ETKİN PİŞMANLIKTAN YARARLANAN BİR PKK’LININ İTİRAFLARI

1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren ''Örgüt üyesinin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin, gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirmesi halinde cezaya hükmolunmaz” ifadesini içeren Türk Ceza Kanunu’nun 221/2 maddesine göre, PKK’dan kaçıp güvenlik güçlerine sığınanların, eğer silahlı eyleme katılmamışlarsa ceza almamaları için etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmaları sağlanıyor.

Son günlerde PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarından kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan 17 yaşındaki K.G’nin itirafları gündemde şok etkisi yaratıyor. K.G, örgütte namaz kıldığı için dışlandığını belirterek, “Başımızdaki sorumlu bana ‘Sen buraya namaz kılıp tatil yapmaya mı, yoksa savaşmaya mı geldin’ diyerek tokatlayınca ben de kaçarak bir köye sığındım ve buradan Türkiye’ye teslim oldum” şeklinde konuşuyor. Mahkemeye çıkarılan K.G, samimi itiraflarda bulunması, örgüt içinde silahlı eylemlere katılmamış olması ve kendiliğinden güvenlik güçlerine teslim olması nedeniyle etkin pişmanlıktan yararlandırılıp ceza almadan serbest bırakılıyor.

K.G, ifadesinin devamında; “Bir arkadaşının, dağa çıkalım, orada her istediğimizi yaparız, dilimizi rahat konuşmak için dağa gidelim teklifi üzerine Hakkari’ye giderek oradan örgüte katıldığını” anlatıyor. Bir gün namaz kılarken, örgüte yeni katılanların kendisine farklı gözle baktığını ifade eden K.G, kamp sorumlusunun küfür ve hakaretlerine maruz kaldığını, böbreğinde taş olduğu için geceleri sancılandığını ancak örgütün tedavisine yalan söylediğini vurgulayarak izin vermediğini, bu yüzden defalarca dayak yediğini kaydediyor. Su getirme bahanesiyle dere yatağına gittikten sonra hızla bölgeden uzaklaşıp KDP peşmergelerine sığındığını, daha sonra Habur Sınır Kapısı’na getirilip Türk askerlerine teslim edildiğini aktarıyor.

PKK’ya katıldığı için her fırsatta pişman olduğunu tekrarlayan K.G, örgüt içinde 3 ay kaldığını ve bütün gerçekleri gördüğünü, örgüte katılmadan önce dağda her şeyin serbest olduğu, kamplarda bilgisayar bulunduğu, yiyecek sıkıntısı çekilmediği konularında boş vaatlerle kandırıldığını, oysa çoğu zaman aç kaldıklarını ve hücre cezaları ile cezalandırıldıklarını belirtiyor.

K.G’nin itiraflarının PKK hakkındaki karanlık noktaları aydınlatacak ne ilk ne de son açıklama olmayacağı değerlendiriliyor. Bölücü ve şiddet yanlısı örgütün arkasındaki sır denizi her geçen gün yeni itiraflarla aydınlanıyor. PKK’nın acımasız, cani ve bencil yönleri bir kez daha gözler önüne seriliyor.

Helin Demir
helindem@mynet.com