+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

DEMİREL'in BAŞDANIŞMANINDAN CHP'ye ÖNERİ

GÜNCEL GÜNDEM Kategorisinde ve Özgün Makaleler Forumunda Bulunan DEMİREL'in BAŞDANIŞMANINDAN CHP'ye ÖNERİ Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> DEMİREL’in BAŞDANIŞMANINDAN CHP’ye ÖNERİ: EŞBAŞKANLIK SİSTEMİ 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in başdanışmanlarından M. Necati GÜNGÖR, Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı olan

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.226
  Beğenmiş
  42
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  DEMİREL'in BAŞDANIŞMANINDAN CHP'ye ÖNERİ

  DEMİREL’in BAŞDANIŞMANINDAN CHP’ye ÖNERİ: EŞBAŞKANLIK SİSTEMİ

  9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in başdanışmanlarından M. Necati GÜNGÖR, Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı olan 24 Saat Gazetesi’ne yazdığı bir yazıda, CHP’nin eş başkanlık sistemine geçmesini önerdi.
  Türkiye’de siyasetin yüzde 65 sağ, yüzde 35 sol seçmen dengesine oturduğunu ifade eden Güngör, CHP’nin iktidar alternatifi olabilmesi için merkez sağdan bir eş başkanlık oluşturması gerektiğini belirterek şu görüşlere yer verdi:
  “Sağın iktidar olma şansı her zaman yüksek. Sol için mucize gerekiyor. Bunu bir kez Kıbrıs Harekâtı sırasında rahmetli Ecevit başarabilmişti. CHP’nin oy oranını yüzde 42’lere kadar taşıyabilmişti. Görüp göremeyeceği bu oldu CHP’nin. CHP’nin iyi muhalefet yapamadığına dair eleştiriler var. Ne yapsa oy oranını yüzde 25’leri aşmıyor. Başka bir yol lâzım. Benim aklıma eş başkanlık geliyor.

  TEK KANATLA UÇULMAZ
  Ana muhalefet partisi, siyasette alternatif oluşturamıyor. Yanına bir sağ kanat koymak lâzım CHP’nin. Yani, Kılıçdaroğlu’nun yanına sağdan bir eş başkan. Tek kanatla uçulmaz. Merkez sağ bütün bir kitleyi, sağı, solu, herkesi kucakladığı için çok kanatlı sayılabilirdi. Bunu Özal dört kanatla denedi ve uçtu. AKP, bünyesinde hem kendi tabanını, hem diğer partilerden devşirdiği oyları bir araya toplayarak 14 yıldır iktidar. Ancak, AKP’yi merkez sağ diye tarif etmek mümkün değil. Şahsa münhasır bir parti. CHP’de sol kanat yanına sağı temsil edecek bir kanat konulursa iktidar şansını yakalayabilir CHP’nin bünyesinde eş başkanlık yapacak, sağ kökenden iyi yetişmiş politikacılar var. Halkın dilinden anlayan, onun dilini konuşan, ekonomi bilen, cumhuriyetle, onun değerleriyle sorunu olmayan, cumhuriyetçi, modern muhafazakâr. CHP, ancak bu yolla sağdan oy alabilir.İktidar için CHP’ye sağı temsil eden eş başkan gerek.”
  Güngör, siyasette iktidar alternatifi olabilecek bir partiye her zaman ihtiyaç olduğunu belirterek, “böylece siyasi rekabet oluşur ve daima daha iyi aranır. Seçmene tercih şansı tanınır. Aksi durumda demokrasiden söz etmek mümkün olmaz. Alternatifsizlik, ülkeyi diktatörlüğe götürür.” dedi.

  mehmet necati güngör

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesaj
  255
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  7
  Rep Gücü
  11

  Cevap: DEMİREL'in BAŞDANIŞMANINDAN CHP'ye ÖNERİ

  [QUOTEYukseLL] Kıbrıs Harekâtı sırasında rahmetli Ecevit başarabilmişti[/QUOTE]
  demek ki Kıbrıs Harekatını aslında sağcıların yaptığını solcularınsa engellemeye çalıştığını itiraf etseler sol hak ettiği yeri bulacak Türkiye de... Solun Türkiye ile birlikte bir savaşa çıkması kimin aklına yatar? Düşmanlarımızın dostu solcuların?
  Sırrı Yüksel Cebeci Tercüman da yazmıştı. Kıbrıs Harekatnı belgeselleştirmişlerdi. ecowith in hiçbir etkisinin olmadığını, Türkeş in organizatörlüğünü felan anlatmışar. ecowith bu belgeseli izlemiş ve Cebeci nin yanına gelip "keşke beni de dinleseydiniz" demiş. Yani zaten Kıbrıs ile ilgili iddiası yok sadece bildiği bi şeyler var.

  Kıbrıs a ilk önce 1964 lü Türkiye ye kaçan Kıbrıslı öğrenciler vb yollandı. Aslında bizi harekata mecbur eden bunlar olmasına rağmen Kıbrıs ta savaştan kaçmanın yollarını aradıklarını söylüyorlar.... Kahraman ilan edilenlerin aslında iç yüzünün ortada olması hasebiyle "kahraman" inönü nün de bizim yolladığımız erzak-silah yardımını birleşmiş milletler vasıtasıyla rumlara hediye etmesi savaşta üstünlüğü belirliyordu anlaşılan. Ancak bu 64 lülerin kaçma sıralarında denize yakın yerde çatışma sürüyormuş. Bunlara bizim pilotlar düşman mevzilerini yere ateşle- kireçle ok çizerek işaret etmelerini istemiş. Artık yaşanan soykırımdan dolayı insiyatifi ele almış olduğu anlaşılan, inönü-ecowith tayfasının engelleyemediği bir uçağımız Kıbrıs ta kendisini göstermiş. Rumlar (piyadeli basit silahlı bizlere) bize otomatik silahlarla saldırırken bir otobüs rumu da bizi nası denize dökeceklerini göstermek üzere getirmiş. Bizim uçak o biçim başlamış bombardumana, sonunda bu otobüs de almış nasibini...
  Ama köylü bu işaretlemeyi yanlış anlamış. Savaş yerini terketmiş bizim Türk köyüne yemek bulmak için gelmiş iki 64 lü bizim uçağın makineli tüfeğine hedef olmuş bi müddet. Aslında yanlışlık gibi görünüyor ama bunlardan birisi solcu. Esasında hak ettiğini mi buluyordu yoksa??

Yukarı Çık