BDP’Lİ BELEDİYELERİN MARİFETLERİ
BDP’li belediyelerin halkın iradesini boykot altına almak için gösterdikleri çabalar, kendi görüşlerini paylaşanlara uyguladıkları ayrıcalıklar, paylaşmayanlara yaptıkları haksızlıklar, çeşitli konulardaki yolsuzluklar ve yöneticiler arasında yaşanan çıkar kavgalarının bugüne kadar gündemi yeterince meşgul ettiği biliniyor. Özellikle BDP’nin İstanbul İl Teşkilatında yaşanan anlaşmazlıklar ve hizipleşmeler bugünlerde başka illere de sirayet etmişe benziyor. BDP’nin Doğu ve Güneydoğu Bölgelerindeki Teşkilatlarında var olan mali sıkıntılar, farklı çıkar ilişkilerine sebep gösteriliyor.
PKK’dan gelen talimatlarla, BDP’li Mardin Nusaybin Belediye Başkanı ile Disk Genel İş Sendikasının yürüttüğü çalışmalar neticesinde Nusaybin Belediyesinde çalışan işçilerin Disk Genel İş Sendikasına geçtikleri belirtiliyor. İşçilerin bu sendika değişikliği sonucu Disk Genel İş Sendikası’nın BDP’ye 500 bin TL bağışta bulunduğu kaydediliyor. Bu arada tüm BDP’li belediyelerde çalışan işçilerin maaşlarından Ağustos 2010 ayı itibariyle 700 TL kesinti yapılmasının talep edildiği bildirilirken, BDP’nin içerisinde bulunduğu mali zorlukların boyutu da ortaya çıkmış oluyor. Çatışmalarda ölen PKK’lıların aileleri için toplanan “yardım” adı altındaki paralar da belediyelerin önemli gelir kaynakları arasında yer alıyor. Çeşitli isimler altında çeşitli bahanelerle toplanan paraların nerelere harcandığı da meçhul işlemler arasında sayılabiliyor.
BDP, gerek baskıyla gerek gönüllü olarak para toplama işlemlerini sürdürüyor sürdürmesine ama bu baskılara boyun eğmeyip bağış yapmak istemeyenler de oluyor. Örgütten gelen emirlerle söz konusu bu şahısların özellikle de zenginlerse, ciddi şekilde uyarılmaları, hatta ticaretlerine engel olunacağı şeklinde tehdit edilmeleri isteniyor. BDP’nin içerisinde yer alan sözde legal örgüt mensupları da bu işler için biçilmiş kaftan görevi görüyor.
BDP’nin marifetleri saymakla bitecek gibi görünmüyor. PKK tarafından idare edilen BDP’nin bir kukla misali oradan oraya sürüklenirken, kapatılan DTP’nin yerine kurulduğu ilk günlerdeki söylemlerini unutmuşa benzediği düşünülüyor.
Helin Demir
helindem@mynet.com