Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.461
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Ufukta yeni gelişmeler var!

  UFUKTA YENİ GELİŞMELER VAR!
  Mehmet Necati GÜNGÖR

  Gündem çok hızlı değişiyor.
  Bülent Arınç’ın Başbakan’a yönelik sözleri yenilir yutulur cinsten değil.
  İpleri koparma noktasına geldiği besbelli. E, bu kadar hafife alındıktan, hiçe sayıldıktan sonra olacağı buydu.
  Ve olan oldu.

  Hükümetin “ağlayan adam”ı bu defa kendi kaderi için ağladı.
  “Benim bir özgül ağırlığım var. Makam heveslisi değilim. Kimsenin kum torbası olmam!”

  Bu sözler, hem çekilmenin, hem meydan okumanın işaretleriydi.
  Bu gün olmasa yarın, Bülent Arınç’ın Hükümetten istifa ettiğini, ya da yeni bir kabine revizyonunda açığa bırakıldığını göreceğiz.
  Bu ilişki artık dikiş tutmaz. Erdoğan’la Arınç’ın yolları bir daha kesişmemek üzere ayrılmıştır.

  Mahalli seçimler sonrasına dair işaretleri şimdiden alır gibiyiz. AKP bölünecek, AKP içinden belki de Gül’ün kurduracağı yeni bir parti çıkacak. Merkez sağda ve merkez solda yeni oluşumlar olacak. Ve MHP’de yeni hareketlenmeler.

  Bülent Arınç’ın, ya Gül’ün kurduracağı partiye, ya da Fazilet Partisi’ne genel başkan olması güçlü ihtimal olarak duruyor. Ayrıca, Kamalak ismi Fazilet’e yetmiyor. Toparlayıcı bir isim gerekiyor. Milli görüş geleneğinden gelen Bülent Arınç niçin olmasın? Arınç her ne kadar “bundan sonra yokum” dese de, peşi bırakılmayacaktır.

  Başbakanın öğrenci evleri ile ilgili sözleri ve bazı valilerin “emir telakki eden” operasyonları en yakın müttefiklerine bile “kabak tadı” vermiştir. “Taha Kıvanç” müstear adıyla yazan Fehmi Koru bile eleştiri kervanına katıldı.

  Tayyip beyden ziyade Gül’e yakınlığı ile bilinen Fehmi Koru, müstear isimle yazdığı yazısında, merkez sağın muhtemel lideri İlhan Kesici’nin “ayetli” hatırlatmasından söz ederek Başbakan’a, yaptığının dine de uygun olmadığını anlatmaya çalışıyor.

  Son zamanlarda Kur’an üzerine yoğunlaştığını söylediği Kesici’nin, kendisine söz konusu ayeti telefonda Arapça ifadesiyle anlattığını da vurgulamış.

  İşte Kesici’nin Taha Kıvanç’a, pardon Fehmi Koru’ya hatırlattığı Maide Suresi’nin sekizinci ayeti:
  “...Bir topluma olan kininiz sakın ha sizi adaletsizliğe itmesin. Adil olun...”

  Söz Kesici’ye gelmişken, şu anekdota da ayrıca yer vermeyi bir borç biliyorum:
  Kesici ekonomide ve devlet tecrübesinde yetkin olduğu kadar, dinî bilgilerle de mücehhez bir şahsiyet. Bu münasebetle de O’nun için “Tayyip beyle başa çıkabilecek tek isim” nitelemesi bile yapılıyor.

  Bundan birkaç ay önce, Hamamönü’nde yeniden düzenlenen “Ankara Evleri” içerisinde kitapçı dükkânı olan Lütfü Şahsuvaroğlu’nun daveti üzerine bir Cuma günü oraya gitmiştik. Önce Mehmet Akif’in, sonra da merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun mezarlarını ziyaret ettikten ve dualarımızı okuduktan sonra Cuma namazımızı “Tacettin Dergâhı”nda kıldık. BBP Lideri Mustafa Destici ve bir grup arkadaşı da oradaydı.

  Namazda imam zamm-ı sure olarak Haşr Suresi’ni okudu. Namazdan sonra yemeğe geçtik. Yanımızda bir de Mısır’ın dini konularda dünyaca meşhur El Ezher üniversitesinden mezun bir arkadaş da vardı.

