Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Müslüman'lar Neyini Kaybetti?

GÜNCEL GÜNDEM Kategorisi Özgün Makaleler Forumunda Müslüman'lar Neyini Kaybetti? Konusununun içerigi kısaca ->> Müslümanlar Neyini Kaybetti? Müslümanlar neyini kaybetti de içinde bulunduğu köy kuyulardan çıkamıyor? Esas olandan kopan, esas olandan uzaklaşan, esas olana ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  272
  Rep Gücü
  10412

  Müslüman'lar Neyini Kaybetti?

  Müslümanlar Neyini Kaybetti?

  Müslümanlar neyini kaybetti de içinde bulunduğu köy kuyulardan çıkamıyor?

  Esas olandan kopan, esas olandan uzaklaşan, esas olana bir türlü ulaşamayan Müslüman’a ne oldu da içinde bulunduğu karmaşık, girift, adeta kördüğüm olan halinden çıkamaz bir ruh haliyle yaşıyor?

  Müslüman’lar bir şeyini kaybetti, Müslüman’ların elinden bir şeyini aldılar ama kaybedilen, elinden alınan nedir, nelerini kaybettiler de bu haldeler?

  Modern dünya dedik, modernizm dedik, seküler hayat Müslüman’ı bozdu dedik, rahatlık rehavete götürdü dedik, ama baktık ki, modern olmayanlarda, sekülerliği ret edenlerde aynı sarmalın içinde boğuşup duruyor, aynı hengameyi yaşıyor.

  Çok uzaklara gitmeye gerek yok, yirmi yıl öncesine dönsek, bugünden çok daha farklı Müslüman’ca bir anlayışın ve düşünüşün, insanı kuşatan evreniyle karşılaşıyoruz, o günün dünyası, bu günün özlemi oldu adeta. O günleri hatırlayıp bu günlere üzülmeyen, o günleri özlemeyen kim var ki içimizde…?

  Müslümanlar bir şeyini kaybetti, ama neyini kaybetti de bulamıyor, neyimizi aldılar elimizden?

  Bir ucu ifrat, bir ucu tefrit bir değneğin ortasından tutan ellerimizle, kayıp dünyamız vasatı arıyor lakin bulamıyoruz; neden, neyimiz eksik? Bizde olan bir şey eksik ama ne?

  Aynı İlahın kulları, aynı kitabın tabileri, aynı Resulün ümmeti, aynı yolun yolcuları, hayalleri, düşleri, hesapları kitapları, iş tutuşları, aynı düşmana hasım oluşları; ama buna rağmen hep birbirinden uzak duruşları nedendir?

  Evet; bir şeyimizi aldılar elimizden, ama neyimizi aldılar, neyimizi kaybettik,“Ben” den “Bize” dönüştüren, ayrı duran parçaları bütünleyen bir şeyimiz eksik… Lakin eksiğin elimizden alınanın ne olduğunu bulamıyoruz.

  Neyimizi kaybettik? Müslüman'lar Neyini Kaybetti?

  Eğer neyimizi kaybettiğimizi bulursak kazanmak için yeniden seferber oluruz, ama önce Müslüman’lar olarak neyimizi kaybettiğimizi, elimizden alınan ve bize en çok lazım olanın ne olduğunu el birlik acilen bulmamız gerek.

  Küre Medya, Bu küreye dair ne varsa...

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2014
  Nerden
  Dünya'dan.....
  Yaş
  49
  Mesaj
  148
  Rep Gücü
  251

  Cevap: Müslüman'lar Neyini Kaybetti?

  Müslümanlar neredeyse tüm benliklerini kaybettiler...Gösteriş düşkünü haline geldik....

  İnsan olmanın gerekliliklerini ellerinin tersiyle bir tarafa itip sürekli " TARAF OLMA " peşinde koştukları sürece de o kaybettiklerini hiçbir zaman geri kazanamayacaklar.Ne zaman ki " Din, inanç, ideoloji, köken...v.s. " farklılıkları gözetmeksizin İNSAN OLUNUR, işte o zaman kaybedilenler geri kazanılmaya başlar...! Bu mümkün mü...? ÇOK ZOR...!

Benzer Konular

 1. Kayahan hayatını kaybetti.
  mopsy Tarafından Müzik Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 03-04-2015, 04:30 PM
Yukarı Çık