Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  37
  Rep Gücü
  102

  Son gelişmeler

  Aktütün Karakoluna yapılan baskın neticesinde, kamuoyu ikiye ayrılmış vaziyette. Bir gurup Türk Ordusunun başarısız olduğunu ve Dağlıca'dan sonra ikinci kez baskın yediğini düşünürken; diğer gurup 300-350 kişi ile saldıran teröristlerin 17 askerimizi şehit etmesine karşılık; 23 zayiat verdiğini, ağır silahlarını bırakarak kaçmak zorunda kaldıklarını ve asıl başarısız olanın; PKK terör örgütü olduğunu düşünmekte.
  Doğrusu ben de ikinci gurup gibi düşünmekteyim. Vermiş olduğumuz 17 şehit; ne kadar canımı yaksa da, Türk Ordusunun; PKK'lı teröristlerin istediği başarıyı sağlayamamasını, bölgede ve tüm Türkiye'de, bir kez daha nefretle anılmalarını sağladıkları için onlarla gurur duymaktayım.

  PKK terör örgütüyle mücadele konusunda; gerek basının gerekse bizlerin büyük bir yanılgı içinde olduğunu düşünüyorum. Türk Ordusu terörle mücadele etmiyor. Türk Ordusu; teröristle mücadele ediyor. Terörle mücadele çok kapsamlı bir konudur. Türk Ordusu; bu kapsamlı mücadelenin sadece sıcak ayağını, yani; teröristle mücadele ayağını yerine getirmektedir. Hem de AB uyum yasaları adı altında mücadele için, elinde bulunan bir takım argümanlar kısırlaştırılmasına rağmen.

  Terörle mücadele etmesi gereken ordu değil; sivil erktir. Terörle mücadele ve teröristle mücadele kavramları ayrı ele alınmadığı için; Türk Ordusu başarısızmış gibi görülmektedir. Oysa sivil erk; terörle mücadelede başarısız olduğu için, Türk Ordusunun destansı başarıları gölgede kalmaktadır.

  Ne yazık ki; PKK konusunda somut başarıyı sağlayan tek kurum olan Türk Silahlı Kuvvetlerini yıpratmak adına; ellerine geçen tüm fırsatları değerlendirmekten çekinmeyen hainler ordusundan oluşan bir basınımız var. Hava Kuvvetleri Komutanının harekat düzenlenirken golf oynadığı haberleri; günlerce beynimize kazınıp, halkın; Türk Ordusuna olan güveni yok edilmeye çalışılırken; İçişleri Bakanının baskından sonra bir açıklama yapmadığını, bölgeye bir tek Hükümet yetkilisinin gitmediğini, bırakın tüm bunları; misak-ı milli sınırlarımıza yapılan tecavüze karşı; Milli Güvenlik Kurulunun dahi toplanmadığını yazmayan bu hainler ordusu; dünyada emsali az görülen başarılı operasyonlara imza atmış Hava Kuvvetlerimizin Komutanına etmedikleri hakareti bırakmamıştır. Orgeneral Babaoğlu'nun davranışı "normaldir" demiyorum. Keşke gelişmelerden haberi olduğu an bölgeye gitseydi. Hem bu davranışı ile; en azından emrinde bulunan subay astsubaya destek olurdu, hem de hükümet kanadının basiretsiz politikalarını ve eksikliklerini yazma cesareti gösteremeyen, görmezden gelen basının; sürekli bir açığını aradığı Türk Ordusuna saldırmaları konusunda ellerine koz vermezdi.

  Türk Ordusuna yönelik karalama kampanyaları yapmakla görevli hainler ordusundan oluşan basın, acaba sivil erkin; terörle mücadele konusunun, her hangi bir ayağında gelişme kaydettiğini söyleyebilir mi?

