2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 18 Toplam: 18

Kemalizm düşmanları

GÜNCEL GÜNDEM Kategorisi Özgün Makaleler Forumunda Kemalizm düşmanları Konusununun içerigi kısaca ->> **aladin** ´isimli üyeden Alıntı sözüm ona o kemalistller bir düsünebilseler , bir cok seye cözümde bulacaklar... ama hatayi baskalarina yikmak ...

 1. #11
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313

  Cevap: Kemalizm düşmanları

  Alıntı **aladin**´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  sözüm ona o kemalistller bir düsünebilseler , bir cok seye cözümde bulacaklar... ama hatayi baskalarina yikmak daha kolaylarina geliyor... birgün ayaklarinin altindan zemin kayarsa sasarlar... ama korkmasinlar yerlerine gelenler onlar kadar insafsiz olmazlar...

  ya ne yaparsın işte dostum düşünmek

  herkese nasip olmuyor demekki..

  bak şimdi benimde aklıma bir şiir geldi ..............

 2. #12
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesaj
  90
  Rep Gücü
  724

  Cevap: Kemalizm düşmanları

  Alıntı ŞEBNEM ÖZBEK´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Nedense elektronik posta yoluyla gönderilen bir fıkra geldi aklıma. Bana geldiği gibi aktarıyorum..

  Bir köyün camisinde, imam cemaate vaaz vermektedir.
  Ansızın içeri dalan bir köylü, köyü sel basmakta olduğunu haber verir.
  Bütün cemaat hemen kendilerini dışarı atıp kaçar. Sadece imam, bütün ısrarlara rağmen köyü terketmeyi reddeder ve Tanrı'nın kendisini koruyacağını söyleyerek camide kalır.
  Kısa bir süre sonra sular camiye ulaşır, imam çaresiz minareye çıkar.
  Sular minarenin ilk katına yükselirken bir tekne imamı kurtarmaya gelir. Ancak dini bütün imam, Tanrı'nın kendisini koruyacağını söyleyerek tekneye binmez. Sular yükselir. İmam ikinci kata çıkmak zorunda kalır. Bir tekne daha gelir, ancak imam yine Tanrı'nın kendisini koruyacağına inancının tam olduğunu söyleyerek tekneye binmez. Sular iyice yükselir.
  İmam artık minarenin en tepesindedir. Bir helikopter yaklaşır.
  İçindekiler, durumun kötü olduğunu anlatarak , imama helikoptere gelmesi konusunda ısrar ederler.
  İmam helikoptere binmeyi de reddeder.
  Bir süre sonra sular iyice yükselir ve imam boğularak ölür.

  Kendisini ahiretin kapısında melekler karşılar.
  Melek: 'Hoşgeldiniz, buyrun...'
  İmam: 'Cennete girmek istediğimden emin değilim..'.
  Melek: 'Neden?..'
  İmam: 'Tanrı'ya biraz kırgınım....'
  Melek: 'Ne oldu ki?..'
  İmam: 'Ben hayatımı ibadet ederek geçirdim, insanlara hep iyilik yaptım, günahtan uzak durdum. Yaşadığım köyü sel bastı, herkes kaçtı ama Tanrı'nın beni kurtaracağına inandığımdan ben kaldım. Görüyorsunuz ki şimdi burdayım....'

  Tam bu sırada yukarıdan Tanrı'nın sesi duyulur ;
  'Salağa, iki tekne, bir helikopter gönderdik..
  Böylesine geri zekâlının benim katımda da yeri yoktur..'

  Yukardaki fıkrayı benim yüce milletime uyarlamaya kalkacak olursak.
  MuhtemelenTanrı o gün geldiğinde bu ülke insanlarına şöyle seslenecektir ;
  ' Bu salaklara, örnek alsınlar ve onu izlesinler diye
  Mustafa Kemal Atatürk'ü gönderdim.
  Musibetlerden kurtuluş yolunu, onun eliyle bunlara göstermeye çalıştım.
  Ama onlar halâ hiçbir şey yapmayıp benden medet umuyorlar ise benim katımda da yerleri yoktur....

