Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Pkk mı yumurtadan, yumurta mı pkk’dan

GÜNCEL GÜNDEM Kategorisi Özgün Makaleler Forumunda Pkk mı yumurtadan, yumurta mı pkk’dan Konusununun içerigi kısaca ->> PKK’nın ortaya çıkmasına ilişkin, kapatılan DTP’nin temsilcileri tarafından, özellikle son birkaç yıldır ve neredeyse her ortamda dillendirilerek kamuoyuna kanıksatmaya çalışılan ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Pkk mı yumurtadan, yumurta mı pkk’dan

  PKK’nın ortaya çıkmasına ilişkin, kapatılan DTP’nin temsilcileri tarafından, özellikle son birkaç yıldır ve neredeyse her ortamda dillendirilerek kamuoyuna kanıksatmaya çalışılan bir söylem var; “PKK, Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana, 80 yıldır var olan Kürt Sorunu nedeniyle ortaya çıkmıştır”. Devamında ise hemen şu söylem ısrarla tekrarlanır; “Kürt sorununa ilişkin PKK, 29 ncu isyandır”.

  Bölgede irili-ufaklı çeşitli isyanlar olmuştur. PKK, 29 uncu isyan mıdır bilinmez ama, bilinen bir gerçek vardır ki, o da tüm bu isyanların çok büyük bir bölümünün, hatta neredeyse tamamının, günümüzde halen devam etmekte olan feodal yapının kırılmasından, aşiret erkinin zayıflamasından, akarın kesilmesi gibi menfaat ilişkisinden ve kemikleşmiş muhafazakar dini yapının bozulmasından kaynaklanan, asla etnik ve ideolojik olmayan çeşitli isyanlar olmasıdır.

  PKK’nın kuruluş amacı bellidir ve bu, 78’deki Fis Köyündeki ilk toplantıda net olarak açıklanmıştır; “Doğu ve Güneydoğu’da Marksist-Leninist bağımsız bir Kürdistan kurmak”. Öcalan’ın liderlik yaptığı 8 kişilik PKK kurucularının tamamı sosyalist fikirleri benimsemişlerdir. Öcalan’ın beyin takımım dediği, öncü liderlerim dediği Haki Karer, Duran Kalkan ve özellikle Kemal Pir’in “Türk” kökenli olmaları, ne ile, hangi mantıkla açıklanabilir? Bu nedenle PKK, var olduğu öne sürülen “Kürt sorununun çözümü amacıyla ortaya çıkmıştır iddiası” koca bir yalan, sinsi bir kandırmacadır.

  Ayrıca, gerçekten ortada 80 yıldır yaşanan bir “Kürt sorunu” olsa ve bu sorun nedeniyle bugüne kadar aynı amaç doğrultusunda birbirini takip eden 29 adet isyan çıkmış olsa, tüm Kürt vatandaşların bugün, bu isyanların halihazırda sonuncusu olan PKK etrafında birleşmeleri, O’nunla tamamen bütünleşmeleri, birlikte hareket etmeleri gerekmez mi!

  Tamam, PKK gerçektir ve belli bir taraftar kitlesi de vardır, kabul. Ancak, yaklaşık 25 yıldır yaşanan, 80 yıldır yaşanıyor diye de iddia edilen bir Kürt sorunu yoktur. Bu olsa olsa; “PKK’lı Kürtler sorunu”dur, ötesi, berisi, ilerisi, gerisi asla değildir ve yoktur.

  Marksist-Leninist bağımsız bir Kürdistan hayali ve amacı ile kurulan PKK, 70’li yılların modası M-L ideolojinin tüm dünyada çökmesi, SSCB’nin dağılması, duvarların yıkılması, doğu bloku ülke vatandaşlarının, genellikle eğlence sektöründe olmak üzere Batı’ya açılmaları nedeniyle, özellikle Öcalan’ın Kenya’da yakalanması sonucu kılıf değiştirmek zorunda kalmış, lideri Öcalan bunu; “Demokratik Özerklik” olarak açıklamıştır.

  “Demokratik Özerklik” talebinin özü kısaca; idari, sosyal, siyasal, kültürel, askeri anlamda olmak üzere her alanda “kendi kendini, kendi istediği gibi yönetmek”tir. Bu artık, Türk ve Kürt insanının birlikte iç içe yaşaması değil, sözde birlikte ama özde yan yana yaşamasıdır. Bu, net olarak “iç içe”den “yan yana”ya geçiştir özetle.

