PKK VE KÜRTLER BİRBİRİYLE ÇATIŞIYOR
PKK ve Kürtler hakkında her yazılan yeni kitap ve yayın konu hakkında bilinmeyenleri aydınlatırken, yeni gerçekler ortaya çıkmaya devam ediyor. Terör örgütü PKK’nın asla Kürtleri temsil etmediği, Kürtlerle çatıştığı ve yıllarca en çok onlara zarar verdiği hususları ise bilinenlerden sadece bazılarını teşkil ediyor. Lekolin adlı internet sitesinde yayınlanan bir haberde; Irak’ta üniversitelerde, özellikle Selahaddin Üniversitesi’nde bedava dağıtılan, Neçirvan Barzani’nin denetimindeki Aras yayınlarının 2008’de bastığı Soranice Murad Xoşevi imzalı “1990-2005 Arası Irak Kürdistanı’ndaki Değişimler ve Türkiye-Irak İlişkileri” adlı kitabın, Abdullah Öcalan’ın Soranice’ye çevrilen kitaplarına karşı bir devrim niteliği taşırken, PKK’nın hain yüzünü bir kez daha gözler önüne serdiği bildiriliyor.
Ağır ve anlaşılmayan bir dille kaleme alınan ve gerçekten Abdullah Öcalan tarafından yazıldığı bile şüphe taşıyan Abdullah Öcalan imzalı kitapların bütün foyalarını da ortaya çıkaran söz konusu kitabın bir çok sayfasında Öcalan’ın vicdansızlığı ve siyaset ahlaksızlığı, Nihat Özcan’ın “PKK Tarihi, İdeolojisi ve Yöntemi” yazısından alıntı yapılarak dile getiriliyor.
Herhangi bir partinin yayın organı ya da propaganda broşürü olmayan kitapta, Ümit Özdağ’ın “Türkiye, Kuzey Irak Ve PKK” yazısından faydalanıldığı ve 1983’teki PKK-KDP anlaşmasından kısa bir süre sonra PKK’nın kadın ve çocuklara karşı terör uyguladığından bahsediliyor. Daha çok okuyucu kitlesine ulaşmak için bedava dağıtılan ve PKK’nın insanlığa sığmayan vicdansız eylemlerini deşifre eden kitabın okuyanları dehşete düşürdüğü kaydediliyor.
PKK ve Kürtlerin birbiriyle çatışmasını anlatan kitabın, ilgili çevreleri de etkileyeceği tahmin edilirken, KDP’nin kongreye doğru gidiyor olmasının doğuracağı muhtemel iç çelişki ve hesaplaşmalarda da etkili olacağı düşünülüyor. Partiler ve örgütler içi iktidar mücadelelerinde her zaman dış ya da çevresel aktörlerin de önemli bir faktör olduğu bilindiğinden, Murad Xoşevi tarafından kaleme alınan bahsekonu kitabın Irak’ın siyasi yapısındaki dengeleri yerinden oynatacağı ve PKK’nın anlamsız şiddet ısrarını bir kez daha gözler önüne sereceği değerlendiriliyor.
Helin Demir
helindem@mynet.com