+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

130 günlük kovalamaca katile temenna çekmek için miydi?

GÜNCEL GÜNDEM Kategorisinde ve Özgün Makaleler Forumunda Bulunan 130 günlük kovalamaca katile temenna çekmek için miydi? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> “Temenna” eski bir tabir. Bunu bilerek kullanıyorum. Anlamı şu: “Eli alnına götürerek selamlama işareti yapma, öne doğru eğildikten sonra doğrulurken

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.242
  Beğenmiş
  42
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  130 günlük kovalamaca katile temenna çekmek için miydi?

  “Temenna” eski bir tabir. Bunu bilerek kullanıyorum. Anlamı şu: “Eli alnına götürerek selamlama işareti yapma, öne doğru eğildikten sonra doğrulurken eli başa götürerek verilen selam.”
  Bu günkü duruma en uygun tarif, virgülden sonraki cümlede. Önce önüne doğru eğildiler, sonra milletten korkup doğrulma numarası yaptılar,(bunu iddia edenler ********dir naraları eşliğinde), sonra da baş selamı vererek huzurundan ayrıldılar. Bir daha, bir daha, belki onlarca daha görüşmek dileği ile…
  Tam bir eziklik fotoğrafı.
  Ezen kim, ezilen kim, bunu duayen gazeteci Hulusi Turgut’un “130 günlük kovalamaca” isimli kitabını okuduktan sonra daha iyi anlayacağız ve soracağız: “Bütün bu koşuşturmalar katile temenna çekmek için miydi?”
  Bu, Türkiye Cumhuriyeti devletini yoran bir mesele. Kökü tarihin derinliklerinde. Yüzeye çıkışı, kanlı bir örgüt haline gelişi ise 1984’lere dayanıyor. Eruh baskınıyla.
  Dönemin başbakanı Özal, olayı önce “iki-üç baldırı çıplağın işi” diyerek küçümsedi. Merhum nereden bilecekti ki, gün gelecek o baldırı çıplak çetenin önünde koskoca bir irade süklüm püklüm masaya oturacak, ezim ezim ezilecek! Sadece Özal mı, gelmiş geçmiş tüm siyasetçilerimiz, mezarlarından çıksalar, bu durum karşısında bir daha toprağın altına girmeyi tercih ederlerdi sanırım.

  Ama, bu günkü ezik duruş, bunu sergileyenleri zerre kadar utandırmıyor.
  “Kader utansın” deyip geçiştirilecek bir olay mı bu Allah aşkına?
  Gelelim, 130 günlük kovalamacaya.
  Hulusi Turgut, tecrübeli gazetecilik önsezisiyle bu konuyu çok güzel tahlil ediyor. Araya kendi yorumunu katmadan, daha çok o dönemin aktörlerini konuşturarak yapıyor bunu. Böylece ana resmi ortaya çıkarmış oluyor. Kitabı okuduktan sonra, bu ana resimden çıkardığım bazı estantaneleri, yerin müsaadesi nispetinde sizlerle paylaşmak istiyorum.
  130 günlük kovalamacanın hikâyesini adım adım anlatmaya gerek yok. Çok tekrarlandığı için hafızalarımızda dipdiri duran bir hikâyedir bu.

  Terörist başı Suriye’de barınıyor. Ancak Hafız Esat “bu adamı topraklarınızdan çıkarın” tekliflerini her defasında inkârla geçiştiriyor. Demirel’in Suriye ziyaretinde konu bir kez daha gündeme getiriliyor. Esat yine inkâr ediyor. Bu defa Demirel, elindeki kâğıtta yazılı olan adres ve telefon numarasını Esad’a verip, “isterseniz bu numaradan hemen arattırın, karşınıza kendisi çıkacaktır” deyince konuyu inceleteceğini söylemekle yetiniyor.
  Bu geçiştirmelere, sonunda Türkiye Cumhuriyeti “güç gösterme” kararlılığı ile cevap veriyor. Önce günün başbakanı Mesut Yılmaz’ın Hatay konuşması, ardından Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Atilla Ateş’in sınırdaki konuşması ve en sonunda Cumhurbaşkanı Demirel’in Meclis’teki konuşması, devletin ciddiyetini tam anlamıyla ortaya koyuyor.
  Mısır Devlet Başkanı Mübarek’in arabuluculuğu devreye giriyor, kararlılığımız bir kere de Mübarek’in ağzından iletiliyor. Böylece Hafız Esad durumun ciddiyetini daha iyi kavrayarak terörist başını kendi topraklarından çıkarıyor.
  Gerisi malûm. Rusya, İtalya, Yunanistan ve 130 günlük kovalamacanın sonunda Kenya. ABD’liler katili paketleyerek Türkiye’ye teslim ediyorlar.

