tevil etmeden naklettiler.Bu durumda hiç bir Ehli sünnet büyüğü aklına uymadı , Efendimiz Aleyhiselam'a uydular.Yani kendi akıllarını ne Efendimizden ne Allahü Teala'dan üstün görmediler.

  Siz ise kendi aklınızı Yaratıcınızdan üstün görmek gafletine düşmüşsünüz ki ; O'nun dinini aklınıza göre değiştirip kitabını Peygamber gibi aklınıza göre açıklıyorsunuz.

  Ayetlere kendi kafanıza göre mana veriyorsunuz.

  Alimlerimiz aklına göre buyumadı , Efendimizden öğrendiğine göre buyurdular.

  Tıpkı öğrencinin , öğretmeninden öğrenip dersini anlatması gibi.
  Sn bziya hala daha anlamamakta ısrar ettiğiniz gayet açık,ayetlere hüküm vermiyoruz ayeti olduğu gibi kabul ediyoruz işte aramızdaki fark!!!

  " Ayetlere kendi kafanıza göre mana veriyorsunuz."

  Tam tersi ayetlerde olmayanı,dil fakiri çeviri veya tefsirleri veya dinde/Kur'an'da yeri olmayanı hangi hazret buyurursa buyursun kabul etmiyoruz.Siz ediyor iseniz buyrun kabul edin.Bizler şu zevat bunu dedi,şu şeyh bunu dedi aaa bakın şu imam ayeti böyle açıklıyor demiyoruz...Bizim teknik personelin arasında bir söz vardır " DATA NE İSE O " işte ayet ne diyor ise odur,yoruma gerek yok.

  Sağlıcakla kalınız.

 7. #107
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı Ahrariyye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Syn Bursalı ; haddinizi aştınız ... yakışmadı , etik olmadı ...

  Sizinle hasbihalim bitmiştir.Çırpınmanın fayda vermeyeceği ahirette halinize acıyorum sadece ...Size son sözüm , Ehli sünnete uymadıkça kurtuluşunuz mümkün değildir.
  Çok üzüldüm Sn.Ahrariyye,benim de elinde kağıt nakarat tekrarlayanlarla ve kendini " Hüküm Sahibi " yerine koyanlarla ( " ahirette halinize acıyorum sadece " ) işim olmaz,iyi forumlar.

  Sağlıcakla kalınız.

 8. #108
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  AB
  Mesaj
  60
  Rep Gücü
  1117
  Sayın Apollionus ; Ehli sünnet müslümanlar her zaman her yerde konu din olunca aynı şeyi söylerler.Çünkü doğru tektir.Din konusu bireyden bireye değişmez.Din beşeri görüş ve düşünce değildir.İlahi bir sistemdir.

  Ehli sünnet yolunun yolcuları olarak aynı gemide bulundupum kardeşlerime , abilerime vs. benziyorsam ne mutlu bana.Başkalarına benzemiyelim de tek Ehli Sünnet olanlara benziyelim.

  Allahü Teala hepsinden razı olsun.

  Mezhepsizlerde birbirlerine benzer , aynı türküyü çağırır , aynı konuları işlerler , aynı mantıkta buluşurlar.

  Bana göre , yadıklarına baktığımda syn mopsy , syn bursalı , syn siz aynı fabrikanın ürnünü gibisiniz.Arada müellif de bazı yerlerde katılıyor fakat daha kamufle gidiyor.

 9. #109
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı Apollonius´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hayır abi şüphem düşüncelerinin aynı olmasından değil.

  Bunların dahil oldukları tekkede noktalama işaretlerinin bu şekilde saçma sapan kullanılması ve aynı şekilde noktalama işareti kullanılması öğretilmiyordur herhalde?
  Bak bu detaya dikkat etmemiştim tüh:))) benden fazla yaşayacaksın.

  Sağlıcakla kal.

 10. #110
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  AB
  Mesaj
  60
  Rep Gücü
  1117
  Alıntı bziya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ehli sünnet alimleri kendi aklından bir bilgi vermedi , Allahü Teala'nın dininde kendi akıllarını Efendimize uyarak yok etti ve Efendimizin beyanlarını kendi akıllarına göre tevil etmeden naklettiler.Bu durumda hiç bir Ehli sünnet büyüğü aklına uymadı , Efendimiz Aleyhiselam'a uydular.Yani kendi akıllarını ne Efendimizden ne Allahü Teala'dan üstün görmediler.

  Siz ise kendi aklınızı Yaratıcınızdan üstün görmek gafletine düşmüşsünüz ki ; O'nun dinini aklınıza göre değiştirip kitabını Peygamber gibi aklınıza göre açıklıyorsunuz.

  Ayetlere kendi kafanıza göre mana veriyorsunuz.

  Alimlerimiz aklına göre buyumadı , Efendimizden öğrendiğine göre buyurdular.

  Tıpkı öğrencinin , öğretmeninden öğrenip dersini anlatması gibi.
  Allahü Teala emeğinize kıyamete kadar bitmeyecek ecirler ihsan buyursun , niyeti halis olan bir hayır işlemeye niyet etse fakat nasip olmasa dahi hak katınca ecri vardır.

Benzer Konular

 1. Öğrenciler İçin Part Time İşler
  dogangunes Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-05-2012, 05:14 PM
 2. Kur'an'da adı geçen peygamberler
  onuc13 Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 31-08-2010, 01:40 PM
 3. Panama Kanalı Nasıl İşler
  mopsy Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 07-02-2010, 12:16 AM
 4. Nejat İşler
  İnci Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-12-2009, 11:36 PM
 5. Kişi İradesine Uyarak mı Günah İşler?
  RABİA Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 02-11-2008, 12:51 AM
Yukarı Çık