  Sözüm ona Kemalistler dediğiniz kişilerin kim oladuğunu bilmiyorum. Ancak rozet Atatürkçülerden bahsediyorsanız size katılıyorum. Fakat şunu da unutmayın. Menderesten bu yana ülkemiz göğsünü gere gere ben Kemalistim diyemeyenler tarafından yönetilmektedir.
  ne kadar saçma bir örnek yani haşa ALLAHIN mustafa kemali örnek alsınlar diye bizlere gönderdiğini söylüyorsunuz ALLAHIN BİZE GÖNDERDİHİ KULU VE ELÇİSİ SON PEGAMBER HZ MUHAMMED ALİYSELAMDIR ONDAN BAŞKA BİRİNİ ÖRNEK ALMAK KURANDA YAZMIYOR.
  kemalistler burda hatayapıyorsunuz mustafa kemali kurtarıcı olarak görüyorsunuz örnek
  alınması mecbur bir insanmış gibi gösteriyorsunuz siz kemalizmi savunanlar inanın bu ülkeye bir değer katmıyorsunuz.

 3. #13
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesaj
  90
  Rep Gücü
  724

  Cevap: Kemalizm düşmanları

  Alıntı pir@ye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  muhtemelentanrı o gün geldiğinde bu ülke insanlarına şöyle seslenecektir ;
  ' bu salaklara, örnek alsınlar ve onu izlesinler diye
  mustafa kemal atatürk'ü gönderdim.
  Musibetlerden kurtuluş yolunu, onun eliyle bunlara göstermeye çalıştım.
  Ama onlar halâ hiçbir şey yapmayıp benden medet umuyorlar ise benim katımda da yerleri yoktur....  yukardaki ilk satırları üzerime almıyorum sadece bilgilenmeniz için yazıyorum.
  Allah şahit o gün geldihinde kim liderine inanmışsa kimin yolunda gitmişse onun arkasında yer alcak tabi biz peygamber efendimiz hz muhmmed aliyselamın arkasında onun ümmetinden biri olarak inşallah yer alcaz.
  Bakalım mustafa kemal kimin arkasında yer alcak.

 4. #14
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  Cevap: Kemalizm düşmanları

  Bakalım ne olacak ,hakkınızda hayırlısı olsun sayın reddi..

 5. #15
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  37
  Rep Gücü
  102

  Cevap: Kemalizm düşmanları

  Müslümanlar ayağa kalktı diyorsunuz. Müslümanlar dediğiniz ki? Ben de Müslümanım. Bana karşı mı ayaklandınız yani. Elmalılıya kendi cebinden para vererek Kur’an tefsirini yaptıran Atatürk’e karşı mı? Şunu bir türlü anlamıyorsunuz. Ben yazılarımda samimi dindarlarla siyasi ve köktendinci kesim arasındaki farkı ortaya koymaya çalışıyorum. Ben Afganistan’da Amerika’nın öldürdüğü Müslümandan daha çok Müslüman öldüren, Talibanla sırf okumak istiyorum dediği için yüzü kezzapla yakılan Müslüman kızın arasındaki farkın görülmesine çalışıyorum. Benim bu yazımda karşı olduğunuz, yanlış olduğunu düşündüğünüz ne var? Tekke ve zaviyelerin kapatılmasına mı karşısınız? Tevhid-i tedrisat kanununa mı? Yoksa Hıristiyan oryantalistlerin sözleriyle hareket eden dinleri imanları para olan kalemler yok mu bu ülkede? Ya da toptan Atatürk ve onun devrimlerine mi karşısınız. Artık rahatlıkla içinizden geldiği gibi konuşabilirsiniz. Malum; Humeyniyi Atatürk’e tercih ettiğini söylemek suç sayılmıyor bu ülkede.
  Bakın bu konuda çok komiktir. O kızcağıza sorsanız aleviler için belki de “sapkın” tanımını yapar, ancak İran’ın şii liderini suni Atatürk’e tercih eder. Neden çünkü Atatürk dünya üzerindeki en çağdaş ve en güçlü Müslüman ülkenin kurucusudur ondan.

  Benim karşı olduğum benim gibi dinin Allah ile kul arasında yaşanması gerektiği ve gösteriş, hırs, para, iktidar ve mevki olarak kullanılmasın önüne geçmeye çalışan insanlar değil; benim karşı olduğum Müslümanı Allah adı ile ve Allah için kullananlar.

  İngiliz yazar Andrew Mango "İslam coğrafyasındaki ülkeler tabii ki laik ve demokratik Türkiye'den ders alabilirler.Bu bizim için hiç iyi olmaz” diyor. İşte bu yüzden yani bizi örnek almasınlar diye bizim onları örnek almamızı sağlamaya yönelik politikalar dayatıyorlar. Kemalizmiden Batının nefret etmesinin nedeni budur. Ezilmiş devletlerin kendilerine Atatürk Türkiye’sini örnek alıp tek tek bağımsızlıklarını kazandıklarına şahit oldular çünkü. Ben Kemalizmden ne anladığımı söyliyeyim size. Siz de neden Atatürk’ten nefret ettiğinizi, ılımlı İslam denen emperyalist uydurması bir yönetim şeklini demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyetine neden tercih ettiğinizi bir kere daha düşünün.

  Kemalizm her şeyden önce hiç yıkılmadan ve yılmadan dışarıdaki düşmana ve içerdeki işbirlikçiye karşı ayakta sağlam durabilmeyi 1. vazife olarak görmektir. Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir…. İstikbalde dahi, beni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahlara karşı onurlu bir mücadele verebilmektir.

  Kemalizm gerekirse sevdiklerimiz pahasına her şeyden ve hayattan vazgeçebilmektir. Kendi hayatını, hatta çocuklarının hayatını hiçe sayarak cepheye öküz sırtında cephane taşıyan ninelerimizin battaniyeleri çocuklarının üzerinden alıp ıslanmasın diye mermilerin üzerine sermesidir.

  Kemalizm Türklüğü faşist bir üstünlüğe tabi görmek değil, Türk'üm diyebileni yüceltmektir. Millet olabilmenin önemini ve değerini kavramaktır.

  Kemalizm gerçek dindar olanlara değil din tüccarlarına savaş açmaktır. Mevlana kadar adalete, Hacı Bektaşi Veli kadar ilericiliğe ve Pir Sultan kadar asil bir inanca sahip olabilmektir.

  Kemalizm kendisi veya yakını olan burkalının çarşaflıdan, çarşaflının türbanlıdan, türbanlının başı açıktan daha imanlı olduğu gibi şekle, kıyafete göre insanların inancını sorgulamamaktır.

  Kemalizim Fıkıh kitaplarının; mezhepsel ve örfi yorumlarını, vahyin; akıl ve bilim ile yorumunun önüne geçirerek Kur’an’ın nurunu karartmaya çalışanlara karşı olmaktır.

  Kemalizm Musa Carullah’ın dediği; öz gönüllerini genişletemeyenler İslamiyeti daraltmaktan korkmadılar. Ahval-i siyasiye de buna müsaade etti. (Rahmet-i İlahiye Burhanlar) yanlışlığının Türkiye’de yer etmesine engel olmaktır.

  Kemalizm yalnız halk için savaşanlardan yana olmaktır, Vatanı olmayanın, esir olarak yaşamanın insan olmaktan çıkmak anl***** geldiğini bilmektir.

  Kemalizm global dünyaya inat halay çekmek, Karadeniz’de horon tepmek,Efeler gibi zeybek oynayabilmektir. Bu özelliklerimizi yok etmeye, bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara karşı birlik olabilmektir.

  Kemalizm değişen dünyaya ayak uydurabilmek ve hatta öncü olabilmektir. Matbaanın Osmanlıya girişine 150 yıl izin vermeyen gerici yobazlara inat Amerika’da 1922 yılında süreli yayın hayatına başlayan radyoyu hem de kendi imkanlarıyla kendi bilim insanlarıyla sadece 5 yıl sonra Türkiye’ye sokabilecek kadar ilerici olabilmektir.

  Kemalizm “mayına basan askere ben şehit demem, desem desem Niyazi derim” diyen ve kendi kafasına göre şehitlik mertebesine kimin nasıl erişeceğiyle ilgili fetva verebilecek kadar İslamdan haberi olamayanı malum partiden ilçe başkanı yapanlara karşı durabilmektir.


  Sevgili Reddi;
  Fıkra bu. Gerçek ya da yaşanmış bir hikaye değil ki. Temel bir gün diye başlayan fıkralara Allah’tan ki ismi Temel olanlar sizler gibi tepki göstermiyor. Kıssadan hisse olsun diye yazmıştım fıkrayı.

