YOLSUZLUK DİYARI DTP’Lİ BELEDİYELER VE PKK’NIN GELİR TEMİNİ
PKK’nın çizgisinden bir türlü ayrılamayan ve örgütten gelen talimatlarla faaliyetlerini sürdüren DTP’li belediyelerdeki yolsuzluk haberlerine her geçen gün yenileri eklenmeye devam ediyor. DTP’li Belediyeler, örgüte finans temini amacıyla çalışmalarını son hızla sürdürüyor.
DTP çevrelerinden gelen haberlere göre, belediyelerin çevre ve halk sağlığı için gerek duyduğu ilaçların tek bir şirket üzerinden temin edilmesi amaçlanıyor. Söz konusu ilaçların özellikle PKK yanlısı şirketlerden alınması halinde ise paraların Irak ve Türkiye’deki PKK örgüt yönetimine aktarılması garanti haline geliyor. Bu nedenle ihalelerde şirket seçimi çok önemli oluyor. Daha doğrusu ihaleleri PKK’lı bir şirketin kazanması için her türlü kayırma, yolsuzluk ve sahtekarlık yapılabiliyor. Hatta örgütün belirlediği belli bir rakam üzerindeki ihalelerin bizzat PKK denetiminde gerçekleştirildiği bile biliniyor. DTP’li Belediye Başkanlarına PKK tarafından verilen talimatlar doğrultusunda, ihalenin PKK’lı şahıs/şirketler dışındaki şahıs/şirketlere gitmemesi ve herhangi bir hukuki sorun yaşanmaması için ihale şartnamelerinde gerekli düzenlemeler yapılıyor.
Belediyelerin başka bir gelir kaynağının imara açılacak arsalar olduğu düşünüldüğünde DTP’li belediyelerin bu konuda da gayet başarılı sonuçlar elde ettikleri görülüyor. Örgütün sözünü dinleyen DTP’li belediyeler, PKK yanlısı şahıslarca alınan arsa/arazileri imara açarak oluşacak rantı örgüte kolayca aktarabiliyor.
PKK bağlantılı şahısların DTP yönetimindeki belediyelerde çalışması ise doğal bir sonuç olarak değerlendirilebiliyor. Bu şahısları istihdam ettikleri gibi onların sigortalarını da yatıran ve ailelerine maddi yardımlar yapan belediyeler adeta örgüte yeni eleman temin ediyor. Taraftar kazanmak için çalışmalarını sürdüren bu zehirli örümcekler, sürekli PKK için çalışıyor ve asla bu huyundan vazgeçmiyor.
Bir DTP klasiği haline gelen usulsüzlük haberlerine daha önceleri de rastlandığı bilinenler arasında. Adana Yakapınar’ın DTP’li Belediye Başkanı Burhan Aras ile meclis üyelerinin düzenlenen bir operasyonda gözaltına alındıkları, sahte faturayla elde ettikleri paraları teröristlere verdikleri, alınmayan malları alınmış gibi gösterdikleri, meclis üyelerinin özel araçlarına aldıkları akaryakıtı belediyeye fatura ettikleri ve akabinde parayı PKK’ya aktardıkları yönündeki hususlar skandallardan bazılarını oluşturuyor.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin 2007 yılı hesaplarını inceleyen Sayıştay’ın 100’den fazla usulsüzlük tespit ettiği şeklindeki bir haber ise 2009 yılının ilk aylarında gündemdeki yerini alıyor. Sayıştay’ın ihale yolsuzluğundan hayali faturalara, memurlara yapılan haksız ödemeden meclis üyelerinin aynı anda 2 ilde gösterilip ücret yazılmasına kadar tam 108 ayrı olayı içeren yolsuzluk ve usulsüzlük tespit ettiği vurgulanıyor. Sayıştay’ın raporunda Belediye Başkanı Osman Baydemir’in yetki gaspı yaptığına dikkat çekilerek, milyonlarca TL kamu zararı oluştuğuna değiniliyor.
DTP’li belediyelerdeki bu tür haberlerin ardı arkası kesilecek gibi görünmüyor. DTP’nin PKK’yı besleyen en önemli kaynaklardan birisi olduğu, PKK’nın DTP’yi bir maşa gibi kullandığı, paravan şirket konumundaki DTP’nin dürüst siyaset izleyemeyeceği anlaşılıyor.
Helin Demir
helindem@mynet.com