  Son olarak Cumhurbaşkanı Gül; terör konusunda Talabani ve Barzani ile diyalog trafiğini başlatacaklarını söyledi. Irak'ın bir anayasası olduğu halde, kendi bölgesinde; bizim Kurtuluş Savaşı ile yırtıp attığımız Sevr Antlaşmasını birebir anayasasına taşıyan ve Güneydoğumuzu; Kürdistan olarak belirleyen kukla Barzani ile ya da "Bırakın PKK lider kadrosunu; Türkiye'ye bir kedi bile vermem" diyen kukla Talabani ile masada ne konuşacaksınız da; K. Irak'ta PKK'nın barınmasına izin vermemelerini sağlayacaksınız doğrusu merak ediyorum.

  Gördüğünüz gibi, terörle mücadele etmesi gereken sivil erk; günlük oyalama taktikleri benimsemiş ve bu mücadeleyi tamamen Türk Ordusuna bırakmıştır. Siz terörle mücadeleyi; sorunlu bölgede sadece Türk Ordusuna bırakırsanız; bu durum hem Türk Ordusu için hem de orada yaşayan siviller için doğru sonuçlar vermez.

  Bölgede devlet gücü olarak halk sadece; Türk Ordusunu görüyorsa, en büyük sorun zaten buradan kaynaklanır. Çünkü Ordu; yapısı gereği serttir. Her ne kadar Peygamber ocağı olarak anılsa da, belli bir takım kural ve kaidelere uygun olarak yetiştirilen subay ve astsubayların; halka yaklaşımında bir takım istenmeyen durumlar söz konusu olabilir. Ordu mensupları bunu bölge halkına özellikle yapmamaktadır. Dediğim gibi; yetiştirilme tarzları, eğitimleri bu durumun nedenidir. İşte bu yüzden, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da devlet otoritesi sadece Türk Ordusuna bırakılmamalıdır. Türk Ordusunun bu bölgelerdeki varlığı sadece teröristlere ve terör eylemlerine yönelik olmalıdır.

  Yörede yaşayan sivil halk; Türk Ordusundan ziyade, devletin diğer birimlerinin gücünü ve varlığını hissetmelidir. Bu güç; yöre halkının terör örgütüne katılımını engelleyecek tek güçtür. Türk Ordusunun PKK terör örgütüne katılımları engelleme konusunda yapabileceği bir şey yoktur. İşte bu yüzden terörle mücadeleyi sivil erk; teröristle mücadeleyi Türk Ordusu gerçekleştirmektedir.

  Kendisine ve sivillere yönelik terör saldırıları karşısında Türk Ordusu; 25 yıldır can vererek, kan akıtarak başarılı olmuştur. Gerek bölücü başı Öcalan'ın yakalanma sürecinde ve gerekse örgütün dağılma sürecinde geçmiş hükümetler; terörü bitirme konusunda ne kadar kararlı olduklarını söylemleri ve eylemleri ile ortaya koyduğu için, 6 yıl öncesine kadar PKK neredeyse bitirilmişti.

  Aynı duyarlılık ve istek; AKP Hükümetinde olmadığından ve değişen dünya düzenine göre aktif ve belirleyici politikalar üretmekteki beceriksizliklerinden ve hepsinden önemlisi; kendini iktidara getiren Amerika'nın istemi dışında, terörü bitirmek konusunda hiçbir şey yapamayacak olmalarından dolayı bugün PKK tekrar hortlamıştır.

  İşte bu yüzden son günlerde sıkça söz edilen; sınır ötesi harekat söylemlerinin gerçekleşmesi zayıf bir ihtimaldir. Yerel seçimlerin bu kadar yakın olduğu bir dönemde AKP; Doğu ve Güneydoğu'da kendisine oy kaybettirecek herhangi bir adım atmaktan kaçınacaktır. PKK'da; gerek sınır ötesi operasyona hükümetin sıcak bakmayacağını bildiğinden; kendisi için geriye kaçışın son derece rahat olduğu bu dönemi kullanmakta, gerekse seçim öncesi hala var olduğunu, yörede devletin değil, kendi sözünün geçtiğini halka göstermek adına; terör eylemlerini bu bölgede yoğunlaştırarak, korku salmaya ve seçim döneminde siyasi kanadının zayıflamasına engel olmaya çalışmaktadır. Amerika'nın ise bu konudaki düşüncesi gayet nettir. Kuklası Barzani sayesinde; PKK'ya lojistik ve mühimmat desteği vererek, PKK'yı desteklediğini, AKP'ye de; "benim desteklediğim bir oluşumu, bana rağmen bitirmek için adımlar atmaya kalkarsan, sonun; bitirmeye çalıştığın oluşum gibi olur" mesajı vermektedir. İşte bu yüzden AKP; günlük ve bir neticeye varmayacağı belli; Talabani ve Barzani ile görüşmeler yapma, teröre verdikleri desteği sonlandırmaları ricasında bulunma gibi soyut adımlar atmakta, sanki terörle mücadele ediyormuş izlenimi vermektedir.