  Bakın ilkokul 1. sınıfta matematik dersinde öğretmenin öğrettiği ilk şeylerden biri elma ile armudun toplanamayacağıdır. Hz. Muhammet ile Atatürk’ü aynı kefeye koymak cehalettir. Biri tüm alemlere gelmiş Allah’ın son peygamberi sevgili kuludur. Diğeri ise Türklere gelmiş ve işgal altındaki bu topraklarda bağımsız bir ülke yaratmamızı sağlamış dahidir.

  Atatürk’ü Hz. Muhammet’in yerine koymaya çalışmak gaflettir. Ve bu gaflete biz Kemalistler değil sizler düşüyorsunuz. ALLAHIN BİZE GÖNDERDİHİ KULU VE ELÇİSİ SON PEGAMBER HZ MUHAMMED ALİYSELAMDIR ONDAN BAŞKA BİRİNİ ÖRNEK ALMAK KURANDA YAZMIYOR. Diyorsunuz. Peygamberimizi örnek alacağınız konu iman ve inancı ile tüm cismani varlıklara duyduğu sevgidir. Fıkıh ilminin öncülerinden Kadı Abdülcebbar İman ve ibadet dışında Kur’an’ı ve Hz. Muhammet’i örnek almak gerekmez.” Kur’an’ın ve Hz. Muhammet’in tüm zamanlara indirilmiş bir Kitap ve O’nun peygamberi olduğunu düşünürsek; zamanla her şeyin değiştiğini, bu durumda yaşam şeklimizin de değiştiğini göz önüne alırsak; dünyevi işler için geçerli bir sözdür.

  Bir örnek vereyim Maide Suresi 5. ayette Mü'min kadınlardan iffetli olanlarla, daha önce kendilerine kitap verilenlerden olan iffetli kadınlar da, mehirlerini vermeniz kaydıyla; evlenmek helaldir der.Yani Kur’an’ın izin verdiği Hıristiyan kadınlarla evlenebilirsiniz sözüne karşılık Hz. Ömer’in; artık Müslüman kadın sayısı fazla o yüzden Hırıstiyan kadınlarla değil Müslüman kadınlarla evlenin sözünden dolayı; Hz. Ömer’i Hz. Muhammet’e ve Kur’an’a karşı gelmiş biri olarak mı göreceğiz.

  Bir örnek daha vereyim: Enfal Suresi 41. Ayet der ki Bilin ki, ganimet olarak aldığınız herhangi bir şeyin beşte biri mutlaka Allah'a, Peygamber'e, onun yakınlarına, yetimlere, yoksullara ve yolculara aittir. Eğer Allah'a; hak ile batılın birbirinden ayrıldığı gün, (yani) iki ordunun (Bedir'de) karşılaştığı gün kulumuza indirdiklerimize inandıysanız (bunu böyle bilin) İmam Maturidi; Hz. Ömer’in bu Kur’an ayetini hükümden düşürüp Irak’ın fethinden sonra Irak topraklarını gazilere vermeyip sahiplerine vergi karşılığı verdiği örneği gösterip; dünyevi işlerle ilgili ayetlerin sadece örnek olduğunu, tüm zamanları bağlamadığını söyler.

  İman ve ibadet ile ilgili konularda sizler gibi biz Kemalistler de Hz. Muhammet’i örnek alıyoruz. Ama dünyevi işlerde özellikle de bağımsızlığımız, milli ve ulusal çıkarlarımız konusunda M. Kemal Atatürk’ü örnek alıyoruz. Bu konuda da biz değil siz yanılıyorsunuz. Çünkü Nisa Suresi 59. Ayet der ki: Allah’a, Peygambere ve içinizden sizin seçiminizle başa gelen yöneticilere itaat edin.

  Dünyevi konularda beni esaretten kurtaran, haçlılara karşı Müslümanların son zaferinin mimarı olan Atatürk’ü örnek almayacağım da kimi örnek alacağım? Bakın bugün bir zamanlar Osmanlının olan topraklarda kaç tane Cami kalmış. En yakındaki Girit adasına bir bakın. Tüm camiler yıkılmış. Siz Atatürk olmasaydı bugün bu topraklarda kilise sayısının Cami sayısından az olacağını mı düşünüyorsunuz yoksa?

