FEYZİOĞLU ADIM ADIM!
Mehmet Necati GÜNGÖR

CHP uzmanı değilim. CHP’ye oy vermişliğim de yok. Çünkü bu partiyi ne devlet yönetiminde, ne mahalli idarelerde başarılı buldum. Uzun yıllardır iktidar yüzü görmedi. Hep muhalefette kaldı. Belediyelerde görünen bir başarısı yok. Şu anda yaptığı muhalefet de topluma umut vermiyor.

Türkiye’deki klasik oy dengesine baktığımızda; seçmenin yüzde 65’i sağa, yüzde 35’i sola yatkın. Bu durumda CHP’nin iktidar olma şansı yok gibi.

Oysa ben, bir seçmen olarak, bir vatandaş olarak hiç oy vermediğim bu partinin güçlü bir ana muhalefet partisi olmasını isterim. CHP, bu bakımdan Cumhuriyetimiz için vazgeçilmez bir siyasi yapıdır. Kendini, “neden bir türlü iktidar olamıyoruz?” soru başlığı altında sorgulayarak yeni baştan dizayn etmesi gerekiyor. Bununla elbette “Yeni CHP” olgusunu kastetmiyorum. Kılıçtaroğlu’nun liderliği ile birlikte “Yeni CHP” tanımıyla karşımıza çıkan CHP, ne yazık ki bu gün taraftarlarının büyük bir kısmınca “ilkesizlik”le suçlanan, “araziye uymak”la ayıplanan bir ana muhalefet partisi durumundadır.

Partideki huzursuzluk, iç çekişmeler bir türlü dinmiyor.

Kendini bu iç kaostan bir türlü kurtaramadığı için fikir ve proje üretmeye fırsat bulamıyor, etkili muhalefet yapamıyor ve topluma güven vermiyor.

Tanıdığım ve bildiğim kadarıyla Kılıçtaroğlu dürüst bir politikacı. Ancak sahip olduğu bu motifi liderlik kumaşına yansıtamadı. Dürüstlük ise politikada ne yazık ki tek başına bir anlam teşkil etmiyor ve politikanın pratiğine tek başına önemli bir katkıda bulunamıyor.

İç çekişmelerle başı bir türlü dertten kurtulmayan CHP’de şimdi de “Kaporacılar” tartışması başladı.

İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı'nın ''Yerel Seçim Adaylarını Belirleme Komisyonu'' üyeleri Bihlun Tamaylıgil, Adnan Keskin, Gökhan Günaydın, Umut Oranve Bülent Tezcan'ı hedef alan ''Kaporacılar'' sözü, Ankara'ya bomba gibi düştü. CHP Genel Merkezi'nin telefonları, Salıcı'nın sözlerinin ardından adeta kilitlendi. CHP'nin bölgelerde çalışan milletvekilleri, "Adaylıklar parayla mı satılıyor?'' sorusuna gün boyu muhatap oldular.

Bu sözler, yenilir yutulur cinsten değil. Bütün adayları şimdiden şaibe altında bırakıyor.

CHP, üzerine atılan bu ithamı ancak ön seçimle temizleyebilir. Merkezden atayacağı her aday seçmene “kaporacılar” sözünü hatırlatır ki, adayları kim olursa olsun bu gölge onları takip edecektir. CHP’nin seçim başarısını da şüphesiz, olumsuz yönde etkileyecektir.

Partide hala bir liderlik sorunu olduğu ortada. Arayış devam ediyor. Bu arayışı gün yüzüne çıkaran da, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Yeni Adli Yıl açılış töreninde güne damgasını vuran konuşması oldu. Feyzioğlu o konuşmasında karşısında oturan AKP liderlerinin gözlerinin içine baka baka eleştirilerini sıralarken, toplumdan, özellikle de CHP tabanından büyük beğeni aldı.

Bundan sonra CHP’de Kılıçtaroğlu’nun karşısına güçlü bir şekilde çıkacak veya çıkarılacak bir lider adayı vardır; o da tartışmasız Prof. Metin Feyzioğlu’dur. Aklında var mıdır, yok mudur bilemem ama, Feyzioğlu’nun adım adım CHP liderliğine yürüdüğünü, o istemese bile tabandan gelecek baskıların O’nu o makama taşıyacağını açıkça görmek mümkündür.

O, CHP’de çok iyi bilinip tanınan, uzun yıllar CHP’ye hizmet ettikten sonra merhum Ecevit’le anlaşamayarak Güven Partisi’ni kuran, politik hayatına da bu parti ile son veren Prof. Dr. Turhan Feyzioğlu’nun torunudur. Turhan Feyzioğlu çok iyi bir hatipti. Torun Feyzioğlu, bu yeteneğini dedesinden almışa benziyor.

Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Prof. Dr. Turhan Feyzioğlu'nun kızı Saide Buçukoğlu (1950-1969) ile Mehmet Buçukoğlu (1945-) çiftinin tek evladıdır. Annesi, kendisi dünyaya geldikten 2 saat sonra ölünce, dedesi tarafından evlat edinilmiştir.

Columbia Üniversitesi'nde Hukuk İngilizcesi sertifikasını da almış olan Feyzioğlu, 2005 yılında Profesör olmuş, iki yıl sonra da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığına getirilmiştir.

CHP’de yakın zamanda yeni bir kurultay toplanırsa şaşmayalım!