  Arkası neyi getirir?

  Toprağı, bayrağı, dili, siyasi ve idari yapılanması, ordusu ayrı olan bir toplum, geride kalan neyi isterse o’nu ister ve bağımsızlık talebi hemen arkasından doğal olarak gelir, ve bu Türkiye’nin bölünmesinden başka bir şey değildir.

  Evet artık, DTP’liler, BDP’liler, PKK’lılar, sempatizanları, Kürtçüler, tüm bu kitle, çizgilerini belirlemeli, evelemeden gevelemeden taleplerini açıkça ortaya koymalıdırlar. Kaypak ve kaygan zeminlerde, sadece ve sadece Öcalan’ın görüşleri doğrultusunda dillendirdikleri “Bölmek istemiyoruz, yok istiyoruz. Kürdistan, Kürt coğrafyası. Yok, barış, kardeşlik, demokrasi gibi kelimelerin arkasına sığınıp, bir gün öyle, bir gün böyle söylemlerinden vazgeçmelidirler.

  Siz, “Kürdistan” diyeceksiniz, Türkiye’nin Güneydoğusu için “Kuzey Kürdistan” diyeceksiniz. Siz, “Bizim liderlerimiz Öcalan, Barzani ve Talabani’dir” diyeceksiniz. “Kürt sorunu sadece Türkiye’nin değil, Kürtlerin yaşadığı Irak, İran ve Suriye’yi de kapsar. Bu sorun Ortadoğu sorunudur” diyeceksiniz. Siz, “Bu sorun, Cumhuriyet’ten buyana yaşanan 80 yıllık bir özgürlük sorunudur” diyeceksiniz, tüm bunları diyeceksiniz, söyleyeceksiniz, hatta bas bas bağıracaksınız, diğer taraftan da çıkıp, mağdur rolünde, güya insan hak ve özgürlüklerine aç kalmışlığı oynayarak, barış, kardeşlik, demokrasi, anadil isteği, kültürel haklar gibi sihirli söylemlerin zırhına sığınacaksınız, yerse babından…

  Ya yemezse!

  Yine o kutsal barış ve kardeşlik söylemlerini gözü kapalı öteleyip, bir anda kolayca unutup, genellikle öyle olduğu gibi kan ve gözyaşı tehditleri savuracaksınız muhtemelen, ve yine yerse babından…

  Neyi?

  Neyin kimden, kimin nerden çıktığı aslında belli olan “Yumurta”yı!


  Sabahattin Talu
  sabahattintalu@gmail.com

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755
  Ha tavuk,ha yıumurta..ne farkederki..ikiside aynı..

  bir bir biri birine bir bir biri birine..falan...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Guney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.117
  Rep Gücü
  80591
  Bu kişinin yazılarını okuduğumda nedense sevgili Masterlord geliyor aklıma...
  hatta bazen Masterlord un daha destekli attığını da düşünmüyor değilim..

  PKK nin oluşum sürecinde marksist-leninist bir çizgide başladığı doğrudur peki sonrasındaki değişim sürecinde kimlerle işbirliği yapıldığını neden açıklamıyor bu sevgili yazar?
  yoksa işe gelmeyen bir durum mu var?

  Ha unutmadan hatırlatayım Cizre de polis panzerlerinden artık Kürtçe anons yapılıyor..
  Neler oluyor sizce?

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Masterlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  29
  Mesaj
  2.284
  Rep Gücü
  45818
  Pkk mı yumurtadan, yumurta mı pkk’dan
  hepsi mezardan çıktı
  dönecekleri yerde çok farklı olmayacak

Benzer Konular

 1. Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan çıktı?
  tersinim Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-07-2014, 12:24 AM
 2. Said-i Nursi’nin 1922’de Atatürk’e yazdığı mektup
  YukseLL Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-01-2011, 12:40 PM
 3. Hıkmet sunnet’ın degıl kur’an’ın adıdır.
  mopsy Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 17-11-2010, 07:23 PM
 4. Yorum: 1
  Son mesaj: 14-07-2010, 06:54 PM
 5. Yumurta Donasyonu (Yumurta Nakli)
  speed_can Tarafından Tüp bebek ( Mikroenjeksiyon ) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 18-11-2008, 04:52 AM
Yukarı Çık