  Biz Kemalistlerin bu ülkeye bir şeyler vermediğini söylemişsiniz. Bugün dünyanın sayılı ülkelerinden biriysek ve 85 yıldır içerden ve dışardan bölünmemiz için türlü oyunlar oynanırken hala bir ve bütün bir şekilde misak-ı milli sınırlarımızı koruyabiliyorsak bunu Kemalistlere borçlu olduğunuzu unutmayın. Çok merak ettim doğrusu siz anti Kemalistler bu ülkeye ne gibi bir artı değer kattınız?

 6. #16
  - Çevrimiçi
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Cevap: Kemalizm düşmanları

  Teşekkürler ŞEBNEM ÖZBEK
  Bir konu ancak bu kadar güzel açıklanır kelimesi kelimesi,ne katılıyorum
  Bravo!!

 7. #17
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  ankara
  Yaş
  35
  Mesaj
  12
  Rep Gücü
  0

  Cevap: Kemalizm düşmanları

  Konuyu ve yorumları okudum...

  Öncelikle şunu söylemek istiyorum...Kemalizm nedir? Kim uydurmuştur bu kelimeyi...Benim okuduğum ve incelediğim kadarıyla Atatürk ün böyle bir amacı ve gayesi olmamıştır...Bakınız bize hep Yeni Cumhuriyetin devrimlerini o zamana kadar kimsenin düşünmediği, Atatürkün bir yerlerden sanki vahiy alarak bir an da yapılmış gibi anlatılır...Şu bir gerçektir ki Mustafa Kemal büyük bir liderdir...Ancak unutulmamalıdır ki Osmanlı nın son döneminde yeni cumhuriyetin getirdiği bir çok yenilik- devrim zaten tartışılan, üzerine konuşulan ve bir kısmı zaten hayata geçirilmeye başlanmış şeylerdir...(Misal latin harflerinin kullanılması-cumhuriyet rejiminin tartışılıyor olması vs.) Yani yapılan birçok yenilik zaten fikirsel olarak daha önceden düşünülen şeylerdir...Mustafa Kemal i büyük bir lider yapan şey bu devrimlerin geniş kitlelere çok kısa bir zamanda yayılmasını sağlamak olmuştur...Mustafa Kemal in böyle kemalizm gibi yol ve etiketlere ihtiyacı yoktur...Bırakınız Mustafa Kemali özgürce inceleyebilelim anlayabilelim...Onu gerektiğinde eleştirebilelim...Bizler onu etiketleştirdikçe hiç bir zaman onu anlayamayacağız...Sorunumuz bizim bu herşeyi tabulaştırıyoruz ve tabulaştırdıkçada gerçeklerden uzaklaştırılıyoruz...

  Din Allah la kul arasında bir olgumudur? Bu sorunun cevabı hristiyanlık için evet olabilir...Bir başka din içinde evet olabilir...Ama islamiyet için bunun cevabı HAYIRDIR...İslam dört duvar içine hapsedilemez..Kİ İslamın karışmadığı yer dört duvar içidir...Çünkü eğer inanıyorsanız Kur-an okunduğunda görülecektir ki İslam insan-insan ilişkilerini insan-toplum ilişkilerini, İnsan-devlet ilişkilerini düzenlemiştir...Şu halde tutupta islamı sadece Allah la kul arasına kimse indirgeyemez...Tabi ki inanıyorsanız...

  Bakınız tüm izmlerin istlerin amacı insanı en mutlu etmeye yönelikdir...Demokrasinin de sosyalizm inde, kapitalizm inde fikirsel olarak amacı insanı tatmine yöneliktir...Ama hiç birisi uygulama da mutlak doğru yol olmamıştır, olamayacaktır...Çünkü amacı insanlar tarafından geliştirilen bu fikirler hiç bir zaman tüm insaları mutlu edebilecek düzeye gelemeyicek mutlaka bir grup mutlu olurken bir diğer grup mutsuz olacaktır...Oysaki İslamın yönetsel kaynağı ilahidir ve Allahtandır...Şu bir gerçektirki insanı en iyi algılayan ve anlayan onu yaratan olacaktır...Dolayısıyle de onu mutlu edebilecek en iyi yolu da yine o çizecektir...Burda şöyle bir soru da sorulabilir...Hristiyanlık ve Museviliğin de kaynağı ilahidir..Neden onların öğretileri doğrultusunda yönetilmiyoruz.? Bunun cevabı inananlar için basittir..Hristiyanlık ve musevilik kaynaklarının ilahi olmasını kaybetmişlerdir ki İslam ın geliş nedenide budur...Bakınız bugün tartıştığımız birçok kavram Örneğin laiklik bu İlahiliğini kaybetmiş olan Hristiyanlığa tepki olarak doğmuş kavramlardır...Şimdi biz bu kavramları tutupta İslama uygulamaya çalışırsak hata yapmış oluruz...Bu en başta İslama saygızılıktır...

