Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.461
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Mele uygulaması üzerine…

  MELE UYGULAMASI ÜZERİNE…
  Mehmet Necati GÜNGÖR

  Önce “Mele” ne anlama geliyor, ona bakalım:

  İslam toplumlarında bu kavram daha çok âlimler ve faziletli insanlar için kullanılıyor. Mele, “ileri gelenler, toplumun önünde olan kimseler” anl***** da geliyor.

  Diyanet İşleri Başkanlığı, doğu ve güneydoğu illerinde toplumda sözü geçen, saygınlığı olan ‘mele’ denilen kişileri, sınavda başarılı olmaları kaydıyla sözleşmeli imam hatip olarak görevlendirecek. Bununla gözetilen amaç şöyle açıklanıyor:

  “Doğu’da molla denilen, din eğitimi almadığı halde din bilgisi olan, toplum tarafından saygı gören isimler var. Diyanet, özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerinde ‘mele’ veya ‘molla’ denilen bu kişileri kadrolarına katarak bölge halkını kendi dairesi içine almak istiyor. Buradaki gizli amaç, bölge halkının devletin yanında saf tutmasını sağlamak. Başka bir ifadeyle PKK, Hizbullah gibi terör örgütleri tarafından kontrol edilmelerini önlemek.”

  Diyanet tarafından yapılacak sınavda başarılı olanlar sözleşmeli imam hatip olarak atanacaklar. Bu kadrolara atanacak mollalarda tahsil şartı ve yaş sınırı aranmayacak. Bir defaya mahsus olarak kullanılacağı ifade edilen düzenleme için 1000 kişilik bir kadro öngörülmüş. İhtiyaç ise 800 civarında imiş.

  Bu uygulamaya Iğdır ve Ardahan bölgesinde yaşayan Caferiler de dahil edilecekmiş. Onlar arasında da halk tarafından sevilen din adamları var.

  Bildiğim kadarıyla bu uygulama daha önce de gündeme getirilmiş, ancak dönemin siyasi otoritesi tarafından kabul görmediği için rafa kaldırılmıştı. Bu konuyu eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz’la görüştüm. Yılmaz’ın ifadesine göre bu konu önce Refahyol, daha sona 28 Şubat döneminde iki defa kendisi tarafından gündeme getirilmiş. Askerler bu konuya önceleri sıcak bakmışlar. Ancak, sonra ne olmuşsa olmuş, hem sivil kanattan, hem askeri kanattan yeterli destek bulunamadığı için uygulama hayata geçirilememiş.

  Bu husus, kamuoyunda “aydın din adamı” sıfatıyla tanınan Mehmet Nuri Yılmaz gibi bir otorite tarafından da kabul görüp gündeme getirildiğine göre, sadece bu iki bölgeye münhasıran uygulanmak kaydiyle bir sorun teşkil etmeyeceği savunulabilir. Ancak, doğu ve güneydoğu adıyla başlatılıp Türkiye’nin geneline teşmil edilecek bir duruma getirilirse işte o zaman çok yönlü ve içinden çıkılmaz bir sorun haline gelir ki, bizi kuşkulandıran yönü de burasıdır.

  Umarız, Diyanet, siyasi otoritenin baskısıyla 1000 kişi olarak öngörülen bu kadroyu binlerle ifade edilecek bir noktaya taşımaz ve uygulamayı doğu ve güneydoğu bölgelerimizle sınırlayarak amaca uygun bir iş yapmış olur. Bu böyle yapılmaz da, uygulama Türkiye geneline teşmil edilirse, camilerimiz İlahiyat Fakültesi mezunu din adamları yerine, torpilli mollalarla dolup taşar ki, işte o zaman amiyane tabirle “yandı gülüm keten helva” kıv***** geliriz. Böyle bir gidişin sonraki adımının ne olacağını anlamak için yanıbaşımızdaki ülkenin durumuna bakmak yeterlidir sanırım.

  Doğrusunu isterseniz, şimdiki Diyanet İşleri Başkanının siyasi otoriteden gelecek bu yöndeki baskılara direneceğini sanmıyoruz. Zira, Görmez’i başından beri kendi alanından çok siyasete dönük duruşuyla izlediğimiz için, böyle bir feraseti kendisinden beklemekten ne kadar uzak olduğumuzu anlatmaya gerek yok. Umarız, Görmez böyle bir durumda kendisinden beklenmeyen bir feraseti göstererek bizi mahcup eder.

 2. #2
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Mollaların devletin " resmi koruması " altına girmesinden başka bir şey ifade ettiğini sanmıyorum...Doğu ve güneydoğunun en büyük dertlerinden biri " FEODAL " yapı...Bu " Mele " denen mollalar da yıllardır feodal yapının değişmez aktörlerindendir...Bu aktörler şu anda devlet koruması altına alınacak anlaşılan...

  Sağlıcakla kalınız...

Benzer Konular

 1. Diyanet’te ‘Mele’ dönemi
  bursali68 Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-12-2011, 09:36 AM
 2. Delilik Üzerine
  blueice Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 11-05-2009, 12:52 AM
 3. Adalet üzerine
  -BaDe- Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-01-2009, 02:31 PM
 4. aşk üzerine
  eray yucel Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 09-11-2008, 04:19 PM
 5. Aşk Üzerine...
  RABİA Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 15-04-2008, 03:19 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık