2. Sayfa, Toplam 6 BirinciBirinci 1234 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 20 Toplam: 58
 1. #11
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992
  Alıntı CB.3mRe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bir insan bir dine mensup olup da 'özgürlüğe, birlikteliğe, şeffaflığa, sadece insanı insan olduğu için seven anlayışa' ve 'dünya insanları arasında hiçbir ayrım yapmaksızın onları sevebilen' olamaz mıdır ? Bu sadece ateistliğe özgü bişe midir ? Ben müslümanım sizde ateist.Ve benim gözümde sizin diğer insanlardan farkınız yok.Yani oluyormuş.Bunu birileri yapamıyor diye böyle kabul edemeyiz.

  Ayrıca Eflamor'a katılıyorum.Bu konuyu bende pek tasvip etmedim....
  Ne kadarda ayrı olsak size burada katılmamak elde değil.Din İnsanın Özbenliğini arayışıdır.Buda Kendine verilen akıl ve gönül ile oluşursa oluşur.Onun bunun şunun söylemesi ile din olmaz.Çünkü ÖZBENLİK ARAYIŞI SİZİN KENDİ YAŞAMINIZDIR AYNI ZAMANDA.Mana tamamda Mananın oluşumuda Maddi yaşamınıza bağlıdır. Sevdiğinizden ihanet görünkü nefret edin.Yoksa Nefret hissini tadamazsınızki?Çok çalışın ve kaybedinki Kendinizi levmedebilin .Yoksa kendinizi levmedemezsinizki?Servetiniz olsunki onu kaybedin yoksa düşemezsinizki?Yani anlatmakla değil tadmakla anlaşılır.Ama Dindeki İlahi anlatımlar daima Üstü kapalı anlatımlardır çünkü sizin Dış aleminizde olanları anlatmaz; o zaman İlahi yazı olmaktan çıkar ve şahsileşir.Özbenliğinizi anlatır bunlar.Din sizin yediğinize içtiğinizede bakmaz. Bu Yüce Allaha hakarettir.Ama manada yediğinize bakar işte.ÖFKE ŞARABINIZI İÇTİĞİNİZDE bunun fayda ve zararlarını gizli gizli anlatır.Manevi domuz olan Hazımsızlıktan kaçmanızı söyler,Manevi kan olan aşırı düşünce yani teessüre kapılıp yaşamınızı mahvetmemenizi söyler.

  DİNDE AFAROZ YOKTUR.Afaroz Beşeri yani Toplumsaldır.Yani İlahi değildir.BİR NEVİ TASFİYEDİR.Ama bakın Yunus ne diyor:
  Ben dost ile dost olmuşum
  Kimseler dost olmaz bana
  Münkirler bakar gülüşür
  Selam dahi vermez bana
  İçkide içersin maddi ve manevi sıhhatin elveriyorsa,Mini etekde giyersin ahlakın elveriyorsa,İlahi yazıları tenkitde edip sinirlenirsin bakın bu daha iyi İSYAN ATEŞİN oluşur.Kulun hoşuna gitmesede Sizdeki özbenlik sizin Samimiyetinizden hoşlanır.Sizi daha derin düşündürür,Mucizeler ancak Hak katındadır.Hak ise sizin aklı gönlünüzdedir onlar orada oluşurlar onları yalnız siz akıl ve gönlünüzde görebilirsiniz,O gök dışardaki gök değildir sizdeki göktür,O toprak üstünde dolaştığınız toprak değildir,sizin akıl ve gönül toprağınızdır,O yıldızlar değer verdiğiniz değerlerinizdir,o güneş sizin en kıymetli değerinizdir,o putlar sizin karşılıklı olan sınırlı sevgilerinizdir.Dindaş neden aranacakki?;BU YOLDA BİLAKİS YALNIZ YÜRÜNÜR,İnsanlarmı ? Onlar güce taparlar ,siz güçlüyseniz etrafınızdadırlar ,yoksa Şunu bunu dedin diye merak etmeyin kimse kimseyi bırakmaz,Kadın erkek ayırıcılığı ise Kendi nefsinizde olup bitenlerle yine ilgilidir.Yani siz karşınızdaki kadına değil kendi nefsinizin dişi kutubuna bakın,DÜNYADAKİ DİNLER İSE SİZİ HİÇ BİR ZAMAN MANEVİ AÇIDAN BAĞLAYAMAZ.
  Nesimiye sormuşlar Yarin ile hoşmusun?
  HOŞ OLAYIM OLMAYAYIM O YAR BENİM KİME NE?
  Bunun dışında bırakın o bu şu birbirini yerse yer. Ha birgün şayet Bunları çözmekle görevlendirilirseniz yani makam mevki sahibi olursanız o zaman düşünürsünüz. (ABD imiş ,İsrailmiş ,Emperyalizmmiş) Selamlar.

 2. #12
  Acemi Üye CB.3mRe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  olduğum pek de muhim değildir
  Yaş
  28
  Mesaj
  162
  Rep Gücü
  2554
  Din kalptedir.Herkes inandığı kadar yaşar, hisseder.Dost olabilirmisiniz demişsin sayın sosyalist arkadaşım.Neden olamıyım ? Vardı birtane abi dediğimiz biri ateist.İntihar etti.Ben bunu yapabiliyorum yani.Eşitliğe gelince, islam dininden daha eşitci bir din var mı acaba ? Allah katında bütün insanlar eşittir.Diğer dindaşlarımın da beni kabul edip veya etmemesi onların bileceği iştir.Birde dünya da dönen pis işlerden örnek vermişsiniz.O ruhu bozuk insanlar hangi dine mensup olsun veya inançsınz olsun yine aynı şeyleri yaparlardı.Çünki yaptıklarının inançla bir alakası yoktur.Ayrıca yavuz abi (yaşınızdan,konumunuzdan ve saygıdan ötürü abi diyorum) teşekkür ederim.Demekki uyuştuğumuz bazı noktalar varmış :)

  Eyvallah

 3. #13
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992
  Alıntı CB.3mRe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Din kalptedir.Herkes inandığı kadar yaşar, hisseder.Dost olabilirmisiniz demişsin sayın sosyalist arkadaşım.Neden olamıyım ? Vardı birtane abi dediğimiz biri ateist.İntihar etti.Ben bunu yapabiliyorum yani.Eşitliğe gelince, islam dininden daha eşitci bir din var mı acaba ? Allah katında bütün insanlar eşittir.Diğer dindaşlarımın da beni kabul edip veya etmemesi onların bileceği iştir.Birde dünya da dönen pis işlerden örnek vermişsiniz.O ruhu bozuk insanlar hangi dine mensup olsun veya inançsınz olsun yine aynı şeyleri yaparlardı.Çünki yaptıklarının inançla bir alakası yoktur.Ayrıca yavuz abi (yaşınızdan,konumunuzdan ve saygıdan ötürü abi diyorum) teşekkür ederim.Demekki uyuştuğumuz bazı noktalar varmış :)

  Eyvallah
  Teşekkürler Sayın kardeşim.Cevapta yazıda çok güzeldi.Selamlar,sevgiler.

 4. #14
  Tecrübeli Üye lordhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesaj
  289
  Rep Gücü
  965

  herkese özgür inanc

  Musluman bir ailenin cocugu olarak yetistirildim.
  Fransanin lyon kentinde ailemle beraber buyudum.
  Ailemin bana muslumanlikla ilgili anlatiklari ile benim orda gorduklerim genelikle celisiyordu.
  Ailem musluman olarak fransizlarda (gavurlarda nefret ederlerdi);
  Gavurlarin cehennemlik olduklarini;
  Yikanmadiklarini (pis olduklarini),bizim ise musluman olarak cennete gidecegimizi anlatirlardi bize.
  Bizde bunlari boyle bilirdik.Buyudukce ogrendiklerimizin gercek olamiyacaginin farkina vardim.
  Fransizlar;
  Kulturlu,
  Temiz giyimli,
  Hosgorulu,
  Yancilara karsi sonderece yardim sever davrandiklarina sahit oldum.
  Fransada yaklasik 400 bin civarinda Turk vardi.
  5 milyon civarinda arap musluman vardi.
  Araplar genelikle bakimsiz,sokakta insanligi tehdit eden bir davranis sergilerlerdi.
  Musluman dini rehberleri insanlari ;dini baskilarla korkutarak yasamlari etkiliyorlar ;hiristiyanlik din rehberleride ayni sistemde idi.
  Benim dunyamda inanclarin olmadigi ;
  Hak ve hukukun ustun oldugu,
  Zengin boburlenmedigi,yoksulun ezilmedigi bir yasam sistemi olmaliydi diye dusunurdum.
  Muslumanlarin Allahi muslumanlara cennete mekan ve cehenemden azap yaratmis gorunuyordu.
  Hiristiyanlarda ;gokte kralik olusturup bir ustun kube yaratip onlari iyi ve kotu siralamasina koyuyurdu.

  Allaha ve kutsal uclu ruh yaratigi canlilarinda saniri intikam almak icin siniyordu.

  Dinlere karsi anti sempatimin olustugu donemlerdi.
  Ailem beni marsilyaya gonderdi.
  Marsilyanin Notre-Dame-de-la-Garde katedrali yaninda bir ev kiraladim.
  Burda tanistigm cekli pavel ateizim bana su sekilde tanimliyacakti ;
  Ateizmin özü, özgür düsüncedir.
  Insanlari ;
  Dinlerinde,
  Renklerinde,
  Cinsiyetinde, rahatsiz etmiyecek.
  Yoksulu kesimi azarlamiyacak,zengin kesimi yaratici konumuna getirmiyecek bir inanac sistemi olmaliydi.

  ölüm ölümdür. Başka herşey gibi, insan da ölünce ölür.
  Ateizm nedir?
  Ateizm, bir tanrının varlığına inanmamaktır.
  Kelime anlamı olarak; teizm dinsel inancı ve tanrısallığı temsil ederler. Tanrıları ve fizik ötesi inançları reddeden bu görüş, bunun başına bir "a" eki alarak "A-teizm" şeklinde ortaya çıkmıştır. Ateizme göre tanrıların varolmadığı kesin bir doğrudur.
  Ateizm, "teizm karşıtı" olabileceği gibi "teizm dışı" anlamında da kullanılır. Yani "teistik olmayan" şeylere "ateistiktir" denebilir. (Örneğin "Laiklik ateistik bir düşüncedir.")

  "Ortada evren diye birşey var, o halde bu evrenin bir de nedeni olmalı" şeklinde düşünmek isteyişimizin nedeni, şimdiye kadar gördüğümüz bildiğimiz herseyin bir nedeni olmasıdır.
  Peki gerçekten varolan herseyin bir nedeni olmalı mıdır?... Bazı şeylerin de "nedensiz" olması, "ezelden beri" gelmesi (nedeninin yine kendisi olması) mümkün olabilir mi?

 5. #15
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992
  Sayın lordhan Son cümlenizi alıyorum sadece:"Ortada evren diye birşey var.O halde bu evrenin birde nedeni olmalı"şeklinde düşünmek isteyişimizin nedeni,şimdiye kadar gördüğümüz bildiğimiz her şeyin bir nedeni olmasıdır.
  Pekiyi gerçekten varolan her şeyin bir nedeni olmalımıdır?......bazı şeylerinde "nedensiz olması"ezelden beri gelmesi(nedeninin yine kendisi olması ) mümkün olabilirmi?
  ELBETTE Kainatın Kendisi zaten Yüce Allahın vücududur.Yani SIFATIDIR.Yaratılmamıştır hepte vardır.Ama Kainatın birde Sevgisi vede Düşüncesi vardırki oda onun parçası olan Ezeli İnsan sıfatında var olmuştur.İşte Allah yani Zatullahda Odur. Bunların dışında Uzayda ,atmosferde Düşünen görünmez ayrı bir vücutta Allah olduğuna fakirde kani değilim, İnanmamda.Ama bakın işte burada bu düşünce Fakiri Ateizimden çıkarır.Çünkü Herşey Allahın bir parçasıdır diyorum.Allahın zatı ise İnsan olan insanlarda mevcuttur.Allahın zatı şayet var ise Orada diğer bütün manevi olan unsurlarda(Peygamberler,Veliler,Putperestler,Kafir ler,Müşrikler,Müminler,Münafıklar,Cennet,Cehennem, Yahudiler,hiristiyanlar,Müslümanlar........v.s)var dır.Tabiki sizi kanaat ve inancınızdan vazgeçirmek gibi bir niyetim yok ama birde bu şekilde düşünün.Ve o zaman bütün bu unsurların ne olduklarının Tefekkürü gerekirki bu tefekkürede İLAHİ FELSEFE Yani HİKMET diyoruz.Ki belirtmiş olduğum düşünceyi çok rahat anlayabilirsiniz.Size Yukarıda Allah var bizi imtihan ediyor. Öldükten sonra bize Ona inanmadığımız için kabir azabı çektirecek,Ondan sonra Şeytanın bulunduğu Cehennem kuyularına atacak yada Cennette Irmaklar üzerinde köşk verip Emrimizdede huri ve Gılmanlar olacak diye bir şey demiyorum.
  Sadece Şu Üç günlük yaşamımızda Ruhumuzla yaşadığımız müddetçe gerçek mutluluğu yakalayabiliriz belki diyorum.Selamlar.

 6. #16
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesaj
  69
  Rep Gücü
  203
  Sen bizi şeytanın şerrinden koru yarabbim !

 7. #17
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Rep Gücü
  81913
  yudum
  dediklerine katılıyor ve inan gerçekten bazı ları için üüzlüyorum .

 8. #18
  Acemi Üye CB.3mRe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  olduğum pek de muhim değildir
  Yaş
  28
  Mesaj
  162
  Rep Gücü
  2554
  Alıntı lordhan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Musluman bir ailenin cocugu olarak yetistirildim.
  Fransanin lyon kentinde ailemle beraber buyudum.
  Ailemin bana muslumanlikla ilgili anlatiklari ile benim orda gorduklerim genelikle celisiyordu.
  Ailem musluman olarak fransizlarda (gavurlarda nefret ederlerdi);
  Gavurlarin cehennemlik olduklarini;
  Yikanmadiklarini (pis olduklarini),bizim ise musluman olarak cennete gidecegimizi anlatirlardi bize.
  Bizde bunlari boyle bilirdik.Buyudukce ogrendiklerimizin gercek olamiyacaginin farkina vardim.
  Fransizlar;
  Kulturlu,
  Temiz giyimli,
  Hosgorulu,
  Yancilara karsi sonderece yardim sever davrandiklarina sahit oldum.
  Fransada yaklasik 400 bin civarinda Turk vardi.
  5 milyon civarinda arap musluman vardi.
  Araplar genelikle bakimsiz,sokakta insanligi tehdit eden bir davranis sergilerlerdi.
  Musluman dini rehberleri insanlari ;dini baskilarla korkutarak yasamlari etkiliyorlar ;hiristiyanlik din rehberleride ayni sistemde idi.
  Benim dunyamda inanclarin olmadigi ;
  Hak ve hukukun ustun oldugu,
  Zengin boburlenmedigi,yoksulun ezilmedigi bir yasam sistemi olmaliydi diye dusunurdum.
  Muslumanlarin Allahi muslumanlara cennete mekan ve cehenemden azap yaratmis gorunuyordu.
  Hiristiyanlarda ;gokte kralik olusturup bir ustun kube yaratip onlari iyi ve kotu siralamasina koyuyurdu.

  Allaha ve kutsal uclu ruh yaratigi canlilarinda saniri intikam almak icin siniyordu.

  Dinlere karsi anti sempatimin olustugu donemlerdi.
  Ailem beni marsilyaya gonderdi.
  Marsilyanin Notre-Dame-de-la-Garde katedrali yaninda bir ev kiraladim.
  Burda tanistigm cekli pavel ateizim bana su sekilde tanimliyacakti ;
  Ateizmin özü, özgür düsüncedir.
  Insanlari ;
  Dinlerinde,
  Renklerinde,
  Cinsiyetinde, rahatsiz etmiyecek.
  Yoksulu kesimi azarlamiyacak,zengin kesimi yaratici konumuna getirmiyecek bir inanac sistemi olmaliydi.

  ölüm ölümdür. Başka herşey gibi, insan da ölünce ölür.
  Ateizm nedir?
  Ateizm, bir tanrının varlığına inanmamaktır.
  Kelime anlamı olarak; teizm dinsel inancı ve tanrısallığı temsil ederler. Tanrıları ve fizik ötesi inançları reddeden bu görüş, bunun başına bir "a" eki alarak "A-teizm" şeklinde ortaya çıkmıştır. Ateizme göre tanrıların varolmadığı kesin bir doğrudur.
  Ateizm, "teizm karşıtı" olabileceği gibi "teizm dışı" anlamında da kullanılır. Yani "teistik olmayan" şeylere "ateistiktir" denebilir. (Örneğin "Laiklik ateistik bir düşüncedir.")

  "Ortada evren diye birşey var, o halde bu evrenin bir de nedeni olmalı" şeklinde düşünmek isteyişimizin nedeni, şimdiye kadar gördüğümüz bildiğimiz herseyin bir nedeni olmasıdır.
  Peki gerçekten varolan herseyin bir nedeni olmalı mıdır?... Bazı şeylerin de "nedensiz" olması, "ezelden beri" gelmesi (nedeninin yine kendisi olması) mümkün olabilir mi?
  Arkadaşım dinden bahsediyoruz ya.Kalpdedir diyoruz.Sen başka insanlara göre bunu nasıl değerlendirirsin ? Yok o temiz yok bu pis.Ne alakası var bunla ? Bütün dünya pis olsun, butun dunya inancını imanını kaybetsin benim kalbim islam diyorsa yeter.Bu benim inancım bu benim kalbimdir.Başkalarına göre,başka milletlere göre, başka ülkelere göre hareket edilmez bu konularda.Sanırım pek dindar bi aileden değildiniz.Merak ettim acaba Kuran ı Kerim'i hiç şöyle elinize alıp da başdan sonra anlamak için okudunuz mu ? Siz islamı anlayamamış durumdasınız ki başka insanlara göre değerlendiriyorsunuz.

 9. #19
  Tecrübeli Üye lordhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesaj
  289
  Rep Gücü
  965

  Sayin CB.3mRe

  Sayin CB.3mRe sizin beni elestirmenizi normal karsiliyorum.

  “Eger Size musluman olmanin ne kadar mutluluk verici oldugunu.Hz.Muhammed a.s. insanlik icin son peygamber olarak gonderildigini,Kurani_Kerimin Allahinn kelami oldugunu.Islamin insanlar icin mutluluk verici oldugunu.5 vakit namazi kilmanin en guzel ibadet oldugunu.islamin 5 sartinin cok onemli oldugunu vurgulasaydim sanirim’’ basta Rabbia hanim ve Sn.Muelif Hocam beni hemen takdir edeceklerdi.

  Size sormak isterim insan oglu hep benim dedigim dogrudur ilkesine bu kadar bagli kalirsa ozgurluklerden nasil bahs eder.
  “ sizin Kurani Kerimi hic okudunuz mu gibi bir soru yoneltmeniz olayin farkli boyutu sanirim.Her insan kendisi icin guzel olan seyleri ister.Merakinizi gidermek icin yazma geregi hissetim;
  Tevrat,
  İncil,
  Kuran,
  Uc kutsal var sayilan kitaplari okumaya calistim.
  Bu uc kitaptaki tema ve bakis ayni.Farkli bir seyi gorunuyormu desem yalan soylemis olurum.
  Manevi olarak hic bir inanca sahip olmamak beni mutlu kildi.
  Sebebini sizlerde benim kadar biliyorsunuz.

  Ateizim tum inanclardaki ayirici ve korkutucu kavramlari yok edip ,tum insanligi insan sayan bir ozgur yasam bicimidir.

  Anladigim kadar ile arkadaslar bu yaziyi yazmam da sakinca goruyorlar.Haklida olabilirsiniz bakis acisi.
  Maneviyet =inanc ise;
  Inanc=mutlu insan ise;
  Mutlu insan=ozgur insan dir.

  Kurallarla insanlarin ozgurlugunu sinirlamiyalim.
  Ben nasilki baska insanlarin inanclarina saygi duyursam ;
  Dini inanclara inananlarda bana saygi duymali.

 10. #20
  Acemi Üye CB.3mRe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  olduğum pek de muhim değildir
  Yaş
  28
  Mesaj
  162
  Rep Gücü
  2554
  Size saygı tabiki de duyuyorum.Benım bahsettiğim olay, başka insanlara göre hareket etmeniz.Verdiğiniz örnekler asla kabul edilemez.Kuranı okudunuz mu diye sormadım altını çizerek söyliyim, anlamak için okunuz mu dedim.Eğer gerçekden anlayarak okusaydınız, başka insanlara göre hareket etmemeniz gerektiğinizi anlardınız.Eleştirim buna oldu zaten.Inancınıza daha doğrusu ınanmıyo olmanıza saygı duyarım.Sizin görüşünüzdür, bakış açınızdır.

  Eyvallah

2. Sayfa, Toplam 6 BirinciBirinci 1234 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Nasıl Ateist oldum
  SOSYALİST Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 156
  Son mesaj: 27-09-2015, 11:50 AM
 2. 15 ünlü ateist
  dogangunes Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 24-06-2010, 01:11 AM
 3. ateist nasıl olunur?
  peniel Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 04-01-2010, 01:47 AM
 4. Yorum: 1
  Son mesaj: 22-09-2009, 01:19 PM
 5. ***ateist***
  sebilabir Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 08-09-2009, 01:07 PM
Yukarı Çık