BDP’Lİ VAN BELEDİYESİNDE NELER OLUYOR?
BDP’li belediyelerin halkın iradesini teslim almak için gösterdikleri çabalar, kendi görüşlerini paylaşanlara uyguladıkları ayrıcalıklar, paylaşmayanlara yaptıkları haksızlıklar, çeşitli konulardaki yolsuzluklar ve yöneticiler arasında yaşanan çıkar kavgalarının bugüne kadar gündemi yeterince meşgul ettiği biliniyor. BDP’nin Doğu ve Güneydoğu Bölgelerindeki Teşkilatlarında var olan mali sıkıntılar, farklı çıkar ilişkilerine sebep gösterilirken bugünlerde özellikle Van’da cereyan eden olaylar, belediyelerin faaliyetlerinin sıkı denetimlere tabi olduğunu, bundan sonra atacakları her adımda daha dikkatli davranmaları gerektiği gerçeğini ortaya koyuyor.
Bilindiği üzere gerek baskıyla gerek gönüllü olarak para toplama işlemlerini sürdüren, örgütten gelen emirlerle para vermek istemeyen şahısları özellikle de zenginlerse, ciddi şekilde uyaran, hatta ticaretlerine engel olunacağı şeklinde tehdit eden BDP’li Van Belediyesinde bugünlerde sıkıntılı günler yaşanıyor. Bu sıkıntının nedenini ise, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Doğar, Belediye Meclis Üyesi Sabri Abi, eski ve yeni belediye meclis üyelerinin de aralarında olduğu toplam 76 kişi hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma izni verilmesi teşkil ediyor.
Van Belediye Meclisi’nce alınan Belediye Meclisi kararları ile gerçekleştirilen imar plan tadilatlarının İmar Kanunu’na aykırı bir biçimde üçüncü şahıslara menfaat sağlamaya yönelik yapıldığı ve bu sebeple kamu zararına sebep olunduğunun anlaşılması üzerine olayda sorumluluğu bulunan şahıslar hakkında adli soruşturma açılmasına karar verildiği belirtiliyor. BDP’li Van Belediyesi’nde uygulanan yolsuzluk işlemlerinin benzerlerinin daha önceleri Diyarbakır Belediyesi’nin Diyar A.Ş ile ilgili faaliyetleri için de gündeme geldiği hatırlanıyor.
Her ne kadar istemeseler de örgütten gelen talimatlarla hareket etmek zorunda kalan, diğer taraftan da ilkeli siyasetten ayrılmak istemeyen BDP’li belediyelerin bundan böyle, faaliyetlerinde yasal sonuçlarını hesap ederek daha dikkatli hareket etmeleri, kendi varlıklarının devamı açısından olmazsa olmaz görülüyor. Örgüte menfaat sağlamanın BDP’nin sonunu hızlandıracağı gerçeğini de göz ardı etmemek gerekiyor.
Helin Demir
helindem@mynet.com