Gazeteler ve televizyonlar haberi “lise sonlara müjde” başlığıyla verdiklerinde on binlerce öğrenci ve veli rahat bir nefes aldı.

Veliler, artık hastane hastane dolaşıp heyet raporu almayacak, öğrenci de devamsızlıktan kalma korkusu yaşamadan dershanesine giderek veya kendi ortamında çalışarak üniversite sınavına hazırlanacaktı.

Dar gelirli veliler, liseyi kazasız belasız bitirsinler, çocukları üniversiteye rahat hazırlansınlar diye özel hastanelerden heyet raporu almak zorunda kalıyorlardı. Adeta bir rapor sektörü oluşmuştu. 20 günlük raporun tarifesi 200, 30 günlük raporun tarifesi 300, 40 günlük raporun tarifesi 400 lira idi.

Bu külfetten kurtulmanın keyfini yaşayan veliler, tatilin bitmesini zor beklediler.

20 Mayıs sabahı, dilekçelerini hazırlayarak soluğu okul idarelerinde aldılar.

O da ne?

Meğer, Bakanlığın duyurusu bir aldatmacadan ibaretmiş.

Bakan Avcı’nın onayladığı genelde şöyle deniliyordu:

“LYS’ye hazırlanan lise son sınıf öğrencilerine zaman baskısı yaşamadan hazırlık sürecinde derslerine daha iyi motive olmaları, sınav streslerinin olabildiğince azaltılarak sınavlara psikolojik olarak daha rahat girmeleri ve esasen gerçeğe uygun olmayan beyan ve diğer suretle rapor alınmasını önlemek amacıyla bu öğretim yılına mahsus olmak üzere; ilgili yönetmelikte belirtilen toplam süre olan 45 günü aşmamak kaydıyla öğrenci velisinin okul müdürlüğüne yazılı olarak başvurması halinde beyan edeceği sürenin de özürlü devamsızlık olarak değerlendirilmesi ve veli dilekçesinin özür belgesi gibi işlem görmesi öğrenci ve velileri açısından daha eşitlikçi bir yaklaşım olacaktır.”

Anlayacağınız; mevcut yönetmelikteki hüküm ne ise o tekrarlanıyordu.

“45 günü aşmamak kaydıyla” ifadesi okul idarelerini de, öğrenci velilerini de bağlıyordu.

Çünkü, lise son sınıf öğrencileri ikinci dönemden itibaren doktor raporu ve devamsızlık haklarını sonuna kadar kullanmışlardı. Müjdenin uygulanabilir yanı yoktu.

Bakanlık genelgesinden yararlanabilen öğrenci sayısı bu durumda yüzde 1 bile değildi.

Bu, kötü bir şakaydı.

Dilekçeleri ellerinde kalan velilerin başta Bakan bey olmak üzere, Hükümete ve Başbakan’a nasıl “hayır duası (!)” ettiklerini anlatmaya gerek yok! Hepsi burnundan soluyor, ağızları alev saçıyordu.

Aldatılmışlığın kızgınlığını yaşıyorlardı.

Geçtiğimiz yıl, Çankaya’da bir lise öğrencisinin devamsızlıktan kalmasını yargıya taşıması ve davayı kazanması Bakanlığın planlarını alt üst etmişti. Mahkeme, kararında Lise öğrencilerinin notları geçer olduğu takdirde hiçbir şekilde devamsızlıktan bırakılamayacağına karar vermişti. Buna istinaden, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü de Ankara Valiliğine gönderdiği 15 Eylül 2012 Tarih ve 200/23400 sayılı resmi yazıyla bu durumu okullara bildirmiş, gereğinin buna göre “ifa”sını istemişti.

Bunu da hatırlamak gerekiyor.

Takma adı “Molla Kasım” olan Bakanımız, kendisini yanlış yönlendiren bürokratlarını sigaya çekerek bu durumu düzeltmezse daha çok hayır duası alacağa benzer.

Bizden söylemesi!

Mehmet Necati GÜNGÖR