  Sohbet sırasında Kesici, imamın gençliğini ve güzel kıraatını övdü, fakat surenin birinci ve sonuncu ayetlerinde, anlam itibariyle de pek bir fark yaratmayan ama çok küçük bir kelime değişikliği yanlışı yaptığını, ancak sonradan da bunu fark edip hemen düzelttiğini esprili ve övücü bir üslupla ifade etti.

  El Ezher mezunu arkadaş aynı durumu kendisinin de fark ettiğini söyledi ve İlhan Bey’in bunu bilmesine şaşırdı. Şaşkınlıkla Kesici’ye sordu: “Bu, zamm-ı sure olarak uzun bir suredir, ve çok da okunmaz. Bu nüansları ancak hafızlar fark edebilir. Siz, nasıl fark ettiniz?”


  Kesici, tevazuyla cevapladı: “Estağfurullah, elbette benim bu kadar ilmim yoktur. Fakat ben aşir okurum, aşir çalışırım. Haşr Suresi de benim çok duygulanarak okuduğum aşirlardan birisidir. Hz. Peygamber, her sabah kızı Hz. Fatıma’nın evine gider, evin önünde bu surenin son üç ayetini okurdu.”


  Ben de sonradan eve gidip Kur’an-ı Kerim’e baktığımda, bu iki ayetin ilgili bahsi itibariyle sadece tek bir kelime farkı olduğunu ben de gördüm. Bu vesileyle ben de yeni bir şey öğrenmiş oldum.

  Çok güzel bir sohbetti. Kesici’nin “yarım hafız” derecesinde Kur’an’a, dolayısıyla dini bilgilere vakıf olduğunu bu sohbet sırasında biraz da hayretle öğrenmiş olduk. Çünkü, Kesici bu bilgileri gelişi güzel, kendini gösterme hevesiyle serdeden bir kimse değildir. O yüzden yüksek bir hayret içinde kalmıştık .

  Kesici, şaşırtmaya devam ediyor:
  Adı, CHP’den ama hemen bütün merkez sağ oyları da toparlayabilecek bir insan olarak hem İstanbul, hem Ankara için Belediye başkan adayı olarak geçti ama o, “böyle bir niyetim de, hevesim de, düşüncem de yoktur” diyerek noktayı koydu.

  Biz buna isterseniz bir başka istasyon için “noktalı virgül” diyelim. Zira, uzun zamandan beri Kesici’nin üzerinde “bir parti kur, başına geç, merkez sağı yeniden hayata geçir” şeklinde çeşitli çevrelerden gelen aşırı denilebilecek yüksek baskılar var. Renk vermiyor ama, bir parti kurma ihtimali kuvvetle muhtemel. Bunun zamanlamasını da mahalli seçimler sonrasına bıraktığının işaretlerini alıyoruz.

  Bir diğer çok önemli partimiz olan MHP’deki “iç muhalefetin” ne yapıp yapmayacağını ise yine seçimlerden sonra göreceğiz.

  Demem o ki, 2014 yılının siyasi manzarasında bölünmeler, yeni partiler, yeni liderler, AKP’nin iktidardan düşüşü gibi siyasi gelişmelere tanık olacağız. Bu, tahminden de öte bir sezgi. Hayırlara vesile olur inşallah.

 2. #2
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820
  dünya kuruldugunde beri nice saltanatlar yikildi , akp saltanatida yikilacaktir. Ektiklerini bicecekler.

Benzer Konular

 1. Günümüzdeki Evrimsel Gelişmeler
  SOSYALİST Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-01-2015, 02:29 PM
 2. Evrim Teorisinde Güncel Gelişmeler
  SOSYALİST Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-02-2013, 03:08 PM
 3. Tüp Bebekte Başdöndürücü Gelişmeler
  bilge1 Tarafından Tüp bebek ( Mikroenjeksiyon ) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-10-2012, 02:34 PM
 4. Son gelişmeler
  ŞEBNEM ÖZBEK Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 14-10-2008, 09:22 PM
 5. 300 Gb'lik 'holo Disk'ler Ufukta
  Cerrah Tarafından Ev Elektroniği Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 18-02-2007, 12:27 PM
Yukarı Çık