13 yıl savaştan sonra Pentagon’un yayınladığı Afganistan raporu şu sözlerle noktalanıyor: “Taliban’ın morali son derece yerinde!”

Tam 13 yıl Amerika Afganistan’da Taliban ile savaştı, teknolojisine güvendi, bombalayarak Taliban’ı yok edeceğini sandı. Hâlbuki sonuç ne oldu? Afganistan savaşı tam 13 yıl sürerek Amerikan tarihinin en uzun süren savaşı oldu. Amerikan ordusu Afganistan’da tam 2200 askerini kaybetti, ayrıca 17.000 askeri de yaralandı. Savaştan geriye dönen askerler için de durum hiç de iç açıcı değil. Yılda 6500 Amerikan askeri intihar ediyor, her 80 dakikada bir Amerikan askeri kendi yaşamına son veriyor. Amerikan askerleri savaş sırasında duydukları çığlıkların kulaklarından hiç gitmediğini ve bu acıya daha fazla tahammül edemediklerini söylüyorlar.

2005 yılında George Bush’un yaptığı açıklamayı hatırlayın: “Taliban artık tamamen ortadan kalktı, hiç kimse için bir risk oluşturmuyor” demişti Bush. Bunu halkın desteğini almak için yapmıştı. Hâlbuki savaş 13 yıl sürdü ve şu anda Afganistan’da tek güç Taliban.

Hâlbuki Amerika’nın Taliban’ı savaşla yenemeyeceği başından beri ortadaydı, Taliban savaşla değil fikirle yenilir. Amerika ilimle, bilimle, sevgiyle Afganistan’a yaklaşabilirdi. Taliban’ın ideolojisini karşı ideolojik propaganda ile bitirebilirdi. Ama bunun yerine savaşmayı seçtiler. Bu da Amerika’nın giderek ekonomisinin çökmesine, binlerce askerinin ölmesine, geriye kalanlarının da intihara sürüklenmesine neden oldu. Sen askerlerini Darwinist, materyalist yetiştirirsen, askerlerine Afganistan’da şehit ettikleri Müslümanların parmaklarını gülerek, sevinç içinde boyunlarına asmalarını seyredersen sonunda olacağı budur. Sonuçta tam 13 yıldır süren savaşın galibi Taliban’dır. Bu gerçeği Amerika’da acı da olsa kabul etmiştir.