  Geliyoruz bu güne: AKP iktidarı, devletin gücünü terörizme göstermek yerine, terör örgütünün gücünü önemseyip başıyla masaya oturuyor. Başbakan, ettiği yemindeki Türk milliyetçiliğini de içine katarak her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldığını söylüyor, BDP tüm bu gelişmelerden cesaret alarak, belki meydan okuma, belki nabız yoklama adına adımlarını Türkiye’nin diğer bölgelerine doğru atma teşebbüsünde bulunuyor. Sinop’ta ve Samsun’da olanlar, işte bu tahrikin sonucudur.
  Burada, Hulusi Turgut’un, dönemin Cumhurbaşkanı Demirel’le yaptığı mülâkattan bir bölümü alarak, 20 yıl önceden, “şimdi ne oluyor?” sorusunun cevabını buluyoruz. İşte o sözler:

  “ARAYA NİFAK SOKARSANIZ ATLA ARPAYI DÖVÜŞTÜRÜRSÜNÜZ!”
  “Şimdi vatandaşlarımız bir milletten iki millete dönüştürülmek isteniyor. Bu arada, iki devlet aranıyor. Eğer iki devlet olmazsa, bir devlette iki millet aranıyor.

  Bu gün geçmişi iyi değerlendirmemiz lâzımdır. Dağılmış bir imparatorluğun çocuklarıyız. İmparatorluğun dağıldığı sırada yaşanan Balkan ve Ortadoğu olaylarını unutmamamız gerekir. Bilhassa Balkanlar hadisesi bir faciadır.

  Bu gün Türkiye, artık bundan daha küçük olamaz. Bu topraklarda yaşayan insanlar, bin seneden beri bir ve beraber olmuş, birbirlerini kabul etmiş insanlardır. Bu insanların birbiriyle sorunu yok, devletle sorunu yok. Ancak, fitne öyle bir şeydir ki, insanların arasına soktuğunuz zaman, atla arpayı dövüştürürsünüz. Benim korkum odur, endişem odur.

  Türkiye bölünmez. Yani, kendisini Kürt sayan, kendisini Türk sayan kâfi derecede akıllı insan burada vardır. Bölünmez, böldürtemezler. Yalnız, Türkiye zarar görür. Ben, onun için diyorum ki, ey ahali, Türkiye’yi bölmek mümkün değildir, pratik olarak da mümkün değildir. Böyle şeyleri aklınızdan geçirmeyin. Bu tip teşebbüslerin zararını Türkiye çekmemelidir.
  Ancak, Türkiye, kendi kendisini böler. Şöyle böler: Sen Türk’sün, ben Kürt’üm diye böler. Hepimiz bu ülkenin vatandaşlarıyız. Buraya göz dikenlerin karşısına hepimiz çıkarız. Onun için etnik milliyetçiliği, mikro milliyetçiliği tahrik etmemek lâzımdır.
  Bu gün, üzerinde yaşadığımız ve “vatan” dediğimiz topraklar, bu insanların beraberce kavga ederek kurtardıkları topraklardır. Buna, “Misak-ı Milli Sınırları” diyoruz. Bu topraklara, üzerinde yaşayan tüm insanların sahip çıkması, asli görev olmalıdır.”
  “Siyaset adamı” olup da “devlet adamı” olamayanlar bu sözlerden ibret almalıdır!

  Mehmet Necati GÜNGÖR

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye jurgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  328
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  60
  Selamlar,

  TC Zirat Bankasindaki TC kelmesi kaldirildi.Zirat Bankasi oldu.
  TC siz Bir devlet icinde iki millet olur.
  Durum onu gosteriyor.

  Sevgi ve saygiya...

Benzer Konular

 1. Facebook'ta ilgi çekmek için bu önerilere dikkat!
  YukseLL Tarafından Bilgisayar ve İnternet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-04-2012, 01:11 PM
 2. Sıcakta Rahat bir uyku cekmek icin ipuclari
  SMN Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 03-08-2010, 08:34 AM
 3. Cila çekmek için 8 sağlıklı neden
  Go[rk]eM Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-04-2008, 10:22 AM
 4. Kış Fotoğrafı çekmek için 10 ipucu
  dogangunes Tarafından Fotoğrafçılık Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 17-01-2008, 10:39 PM
 5. BÖYLE MODİFİYE VAR MIYDI?
  leonking_1905 Tarafından Modifiye & Tuning Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-06-2007, 06:16 PM
Yukarı Çık