  Netice itibariyle AKP Hükümeti de biliyor ki; kendisinin, Amerika'nın bilgisi ve izni olmadan; PKK terör örgütünü bitirecek her hangi bir eylemde bulunması demek; iktidardan olması anl***** gelecektir. Bu yüzden ABD'nin desteklediği PKK terör örgütünü bitirme konusunda; bu hükümetin gerçek ve somut adımlar atması mümkün değildir. Dağlıca baskınından sonra, sınır ötesi harekat için dahi Amerika'dan izin isteyen bir hükümetin; PKK'yı bitirecek adımlar atmasını beklemek hayalcilik olacaktır.
  Ş.ÖZBEK
  13-10-2008

 2. #2
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Son gelişmeler

  AKP hükümetinin terörle mücadele hususunda gereken hassasiyeti ve kararlılığı gösterdiğine inanmaktayım.Bu hükümeti iktidara gelmesi ile , arı kovanına çubuk sokularak,karıştırılmış, ve bir müddet, keyif yapmakta olan arılar yeniden harekete geçirilmiştir.Bu günkü durum, rahatsız edilmenin verdiği öfkeden meydana gelmiştir.


  Öte yandan dediğiniz gibi terörle mücadele sadece ordunun değil sivil erkin de vazifesidir.Fakat en önemli ve somut vazifeyi Ordu üstlenmiştir.Ordunun sorumluluklarının bilincinde olması, kurumu yıpratıcı en ufak yanlış hareketlerden uzak durmaları gerekir.


  Topyekün mücadele hususunda size katılmaktayım.Umarım herkes vazifesini ve mücadelesini başarıyla sonlandırır.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 3. #3
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Nerden
  İSTANBUL/Kartal
  Mesaj
  20
  Rep Gücü
  0

  Cevap: Son gelişmeler

  Öncelikle bir çok paragrafınıza katıldığımı belirtmeliyim fakat eksik kalan yönleri var..Terörle mücadele konusunda Hükümeti suçlamak yersiz elbetki politika eksikleri var ama terörün bitirilmesi için siyasi zeminden ziyade teröristlerin izlediği yolu seçmeniz gerekmektedir bir zamanlar Özel Harekatçılarımız vardı istihbarat ve operasyonları çok yüksek bir yüzdeyle gerçekleştiriyorlardı gerektiğinde gerilla gibi savaşıyorlardı şimdilerde yeniden Profesyonel ordu için hükümet adım atmış vaziyette Profesyonel ordu hakkında pek bilgi verilmesede kamuoyuna nasıl bir birlik kurulacağını kestirmek güç değil..Ayrıca bu birlik adam öldürmekten keyif alan kişilerden seçilmeliki teröristlere darbe vurabilsin..Dünyada örneği çok yıllarca İngiltere ve İspanya gibi ülkeler terörle uğraştılar baktılar siyasi zeminde çare bulunmuyor onların izlediği yolu seçtiler..Nasılmı..?

  Örgüt liderlerine ve yöneticilerine karşı suıkastlar düzenleyerek, içlerine sızarak bir bir avladılar teröristleri hatta bir ateskes yemeği tertip edip Restauranta çağırıp bomba ile örgütün en üst düzey yöneticilerini havaya uçurdular bizzat polisin gerçekleştirdiği operasyonlardır buna paralel benzer operasyonlarda yapılmıştır teröristler gafil avlanmıştır bu süreçten sonra tedirginliğin ve kaosun kol gezdiği terörist örgüte öldürücü tokatı ordu atmıştır tüm militanlar yokedilmiş veya teslim olmak zorunda kalmıştır Avrupa ve Britanya'da benzer bir çok örneği yakın geçmişte cereyan etmiştir..