  Peki Din temelli devlet gerçekleştirilebilirmi, olabilirmi...Bence burda din olarak islamı baz alırsak evet gerçekleştirilebilir...Ancak hangi islam? şuan bize anlatılan ve çoğumuzun atalarımızın dini olması ile mensubu olduğumuz din olan İslam mı ? Şuan kendilerini islam devleti diyerek bizzat kendi halkına zulmedenlerin mensup olduğu din olan İslammı? Hayır...Bu İslam gerçek İslam değildir...Tarihte gerçekten sırf İslam dini esasları ile kurulmuş devletlerin yaşadığı devirler mevcuttur...Ve görülür ki o devletler hep çağının en ileri medeniyetleri olmuşlardır...Bugün ise kendilerini müslüman diyen devletlerinin hali ortadır...Burda hata İslamda değil İslamın anlayış ve uygulanış biçimindedir...

  O zaman ne yapmalı...Bence salt-gerçekten islami temellere dayanan bir devlet kurulamıyacaksa uygulanabilecek en iyi sistemin şuan için uygulamaya çalıştığımız sistem olduğunu düşünüyorum...

  Son bir nokta da Mustafa Kemalle-İslamiyeti karşı karşıya getirmek...Ya mustafa kemale bağlısındır yada müslümansındır gibi bir yaklaşımın olduğunu maalesef çok acı bir şekilde görmekteyim...Ne kadar saçma bir yaklaşım...Mustafa Kemal bir liderdir, büyük bir liderdir...Ve Mustafa Kemal de anası babası, atası, toprağı müslüman olan bir ulusun evladıdır...Ona dinsizlik yaftası yapıştırmak ne kadar ahmakça ve aptalcadır...Bu düşünce içinde olanlara sadece acıyorum....

 8. #18
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Kemalizm düşmanları

  Alıntı emir-e´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Konuyu ve yorumları okudum...

  Öncelikle şunu söylemek istiyorum...Kemalizm nedir? Kim uydurmuştur bu kelimeyi...Benim okuduğum ve incelediğim kadarıyla Atatürk ün böyle bir amacı ve gayesi olmamıştır...Bakınız bize hep Yeni Cumhuriyetin devrimlerini o zamana kadar kimsenin düşünmediği, Atatürkün bir yerlerden sanki vahiy alarak bir an da yapılmış gibi anlatılır...Şu bir gerçektir ki Mustafa Kemal büyük bir liderdir...Ancak unutulmamalıdır ki Osmanlı nın son döneminde yeni cumhuriyetin getirdiği bir çok yenilik- devrim zaten tartışılan, üzerine konuşulan ve bir kısmı zaten hayata geçirilmeye başlanmış şeylerdir...(Misal latin harflerinin kullanılması-cumhuriyet rejiminin tartışılıyor olması vs.) Yani yapılan birçok yenilik zaten fikirsel olarak daha önceden düşünülen şeylerdir...Mustafa Kemal i büyük bir lider yapan şey bu devrimlerin geniş kitlelere çok kısa bir zamanda yayılmasını sağlamak olmuştur...Mustafa Kemal in böyle kemalizm gibi yol ve etiketlere ihtiyacı yoktur...Bırakınız Mustafa Kemali özgürce inceleyebilelim anlayabilelim...Onu gerektiğinde eleştirebilelim...Bizler onu etiketleştirdikçe hiç bir zaman onu anlayamayacağız...Sorunumuz bizim bu herşeyi tabulaştırıyoruz ve tabulaştırdıkçada gerçeklerden uzaklaştırılıyoruz...

  Din Allah la kul arasında bir olgumudur? Bu sorunun cevabı hristiyanlık için evet olabilir...Bir başka din içinde evet olabilir...Ama islamiyet için bunun cevabı HAYIRDIR...İslam dört duvar içine hapsedilemez..Kİ İslamın karışmadığı yer dört duvar içidir...Çünkü eğer inanıyorsanız Kur-an okunduğunda görülecektir ki İslam insan-insan ilişkilerini insan-toplum ilişkilerini, İnsan-devlet ilişkilerini düzenlemiştir...Şu halde tutupta islamı sadece Allah la kul arasına kimse indirgeyemez...Tabi ki inanıyorsanız...

