Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Ne olacak bu baydemir’in hali?

GÜNCEL GÜNDEM Kategorisi Özgün Makaleler Forumunda Ne olacak bu baydemir’in hali? Konusununun içerigi kısaca ->> NE OLACAK BU BAYDEMİR’İN HALİ? Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in son günlerdeki açıklamaları ve sonrasında gelişen olaylar ile BDP-CHP ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesaj
  98
  Rep Gücü
  215

  Ne olacak bu baydemir’in hali?

  NE OLACAK BU BAYDEMİR’İN HALİ?
  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in son günlerdeki açıklamaları ve sonrasında gelişen olaylar ile BDP-CHP ittifakına yönelik tartışmalar hiç şüphesiz son günlerde gündemi yoğun bir şekilde meşgul ediyor. İki olayın birbiriyle bağlantılı hatta birbirinin devamı olduğunu düşünenler bile var. Baydemir, kendisini yıllardır Kürt sorununu çözmek için adamış, bu uğurda küfür bile etmekten kaçınmamış, cesur bir kişi olarak tanımlıyor. Diğer taraftan Belediyedeki görevi esnasında yolsuzluklarıyla da sık sık gündeme geliyor. BDP’nin bir üyesi sıfatıyla ise parti içinde önemli etkinliğinin olduğu biliniyor. Yurtdışından da yakın dostları bulunan Baydemir’in PKK ile ilgili davalardan dolayı başı sürekli dertten kurtulmuyor. Kısacası Osman Baydemir, şahsına münhasır, zaman zaman örgüt mensubu, zaman zaman da şiddeti reddeden, demokrasiden yana olan bir kişilik.
  Osman Baydemir’in “Silahların miadını doldurdu” şeklindeki açıklaması neticesinde anılanı yerden yere vuran, aşağılayan da, barış ortamının sağlanması için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu daha yakalandığı ilk an Türkiye’ye getirildiği uçakta ifade eden Abdullah Öcalan. Öcalan, İmralı’dan avukatları vasıtasıyla yaptığı açıklamalarda hem sonuna kadar barış barış diye haykırırken, bir yandan da ortalığı karıştırıp herkesi birbirine düşürmekle iştigal ediyor. Daha önce müteaddit defalar BDP’ye de ağır eleştirilerde bulunan Öcalan’ın bu kez Baydemir hakkındaki ağır hakaretleri demokratik ortamın sağlandığı şu günlerde ancak tutarsız, anlamsız ve şiddet yanlısı tavırlar olarak yorumlanabiliyor. BDP’nin ise Baydemir’den yana tavır alarak bir nevi Öcalan’a karşı gelmesi, sonunun geldiği yönünde söylentilere sebep oluyor. PKK ve Kürt sorunu bir anda Öcalan, Baydemir ve BDP üçgeninde düğümlenip kalıyor. Bundan sonraki günlerde Baydemir’in ve BDP’nin geleceklerinin ne olacağı konusunda ise çeşitli rivayetler var. Konu netleşinceye kadar, Baydemir acaba özür mü dileyecek? BDP’nin ve Baydemir’in başına neler gelecek? BDP’nin yerine Öcalan başka bir parti mi önerecek?.....vb soruları herkesin birbirine sorup, cevap arayacağı düşünülüyor.
  Bu arada birdenbire ortaya çıkan BDP-CHP ittifakı meselesi de tarafların kafalarını karıştırıyor. BDP açısından değerlendirildiğinde, Öcalan tarafından Baydemir’in safında yer aldıkları gerekçesiyle aforoz bile edilebileceğini düşünen partinin böyle bir ittifakı tasarlamış olabileceği, CHP tarafından bakıldığında ise, iktidar olma hayalinin gerçekleşmesinin düşünülebileceği değerlendirilebiliyor. Ancak her iki partinin mensupları da yaptıkları açıklamalarda söz konusu ittifak hususunun asla mümkün olmadığını ifade ediyorlar. İttifak tartışmaları sürerken, siyasi hayata adım atmaya başlayan Has Parti’nin varlığının da dengeleri etkilediği anlaşılıyor. Vatan gazetesinden Okay Gönensin’in de belirttiği gibi Has Parti ve BBP’yi kendi listesinden Meclis’e sokma ihtimali bulunan Ak Parti’nin, BDP ve CHP’nin ittifak kararı etrafında propaganda fırsatı elde edebileceği de bir başka ihtimal olarak görünüyor.
  PKK’nın fikirlerine biat etmediği için öldürülen önemli siyasi kişiliklerden Hikmet Fidan’ın durumuna düşme ihtimali de bulunan Osman Baydemir’in, gerek siyasi gerekse özel hayatında bundan sonra yaşanacaklar, gerçekten silahların susmasını isteyenler tarafından merakla izleneceğe benziyor. Öcalan daha önce de izlendiği gibi dikkat çekmek, önemsenmek için Baydemir’i tehdit etmiyorsa, “Baydemir’in vay haline!” demekten başka bir şeye gerek kalmıyor.
  Helin Demir
  helindem@mynet.com

 2. #2
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesaj
  68
  Rep Gücü
  1871
  Kurtlar kazanı diyorum.

  CHP_BDP itifakı yanlış diyorum.

Benzer Konular

 1. Böyle giderse gençliğin hali ne olacak..?
  YukseLL Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-01-2012, 02:04 PM
 2. Kâbe'nin Gelecekteki Hali Nasıl Olacak ?
  mopsy Tarafından Dini Videolar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-10-2011, 09:13 PM
 3. Galatasarayın hali ne olacak
  Bay X Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 26-04-2010, 04:06 PM
 4. Ne olacak bu memleketin hali?
  SAHARAY Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 22-11-2008, 04:17 AM
 5. Ne Olacak bu Fenerbahçe'nin Hali
  YukseLL Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 29-09-2008, 06:27 PM
Yukarı Çık