  Siyasi mücadele bir yere kadar başarılı olabilir bu aşamadan sonra devreye imha etme mekanizması girmelidir Hükümetin ne kadar başarısız olduğunu vurgulasanızda geçenlerde emekliye ayrılan paşamız Büyükanıt da çok pasif kalmıştır Hükümet'in güdümünde kalarak..Bizim ordumuz Dünya'dakilerine hiç benzemez kendi bağımsız mekanizması vardır umarım yeni gelen Paşa'da hükümetin güdümünde kalmaz...

  Ordu Kandil dağını,Hakurk ve benzer stratejik hedeflere gerçekleştridiği hava saldırısını medyaya açıklıyor işin entresan yanı yapılan saldırılar hep bu bölgelerden geliyor ne Kandil'miş bu böyle defalarca bombaladık hala orda aktif olarak terörist faaliyetler gerçekleşiyor bu kadar bombaya o Dağ'ın yerle bir olması kazınması gerekliydi mühimmatsa en alası bizde peki nerde başarısız oluyoruz..?Öncelikle nokta operasyon kavramını bırakmalıyız sıcak bilgi gelecekde ABD istihbaratından öyle bombalayacaz çok yanlış gece gündüz bombardıman gerçekleştirmek gerekli bir nokta kalmayacak sekilde..!Sivil zaaiyatlar olabilir sivil halkı zarar görmeyecek diye cerrahlığa soyunmak yersiz zaten bölgenin sivil halkı ve peşmergeler, teröristlerle iç içe yaşıyor Kuzey Irak'ta..Teröristlerde geniş kapsamlı yapılabilecek bir askeri operasyon karşısında kendilerini bu şekilde kamufle edip bizleri bertaraf ediyorlar..Operasyonların sivil halka zarar vermesi diye bir şey sözkonusu olamaz canını seven oluşturulacak tampon bölgeye yerleşebilir ve çok geniş kapsamlı askeri bir operasyon yapılabilir teröristlere karşı önemli olan strateji..

  Hükümet ABD konusunda karamsar kalma lüksünden vazgeçmeli Rusya Güney Osetya'da çıkan ayaklanma sonrası kendi sınırları içerisinde olmamasına rağmen kendi etnik kökenine bağlı halkı için bir ülkeyi yerle bir etti hemde tüm Dünya'nın ve ABD'nin gözü önünde hatta Dünya haklı bile buldu Rusya'yı..Bizler senelerdir pasif kalıyoruz bir politika üretemiyoruz yakın geçmişe göz atarsak ABD son yirmi senede Somali,Irak,Afganistan gibi ülkelere savaşı dindirmek için girdi fakat daha büyük savaşlar çıktı girdiği her yerde..Eğerki masada politika ile çözemiyorsak çizilecek rota belli..Su uyur düşman uyumaz diye boşa dememişler tezkere gibi bürokrasiyle uğraşmamalıyız zaten tezkere hazırlığından tüm Dünya haberdarken nasıl başarılı bir operasyon gerçekleştirebilirsinizki bizim mantığımız belli bir sürece yayılan diplomatik süreç ile birlikte düşmana kaçın biz geliyoruz demektir..Bu sürede zaten düşmanın lojistik ve insani kaynaklarını kamufle etmesi için zaman biçmiş oluyorsunuz..

Benzer Konular

 1. Günümüzdeki Evrimsel Gelişmeler
  SOSYALİST Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-01-2015, 02:29 PM
 2. Ufukta yeni gelişmeler var!
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 13-11-2013, 11:22 PM
 3. Evrim Teorisinde Güncel Gelişmeler
  SOSYALİST Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-02-2013, 03:08 PM
 4. Tüp Bebekte Başdöndürücü Gelişmeler
  bilge1 Tarafından Tüp bebek ( Mikroenjeksiyon ) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-10-2012, 02:34 PM
 5. 23 soruda dünyadaki gelişmeler (TEST)
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-01-2011, 05:29 PM
Yukarı Çık