  Bakınız tüm izmlerin istlerin amacı insanı en mutlu etmeye yönelikdir...Demokrasinin de sosyalizm inde, kapitalizm inde fikirsel olarak amacı insanı tatmine yöneliktir...Ama hiç birisi uygulama da mutlak doğru yol olmamıştır, olamayacaktır...Çünkü amacı insanlar tarafından geliştirilen bu fikirler hiç bir zaman tüm insaları mutlu edebilecek düzeye gelemeyicek mutlaka bir grup mutlu olurken bir diğer grup mutsuz olacaktır...Oysaki İslamın yönetsel kaynağı ilahidir ve Allahtandır...Şu bir gerçektirki insanı en iyi algılayan ve anlayan onu yaratan olacaktır...Dolayısıyle de onu mutlu edebilecek en iyi yolu da yine o çizecektir...Burda şöyle bir soru da sorulabilir...Hristiyanlık ve Museviliğin de kaynağı ilahidir..Neden onların öğretileri doğrultusunda yönetilmiyoruz.? Bunun cevabı inananlar için basittir..Hristiyanlık ve musevilik kaynaklarının ilahi olmasını kaybetmişlerdir ki İslam ın geliş nedenide budur...Bakınız bugün tartıştığımız birçok kavram Örneğin laiklik bu İlahiliğini kaybetmiş olan Hristiyanlığa tepki olarak doğmuş kavramlardır...Şimdi biz bu kavramları tutupta İslama uygulamaya çalışırsak hata yapmış oluruz...Bu en başta İslama saygızılıktır...

  Peki Din temelli devlet gerçekleştirilebilirmi, olabilirmi...Bence burda din olarak islamı baz alırsak evet gerçekleştirilebilir...Ancak hangi islam? şuan bize anlatılan ve çoğumuzun atalarımızın dini olması ile mensubu olduğumuz din olan İslam mı ? Şuan kendilerini islam devleti diyerek bizzat kendi halkına zulmedenlerin mensup olduğu din olan İslammı? Hayır...Bu İslam gerçek İslam değildir...Tarihte gerçekten sırf İslam dini esasları ile kurulmuş devletlerin yaşadığı devirler mevcuttur...Ve görülür ki o devletler hep çağının en ileri medeniyetleri olmuşlardır...Bugün ise kendilerini müslüman diyen devletlerinin hali ortadır...Burda hata İslamda değil İslamın anlayış ve uygulanış biçimindedir...

  O zaman ne yapmalı...Bence salt-gerçekten islami temellere dayanan bir devlet kurulamıyacaksa uygulanabilecek en iyi sistemin şuan için uygulamaya çalıştığımız sistem olduğunu düşünüyorum...

  Son bir nokta da Mustafa Kemalle-İslamiyeti karşı karşıya getirmek...Ya mustafa kemale bağlısındır yada müslümansındır gibi bir yaklaşımın olduğunu maalesef çok acı bir şekilde görmekteyim...Ne kadar saçma bir yaklaşım...Mustafa Kemal bir liderdir, büyük bir liderdir...Ve Mustafa Kemal de anası babası, atası, toprağı müslüman olan bir ulusun evladıdır...Ona dinsizlik yaftası yapıştırmak ne kadar ahmakça ve aptalcadır...Bu düşünce içinde olanlara sadece acıyorum....

  Ben de sizi alkışlıyorum, emir-e
  Teşekkürler.

  Ayrıca ilave etmek istediklerim de var,daha bol bir vaktimde inşallah.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

Benzer Konular

 1. Yorum: 7
  Son mesaj: 11-10-2009, 10:00 PM
 2. Kemalizm
  simqe Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 23-09-2009, 07:02 PM
 3. Zeka Düşmanları!
  YukseLL Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-08-2009, 11:36 PM
 4. ABD'nin en büyük düşmanları
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 24
  Son mesaj: 14-12-2008, 01:37 AM
 5. Evliliğinizin düşmanları
  YukseLL Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-11-2007, 08:14 PM
Yukarı Çık