Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.461
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Demokratik özerklik ve kürtlerin geleceği

  Artık hiçbir düşünce, fikir ve amaç gizlenmiyor, açık açık gündeme getiriliyor, saklanmıyor, saklamaya, gizlemeye çalışılmıyor, gerek duyulmuyor.
  Yıllarca sürdürülen “Kürtçe konuşamıyorum, baskı görüyorum, anadilim Kürtçeyi öğrenmek istiyorum” gibi kamuflaj söylemler artık çok geride kaldı.
  Öcalan’ın ortaya attığı ve uygulanması talimatını verdiği “Demokratik Özerklik” projesinin ana hatları şunlar;
  Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin adı “Kürdistan”, bir başka deyişle “Kuzey Kürdistan”,
  Dili Kürtçe, bayrağı PKK bayrağı,
  Kendi kendini yönetmek, valisini, emniyet müdürünü v.b. kendi içinden kendisi seçmek,
  Ekonomik özerklik, yer altı ve üstü tüm kaynaklarını kendi inisiyatifinde kullanmak,
  Öz savunma gücü oluşturmak, askerini, polisini, kısaca güvenlik gücünü oluşturmak.
  Yıllarca “Kürt sorunu” denilen sorunda gelinen aşama ve çıkan sonuç net olarak bu, bayrak açıldı, macun tüpten çıktı. Artık geri dönüş pek mümkün değil gibi.
  “Artık bölmekten vazgeçtim” demişti Öcalan, şimdi ise “Ayırıyorum” diyor. Ha ayırmışsın, ha bölmüşsün, sonuçta aynı kapıya çıkıyorsun. Bu zaten başından beri hep böyleydi, ama tabii ki anlayana. Anlamayana yeni bir tartışma konusu daha çıktı; “Demokratik Özerklik”.
  Bu proje aslında Öcalan’ın kendisini kurtarma projesi idi. Öcalan, akan kanın durması, çatışmanın sona ermesi ve güya çözümün sağlanması için bu projeyi hazırladığını söylemiş, “Ancak öncelikle benim önümün açılması, mevcut şartlarımın, tutukluluk halimin yeniden gözden geçirilmesi şart” demişti.
  Şimdi ne olacak?
  Bölgedeki tüm tabelalar zaman içerisinde Kürtçe olacak.
  Başta belediyeler, il ve ilçe temsilcilikleri olmak üzere, bölgedeki kamu kurumlarına, okullara, derneklere, sivil toplum kuruluşlarına yavaş yavaş PKK bayrağı asılarak gözler ve beyinler alıştırılmaya çalışılacak.
  Yeni yeni kullanılmaya başlanan “Kürdistan” ifadesi, her ortamda, her çalışmada ve sıklıkla kullanılmaya gayret sarf edilecek, neredeyse meşrulaştırılacak.
  Ve, eninde sonunda son gündeme, yani aslında en ana gündem olan Öcalan’ın özgürlüğü konusuna sıra nihayet gelecek.
  İşte, zurnanın çıkarttığı o garip son ses, tam da burada ve Türkiye’nin tamamında olmak üzere duyulacak. Buna en çok, olayları en başından beri bir türlü anlayamayan, anlamamakta özellikle ısrar eden o safdiller, at gözlüklüler şaşıracak, sinsiler ve tilkiler ise bıyık altından gülerek zafer işareti yapacak.
  Sonuç?
  Zaten bir süredir Türk toplumu içerisinde PKK’dan kaynaklı yeşeren Kürt antipatisi giderek yaygınlaşacak ve Türkiye’nin diğer bölgelerini tamamen saracak. İşte en büyük tehlike tam da bu noktada başlayacak, Kürtler Türkiye’den ay-rış-maya başlayacak ve yalnız kalacak. Örneğin Ahmet Türk ve Sırrı Sakık Ankara’da siyaset, Çeşme’de tatil yapamayacak.
  Öcalan’ın istediği sonuç, işte tam olarak bu; “Kürtlerin tamamını kullanmak, Türkiye’den ayrış-tırmak, yalnız-laştırmak, Türkler ve Kürtler arasına düşmanlık tohumları ekmek”, an-la-ya-na…

  Sabahattin Talu
  sabahattintalu@gmail.com

 2. #2
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Bence " anayasa suçu " teşkil eden TRT nin yayın kanalı olan TRT Şeş,Kürt (Demokratik ) Açılım...Afiyet olsun yiyenlere...

  Bu iktidar döneminden önceki hangi iktidar döneminde " bölünme pazarlıkları ",bölgesel güvenlik gücü isteği,özerklik...v.b söylemleri duyduk...??? Bizler mi sağırdık,yoksa şimdi birileri bizi sağır,dilsiz mi yapmak istiyor...

  Bu topraklar,peşkeş çekilecek topraklar değildir,kimsenin " babasının malı " da değildir ki " kendi tasarruflarında " kullanıp OY-RANT sağlasınlar...Her şey bir yere kadar...

  Bana göre iktidar şu söylemlerden sonra " ATEŞLE OYNADIĞINA " bir dönüp bakmalı...Yoksa bir yerlerden anımsadığımız üzere bu ülke insanı SIRTINDAN mı vurulacak...???

  Sağlıcakla kalınız...

Benzer Konular

 1. Otoriter ve demokratik yönetim
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-01-2014, 12:42 PM
 2. Demokratik Sol Parti
  dogangunes Tarafından Super Rehber Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-12-2011, 10:55 PM
 3. Demokratik özerklik ve kürtlerin geleceği
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-12-2010, 09:39 PM
 4. Demokratik özerklik nedir, bilen var mı?
  helindem Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-09-2010, 02:24 PM
 5. Kemalizm ve Demokratik Toplumculuk
  SOSYALİST Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-07-2010, 05:54 PM
Yukarı Çık