Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Terörle Başedebilmek

GÜNCEL GÜNDEM Kategorisi Özgün Makaleler Forumunda Terörle Başedebilmek Konusununun içerigi kısaca ->> Ülkemizin en önemli sorunu nedir diye sorsanız,halkımızın kahir ekseriyeti terör ve özgürlük sorunu diyecektir. Terör ve özgürlük kavramları birbiriyle bağlantısız ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8265

  Terörle Başedebilmek

  Ülkemizin en önemli sorunu nedir diye sorsanız,halkımızın kahir ekseriyeti terör ve özgürlük sorunu diyecektir.
  Terör ve özgürlük kavramları birbiriyle bağlantısız gibi gözükse de,aslında birbirlerinden ziyadesiyle etkilenirler.
  Birisinin yokluğu diğerine sebep olabileceği gibi,bir diğerrinin varlığı öbürünün yokluğuna sebeptir.

  Yaratılışın ve varolmanın getirdiği bir hak olan özgür düşünce ve yaşama hakkına yapılan baskı ve dayatmalar,bundan olumsuz etkilenenleri hak aramaya,yeni hak arama usülleri keşfetmeye zorlamıştır.
  Sosyal hayattaki etki/tepki vakıasının temelinde bu vardır.

  100 yıllık geçmişi bulunan toplumsal dizayn hareketinin bu ülkeye neler kaybettirdiğini her dönemde yaşayanlar bilmekte ve görmektedirler.
  Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar uzanan süreçte yer yer toplumsal dizayn hareketinin muhatapları yer değiştirse de,genelde tüm halkı etkileyen bir kargaşa ortamı hep var olmuştur.
  Daha açık bir ifadeyle toplum her dönemde bir travmanın içinde bulmuştur kendini.

  Tek Parti döneminin,tek partiyi zorla seçme döneminin bu süreçtee ayrı bir yeri vardır.
  Demokrasi ve özgürlük kavramlarının içi boşaltılmış,koca ülke tek tip bir siyasi partinin insafına bırakılmıştır.Savaşın derin izlerini daha üzerinden atamamış ülkede,farklı bahanelerle tüm halk perişanlıkların en acımasızıyla yıllarca mücadele etmek durumunda kalmıştır.

  Atatürkün vefatı üzerinden fazlaca zaman geçmeden adeta yeni bir Atatürk modeli çizilerek,ülkenin bağımsızlık mücadelesinde halkı peşinden sürükleyen Atatürkün yerini,Tek Partinin yeniden şekillendirdiği halkın değerleriyle kavgalı bir Atatürk almıştır.
  Öyle ki,parti logosuna alınan altı okla Atatürk ilkeleri dizayn edilmiş,yarı faşist/yarı komünist bir Kemalizm vücuda getirilmiştir.

  Cumhuriyet tarihi isyan ve kıyamların adının çokça geçtiği bir tarihtir.
  Pek çoğunun baskılara karşı bir tepki olduğu gerçeği resmi tarih zihniyetince karartılmaya çalışılsa da,o dönemde yaşayanların anlattıkları olayın gerçek boyutunu ortaya koymaktadır.

  Asil Türk Kanından gelmeyenlerin adeta ikinci sınıf ve köle olarak görüldüğü dönemi yaşayanlar-ki bu Tek Parti Dönemidir-kendilerinden sonraki nesillere baskı ve dayatmadan başka aktaracak bir şey bulamamışlardır.

  Terör Canlar almaya devam etmektedir.Bu menfur olaylarda adı terörle eşleşmiş olanların yanında vatanperver kılıklı sahte kahramanların,terörden nemalanan derin terör odaklarının da katkısı az değildir.
  30 yılda 60 binden fazla insanın hayatına mal olan bu süreci yi okuyamamanın faturası gittikçe ağırlaşmaktadır.

  Bugün terör hala ülke gündemini birinci maddesini işgale devam ediyorsa,
  Özgürlük kavramı bir kısım bürokratik elit elinde anlamını yitirmişse,
  Darbeler ve idamlar demokrasi şöleni olarak adlandırılabiliyorsa,

  Tek parti özlemi ve 60 yıl öncesine dönüş aydınlanma olarak önümüze koyuluyorsa,
  Demokrasiden de,özgürlükten anlamadığımız çok açıktır.
  Ve bu zihniyet terörü çözemediği gibi,yeni nesil terörün de tohumlarını ekmeye devam edecektir.
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

 2. #2
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesaj
  90
  Rep Gücü
  724

  Cevap: Terörle Başedebilmek

  yazdıklarınıza katılıyorum 1940 yılları yaşayanlardan dinledim dinede baskı varmış ayrıca ezanı türkçe okutmuş ismet inönü 1940/1945 arası 2 dünya savaşı vardı tamam ama onlar birbirini yerken bizimkiler sanayeleşibilerdi ama hiçbirşey yapılmamamış sonraki seçimlerdede halkta zaten demokrat partiyi iktidara getirdi 2 seçim üst üste kazandı
  yani milli şeften memnun değildi seçimin sonuçları bunu gösteriyor.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesaj
  522
  Rep Gücü
  7930

  Cevap: Terörle Başedebilmek

  Bence burda tekparti çift parti altı oklar vs ele alınmış ancak...

  terör bütün partilerin dönemlerinde yok muydu... partilerin amblemlerine göre değer yargılarını eleştirmek biraz yanlış değil mi?

  Evet terörle başetmeye çalışan bir ulusuz..ancaaaaakk

  unutmayalım ki TÜRKİYE Büyük Millet Meclisine DTP'yi uzaylılar sokmadı... neden bu partiyi örnek gösterdim...isminden dolayı mı hayır tabi ki...
  Ülkenin bir çok kesimi terörle mücadele edebilmek için büyük bir gayret içindeler ama ne yazık ki eğri oturup doğru konuşursak ta bir kısmıda terörü desteklemekte... olumsuzlukları sadece partilerde aramaz yanlış değil mi... partiler kendi kendine oluşmadı... bizlerin oylarıyla orda değiller mi? dolayısıyla tek parti çift parti vs vs.. bunlar bir kenara... önce içimizdeki teröre destek verenleri tanımamız ve onlarla mücadele etmemiz gerekmez mi? nasıl diyecekseniz.. işte onu bende bilmiyorum...

Yukarı Çık