HPG’DEN ŞOK EDİCİ AÇIKLAMA!
PKK’nın 2003 yılındaki askeri konsey toplantısında kurulan ve özel kuvvetler içinde yer alan TAK, PKK içerisinde faaliyet göstermesine rağmen, tamamen bağımsız bir yapı gibi gösteriliyor. Kürdistan Özgürlük Şahinleri adıyla bilinen ve yaptığı eylemler PKK tarafından üslenilmeyen bu terör oluşumlarının fikir babası ve onay merciinin, Cemil Bayık ve Duran Kalkan olduğu söyleniyor. Esasen TAK’ın şimdiye kadar gerçekleştirdiği eylemlerle kanlı bir terör örgütü olduğunu kanıtladığı anlaşılıyor. Bombalı saldırılardan medet uman ve sabotaj eylemleri ile terörist kimliğini kanıtlayan TAK’ın internet sitesinde, nasıl bomba yapıldığına dair açıklamaların yer alması, neyi amaçladığını açıkça gösteriyor.
Halk Savunma Güçleri (HPG) olarak adlandırılan PKK’ya bağlı silahlı grubun içerisinde ise Suriye uyrukluların oldukça etkin olduğu biliniyor. PKK’nın dağ kadrosunda sayıları 1100-1300 arasında değişen Suriye uyruklu bulunuyor. PKK’nın silahlı kanadı HPG’nin üst düzey yöneticilerinden birisi olan, aynı zamanda Türkiye içinde büyük şehirlerde eylemler gerçekleştiren Kürdistan Özgürlük Şahinleri’nin (TAK) sorumlusu Suriyeli Fehman Hüseyin ve diğer Suriyeli üst düzey komutanlarla PKK’nın Türkiye kökenli yöneticileri arasında zaman zaman iktidar savaşı yaşandığı da Kürt haber sitelerinde yer alıyor.

Bütün bunların yanında bölgeyi ve örgütü yakından bilenler, PKK’nın son günlerde Hakkari, Van ve İran’da çok sayıda militanının ölmesinin kendi içinde yaşadığı Suriyeli-Türkiyeli kutuplaşmasını derinleştirdiğini belirtiyor. İran’da bir mağarada öldürülen militanların örgüt içi infaza kurban gittiği kuşkusu yayılırken, Suriyeli Fehman Hüseyin’in örgütün silahlı güçlerinin başında olması nedeniyle bu olaylardan sorumlu tutulduğu ifade ediliyor. Aynı kaynaklar, Murat Karayılan ile Fehman Hüseyin arasında silahlı çatışmanın olmadığını fakat, Türkiyeli militanların örgütün silahlı güçlerinin başından Hüseyin’in alınmasını istediğini vurguluyor.

Durum böyle iken Kürtçü çevrelerden ve güvenilir kaynaklardan elde edilen haberlerde; HPG’nin, TAK’ın yapmış olduğu eylemleri tasvip etmediği hususu gündeme bomba gibi düşüyor. HPG, TAK’ın aşırıya kaçan ve sivillerin canına kast eden eylemlerini onaylamadığı, eğer belirli bir amaca ve siyasete hizmet etmeyecekse örgütsüz ve kontrolsüz bir savaşın hiç kimseye faydası olmayacağı açıklamasını yapıyor. HPG’nin bu şok edici açıklamasının ardından TAK çevrelerinde şaşkınlık yaşandığına ve açıklamanın TAK içerisinde sorunlar yaratabileceğine, dikkat çekiliyor.
Diyarbakır’da 3 Aralık 2007 tarihinde askeri araca yönelik düzenlenen bombalı saldırı eyleminden sonra HPG tarafından yapılan açıklamada, olayın araştırıldığı, sivillere zarar verilmek istenmediği şeklinde bir özeleştiri yapıldığı, yine Murat Karayılan imzasıyla örgüt kadrolarına yönelik yayınlanan “HPG’nin Tüm Komuta ve Savaşçı Yapısına” başlıklı talimatta (15 Kasım 2006) eylem yapmakta ısrarlı olan ve PKK’yı güç durumda bırakan HPG kadrolarına yönelik olarak özeleştiri uygulamasının başlatılmasının istendiği hususları göz önüne alınırsa, HPG’nin bugünlerde TAK hakkında yaptığı açıklamanın mahiyeti anlaşılabiliyor.

Helin Demir
helindem@mynet.com