KARAYILAN’DAN KARA TEHDİTLER
Kürt sorununun çözümüne yönelik öneriler ve önlemler dört bir yandan Türkiye’yi kuşatmışken, terör örgütü PKK’nın her zamanki tehditkar tavrı bir kez daha kendini gösteriyor. Bir taraftan KCK davası ve ROJ TV’nin kapatılmasına yönelik davanın görülmeye başlanmasından, diğer taraftan Genelkurmay Başkanlığı’nda toplanan Üçlü Zirve’nin girişimlerinden rahatsız olan, barışı zedelemek için samimiyetsiz tavrını ve şartlı eylemsizlik kararını sürdüren PKK’nın üst düzey yöneticilerinden Murat Karayılan, tıpkı soyadında yer alan “kara” kelimesi gibi “kara” söylemlerini sürdürüyor.
PKK’nın her zamanki tutarsız açıklamalarına ve gelişen olaylara göre tavır değiştirmesine alışık olduğumuzdan Karayılan’ın bu seferki söylemlerine aslında şaşırmamamız, normal karşılamamız gerekiyor. Bu kez de İngiliz Independent gazetesine açıklamalarda bulunan yılanların en karası Karayılan, 15 gün içinde olumlu bir adım atılmazsa PKK’nın eylemsizlik kararını gözden geçireceğini kaydediyor. Karayılan’ın bu açıklamasındaki “olumlu adım”dan kasıt nedir diye sorulacak olduğunda, BDP’lilerin de sık sık gündeme getirdikleri gibi; “Öcalan’ın koşullarının iyileştirilmesi, KCK davasından tutuklu bulunanların serbest bırakılması, yüzde 10 seçim barajının düşürülmesi, yerel yönetimlerin daha çok söz sahibi olması” şeklindeki hususlar akıllara gelebiliyor. Tabi bu arada PKK verdiği sözde ne zaman durdu ki diye sormak uygun görülüyor. Sözde eylemsizlik açıklamasına rağmen mayınlama eylemlerini sürdürmesi, boru hatlarını ateşe vermesi vb olayların daha önceleri de yaşandığı, bilinenler arasında yer alıyor.
PKK ve BDP’nin barış ortamını zedeleyen ve gerçekçi olmayan istekleri, her zaman her şekilde devam edecek gibi görünüyor. Türkiye’de Kürtler 2010 yılında hiçbir zaman olmadıkları kadar serbest ve huzurlu yaşıyor. Hiçbir Kürt barış ortamının bozulmasını istemiyor. Yani PKK ve BDP(Asla Kürtleri temsil etmiyor) olmasa sorun yumaklarının çözüleceği anlaşılıyor. Çünkü PKK ve BDP, sorunu çözmek şöyle dursun, daha karmaşık, içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Mutlaka Türkiye Cumhuriyeti ile Kürtler arasına nifak tohumları ekmeyi başarıyor. Terörün bitmesini istemiyor, çünkü çıkarlarını düşünüyor, sağlayacağı rantın kesilmesini istemiyor. Durum böyle olduğu sürece de kara sözler, kara açıklamalar, kara tehditler devam ediyor ve her geçen gün yenileri ekleniyor.
Helin Demir helindem@mynet.com